CV – jak napisać życiorys dla kierowcy? Przykłady

Udostępnij

Jesteś kierowcą autobusu i szukasz nowego zatrudnienia? Pierwszym krokiem na drodze do sukcesu jest stworzenie odpowiednich dokumentów aplikacyjnych. Wiedząc, jak napisać CV, zwiększysz swoje szanse na wyróżnienie się spośród innych kandydatów i zdobycie pracy w sprawdzonej firmie.

Zawodowy kierowca autobusu to odpowiedzialne zajęcie. Osoba pełniąca takie stanowisko musi odznaczać się nie tylko konkretnymi uprawnieniami, lecz także stosownymi cechami charakteru m.in. cierpliwością i opanowaniem. Jeśli szukasz zatrudnienia na takim stanowisku powinieneś wiedzieć, jak napisać dobre CV. Odpowiednie podkreślenie swoich umiejętności, doświadczenia i dążeń zawodowych na pewno przykują uwagę potencjalnego pracodawcy.

CV – jak napisać perfekcyjny życiorys? Wzór dokumentu

Jak pisać CV, by dostać wymarzoną pracę? Przede wszystkim musisz pamiętać, że to oficjalne pismo, które powinno zostać przygotowane według odpowiednich reguł. Struktura dokumentu aplikacyjnego jest na szczęście prosta, dlatego bez trudu poradzisz sobie z jego stworzeniem. Twój życiorys zawodowy powinien obejmować następujące sekcje:

 • podstawowe dane osobowe – imię, nazwisko, data urodzenia, nazwa miasta, w którym mieszkasz. Unikaj podawania informacji, które są zbędne w procesie rekrutacji (np.informacji dotyczących twojego stanu cywilnego);
 • informacje kontaktowe – numer telefonu i adres e-mail;
 • profesjonalne zdjęcie;
 • nagłówek „O mnie”, czyli swego rodzaju podsumowanie zawodowe;
 • opis doświadczenia zawodowego (nazwy stanowisk, które obejmowałeś i firm, w których pracowałeś wraz z podaniem dat stanowiących okres zatrudnienia w danym przedsiębiorstwie);
 • opis wykształcenia (zazwyczaj wystarczy nazwa ostatniej ukończonej szkoły wraz z podaniem terminu, w którym do niej uczęszczałeś);
 • dane na temat Twoich umiejętności i zdobytych przez Ciebie uprawnień (w przypadku kierowcy autobusu najważniejsze będzie podanie kategorii prawa jazdy, którą posiadasz. Jeśli masz ich kilka, oczywiście powinieneś podać wszystkie z nich).

Zastanawiając się, jak napisać CV kierowcy, musisz także zwrócić uwagę na jego stronę estetyczną. Dokument nie powinien mieć więcej niż jedną stronę (w przypadku bardzo bogatego doświadczenia, dopuszczalne są dwie strony). Poza merytoryką, musi być napisany poprawnie językowo. Istotne też, aby był czytelny tak, aby rekruter w dosłownie kilka sekund mógł dotrzeć do najważniejszych informacji. Jeśli chcesz stworzyć taki estetyczny i przejrzysty życiorys zawodowy, wykorzystaj do jego przygotowania profesjonalny kreator CV od Kiwi Jobs. Musisz w nim jedynie wypełnić gotowe sekcje. Potem za jednym kliknięciem wygenerujesz dokument w uniwersalnym formacie PDF, co umożliwi Ci aplikowanie na dowolne oferty.

CV – jak napisać podsumowanie zawodowe kierowcy?

Wiesz już, jaki schemat ma CV – jak napisać w nim jednak podsumowanie zawodowe, które przykuje uwagę rekrutera? Ten element życiorysu jest bardzo istotny, dlatego powinieneś podejść  do niego we właściwy sposób. Co ciekawe, mnóstwo osób w ogóle o nim zapomina, co stanowi błąd. Dlatego też już samo jego przygotowanie pozwoli Ci zyskać przewagę nad wieloma kandydatami.

Podsumowanie zawodowe kierowcy ma na celu zaprezentowanie Cię jako odpowiedzialnego, zdolnego i zmotywowanego pracownika. Jego zadaniem jest odpowiedź na ważne pytania:

 • Kim jesteś i jakim doświadczeniem możesz się pochwalić?
 • Jakie są Twoje kluczowe kompetencje i osiągnięcia związane ze sferą zawodową?
 • Gdzie chcesz pracować i jaki jest Twój pomysł na dalszą karierę?

Wszystkie te kwestie powinieneś ująć w maksymalnie 4-5 zdaniach. Zastanawiając się, jak napisać dobre CV kierowcy, musisz więc postawić na konkrety. Dzięki temu pokażesz, że wiesz co potrafisz i czego chcesz.

To, jak będzie wyglądało Twoje podsumowanie zawodowe zależy oczywiście od tego, jakie są Twoje doświadczenia, umiejętności i dążenia. Aby jednak nieco ułatwić Ci jego przygotowanie, prezentujemy przykładowy profil dla kierowcy:

Jestem zawodowym kierowcą autobusu z 3 letnim stażem zatrudnienia i odpowiednimi uprawnieniami (prawo jazdy kat. D z ważnym kodem 95). Dotychczasowe doświadczenie zdobyłem w  pracy w krajowej firmie zajmującej się transportem publicznym. Jestem uważany za osobę odpowiedzialną, skrupulatną i uważną, czego odzwierciedleniem jest moja bezwypadkowa jazda. Chciałbym rozwijać swoje kompetencje w przedsiębiorstwie oferującym przejazdy międzynarodowe.

A jak napisać podsumowanie zawodowe w CV dla kierowcy bez doświadczenia? Tutaj musisz jeszcze bardziej podkreślić swoje cechy i motywacje. Możesz zrobić to w następujący sposób:

Jestem opanowaną i rozważną osobą. Mogę pochwalić się bardzo dobrą organizacją pracy, dużą komunikatywnością  i znajomością języka angielskiego na poziomie zaawansowanym. Posiadam prawo jazdy kat. D z kodem 95 i chciałbym rozpocząć karierę na stanowisku kierowcy autobusu, na którym mógłbym w pełni wykorzystać zdobyte do tej pory kompetencje.

CV – jak napisać życiorys zawodowy kierowcy i odpowiednio podkreślić w nim doświadczenie?

Jak pisać CV kierowcy, by zapaść w pamięć rekrutera? Poza odpowiednim podsumowaniem zawodowym, liczy się przede wszystkim Twoje doświadczenie, dlatego powinieneś opisać je we właściwy sposób. Przy każdym stanowisku, które obejmowałeś, wymień więc najważniejsze obowiązki, które były Twoim udziałem. Nie ograniczaj się do banalnych stwierdzeń, jak „prowadziłem autobus miejski”, „tankowałem pojazd” czy „odpowiadałem za sprzedaż biletów”.  By pokazać się od jak najlepszej strony, postaw na nieco większą szczegółowość. Przykładowe obowiązki kierowcy autobusu, które warto wymienić, to m.in.:

 • utrzymywanie czystości pojazdu,
 • bieżące kontrolowanie i ocena sprawności autobusu,
 • codzienne przygotowywanie samochodu do trasy,
 • rozliczanie czasu jazdy,
 • dokumentowanie czasu pracy,
 • planowanie czasu przejazdów miedzy przystankami,
 • utrzymywanie dobrych kontaktów z pasażerami,
 • realizowanie założonych czasów przejazdów,
 • kontrolowanie sytuacji w przestrzeni autobusu zajmowanej przez pasażerów,
 • pomaganie osobom z niepełnosprawnością przy wsiadaniu i wysiadaniu z autobusu,
 • tworzenie raportów dotyczących stanu mechanicznego samochodu.

Taki opis doświadczenia lepiej pokazuje Twoje umiejętności i kompetencje. Dlatego rozważając, jak napisać CV kierowcy, dobrze się zastanów, czego wymagało od Ciebie poprzednie stanowisko. Gdy ujmiesz swoje obowiązki we właściwy sposób, rekruter na pewno to doceni i o wiele chętniej przedstawi Ci zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top