Dzień wolny za święto w sobotę – czy masz do niego prawo?

Udostępnij

Zdarza Ci się przeglądać kalendarz w poszukiwaniu dniu ustawowo wolnych od pracy? Nie ma w tym nic dziwnego – w końcu dzięki nim bardzo często można zorganizować sobie, np. krótki wypad za miasto i na dłużej oderwać się od obowiązków zawodowych. Niestety, czasami przypadają one w weekendy. Jeśli głowisz się nad tym, czy mimo wszystko przysługuje Ci dzień wolny za święto w sobotę, polecamy Ci lekturę tego wpisu.

Wiele osób zastanawia się, czy należy się dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Na szczęście związane z tym kwestie są ściśle uregulowane przez przepisy Kodeksu pracy, dlatego nie ma tu pola do większych nieporozumień. Zasady obowiązujące w tym względzie dotyczą jednak wyłącznie osób wykonujących obowiązki zawodowe na mocy zawarcia umowy o pracę.

Dzień wolny za święto w sobotę – co mówią przepisy?

W każdym roku kalendarzowym mamy aż 13 świątecznych dni, które znane są także jako dni ustawowo wolne od pracy. Niestety, bardzo często mniejsza lub większa część z nich wypada w weekendy. Zgodnie z prawem, przysługuje Ci jednak dzień wolny za święto w sobotę.  Taka zasada wynika bezpośrednio z Kodeksu pracy. Według art. 130 § 2 tego aktu normatywnego, za każde święto, które ma miejsce w danym okresie rozliczeniowym i które występuje w innym dniu niż niedziela, Twój wymiar czasu pracy obniża się o 8 godzin.

Przez pewien okres było jednak inaczej. W 2011 zniesiono obowiązek przyznawania dnia wolnego za święto przypadające w sobotę. Mimo to,  Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 2 października 2012 ostatecznie przywrócił ten nakaz. Obecnie masz więc pełne prawo do odebrania wolnego.

Kto wyznacza, kiedy możesz odebrać dzień wolny za święto w sobotę?

To, kiedy możesz odebrać dzień wolny za święto w sobotę nie zostało odgórnie ustalone. Przepisy Kodeksu pracy po prostu nie zwracają uwagi na tę kwestię. Oznacza to, że wyznaczenie konkretnego terminu leży po stronie pracodawcy. Nie musi on przy tym konsultować z Tobą takiej daty. Pamiętaj także, że może on wyznaczyć dzień wolny osobno dla każdego z pracowników. W praktyce jednak przedsiębiorcy najczęściej ustalają termin dogodny dla wszystkich swoich podwładnych. Czasami nawet proszą ich, aby to oni wskazali, kiedy chcieliby mieć wolne.

Co ważne, dzień wolny za święto powinien zostać udzielony do końca danego okresu rozliczeniowego. Nie musi on jednak następować po święcie, które miało miejsce w sobotę. Pracodawca może zdecydować się na przyznanie go pracownikom wcześniej, np. w dniu, który poprzedza takie święto. Aby odebrać za nie wolne, nie musisz składać żadnych pism ani wniosków.

Sytuacja ta wygląda nieco inaczej, jeśli sobota jest dla Ciebie normalnym dniem pracy. Wówczas nie otrzymasz innego dnia wolnego za święto. Zamiast tego, pracodawca po prostu zwolni Cię z obowiązku przyjścia do pracy w świąteczną sobotę.

Dzień wolny za święto w sobotę w 2020 i 2021 roku

Jeśli zastanawiasz się, kiedy będzie Ci się należał dzień wolny za święto przypadające w sobotę, musisz bliżej przyjrzeć się kalendarzowi pracy w danym okresie. W 2020 roku szóstego dnia tygodnia wypadają dwa dni świąteczne:

  • Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia),
  • drugi dzień świąt Bożego Narodzenia (26 grudnia).

W 2021 roku również możesz liczyć na dwa dni wolne za święta w sobotę. Będą one przypadać 1 maja (Święto Pracy) oraz 25 grudnia (pierwszy dzień Bożego Narodzenia).

Czy przysługuje Ci dzień wolny za święto w niedzielę?

Wiele osób zastanawia się, czy należy im się również dzień wolny za święto wypadające w niedzielę. Niestety, według przepisów nie masz do niego prawa bez względu na to czy, niedziela jest dla Ciebie dniem pracującym czy niepracującym.

Dodatkowo musisz pamiętać,  że nawet jeśli święto wypada w sobotę, jednak w jego trakcie przebywasz na zwolnieniu lekarskim lub jesteś na urlopie macierzyńskim, nie otrzymasz dodatkowego dnia wolnego. Zasiłek z tytułu L4 oraz opieki nad dzieckiem przysługuje Ci bowiem za wszystkie dni, również te wolne od pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top