Koronawirus a oferty pracy – co się zmieniło?

Pojawienie się koronawirusa wywróciło do góry nogami wiele aspektów życia, w tym również kwestie zawodowe. Rynek pracy ucierpiał na skutek pandemii, konsekwencją czego były m.in. zwolnienia. Widoczna jest też zależność koronawirus a oferty pracy. Liczba ogłoszeń znacząco się zmniejszyła, a kandydaci poszukujący nowego zatrudnienia  częściej zaczęli szukać zajęcia „na już”.

Globalna epidemia przekształciła wygląd środowiska zawodowego. Pewne zmiany widoczne są na pierwszy rzut oka – dla przedstawicieli wielu branż, zwłaszcza tych związanych z obsługą klienta, obowiązkowe jest noszenie maseczek ochronnych i przyłbic. Dużą popularność zyskało także tzw. home office i praca zdalna podczas pandemii.  Oprócz tego, warto zwrócić uwagę na popyt i podaż ofert pracy, które obecnie również prezentują się inaczej.

Koronawirus a oferty pracy – jakie zmiany można zauważyć?

Zależność koronawirus a oferty pracy zaczęła być zauważalna po wprowadzeniu przez polskie władze obostrzeń, których celem było zatrzymanie nadmiernego rozwoju pandemii w Polsce. Zdecydowano się na czasowe zamrożenie gospodarki, co odbiło się negatywnie zwłaszcza na kilku jej sektorach. Takie działanie najbardziej odczuli pracownicy branży gastronomicznej, turystycznej i hotelarskiej. Wielu z nich musiało zmierzyć się ze zwolnieniami, a nowe ogłoszenia o pracę w tych dziedzinach praktycznie przestały się pojawiać. Po odmrożeniu gospodarki sytuacja prezentuje się nieco lepiej. Mimo to, rynek pracownika w Polsce znacząco osłabł. Według ekspertów taki stan rzeczy może utrzymać się przez dłuższy czas. Relacja koronawirus a oferty pracy wciąż jest bowiem widoczna. Pracodawcy publikują mniej ogłoszeń, a liczba osób chętnych do podjęcia nowego zatrudnienia rośnie. Zachwiana równowaga między popytem i podażą pracy znajduje odzwierciedlenie w zwiększającej się stopie bezrobocia.

Koronawirus a oferty pracy – jakie branże wciąż rekrutują?

Praca w dobie koronawirusa znacząco się zmieniła. Mimo to, nawet w samym środku pandemii i w obliczu zamrożonej gospodarki można było znaleźć zajęcie zarobkowe w niektórych branżach. Kandydatów do pracy poszukiwali m.in. pracodawcy prowadzący firmy kurierskie oraz przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją i magazynowaniem. Po przywróceniu funkcjonowania wszystkich branż, powoli rośnie też liczba ogłoszeń w obsłudze klienta, gastronomii czy pracy w sklepie, zwłaszcza że mamy do czynienia z sezonem wakacyjnym. Zdobycie w nich zatrudnienia może być jednak trudniejsze niż dotychczas. Jako że mnóstwo pracowników straciło swoje poprzednie zatrudnienie, o wiele większa liczba osób wysyła swoje zgłoszenia do nowych firm. Konkurencja jest więc duża. Aby wyróżnić się z tłumu, warto więc z jeszcze większą starannością zadbać o stworzenie atrakcyjnych dokumentów aplikacyjnych i odpowiednie przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej.

Koronawirus a oferty pracy – jakiego zatrudnienia poszukują pracownicy?

Pojawienie się koronawirusa w dużym stopniu zwiększyło podaż pracy. Widać to wyraźnie w statystykach Kiwi Jobs, które prezentują liczbę dopasowanych użytkowników tzw. blue collar, czyli pracowników produkcyjnych i administracyjnych niższego szczebla. W pierwszym półroczu 2020 roku wyniosła ona aż 150 tys., a wraz z rozwojem pandemii  dosłownie z tygodnia na tydzień można było zauważyć jej duży wzrost. Wśród osób zainteresowanych znalezieniem nowego zatrudnienia największą popularnością cieszy się praca w sklepie. Na podium znajduje się także zatrudnienie w biurze lub na recepcji oraz w gastronomii.

Dane pokazują też, że większość osób poszukuje pracy „na już”, ponieważ prawie 80% kandydatów wskazuje, że są dyspozycyjni od zaraz. Największa liczba pracowników chcących szybko znaleźć zatrudnienie znajduje się wśród ludzi z wykształceniem średnim. Najczęściej chcą oni podjąć zajęcie zarobkowe na pełen etat, co może wynikać nie tylko z potrzeby zachowania płynności finansowej, lecz także zdobycia poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji, które jest niezwykle istotne w dobie pandemii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top