Jak napisać CV bez doświadczenia? Porady dla początkujących

Udostępnij

Nigdy wcześniej nie pracowałeś i dopiero przymierzasz się do rozpoczęcia swojej drogi zawodowej? Aby zdobyć pierwsze zatrudnienie, musisz się do tego odpowiednio przygotować. Przede wszystkim przyda Ci się wiedza, jak napisać CV bez doświadczenia. Dzięki niej zwiększysz swoje szanse na przykucie uwagi rekrutera i wyróżnienie się z tłumu kandydatów.

Poszukiwanie pierwszej pracy bywa trudne, ponieważ towarzyszy mu wiele stresu i niepewności. Pamiętaj jednak, że każdy kiedyś zaczynał. Jeśli odpowiednio zaprezentujesz się potencjalnemu pracodawcy, nawet Twój brak doświadczenia nie będzie stanowił przeszkody do zatrudnienia Cię w jego firmie. Wiedząc, jak napisać CV zrobisz na nim dobre wrażenie i zwiększysz swoją pewność siebie.

Jak napisać CV? Wzór dokumentu

Jeśli jesteś na początku swojej kariery zawodowej, na pewno zastanawiasz się, jak pisać CV. Życiorys zawodowy to najważniejszy dokument aplikacyjny, którego rekruterzy praktycznie zawsze wymagają od kandydatów do pracy. Szukając zatrudnienia bezwzględnie będziesz musiał więc go przygotować. Jako że nie robiłeś tego nigdy wcześniej, być może zadanie to wydaje Ci się trudne. Nie przejmuj się jednak! Wystarczy, że poznasz podstawowe zasady tworzenia życiorysu zawodowego, a bez trudu przygotujesz poprawny dokument.

Jeśli chodzi o to, jak napisać CV, wzór takiego pisma jest stosunkowo prosty. Pamiętaj, że taki dokument musi zawierać odpowiednie informacje na Twój temat. Dobrze również, abyś stworzył go według przyjętej struktury. Twoje pierwsze CV bez doświadczenia powinno zawierać:

  • Twoje imię i nazwisko, datę urodzenia i miejsce zamieszkania;
  • dane, dzięki którym pracodawca będzie mógł się z Tobą skontaktować, czyli aktualny numer telefonu oraz adres e-mail. W tym drugim przypadku zwróć uwagę, aby nazwa Twojego maila była profesjonalna! Wszelkie zdrobnienia czy pseudonimy nie będą mile widziane, dlatego najlepiej, aby zawierała po prostu Twoje imię i nazwisko;
  • krótkie podsumowanie zawodowe czyli kilka słów o Tobie i Twoich umiejętnościach oraz dążeniach zawodowych;
  •  informacje dotyczące Twojego doświadczenia zawodowego – nawet gdy dopiero rozpoczynasz karierę i nigdy wcześniej nie byłeś zatrudniony, możesz wypełnić tę sekcję innymi, ciekawymi danymi. O tym, co w niej wpisać, dowiesz się z dalszej części tekstu;
  • dane dotyczące stopnia Twojego wykształcenia  – w tym miejscu powinieneś wpisać ostatni etap swojej edukacji wraz nazwą szkoły oraz datami, wyznaczającymi okres, w którym do niej uczęszczałeś. Jeśli jeszcze się uczysz, również to zaznacz;
  • krótki opis posiadanych przez Ciebie umiejętności (np. znajomości języków obcych wraz z zaznaczeniem poziomu zaawansowania) oraz różnych uprawnień takich, jak np. posiadanie książeczki sanepidowskiej lub prawa jazdy.

To podstawowe elementy CV, o których nie wolno zapomnieć. Aby przykuć uwagę rekrutera, musisz jednak zaprezentować się w odpowiedni sposób.

Jak napisać CV bez doświadczenia? Sposoby na przykucie uwagi rekrutera

Wiele osób, które zastanawiają się, jak napisać CV bez doświadczenia waha się, czy umieszczać w nim swoje zdjęcie. Odpowiedź jest prosta – jak najbardziej! Choć pracodawca nie może wymagać od Ciebie dołączenia fotografii, warto abyś i tak to zrobił. Dzięki temu rekruter może zobaczyć, że ma do czynienia z profesjonalnym kandydatem. Pamiętaj jednak, że zdjęcie do CV to nie selfie czy ujęcie z szalonej imprezy lub wakacji życia. Musisz na nim wyglądać schludnie i elegancko – dotyczy to zarówno Twojego stroju, jak i fryzury, a w przypadku kobiet również stonowanego makijażu. Najlepiej też, jeśli wykonasz je u fotografa – będziesz mieć wówczas pewność, że spełnia ono standardy oficjalnych zdjęć.

Rozważając, jak pisać CV bez doświadczenia, musisz zwrócić szczególną uwagę na tzw. podsumowanie zawodowe, które może być niekiedy oznaczone nagłówkiem „O mnie”. Jak już wspomnieliśmy, powinieneś w nim opisać dążenia związane z Twoją karierą zawodową i zaprezentować się jako odpowiedni kandydat na dane stanowisko. Nie rozpisuj się jednak zbytnio! Wystarczą 3-4 zdania, w których pokażesz, że masz konkretne plany związane z Twoją przyszłością zawodową i chcesz się rozwijać, najlepiej w branży, w której funkcjonuje firma, do której aplikujesz. Jeśli pracodawca zauważy, że wiesz, jakie są Twoje cele zawodowe, na pewno zrobi to na nim dobre wrażenie. Widząc, że ma do czynienia z konkretną osobą, która wie, co potrafi i czego chce, o wiele chętniej zaprosi Cię na spotkanie w siedzibie swojego przedsiębiorstwa.

CV bez doświadczenia – jak pokazać się jako aktywna osoba?

Aby otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, w pierwszym CV bez doświadczenia warto również, abyś odpowiednio opisał swoje… doświadczenie. Wydaje Ci się, że coś tu nie gra? Nic bardziej mylnego! W sekcji „Doświadczenie” możesz wpisać różne aktywności, nie tylko te bezpośrednio związane z pracą na etacie w jakiejś firmie. Odbyłeś jakiś wolontariat? Działałeś przez jakiś czas w organizacji charytatywnej, schronisku dla zwierząt lub kole studenckim? A może angażowałeś się w pomoc sąsiedzką lub pomagałeś w domowych naprawach? To wszystko ma znaczenie! Wszelkie tego typu zajęcia warto dodać do swojego pierwszego CV. Dzięki temu pracodawca zobaczy, że mimo że nie masz doświadczenia zawodowego, do tej pory byłeś aktywną osobą na innych polach. Oczywiście najlepiej, jeśli dopasujesz swoje poprzednie zajęcia do charakteru firmy, do której aplikujesz. Przykładowo, jeśli ktoś z Twojej rodziny prowadzi sklep spożywczy i zdarzyło Ci się pomagać przy jego inwentaryzacji lub nauczyłeś się w nim obsługi kasy fiskalnej, takie drobne doświadczenia mogą być przydatne przy aplikowaniu na stanowisko sprzedawcy.

Jak napisać CV, by wyglądało estetycznie i profesjonalnie?

Kwestia tego, jak pisać CV dotyczy nie tylko merytoryki samego dokumentu, lecz także jego strony estetycznej. Aktualnie życiorys zawodowy najczęściej dostarcza się w formie elektronicznej. Najbardziej uniwersalnym formatem jest wówczas format PDF. Zanim jednak wygenerujesz w nim swoje pierwsze CV, zwróć uwagę na to, aby było jak najbardziej przejrzyste. Konieczne jest wyraźne wyznaczenie kolejnych jego sekcji tak, aby rekruter już po kilku sekundach mógł znaleźć interesujące go informacje. Na czytelność dokumentu aplikacyjnego wpływa też odpowiednia czcionka. Zapomnij o Comic Sansie! Zamiast tego wybierz prostą czcionkę, pamiętając, że musi ona obsługiwać polskie znaki.

Istotna jest także poprawność życiorysu zawodowego. Jeśli masz problemy z ortografią, możesz skorzystać ze specjalnych narzędzi internetowych, które wyłapują potencjalne błędy. Dobrym pomysłem jest też pokazanie swojego CV komuś z rodziny lub przyjaciół. Drugiej osobie o wiele łatwiej będzie dostrzec ewentualne potknięcia językowe.

Pamiętaj też, że CV bez doświadczenia nie może być zbyt długie. W takim przypadku powinno zajmować maksymalnie jedną stronę. Musisz więc postawić na konkrety – „lanie wody” zupełnie się tu nie sprawdzi.

Jeśli jednak masz problem z tym, jak napisać dobre CV w taki sposób, aby było ono ładne wizualnie, możesz skorzystać ze specjalnych narzędzi, które gwarantują automatyczne przygotowanie życiorysu zawodowego. Wypróbuj darmowy kreator CV oferowany przez Kiwi Jobs – dzięki niemu, Twój dokument aplikacyjny zostanie samoistnie podzielony na stosowne sekcje oddzielone od siebie nagłówkami. Wystarczy, że wypełnisz je informacjami o sobie i gotowe! Możesz aplikować, gdzie tylko chcesz.

Jak widzisz, kwestia tego, jak napisać CV bez doświadczenia nie jest aż tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Musisz jednak przyłożyć się do stworzenia dokumentu, ponieważ zwiększy to Twoje szanse na otrzymanie pierwszej pracy w życiu. I na koniec jeszcze jedno. Pamiętaj, aby w CV zawsze pisać prawdę! Oprócz tego, postaraj się odwoływać w nim do oferty zatrudnienia, na którą aplikujesz, a sukces będzie na wyciągnięcie Twojej ręki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top