Praca w upały – co musi zapewnić Ci pracodawca?

Udostępnij

Słońce, wysokie temperatury, długie dni… Od razu czuć, że lato w pełni! Niestety, w takich warunkach wykonywanie obowiązków zawodowych może być dość uciążliwie. Praca w upały podlega jednak specjalnym regulacjom. Na ich mocy pracodawca ma obowiązek zapewnić Ci właściwe warunki w firmie.

Praca w upały bywa męcząca. Zbyt wysokie temperatury wpływają negatywnie nie tylko na Twoje ogólne samopoczucie, lecz także na koncentrację i efektywność. W ekstremalnych przypadkach mogą nawet zaszkodzić Twojemu zdrowiu, ponieważ niekiedy prowadzą do odwodnienia i wyczerpania cieplnego, którego symptomami są osłabienie, bóle głowy i uczucie niepokoju, a nawet udar cieplny. Jeśli jesteś narażony na pracę podczas upałów, zadaniem Twojego pracodawcy jest więc odpowiednie zabezpieczenie Cię przed jego negatywnymi skutkami. Wymóg ten wynika z powszechnie obowiązujących przepisów BHP.

Praca w upał – obowiązki pracodawcy względem dostępu do darmowych napojów

Praca w upale może być bardzo wyczerpująca bez względu na to, czy jesteś pracownikiem fizycznym czy wykonujesz swoje obowiązki w biurze. Rolą pracodawcy jest jednak zapewnienie Ci jak najbardziej komfortowych warunków w miejscu zatrudnienia. Jego podstawowym obowiązkiem jest zagwarantowanie Ci dostępu do wody pitnej (np. kranowej). Jej źródło powinno znajdować się maksymalnie 75 metrów od miejsca, w którym wypełniasz swoje codzienne zadania zawodowe. To jednak nie wszystko. Praca w upały nakłada na Twojego szefa dodatkowe obowiązki. W szczególnych sytuacjach musi on zapewnić  pracownikom darmowe, zimne napoje o odpowiedniej zawartości soli mineralnych.  Powinni je otrzymać zatrudnieni pracujący na otwartej przestrzeni, o ile temperatura na zewnątrz wynosi powyżej 25℃  oraz osoby wykonujące swoje obowiązki w pomieszczeniach, o ile temperatura w nich przekracza 28℃. Co istotne, napoje muszą być dostępne dla pracowników przez cały dzień.

Praca w upały a dostęp do wody do mycia

W niektórych przypadkach praca podczas upałów, która wykonywana jest na otwartej przestrzeni grozi zabrudzeniem. Dotyczy to m.in. pracowników budowy. W takiej sytuacji, o ile nie mają oni dostępu do bieżącej wody, pracodawca musi im ją zapewnić. Zgodnie z przepisami, jego zadaniem jest dostarczenie minimum 90 l wody dziennie (przydział na jedną osobę). Pracownicy powinni wykorzystać ją w celach higienicznych. Co ważne, wszelkie koszty związane z zapewnieniem wody w przypadku pracy w upale na zewnątrz pokrywa pracodawca.

Praca w upały a czas spędzany w firmie

Jeżeli praca w upały jest wyjątkowo uciążliwa dla pracowników, nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca zdecydował się na wprowadzenie dłuższych przerw od wykonywania obowiązków. Zamiast standardowych 15 minut wolnego w ciągu dnia, może zaoferować im, np. 30 minut lub godzinę. Innym, czasami stosowanym rozwiązaniem jest wcześniejsze zwolnienie pracowników do domu.  Decyzja w tej kwestii zależy jednak wyłącznie od dobrej woli pracodawcy. Co ważne, jeśli Twój szef udzieli Ci dłuższej przerwy lub wcześniej odeśle Cię z pracy, nie ma prawa obniżyć z tego tytułu Twojego wynagrodzenia.

Praca w upały – przepisy dotyczące wentylacji, klimatyzacji i ochrony przed słońcem

Jeśli pracujesz w pomieszczeniu, powinny w nim panować odpowiednie warunki. W przypadku wykonywania obowiązków służbowych podczas upałów, pracodawca musi zabezpieczyć Cię przed nadmiernym oddziaływaniem słońca. W tym celu powinien odpowiednio zacienić okna, np. montując w nich rolety lub żaluzje.

Oprócz tego w pomieszczeniu, w którym pracujesz, musi być dobra cyrkulacja powietrza. Dlatego Twój szef powinien zadbać o właściwą wentylację. Jego zadaniem jest regularne sprawdzanie stanu technicznego urządzeń, które za nią odpowiadają.

Coraz więcej firm decyduje się też na zainstalowanie klimatyzacji. Dzięki niej, praca w upale może w ogóle nie być uciążliwa. Mimo to, pracodawcy nie są zobowiązani do wyposażenia w nią pomieszczeń w przedsiębiorstwie. Istnieje jednak pewien wyjątek. Jeżeli praca odbywa się w miejscu, w którym temperatura stale wynosi powyżej 30℃ , co jest spowodowane procesami technologicznymi, właściciel firmy musi zapewnić podwładnym dostęp do klimatyzowanego pomieszczenia, w którym będą oni mogli odpocząć.

Praca podczas upałów – o czym musisz pamiętać?

Jeżeli Twój pracodawca nie zapewnia Ci odpowiednich warunków, przez co praca w upale stanowi dla Ciebie zagrożenie, grozi mu kara. Najpierw postaraj się jednak grzecznie zwrócić mu uwagę na to, że nie wywiązuje się on ze swoich zobowiązań wobec pracowników. Jeśli to nie pomoże, masz prawo złożyć na niego skargę do Okręgowego Inspektora Pracy. Jeżeli stwierdzi on niedopełnienie obowiązków przez Twojego pracodawcę, może nałożyć na niego grzywnę w wysokości od 1000 do 30.000 zł.

W niektórych sytuacjach praca w upały może stanowić dla Ciebie podstawę do odmówienia wykonywania obowiązków służbowych. Jest tak wtedy, gdy panujące warunki są sprzeczne z zasadami BHP i zagrażają Twojemu zdrowiu lub życiu. Masz prawo powstrzymać się od wykonywania pracy również wtedy, gdy wykonujesz zadania, które wymagają od Ciebie szczególnej sprawności psychofizycznej, a Twój stan zdrowia (zarówno fizyczny, jak i psychiczny) w konkretnym dniu stanowi zagrożenie dla innych lub nie pozwala Ci na bezpieczne świadczenie obowiązków. Taka sytuacja dotyczy najczęściej przedstawicieli konkretnych zawodów, np. motorniczych tramwajów lub kierowców autobusów, którzy wykonują odpowiedzialną pracę. Gdy czujesz się źle, powinieneś więc niezwłocznie poinformować o tym swojego przełożonego. Jeśli w takim przypadku odmówisz wykonywania pracy, przełożony nie może wyciągnąć wobec Ciebie żadnych negatywnych konsekwencji ani obniżyć Ci wynagrodzenia.

Jak widzisz, praca podczas upałów wiąże się z wieloma obowiązkami po stronie pracodawcy. Jeśli chcesz rozpocząć karierę w firmie, która dba o przestrzeganie zasad BHP, sprawdź najnowsze ogłoszenia na Kiwi Jobs. Wybierz ofertę, która podoba Ci się najbardziej i aplikuj!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top