Praca w wakacje – w sklepie, na produkcji, w restauracji. Gdzie warto ją podjąć?

Udostępnij

Ciepłe dni, dużo słońca… Słowem, lato w pełni! Dla wielu osób, zwłaszcza uczniów i studentów, to czas odpoczynku i prawdziwego relaksu. Jeśli jednak nie chcesz spędzać całego wolnego czasu na leniuchowaniu, pomyśl o znalezieniu zatrudnienia. Praca w wakacje przyniesie Ci nie tylko dodatkowy zarobek, lecz także możliwość zdobycia nowych umiejętności.

Okres letni to nie tylko czas odprężenia, lecz także doskonała okazja do zdobywania ciekawych doświadczeń, również tych zawodowych. Jeśli jesteś na nie otwarty, powinieneś poszukać jakiegoś zajęcia – czy to sezonowego czy stałego. Praca w wakacje nie musi być bowiem tymczasowa. Gdy zatrudnienie na danym stanowisku Ci się spodoba, często możesz kontynuować je również po zakończeniu lata.

Praca w wakacje – w jakiej branży można ją znaleźć?

Wiele osób zastanawia się, jaka praca na wakacje będzie najlepsza. Tak naprawdę wszystko zależy od Twoich predyspozycji i oczekiwań. Istnieje jednak kilka sprawdzonych branż, w których możesz podjąć zatrudnienie w trakcie lata.

Praca w wakacje najczęściej kojarzy się z zajęciem związanym z gastronomią. I faktycznie – ten sektor oferuje wiele możliwości. W zależności od Twoich umiejętności, możesz zatrudnić się, np. na stanowisku barmana lub kelnera. Co ważne, w przypadku wakacyjnej pracy pracodawcy często są otwarci na osoby bez doświadczenia zawodowego. W wielu sytuacjach wystarczy więc, abyś odznaczał się pozytywnym nastawieniem, energią do pracy, chęcią do nauki i umiejętnością łatwego nawiązywania kontaktów z ludźmi. Przyda Ci się też oczywiście tzw. książeczka sanepidowska. Pamiętaj jednak, że ze względu na pandemię koronawirusa praca w wakacje w gastronomii wygląda nieco inaczej niż dotychczas. Konieczne jest m.in. noszenie maseczek ochronnych lub przyłbic oraz jeszcze większa dbałość o zasady higieny.

Praca na wakacje dostępna jest również w handlu. Chodzi tu przede wszystkim o różnego typu sklepy. Rozpoczęcie w nich zatrudnienia może się okazać zawodową przygodą na dłuższy czas, zwłaszcza jeśli dotyczy ono podjęcia zajęcia w miejscu, które oferuje asortyment w jakiś sposób powiązany z Twoimi zainteresowaniami (np. modą lub sprzętem elektronicznym). Ponadto, stanowiska związane z obsługą klienta dają szerokie możliwości rozwoju w przyszłości.

Popularną pracą na wakacje, zwłaszcza w dobie koronawirusa, jest wykonywanie zawodu kuriera. W związku ze wciąż wzmożoną sprzedażą wysyłkową, wiele firm poszukuje zmotoryzowanych pracowników. Oferty zatrudnienia są również dostępne dla kurierów rowerowych, np. rozwożących jedzenie z restauracji.

Oprócz tego pracę na wakacje znajdziesz w branży produkcyjnej i związanej z magazynowaniem. Tego typu oferty czekają w przedsiębiorstwach z różnorodnych dziedzin.  W czasach pandemii dotyczą często sektora kosmetycznego oraz farmaceutycznego.

W wakacje czeka też na Ciebie typowa praca sezonowa. Możesz więc pomyśleć, np. o pomocy przy zbiorach owoców lub warzyw.

Praca w wakacje – jak ją zdobyć?

Aby zdobyć pracę na wakacje, musisz odpowiednio zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy. W tym celu powinieneś stworzyć profesjonalny życiorys zawodowy. Jeśli masz z tym problem, skorzystaj z kreatora CV od Kiwi Jobs. Znajdziesz w nim gotowe sekcje – wystarczy że wypełnisz je stosownymi informacjami na swój temat, a także dodasz swoje zdjęcie. Potem przy pomocy jednego kliknięcia możesz wygenerować dokument w formacie PDF i aplikować nim na oferty pracy znajdujące się na dowolnej stronie internetowej.

Pamiętaj przy tym, że Twoje CV powinno być jak najbardziej merytoryczne. Uważnie więc zastanów się nad tym, jakie są Twoje mocne strony i w jaki sposób możesz podkreślić swoje doświadczenie zawodowe. Nie zapomnij też o wypełnieniu wszystkich sekcji życiorysu – każda informacja ma duże znaczenie dla rekrutera.

Gdy pracodawca odpowie na Twoje zgłoszenie, pozostanie Ci odpowiednie przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej. Pamiętaj, że w dobie pandemii wiele firm wciąż rekrutuje zdalnie. Spotkanie online jest jednak podobne do tradycyjnej rekrutacji i tak samo jak ona wymaga od Ciebie dobrego przygotowania merytorycznego, formalnego stroju i pozytywnego nastawienia. W takim przypadku musisz też zwrócić uwagę na kwestie techniczne. O najważniejszych zagadnieniach związanych ze zdalną rozmową kwalifikacyjną pisaliśmy w jednym z poprzednich wpisów na bloga.

Czy praca w wakacje jest opłacalna?

Praca w wakacje to doskonały sposób na dodatkowy zarobek. Takie rozwiązanie spodoba się przede wszystkim osobom młodym, np. uczniom lub studentom, którzy chcą się usamodzielnić i zyskać większą niezależność. Dzięki podjęciu zatrudnienia, będą mogli np. samodzielnie sfinansować swoje wczasy. Praca w wakacje to jednak dobra opcja dla wszystkich. Osoby, których sytuacja finansowa pogorszyła się na skutek pandemii, mogą poszukać dodatkowego zajęcia i tym samym podreperować domowy budżet. Należy przy tym pamiętać, że zarobki w wakacyjnej pracy różnią się w zależności od wykonywanego zawodu, a także lokalizacji firmy, w której podejmuje się zatrudnienie. Jeśli chcesz zobaczyć, jak prezentują się stawki na popularnych stanowiskach, sprawdź oferty na Kiwi Jobs – znajdziesz tam wszystkie niezbędne informacje dotyczące zarówno wynagrodzenia, jak i oferowanych przez dane przedsiębiorstwo benefitów.

W przypadku młodych osób, które stawiają pierwsze kroki w środowisku zawodowym, wakacyjna praca jest też świetną metodą na zdobycie cennych doświadczeń. Dzięki niej można zyskać wiele nowych umiejętności, które przydadzą się również w dalszej karierze. Wystarczy otwarta głowa, zaangażowanie i chęć przyswajania wiedzy.

Praca w wakacje – gdzie jej szukać?

Znalezienie pracy na wakacje zazwyczaj nie jest trudne. Mimo to, w obliczu pandemii koronawirusa liczba ofert nieco się zmniejszyła, dlatego musisz być gotowy na to, że zdobycie odpowiadającego Ci zajęcia może zająć Ci trochę więcej czasu. Najświeższe ogłoszenia dotyczące zatrudnienia m.in. w popularnych, wakacyjnych branżach znajdziesz na Kiwi Jobs. Zapoznaj się z propozycją danego pracodawcy i aplikuj tam, gdzie podoba Ci się najbardziej!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top