Błędy w CV – czego należy unikać?

Udostępnij

Zastanawiasz się, jak napisać CV? Tworzenie profesjonalnego życiorysu zawodowego wymaga odpowiedniej uwagi i zaangażowania. Pamiętaj, że Twój dokument aplikacyjny musi być merytoryczny i przygotowany według odpowiednich zasad – w innym przypadku nie zainteresuje rekrutera. Zabierając się do jego pisania, warto też abyś wiedział, jakie są najczęstsze błędy w CV – dzięki temu unikniesz potencjalnych wpadek i potknięć.

Życiorys zawodowy to podstawowy dokument aplikacyjny. Stanowi on Twoją wizytówkę – przy jego pomocy możesz zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy jako odpowiedzialny i godny zaufania kandydat. Niestety, mimo że reguły tworzenia takiego pisma nie są trudne, błędy w CV pojawiają się stosunkowo często. Ważne więc abyś je wyeliminował, ponieważ dzięki temu zwiększysz swoje szanse na zdobycie pracy.

Błędy w CV – ten sam życiorys dla każdego pracodawcy

Szukając pracy na pewno zdarzyło Ci się zastanawiać, jak napisać CV, które przykuje uwagę pracodawcy i zwiększy Twoje szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Kluczem do sukcesu często okazuje się odpowiednia personalizacja dokumentu. Niestety, wielu kandydatów przygotowuje CV tylko raz i ten sam życiorys wysyła do różnych firm lub, co gorsza, ubiegając się o różne stanowiska. Taki podejście uznawane jest za błąd. Choć Twój dokument aplikacyjny zawsze będzie wyglądał podobnie (w końcu nie możesz zmienić doświadczenia, które posiadasz), za każdym razem powinieneś w nim uwypuklić nieco inne rzeczy kierując się tym, o jaką posadę się starasz. Masz szansę zrobić to, np. w podsumowaniu zawodowym. Przykładowo, aplikując na stanowisko sprzedawcy w sklepie z odzieżą i mając doświadczenie w tej branży, w CV możesz nawiązać do zainteresowania modą i umiejętności doradzania klientom. Z kolei chcąc pracować jako kelner napisz, np. o umiejętności obsługiwania dużych imprez.

Najczęstsze błędy w CV dotyczące wyglądu dokumentu

Najpopularniejsze błędy w CV dotyczą tego, jak prezentuje się sam dokument. Przygotowując go, musisz pamiętać o zachowaniu odpowiedniej estetyki. Życiorys zawodowy musi być przede wszystkim czytelny. Zrezygnuj więc z wymyślnych szablonów i czcionek – czasami mniej naprawdę znaczy więcej. Zwróć też uwagę, aby podzielić CV na stosowne sekcje dotyczące m.in. wykształcenia, doświadczenia i umiejętności. Zastosowanie odpowiednich nagłówków sprawi, że treść dokumentu nie zleje się w jedno, tylko będzie łatwa do przeczytania dla rekrutera. Jeśli jednak wahasz się, jak napisać CV, by prezentowało się przejrzyście i schludnie, skorzystaj z narzędzi, które pomogą Ci w jego przygotowaniu. Sprawdź darmowy kreator CV od Kiwi Jobs – dzięki niemu w dosłownie kilka chwil wygenerujesz ładny dokument aplikacyjny.

Błędy w CV to oczywiście również błędy ortograficzne oraz literówki, o których zrobienie niestety bardzo łatwo. Życiorys zawodowy to oficjalny dokument, dlatego nie ulega wątpliwości, że powinien on być napisany poprawnie pod względem językowym. Przed wysłaniem go do pracodawcy zawsze więc uważnie go sprawdź. Możesz również dać go do przeczytania drugiej osobie, której łatwiej przyjdzie wyłapanie ewentualnych pomyłek.

Błędy w CV związane są też z długością dokumentu. Nie może być on ani za długi ani za krótki. Przyjęło się, że powinien zajmować jedną stronę, a w przypadku bardzo dużego doświadczenia – maksymalnie dwie strony. W innym razie, życiorys zawodowy nie zachęci rekrutera do jego przeczytania.

Jeśli chodzi o wygląd dokumentu aplikacyjnego ważne, abyś umieścił w nim odpowiednie zdjęcie. Choć nie jest ono wymagane, warto je dodać, ponieważ dzięki temu można zyskać większe zaufanie ze strony rekrutera. Oczywiście fotografia powinna być profesjonalna – musisz na niej wyglądać schludnie i elegancko. Dużym błędem w CV jest dodawanie rozmazanych zdjęć, a także popularnych selfie lub ujęć z imprez czy wakacji.

Kwestią, na którą powinieneś zwrócić uwagę jest też format dokumentu aplikacyjnego. Jeśli Twój życiorys będzie miał nietypowe rozszerzenie, pracodawca może mieć trudności z jego otworzeniem. Dlatego postaw na sprawdzone i uniwersalne rozwiązanie, czyli PDF – bez problemu otworzy go każdy rekruter.

Błędy w CV – czego jeszcze powinieneś unikać?

Jak napisać CV, by pokazać się od jak najlepszej strony? Przede wszystkim postaw na szczerość. Choć może kusić Cię, aby ubarwić nieco informacje dotyczące Twojego doświadczenia i umiejętności, nie warto tego robić. Kłamstwo w CV to duży błąd. Co prawda może ono ułatwić otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, jednak podczas niej istnieje duże prawdopodobieństwo, że rekruter pozna, że go okłamałeś. Mijanie się z prawdą nie wyjdzie Ci więc na dobre – takie podejście sprawi, że wyjdziesz na osobę niegodną zaufania.

Błędem w CV jest też pomijanie niektórych jego elementów. Pamiętaj, aby wypełnić wszystkie sekcje dokumentu. Dzięki temu rekruter od razu zdobędzie wszystkie potrzebne informacje na Twój temat. Nie zapominaj m.in. o podsumowaniu zawodowym – wielu kandydatów nie umieszcza go w swoim życiorysie, choć może ono zachęcić pracodawcę do zaproponowania spotkania w siedzibie firmy.

Kolejną rzeczą, której powinieneś się wystrzegać, jest niewłaściwe opisanie swojego doświadczenia. Pamiętaj, aby pisząc CV postawić na konkrety. Tzw. „lanie wody” zupełnie się tu nie sprawdzi. Dodatkowo, sekcja dotycząca doświadczenia musi zawierać wszystkie potrzebne elementy. Nie zapominaj więc o podaniu poprawnych nazw poprzednich firm, w których pracowałeś, a także nazw stanowisk, które obejmowałeś oraz konkretnych dat, w których byłeś zatrudniony (najlepiej podawać nie tylko rok, ale i miesiąc). Takie same zasady dotyczą sekcji związanej z wykształceniem – w tym przypadku zazwyczaj wystarczy jednak opisanie ostatniego ukończonego etapu edukacji.

Popularnym błędem w CV są też źle opisane dane kontaktowe. Dotyczy to adresu e-mail. Życiorys zawodowy to oficjalny dokument, dlatego pamiętaj, aby nie podawać w nim maila ze śmieszną nazwą, ksywką lub zdrobnieniem. Postaw więc na standardowe rozwiązanie, czyli e-mail z imieniem i nazwiskiem. Adres „[email protected]” wygląda  o wiele lepiej niż „[email protected]”, prawda?

Zastanawiając się, jak napisać dobre CV, musisz też pamiętać o dodaniu do niego klauzuli o ochronie danych osobowych. Jej brak to duży błąd. Bez tego krótkiego dopisku pracodawca nie będzie mógł wziąć pod uwagę Twojego życiorysu zawodowego, przez co możesz stracisz szansę na zdobycie zatrudnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top