O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Udostępnij

Przed Tobą spotkanie z rekruterem? Oprócz tego, jak zaprezentować się na nim w jak najlepszy sposób, warto wiedzieć, o co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej. Pamiętaj, że rekrutacja to nie przesłuchanie, tylko forma dialogu. Jeżeli więc chcesz dopytać o interesujące Cię kwestie, nie tylko możesz, lecz nawet powinieneś to zrobić.

Rozmowa kwalifikacyjna w siedzibie przedsiębiorstwa to ważny etap rekrutacji. Od tego, jak na niej wypadniesz zależy decyzja pracodawcy co do tego, czy to właśnie Ty otrzymasz oferowaną przez niego posadę. Aby zaprezentować się jako profesjonalny kandydat, musisz być odpowiednio przygotowany merytorycznie. Warto również, abyś wiedział, o co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej. Dzięki temu rekruter zauważy, że poważnie podchodzisz do spotkania i naprawdę interesuje Cię praca dla danej firmy.

O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej i dlaczego warto to robić?

Jeśli zastanawiasz się, o co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej oznacza to, że chcesz naprawdę dobrze przygotować się do spotkania z rekruterem. Pamiętaj, że choć jego celem jest opowiedzenie o swoich kompetencjach i doświadczeniu, nie powinieneś do niego podchodzić jak do przesłuchania. Oczywiście, przez większość czasu to rekruter będzie poruszał konkretne zagadnienia związane z Twoim życiem zawodowym, a Twoim zadaniem będzie opowiadać o interesujących go kwestiach. Mimo to, takie spotkanie to także dobra okazja do tego, by samemu dowiedzieć się nieco więcej na temat oferowanej pracy i warunków zatrudnienia. Zazwyczaj pod jego koniec rekruter da Ci szansę na dopytanie o to, co Cię interesuje. Pamiętaj przy tym, że pytania na rozmowie kwalifikacyjnej powinny dotyczyć spraw służbowych. Najlepiej, jeśli poruszysz kilka głównych obszarów, czyli kwestie związane z:

 • informacjami o firmie,
 • stanowiskiem, o które się ubiegasz,
 • dalszym przebiegiem rekrutacji,
 • współpracownikami i kulturze organizacyjnej w przedsiębiorstwie.

Pojawia się jednak pewna wątpliwość – czy w ogóle warto zadawać pytania na rozmowie kwalifikacyjnej? Odpowiedź jest prosta – jak najbardziej! Dzięki temu nie tylko możesz zyskać wszelkie niezbędne informacje i zadecydować czy oferowane stanowisko spełnia Twoje oczekiwania, lecz także dobrze wypaść w oczach rekrutera. Jeśli osoba przeprowadzającą z Tobą rozmowę zauważy, że interesujesz się sprawami firmy i posadą, o którą się ubiegasz, potraktuje Cię jako profesjonalnego i poważnego kandydata, który wie, czego chce i nie boi się wychodzić z inicjatywą.

O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej? Kwestie związane z obejmowanym stanowiskiem

O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej? Na pewno pożądane są pytania dotyczące posady, którą chcesz zdobyć. Zadając je rekruterowi masz szansę dowiedzieć się szczegółowych informacji związanych m.in. z zakresem obowiązków na danym stanowisku. Dzięki temu zyskasz pewność, że posada, na którą aplikujesz, w rzeczywistości odpowiada Twoim oczekiwaniom. Przykładowe pytanie, które możesz zadać, to:

 • Jakich kompetencji oczekują Państwo wobec kandydata na to stanowisko?
 • Jak wygląda przykładowy dzień pracy na stanowisku, na które aplikuję?
 • Jaki jest konkretny zakres codziennych obowiązków na tym stanowisku? Czy będzie się on z czasem zmieniał?
 • Czy mogę liczyć na proces wdrożenia do pracy i wstępne szkolenia?
 • Jak prezentują się możliwości rozwoju na tym stanowisku?

Oczywiście nie musisz zadać wszystkich z wymienionych pytań. Przed spotkaniem z rekruterem zastanów się, co interesuje Cię najbardziej i porusz wybrane przez siebie kwestie.

Współpracownicy, warunki zatrudnienia, kultura organizacyjna firmy – co warto o tym wiedzieć?

Aby zyskać szerszy obraz tego, jak wygląda praca w danej firmie nie ograniczaj się do pytań związanych z posadą, o którą się starasz. Choć kwestie te mają kluczowe znaczenie, spróbuj dowiedzieć się o przedsiębiorstwie czegoś więcej. Na jego funkcjonowanie składa się wiele aspektów, w tym pracujące w nim osoby, panująca atmosfera oraz obowiązująca kultura organizacyjna. Pod tym względem warto zadać takie pytania, jak np.:

 • Z kim będę pracował w jednym dziale/na jednej zmianie?
 • Kto będzie moim przełożonym? Czy mogę dowiedzieć się czegoś więcej na jego temat?
 • W jaki sposób firma dba o dobrą atmosferę w zespole?
 • Czy w firmie organizowane są wyjścia integracyjne?
 • Czy obowiązuje specjalny dress code w pracy?
 • W jaki sposób będzie oceniana moja praca?

Oprócz tego, możesz zapytać o warunki zatrudnienia. Pod tym względem, warto abyś dowiedział się, czy firma oferuje atrakcyjne benefity pozapłacowe oraz premie. W zależności od stanowiska, na które aplikujesz, możesz też zapytać o możliwość pracy zdalnej.

Pytania o dalsze etapy rekrutacji, czyli o co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej pod jej koniec

Pod koniec spotkania z rekruterem, warto abyś dopytał o kwestie „techniczne”, o ile Twój rozmówca nie poruszy ich wcześniej sam. Dotyczą one dalszego przebiegu rekrutacji. Typowe pytania z tego obszaru to:

 • Kiedy mogę się spodziewać odpowiedzi ze strony firmy na temat wyniku tego etapu rekrutacji?
 • Czy rekrutacja na to stanowisko ma dalsze etapy?
 • Jak wyglądają kolejne etapy rekrutacji?

W dobrym tonie jest również zapytanie o to, czy rekruter chce uzyskać jeszcze jakieś dodatkowe informacje na Twój temat. Zadając je, pokażesz mu, że jesteś doskonale przygotowany do rozmowy i naprawdę starasz się zrobić jak najlepsze wrażenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top