Urlop okolicznościowy – kiedy możesz z niego skorzystać?

Udostępnij

Coś ważnego wydarzyło się w Twoim życiu? W niektórych takich sytuacjach przysługuje Ci urlop okolicznościowy – prawo do skorzystania z niego wynika bezpośrednio z przepisów Kodeksu pracy. Dzięki takiej opcji możesz w pełni skupić się na własnych sprawach bez konieczności przychodzenia do przedsiębiorstwa.

Jeśli jesteś zatrudniony na podstawie umowy o pracę, prawo gwarantuje Ci dostęp do różnego typu urlopów, w tym wypoczynkowego, macierzyńskiego lub na żądanie. Wyjątkowo ciekawym rodzajem dni wolnych jest urlop okolicznościowy. Przyznaje się go w przypadku kilku ważnych sytuacji rodzinnych w życiu pracownika.  Aby zostać zwolnionym z konieczności pojawiania się w firmie z ich tytułu, należy jednak złożyć odpowiedni wniosek. Za urlop okolicznościowy otrzymasz takie samo wynagrodzenie, co za standardowe dni przeznaczone na wypoczynek.

Urlop okolicznościowy – ślub

Urlop okolicznościowy na ślub jest jedną z najczęściej występujących sytuacji. Zmiana stanu cywilnego to bardzo ważne i doniosłe wydarzenie w życiu, dlatego trudno się spodziewać, że pracodawca będzie od Ciebie oczekiwał pojawienia się w firmie w tym okresie. Organizacja ślubu i ostatnie przygotowania do wesela zajmują często dużo czasu i bywają stresujące. Aby choć trochę odciążyć pracowników, Kodeks pracy pozwala im więc na skorzystanie z dodatkowych dni wolnych. Ich wymiar zależy jednak od konkretnej sytuacji. Zgodnie z prawem przysługują Ci:

  • 2 dni urlopu okolicznościowego, jeśli to Ty zawierasz związek małżeński,
  • 1 dzień urlopu okolicznościowego, jeśli to Twoje dziecko bierze ślub.

Tego typu dni wolne przysługują jedynie w wymienionych sytuacjach. Nie możesz więc poprosić o urlop okolicznościowy z okazji ślubu siostry, brata lub innego członka rodziny czy kogoś z przyjaciół. Jeśli chcesz mieć z tej okazji wolne, musisz wziąć zwykły urlop wypoczynkowy.

W sytuacji, gdy to Ty bierzesz ślub lub przygotowuje się do tego Twoje dziecko, możesz jednak bez przeszkód wnioskować o urlop okolicznościowy. Przyznanego wolnego nie musisz wykorzystywać w dniu uroczystości. Możesz wziąć je wcześniej i przeznaczyć, np. na załatwienie kwestii organizacyjnych związanych z weselem czy udekorowanie sali. Najważniejsze, aby taki dzień wolny był bezpośrednio związany z przygotowaniami do ślubu.

Jeśli jednak ostatecznie z jakiegoś  powodu ślub się nie odbędzie, Twój urlop okolicznościowy przepada. W takiej sytuacji po prostu tracisz prawo do tego typu dni wolnych.  A co, gdy wykorzystałeś je jeszcze przed odwołaną uroczystością, np. na planowanie i organizację wesela? Wówczas musisz wziąć zwykły urlop wypoczynkowy. Jeśli tego nie zrobisz, Twoja nieobecność będzie co prawda usprawiedliwiona, jednak nie otrzymasz za nią wynagrodzenia.

Urlop okolicznościowy – narodziny dziecka

Urodzenie się dziecka to bardzo radosna chwila w życiu obojga rodziców. W momencie pojawienia się malucha na świecie, jego mama odchodzi automatycznie na urlop macierzyński. Prawo pozwala jednak również jego tacie na świętowanie tego wspaniałego wydarzenia. Niezależnie od urlopu ojcowskiego przysługują mu dwa dodatkowe dni urlopu okolicznościowego, za które świeżo upieczony ojciec otrzyma pełne wynagrodzenie. Co istotne,  jeśli nie zdecyduje się on wykorzystać ich od razu, nie przechodzą one na kolejny rok.

Urlop okolicznościowy – śmierć kogoś z rodziny

Oprócz radosnych wydarzeń w życiu, czasami musimy zmierzyć się również z tymi przykrymi. Śmierć jednego z członków rodziny to jedna z takich sytuacji. Konieczność załatwienia formalności związanych z pogrzebem zajmuje sporo czasu, a pojawienie się na tego typu uroczystości uniemożliwia przyjście do pracy. W takim trudnym momencie przepisy przyznają jednak dni wolne, które pozwalają poukładać sobie pewne sprawy. Urlop okolicznościowy z tytułu śmierci kogoś bliskiego przysługuje w wymiarze:

  • 2 dni w przypadku pogrzebu żony, męża, jednego z rodziców, macochy lub ojczyma;
  • 1 dnia w przypadku pogrzebu rodzeństwa (siostry lub brata), teściowej, teścia, babci, dziadka lub osoby, nad którą sprawujesz bezpośrednią opiekę lub którą utrzymujesz.

Co istotne, nawet gdy zakończył się Twój związek małżeński, wciąż masz prawo do wykorzystania jednego dnia urlopu okolicznościowego z tytułu śmierci dawnego teścia lub teściowej.

Jak przygotować wniosek o urlop okolicznościowy? Wzór

Aby skorzystać z dodatkowych dni wolnych związanych z sytuacjami rodzinnymi, musisz złożyć wniosek o urlop okolicznościowy. Powinieneś poinformować o chęci skorzystania z niego z odpowiednim wyprzedzeniem. Wyjątkiem jest oczywiście nagłe zdarzenie, takie jak śmierć bliskiej osoby. Wówczas musisz jednak powiedzieć o nim szefowi jak najszybciej. Ostateczny termin to drugi dzień nieobecności w pracy – gdy zrobisz to później, Twoja absencja może zostać uznana za nieusprawiedliwioną nieobecność.

Przygotowanie wniosku o urlop okolicznościowy jest bardzo proste. Musisz w nim umieścić:

  • datę i miejsce składania dokumentu,
  • swoje dane osobowe (imię i nazwisko),
  • dane pracodawcy,
  • prośbę o udzielenie urlopu okolicznościowego ze wskazaniem konkretnej okazji i z podaniem wymiaru dni wolnych przewidzianych przez prawo,
  • swój podpis.

Oprócz tego, możesz zaznaczyć w piśmie podstawę prawną do przyznania Ci urlopu okolicznościowego. Jest nią art. § 15 rozporządzenia wydanego przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. dotyczącego sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.

Pamiętaj też, że pracodawca może od Ciebie wymagać, abyś  do wniosku o urlop okolicznościowy dołączył stosowne dokumenty, np. odpis aktu małżeństwa, aktu zgonu lub skróconego aktu urodzenia dziecka. Stanowią one niepodważalny dowód na to, że faktycznie należą Ci się tego typu dni wolne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top