Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Męski strój podczas rekrutacji

Udostępnij

Czeka Cię spotkanie z rekruterem? Musisz się do tego odpowiednio przygotować! Chodzi tu nie tylko o merytorykę i to, co powinieneś o sobie opowiedzieć potencjalnemu pracodawcy. Równie ważny jest Twój strój, ponieważ stanowi on kluczowy element autoprezentacji. Zastanawiając się, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej to ważny proces. Jeśli chcesz dobrze wypaść przed potencjalnym pracodawcą, musisz zadbać nawet o najmniejsze detale. W końcu pierwsze wrażenie robi się tylko raz!  Jego istotnym elementem jest Twój wygląd. Dlatego też zwróć uwagę na to, co zakładasz na siebie na spotkanie z potencjalnym pracodawcą. Wiedząc, jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, możesz nie tylko zaprezentować się jako porządny i profesjonalny kandydat, lecz także zwiększyć swoją pewność siebie.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Zasady dobierania stroju

Mówi się, że to nie szata zdobi człowieka. Oczywiście jest w tym bardzo dużo prawdy, jednak w niektórych sytuacjach odpowiedni strój wiele zmienia. Choć wygląd nie jest najważniejszy, to na niego w pierwszej chwili zwracamy uwagę. Nasz ubiór może sprawić, że zaprezentujemy się jako profesjonalna i elegancka osoba lub wręcz przeciwnie – spowoduje, że będziemy wyglądać niechlujnie i nieporządnie. Dlatego też tak ważne jest, aby wybrać odpowiedni strój na spotkanie z rekruterem. Rozmowa kwalifikacyjna to w końcu oficjalna sytuacja, która rządzi się swoimi prawami. Musisz więc dostosować się do pewnych niepisanych reguł. Dzięki temu możesz zwiększyć swoje szanse na zdobycie zatrudnienia.

Jeśli zastanawiasz się, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na to, na jakie stanowisko aplikujesz. Nieco inaczej może wyglądać strój mężczyzny, który chce zdobyć zatrudnienie jako przedstawiciel handlowy, a inaczej tego, który stara się o posadę magazyniera. Osoby, które w pracy mają stały kontakt z klientami powinny być eleganckie, dlatego warto pokazać się od tej strony już podczas rekrutacji. Nie oznacza to oczywiście, że przyszły pracownik magazynu może ubrać się niedbale. Mimo to, stopień formalności stroju powinien być nieco inny, przy jednoczesnym zachowaniu tego samego poziomu schludności.

Schludność i elegancja, czyli jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, by zrobić dobre wrażenie

Bez względu na branżę, w której chcesz podjąć pracę, przychodząc na spotkanie z rekruterem powinieneś wyglądać profesjonalnie. Pamiętaj też, że zazwyczaj lepiej być zbyt eleganckim niż przesadzić z nadmiernym „luzem”. Jeśli zastanawiasz się, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną do biura w siedzibie firmy, postaw więc na sprawdzone rozwiązanie, czyli klasyczną, jednolitą marynarkę. Sprawdzi się to w sytuacji aplikowania, np. na stanowisko związane z obsługą klienta. Najlepiej aby była ona w stonowanych kolorach i o tradycyjnym kroju – wszelkie ekstrawagancje w tym względzie zostaw sobie na mniej formalne okoliczności. Zwróć też uwagę, aby nie była zgnieciona lub zmechacona. Przede wszystkim powinieneś bowiem wyglądać schludnie i czysto. Co ciekawe, według zasad savoir vivre’u, jeśli stoisz, Twoja marynarka może być zapięta na jeden guzik. Dopiero gdy siadasz, możesz ją rozpiąć.

Do marynarki dobierz koszulę –  białą, kremową, błękitną lub niebieską. Powinna mieć długi rękaw i oczywiście nie być ani za mała, ani za duża. A co z krawatem? Jeżeli aplikujesz na wyższe stanowisko dobrze, jeśli go założysz. Wystrzegaj się jednak wzorzystych lub jaskrawych modeli. Wszystko musi być do siebie dopasowane, dlatego dalej trzymaj się stonowanych barw. Pamiętaj też, aby nie rozluźniać krawata w trakcie rozmowy z rekruterem.

Teraz pora przejść do dolnej części garderoby. Gdy starasz się o poważne stanowisko postaw na spodnie garniturowe. Oczywiście muszą być one dopasowane do koloru Twojej marynarki tak, aby wszystko stanowiło spójną całość.

Choć elegancja jest pożądana, nie każda rozmowa kwalifikacyjna wymaga aż tak formalnego stroju. Jeśli czujesz, że zbyt oficjalne ubranie nie pasuje do danego stanowiska lub branży, wybierz styl smart casual. Jest on nieco luźniejszy, choć wciąż pozwala zaprezentować się z klasą. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem ponownie jest koszula z długim rękawem – sama lub w zestawieniu z casualową marynarką, np. w elegancką kratę. Co do spodni, możesz postawić na ciemne jeansy lub tzw. chinosy. W takiej stylizacji krawat nie będzie konieczny.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?  Obuwie i dodatki

Podstawę stroju masz już opanowaną. Pamiętaj jednak, że równie ważne jest obuwie! Nie bez przyczyny mówi się, że buty są wizytówką człowieka. Na rozmowie kwalifikacyjnej przede wszystkim powinny zakrywać pięty i palce, dlatego nawet w upalne lato zrezygnuj z sandałów. Postaw za to na wizytowe półbuty lub mokasyny w kolorze dopasowanym do Twojego ubrania. Przed spotkaniem z rekruterem nie zapomnij o ich wyczyszczeniu i wypastowaniu.

Zadbaj także o odpowiednie skarpetki. Ich kolor musi dobrze współgrać z Twoimi butami i resztą stroju, dlatego najlepiej, aby również był stonowany. Pamiętaj, że choć wzorzyste skarpetki są ostatnio w modzie, niekoniecznie sprawdzą się podczas oficjalnej sytuacji (chyba, że pracujesz w branży kreatywnej). Oprócz tego, zwróć uwagę, aby miały one odpowiednią długość. W momencie, gdy siadasz zginając kolana, skarpetki wciąż powinny zasłaniać Twoją łydkę.

A co z paskiem? Aby dopełnić stylizacji, najlepiej aby był on w tym samym kolorze, co Twoje buty. Zapomnij też o wymyślnych klamerkach – kieruj się zasadą, że prostota oznacza elegancję. Zastosuj ją również w przypadku dodatków. Nawet jeśli na co dzień nosisz męską biżuterię, na czas rozmowy kwalifikacyjnej ogranicz ją do obrączki i ładnego zegarka.

Poza stosownym strojem, zwróć też uwagę na pozostałe elementy swojego wyglądu. Zadbaj o klasyczną fryzurę oraz przycięte i przede wszystkim czyste paznokcie.

Jak widzisz, kwestia tego, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną wymaga odpowiedniego przemyślenia. Choć niektórzy uważają obowiązujące zasady za nieco staroświeckie, warto dostosować się do nich na czas rekrutacji. Pamiętaj, że Twój strój jest wyrazem szacunku wobec rekutera, a odpowiednia doza elegancji może pomóc Ci w zjednaniu sobie potencjalnego pracodawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top