Dokumenty aplikacyjne – jakie są i co zawierają?

Udostępnij

Starasz się o pracę? W pierwszej kolejności musisz przygotować odpowiednie dokumenty aplikacyjne, dzięki którym rekruter będzie mógł ocenić Twoje doświadczenie i umiejętności. Aby zrobić na nim dobre wrażenie, powinieneś więc wiedzieć m.in. jak napisać CV i co powinien zawierać taki życiorys zawodowy.

Odpowiednio przygotowane dokumenty aplikacyjne zwiększają szansę na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną w firmie. Bez względu na to, czy jesteś doświadczonym pracownikiem czy dopiero rozpoczynasz karierę zawodową, powinieneś zadbać o to, aby wyglądały one we właściwy sposób.  Pamiętaj, że liczy się nie tylko ich merytoryka, lecz także strona wizualna.

Czym są dokumenty aplikacyjne?

Dokumenty aplikacyjne to po prostu dokumenty, które przedstawiasz pracodawcy, u którego chciałbyś podjąć zatrudnienie. Stanowią one Twoją zawodową wizytówkę, a ich celem jest zwrócenie uwagi rekrutera i przedstawienie się jako kompetentny pracownik, który idealnie nadaje się do objęcia konkretnego stanowiska w danej firmie.

Podstawowe dokumenty aplikacyjne, których wymagają pracodawcy od kandydatów to CV i list motywacyjny. Najważniejsze jest curriculum vitae, czyli tzw. życiorys zawodowy. To w nim musisz podać najważniejsze informacje na swój temat dotyczące m.in. przebiegu Twojego wykształcenia, a także posiadanych umiejętności i doświadczenia wyniesionego z pracy w poprzednich miejscach zatrudnienia. Zanim rozpoczniesz jego przygotowywanie powinieneś dobrze zastanowić się, jak napisać CV, pamiętając o uwzględnieniu wszystkich najważniejszych elementów takiego dokumentu.

Nieco mniej popularnym dokumentem aplikacyjnym jest list motywacyjny. Zazwyczaj nie musisz go pisać, chyba że w ofercie pracy pracodawca zaznaczył konieczność jego przygotowania. Jego treść powinna odnosić się do tego, dlaczego chcesz podjąć pracę dla danego pracodawcy na proponowanym przez niego stanowisku.

Dobre CV, czyli co powinny zawierać dokumenty aplikacyjne

Chcąc zwiększyć swoje szanse na zdobycie pracy powinieneś z dużą dbałością podejść do tworzenia dokumentów aplikacyjnych. Kluczowa jest wiedza dotycząca tego, jak napisać CV. Życiorys zawodowy najlepiej przygotować według określonego schematu. Dobry dokument powinien zawierać:

  • Twoje dane osobowe (imię i nazwisko, datę urodzenia, miejsce zamieszkania);
  • dane kontaktowe (numer telefonu oraz adres e-mail);
  • profesjonalne zdjęcie do CV (choć nie jest to obowiązkowy element życiorysu zawodowego, dodanie fotografii może wzbudzić większe zaufanie rekrutera, a co za tym idzie przekonać go do skontaktowania się właśnie z Tobą. Z tego względu nie unikaj wstawiania zdjęcia do CV. Pamiętaj jednak, że powinno być ono profesjonalne – aby zaprezentować się jako dobry kandydat, musisz na nim wyglądać schludnie i elegancko);
  • dane dotyczące wykształcenia (najlepiej podawać swój ostatni etap edukacji. Przykładowo, jeśli ukończyłeś studia, opisz co i w jakich latach studiowałeś);
  • informacje dotyczące doświadczenia zawodowego (dane wypisuj od tych najbardziej aktualnych. Pamiętaj o podaniu nazwy firmy, w której byłeś zatrudniony, określeniu obejmowanego w niej stanowiska,  a także przedziału czasowego, w którym świadczyłeś pracę w danym przedsiębiorstwie);
  • dodatkowe informacje dotyczące posiadanych przez Ciebie umiejętności, znajomości języków obcych oraz posiadanych uprawnień (np. prawa jazdy).

Wiedząc, jak napisać CV, o wiele łatwiej będzie Ci znaleźć satysfakcjonujące zatrudnienie. Pamiętaj przy tym, aby  wypełnić każdą z jego sekcji – da to pełniejszy obraz Twojej osoby rekruterowi. Postaw też na jak najwyższą wartość merytoryczną – zamiast „lać wodę”, skup się na konkretach. Dobrze również, abyś spersonalizował dokumenty aplikacyjne. Zanim zaczniesz tworzyć życiorys zawodowy uważnie wczytaj się więc w ofertę pracy, na którą chcesz aplikować i dostosuj swoje CV do wybranego ogłoszenia. Przed przystąpieniem do pisania dokumentu, zastanów się też, jakie są Twoje plany zawodowe na przyszłość. Jeśli masz problem z tym, jak wyznaczyć cele zawodowe, zapoznaj się z jednym z naszych poprzednich wpisów na blogu. Pozwoli Ci to także sporządzić krótkie podsumowanie zawodowe do CV.

Czemu służy list motywacyjny?

Choć popularne dokumenty aplikacyjne to zarówno CV, jak i list motywacyjny, ten drugi jest o wiele rzadziej wymagany. Jeśli jednak napotkasz na ofertę pracy, w której pracodawca wyraźnie oczekuje otrzymania takiego pisma, musisz je przygotować – w innym przypadku Twoja aplikacja może w ogóle nie zostać rozpatrzona.

Przygotowując list motywacyjny musisz pamiętać, aby nie powtarzać w nim informacji zawartych w CV. Zadaniem tego typu dokumentu aplikacyjnego jest uzupełnienie życiorysu zawodowego. Powinieneś w nim przede wszystkim skoncentrować się na tym, czego oczekuje konkretny pracodawca oraz uwypuklić  swoje cechy i zdolności, które mogą przydać się w jego firmie. Oprócz tego, musisz podkreślić swoją motywację do podjęcia pracy właśnie u niego i wyjaśnić, dlaczego zdecydowałeś się zaaplikować na oferowane przez niego stanowisko.

Jak napisać CV? Dokumenty aplikacyjne od strony formalnej

Jeśli zastanawiasz się, jak napisać dobre CV lub list motywacyjny, musisz pamiętać nie tylko o merytoryce, lecz także kwestiach formalnych i wizualnych. Aby dokumenty aplikacyjne przyciągnęły uwagę rekrutera i zachęciły go do skontaktowania się właśnie z Tobą, powinny wyglądać schludnie i estetycznie. Każde takie pismo powinieneś napisać jednolitą czcionką. Najważniejsze informacje możesz podkreślić poprzez ich pogrubienie. Zwróć także uwagę na podział dokumentu na sekcje tak, aby prezentował się on jak najbardziej czytelnie. Oprócz tego, zadbaj o poprawność językową – błędy ortograficzne są niedopuszczalne! Przed wysłaniem dokumentów aplikacyjnych najlepiej pokaż je komuś innemu, ponieważ sam możesz nie zauważyć jakiejś literówki lub błędu.

Przyjęło się także, że dokumenty aplikacyjne nie powinny być zbyt długie. W przypadku CV, najlepiej aby miało ono maksymalnie dwie strony (o ile posiadasz bogate doświadczenie zawodowe). List motywacyjny powinien zmieścić się na maksymalnie jednej stronie.

Jak widzisz, przygotowując dokumenty aplikacyjne musisz wykazać się dużą skrupulatnością i uwagą. Jeśli wciąż masz jakieś wątpliwości dotyczące tego, jak pisać CV, możesz ułatwić sobie to zadanie korzystając z gotowych rozwiązań. W tym celu wypróbuj darmowy kreator CV od Kiwi Jobs – znajdziesz w nim gotowe sekcje do wypełnienia, dzięki którym sam nie będziesz musiał trudzić się tworzeniem struktury całego życiorysu. Wystarczy że wypełnisz poszczególne jego elementy, a uzyskasz profesjonalny i estetyczny dokument, który przy pomocy jednego kliknięcia wygenerujesz w uniwersalnym formacie PDF. Teraz możesz aplikować gdzie chcesz i kiedy chcesz, bez obaw o to, że pominąłeś jakieś ważne informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top