Promesa zatrudnienia – kiedy warto ją podpisać?

Udostępnij

Pomyślnie przeszedłeś rekrutację do nowej firmy,  jednak zanim zaczniesz w niej pracować musisz odbyć okres wypowiedzenia w poprzednim przedsiębiorstwie? Aby mieć pewność, że w tym czasie pracodawca nie obsadzi na Twoim stanowisku kogoś innego, możesz podpisać z nim umowę przedwstępną. Tzw. promesa zatrudnienia przyda Ci się także w innych sytuacjach.

Promesa zatrudnienia to specjalny dokument, którego celem jest ochrona interesów zarówno Twoich, jak i Twojego nowego pracodawcy. Podpisując ją, oboje zgadzacie się na zawarte w niej postanowienia. Taka przedwstępna umowa o pracę jest wiążąca, a za jej złamanie mogą grozić konsekwencje finansowe.

Promesa zatrudnienia – co to takiego?

Promesa zatrudnienia to inaczej przedwstępna umowa o pracę zawierania między pracownikiem a pracodawcą. Jest to umowa cywilnoprawna, podlegająca pod regulacje Kodeksu cywilnego. Zawiera się ją między przyszłym pracownikiem a pracodawcą, który zdecydował się na przyjęcie danej osoby do pracy. Jej celem jest zabezpieczenie obu stron umowy przed ewentualną zmianą zdania jednej z nich. Jeśli podpiszesz promesę zatrudnienia, zobowiążesz się tym samym do podjęcia zatrudnienia w danej firmie. Z kolei pracodawca obieca Ci na jej mocy, że przyjmie Cię do swojego przedsiębiorstwa.

Kiedy przyda się promesa zatrudnienia?

Promesa zatrudnienia jest bardzo przydatna zwłaszcza wtedy, gdy chcesz zatrudnić się w nowej firmie, jednak musisz jeszcze odbyć okres wypowiedzenia w dotychczasowym przedsiębiorstwie. Dzięki jej zawarciu masz pewność, że nowy pracodawca faktycznie podpisze z Tobą umowę o pracę, gdy wreszcie pożegnasz się z poprzednim szefem. Promesa zatrudnienia niejako gwarantuje Ci więc przyszłą współpracę, dając Ci tym samym poczucie pewności i bezpieczeństwa. Pamiętaj bowiem, że nawet pomyślne przejście przez rozmowę kwalifikacyjną nie musi oznaczać, że zostaniesz zatrudniony w nowej firmie. Jeśli w toku rekrutacji okaże się, że pracodawca bardzo szybko potrzebuje pracownika, a Ty ze względu na swoje zobowiązania możesz podjąć z nim współpracę, np. dopiero za 3 miesiące, może on zdecydować się na przyjęcie kogoś innego. Gdy podpiszesz z nim przedwstępną umowę o pracę nie będziesz musiał jednak martwić się taką ewentualnością.

Promesa zatrudnienia bywa także pomocna w przypadku planowania pracy za granicą. Istnieją kraje, które pozwalają na dłuższy pobyt na ich terenie tylko niektórym osobom. W takim przypadku bardzo często stosowanym kryterium jest konieczność posiadania pracy. Jeśli więc podpiszesz promesę zatrudnienia z zagranicznym przedsiębiorstwem, nie będziesz musiał martwić się kwestiami formalnymi.

Jak wygląda umowa przedwstępna o pracę?

Promesa współpracy, czyli przedwstępna umowa o pracę to formalny dokument, który powinien zostać sporządzony według odpowiedniego schematu. Choć jego odgórny wzór nie istnieje, w piśmie musi znaleźć się kilka ważnych informacji. Poprawna promesa o zatrudnieniu zawiera:

  • Twoje dane osobowe,
  • dane pracodawcy, z którym podpisujesz dokument,
  • informacje dotyczące miejsca, w którym masz w przyszłości wykonywać swoją pracę,
  • wymiar Twojego zatrudnienia,
  • kwotę wynagrodzenia, którą będziesz pobierać,
  • termin zawarcia umowy przedwstępnej o pracę,
  • podpisy: Twój i Twojego przełożonego.

Promesa umowy może także zawierać informacje dotyczące konsekwencji złamania jej zapisów. Niewywiązanie się z postanowień dokumentu grozi bowiem odpowiedzialnością finansową.

Przedwstępna umowa o pracę – co grozi za złamanie jej zapisów?

Promesa współpracy zobowiązuje osoby, które ją podpisały do jej przestrzegania. W przypadku złamania jej postanowień przez jedną z nich, druga strona umowy może rościć sobie prawa do uzyskania z tego tytułu odszkodowania. W promesie może zostać ustalona jego konkretna kwota. Jeśli jednak nie ma w niej informacji na ten temat, wysokość rekompensaty ustalana jest indywidualnie.

Jeśli chodzi o odszkodowanie, można o nie wystąpić w ciągu roku od chwili zawarcia promesy współpracy. Po tym czasie wszelkie ewentualne roszczenia przedawniają się. 

Na czym polega promesa zatrudnienia dla banku?

Czasami może Ci się także przydać tzw. promesa zatrudnienia dla banku. W takim przypadku, dokument ma nieco inny charakter. Podpisuje się go najczęściej z obecnym pracodawcą, u którego wykonuje się obowiązki zawodowe na podstawie umowy terminowej (na czas określony). Stanowi ona wówczas potwierdzenie, że przedsiębiorca przedłuży zatrudnienie takiej osobie. Z tego względu, umowa nazywana bywa potocznie promesą przedłużenia umowy o pracę.

Taki dokument jest bardzo istotny z perspektywy instytucji finansowej. Najczęściej wymagana jest promesa zatrudnienia do kredytu. Dzięki niej, bank ma gwarancję tego, że posiadasz stałe źródło dochodu i będziesz w stanie regularnie spłacać zaciągniętą pożyczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top