Praca sezonowa – co warto o niej wiedzieć?

Udostępnij

Potrzebujesz dodatkowego zarobku w okresie wakacyjnym? Dobrym rozwiązaniem może być praca sezonowa. W obecnych warunkach znalezienie dorywczego zajęcia na jakiś czas nie powinno być trudne. Mimo  pandemii koronawirusa wielu pracodawców pilnie potrzebuje pracowników sezonowych z różnych branż.

Pod wpływem pandemii koronawirusa wiele osób straciło zarobkowe zajęcie. Inni z kolei musieli zgodzić się na obniżenie wymiaru zatrudnienia, a co za tym idzie na niższe wynagrodzenia. Jeśli znalazłeś się w takiej sytuacji i chcesz trochę podreperować domowy budżet, pomyśl o pracy sezonowej. Choć takie rozwiązanie jest popularne głównie wśród uczniów i studentów, może z niego skorzystać każdy.

Co to jest praca sezonowa? Definicja terminu

Zgodnie z definicją praca sezonowa to zajęcie, które wykonywane jest przez określoną część roku. Ma to związek z panującymi wówczas warunkami atmosferycznymi.  Według regulacji tego typu zatrudnienie na terenie państw Unii Europejskiej nie może trwać dłużej niż 8 miesięcy. Ograniczony czas świadczenia takiej pracy wynika bezpośrednio z jej okresowego charakteru i właściwości. Stosuje się ją bowiem w sytuacji, gdy dochodzi do wzmożonej działalności danego przedsiębiorstwa lub gdy firma zmaga się z koniecznością zastąpienia nieobecnych pracowników (np. w czasie ich wakacyjnych urlopów).

Praca sezonowa może być wykonywana zarówno na terenie Polski, jak i poza jej granicami. Tego typu zatrudnienie możesz znaleźć w wielu różnorodnych branżach. Jego najczęściej spotykanym rodzajem jest praca w rolnictwie przy zbiorze warzyw i owoców (np. truskawek). Oprócz tego, zajęcia sezonowe dostępne są m.in. w sektorze turystycznym, hotelarskim, przetwórczym, ogrodniczym, produkcyjnym i budowlanym (związanym zazwyczaj z wykończeniami i remontami). Znajdziesz także takie zatrudnienie w branży gastronomicznej i w usługach opiekuńczych.

Praca sezonowa – umowa, którą możesz podpisać

Praca sezonowa może być świadczona na podstawie różnych umów. Wiele zależy od jej charakteru, a także warunków jej wykonywania (np. pod ścisłym kierownictwem przełożonego). Jako tzw. pracownik sezonowy masz więc szansę podpisać umowę zlecenie lub umowę o pracę. W tym drugim przypadku pracodawca zaproponuje Ci umowę terminową, czyli na czas określony.

Ciekawym rozwiązaniem, które stosuje się w przypadku niektórych typów zatrudnienia sezonowego jest tzw. umowa o pomocy przy zbiorach. Jest to umowa cywilnoprawna, którą możesz podpisać z rolnikiem, który prowadzi uprawę określonych w stosownych regulacjach produktów rolnych (owoców, warzyw, chmielu, tytoniu lub ziół). Czas zatrudnienia na jej podstawie u jednego pracodawcy to maksymalnie 180 dni w danym roku kalendarzowym. Co ważne, z tytułu takiej umowy przysługuje Ci ubezpieczenie zdrowotne oraz wypadkowe.

Czy warto podjąć pracę sezonową?

Praca sezonowa to dobra opcja dla osób, które poszukują dodatkowego zarobku. Jeśli potrzebujesz pieniędzy „na już” i chcesz znaleźć przejściowe zajęcie, które pozwoli Ci na podreperowanie domowego budżetu, takie rozwiązanie powinno przypaść Ci do gustu. W zależności od branży i Twoich umiejętności możesz naprawdę nieźle zarobić. Dotyczy to m.in. tymczasowej posady kelnera i barmana, którzy oprócz podstawowej pensji mogą liczyć na napiwki.

Praca sezonowa jest często podejmowana przez osoby młode, np. przez uczniów i studentów. Jeśli jesteś w tej grupie i nigdy wcześniej nie pracowałeś, takie zatrudnienie pozwoli Ci nie tylko na zdobycie dodatkowych pieniędzy, lecz także cennych doświadczeń. W takim przypadku pracodawcy są bowiem otwarci również na osoby, które dopiero wchodzą na rynek pracy.  Dzięki niemu możesz więc rozwinąć swoje kompetencje miękkie i  nabrać obycia w środowisku zawodowym.

Praca sezonowa – jak ją znaleźć?

Oferty pracy sezonowej są wyjątkowo liczne zwłaszcza w okresie wakacyjnym. W tym czasie wielu pracodawców prowadzi wzmożoną działalność i poszukuje nowych pracowników, którzy na jakiś czas dołączą do ich firmy i wesprą ich w codziennych zadaniach. Różnorodne oferty zarówno pracy stałej, jak i takiej, którą możesz wykonywać sezonowo znajdziesz na Kiwi Jobs. Zanim zdecydujesz się odpowiedzieć na jedną z nich, musisz jednak stworzyć odpowiedni dokument aplikacyjny. Pomoże Ci w tym specjalny kreator CV, dzięki któremu w kilka chwil przygotujesz estetyczny życiorys zawodowy. Wykorzystaj profesjonalny dokument i aplikuj tam, gdzie chcesz!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top