Co zabrać na rozmowę kwalifikacyjną, by być dobrze przygotowanym?

Udostępnij

Rekruter zaprosił Cię do wzięcia udziału w rekrutacji w siedzibie firmy? Gratulacje! Jesteś o krok od zdobycia nowej pracy. Aby zrobić dobre wrażenie na potencjalnym pracodawcy, musisz jednak wiedzieć, jak przygotować się do takiego spotkania i co zabrać na rozmowę kwalifikacyjną.

Wysłanie dobrego CV do firmy, rozmowa kwalifikacyjna przez telefon i… wreszcie zostajesz zaproszony na spotkanie z potencjalnym pracodawcą. Ten element rekrutacji ma kluczowe znaczenie, ponieważ to od niego zależy ostateczna decyzja o tym, czy dostaniesz daną pracę. Aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie stanowiska, warto abyś wiedział, co zabrać na rozmowę kwalifikacyjną. Dzięki kilku przedmiotom możesz poczuć się pewniej i swobodniej, a także uniknąć niepożądanych sytuacji.

Co zabrać na rozmowę kwalifikacyjną, by dotrzeć na nią na czas?

Zastanawiając się, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, musisz zabrać ze sobą odpowiednie rzeczy. Przede wszystkim nie zapomnij o zapisaniu adresu firmy, do której aplikujesz – możesz to zrobić, np. w ulubionym notesie, który masz zawsze przy sobie. Dzięki temu ułatwisz sobie dotarcie do przedsiębiorstwa. Oczywiście dzień wcześniej powinieneś też dokładnie sprawdzić, jak dojechać do miejsca swojej rekrutacji.

Jadąc na rekrutację nie możesz też zapomnieć o zabraniu ze sobą telefonu komórkowego. Na smartfonie możesz łatwo sprawdzić, czy na drodze do przedsiębiorstwa są aktualnie korki i ewentualnie zmienić swoją trasę. Dodatkowo, w telefonie powinieneś mieć zapisany numer kontaktowy do osoby, która zaprosiła Cię na spotkanie. W razie czego będziesz mógł do niej zadzwonić, aby poinformować ją o ewentualnym spóźnieniu lub problemach ze znalezieniem siedziby przedsiębiorstwa. Oprócz tego, dzięki dostępowi do Internetu możesz jeszcze raz przeczytać kilka zdań o firmie, do której aplikujesz, a tym samym jeszcze lepiej przygotować się do rekrutacji. Pamiętaj jednak, aby przed samym spotkaniem wyciszyć urządzenie mobilne. Nie chcesz chyba, aby jakiś niepożądany dźwięk telefonu lub powiadomienie zakłóciło Twoją rozmowę z potencjalnym pracodawcą.

Przydatne dokumenty i przedmioty, czyli co zabrać na rozmowę kwalifikacyjną, by dobrze wypaść

Kwestia tego, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej nie ogranicza się do zabrania ze sobą telefonu i danych teleadresowych przedsiębiorstwa. Jeśli chcesz zwiększyć swoją pewność siebie, weź swoje profesjonalne CV. Chwilę przed spotkaniem  możesz jeszcze raz je przeanalizować – dzięki temu upewnisz się, do jakich informacji może nawiązywać rekruter w trakcie rozmowy. Ponadto, choć kompetentny pracodawca powinien mieć Twój życiorys zawodowy, nawet profesjonaliści są tylko ludźmi, którym zdarza się popełniać błędy. Jeśli zapomni on Twojego CV, będziesz mógł wręczyć mu to, które zabrałeś ze sobą. Tym samym zrobisz na nim dobre wrażenie i zyskasz pewną dozę jego sympatii.

Na rozmowę kwalifikacyjną możesz też zabrać inne dokumenty, zwłaszcza te, które potwierdzają Twoje kwalifikacje. Jeśli na stanowisku, o które się ubiegasz wymagane są konkretne kompetencje poparte, np. posiadaniem certyfikatu lub zaświadczenia, warto abyś w razie czego miał je przy sobie.

Dobrym pomysłem jest też zabranie ze sobą referencji z poprzednich firm (oczywiście o ile przedstawiają Cię one w dobrym świetle). Pokazując taki dokument rekruterowi można zaprezentować się jako kompetentny kandydat, który cieszył się zaufaniem dawnych pracodawców.

W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej możesz też mieć przy sobie wspomniany już notes. Nie zapomnij także o zabraniu długopisu lub ołówka. Dzięki temu, będziesz mógł na bieżąco notować informacje przekazywane Ci przez rekrutera, dotyczące np. szczegółowych warunków współpracy lub terminu kolejnego spotkania. W ten sposób nic Ci nie umknie! Opcjonalnie, zamiast notesu możesz postawić na niewielki notebook.

W notesie lub na urządzeniu mobilnym jeszcze przed spotkaniem powinieneś też zapisać sobie, o co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej. Gdy zanotujesz konkretne pytania do rekrutera, na pewno o nich nie zapomnisz – po prostu będziesz je mieć cały czas pod ręką i w każdej chwili będziesz mógł do nich zajrzeć. Dlatego nie obawiaj się korzystania z własnych notatek. Takie działanie może nawet zyskać przychylność rekrutera. Gdy wiesz, jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej, wyglądasz jak osoba dobrze przygotowana do rekrutacji, której naprawdę zależy na zdobyciu pracy.

Co zabrać na rozmowę kwalifikacyjną, a co lepiej zostawić w domu?

Dokumenty, notatki i pytania do rekrutera to nie wszystko. Co zabrać na rozmowę kwalifikacyjną? Choć wydaje się to oczywiste, łatwo zapomnieć o tym, że mogą Ci się przydać chusteczki higieniczne. Dlatego koniecznie weź je ze sobą! Możesz je wykorzystać, np. w przypadku nagłego kataru, ubrudzenia się, rozlania czegoś lub konieczności poprawienia makijażu.

Oprócz tego, weź ze sobą butelkę wody, zwłaszcza w upalne dni lub gdy wiesz, że ze zdenerwowania pojawia się u Ciebie wrażenie wyschniętego gardła. Choć prawdopodobnie rekruter sam zaproponuje Ci coś do picia, warto abyś w razie czego miał przy sobie własny napój. W żadnym wypadku nie bierz jednak ze sobą napoi gazowanych.

Wiesz już, co zabrać na rozmowę kwalifikacyjną. Oprócz powyższych przedmiotów nie możesz też zapomnieć o… uśmiechu i przygotowaniu merytorycznym. Są jednak pewne rzeczy, których należy się wystrzegać. Na pewno podczas rekrutacji nie powinieneś nic jeść ani żuć gumy do żucia – to wyraz dużego nietaktu i braku szacunku do Twojego rozmówcy. Oprócz tego, wystrzegaj się nadmiaru biżuterii i zabierania ze sobą okularów przeciwsłonecznych. Do pomieszczenia, w którym masz rozmawiać z rekruterem, w miarę możliwości nie wnoś też toreb z zakupami oraz parasola. Jeśli jest taka szansa, na czas rozmowy powinny znaleźć się one w firmowej szatni. Za drzwiami pokoju, w którym przeprowadzana jest rozmowa zostaw również swoje poglądy polityczne i religijne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top