Maseczki ochronne w pracy – kto wciąż musi je nosić?

Udostępnij

Od 30 maja 2020 roku częściowo przestał obowiązywać nakaz zasłaniania nosa i ust związany z przeciwdziałaniem pandemii koronawirusa. Dotyczy to jednak przede wszystkim poruszania się po ulicach. Oznacza to, że maseczki ochronne w pracy w wielu przypadkach wciąż będą obowiązkowe. Sprawdź, kto będzie musiał je nosić podczas wykonywania codziennych obowiązków zawodowych.

Sytuacja epidemiczne na świecie wprowadziła znaczące zmiany w życiu społecznym. W obliczu koronawirusa należy zachować podwyższone środki ostrożności. Najważniejsze jest częste mycie rąk oraz dbanie o zachowanie dystansu społecznego. Polski rząd wprowadził też konieczność noszenia maseczek ochronnych. Choć wraz z kolejnymi etapami odmrażania gospodarki nakaz ten przestał obowiązywać w przypadku spacerów na świeżym powietrzu, w zamkniętych pomieszczeniach nadal trzeba zakrywać usta oraz nos. Obowiązek ten dotyczy także niektórych pracowników.

Dlaczego wprowadzono maseczki ochronne w pracy?

Koronawirus w Polsce obecny jest już od początku marca. Wywoływaną przez niego chorobą Covid-19 można się zarazić za pośrednictwem drogi kropelkowej. Wyjątkowo istotne jest więc zachowanie odpowiedniej higieny kaszlu oraz kichania, ponieważ może to zapobiec nadmiernej transmisji wirusa.

Niektóre osoby zakażone koronawirusem przechodzą jednak chorobę zupełnie bezobjawowo.  Dlatego tak istotne jest zachowanie odpowiednich odstępów między ludźmi. Aby zmniejszyć ryzyko transmisji wirusa, 16 kwietnia 2020 roku polski rząd zdecydował się więc na wprowadzenie obowiązku zakrywania ust i nosa. W tym celu należy stosować, np. maseczki ochronne. Choć z dniem 30 maja 2020 roku nakaz ich noszenia na zewnątrz przestał obowiązywać, niektóre osoby wciąż muszą być w nie stale zaopatrzone. Dotyczy to m.in. pracowników kilku branż. Maseczki ochronne w pracy mają bowiem zapewnić bezpieczeństwo nie tylko podwładnym, lecz także ich klientom i kontrahentom.

Jacy pracownicy muszą nosić maseczki ochronne w pracy?

Maseczki ochronne w pracy są obowiązkowe w ściśle określonych przypadkach. Musisz je nosić wtedy, gdy Twoje codzienne obowiązki zawodowe wymagają bezpośredniego kontaktu z klientami. Dotyczy to m.in. zatrudnienia w gastronomii lub hotelarstwie, a także pracy w sklepie, zakładzie fryzjerskim lub kosmetycznym oraz w salonie obsługi klienta.  Tego typu środki bezpieczeństwa musisz więc zachować wszędzie tam, gdzie masz kontakt z osobami z zewnątrz firmy. Warto jednak wiedzieć, że alternatywą dla maseczek ochronnych są specjalne, wielorazowe przyłbice, które można dezynfekować środkami na bazie alkoholu. Powinieneś stosować je wtedy, gdy Twój stan zdrowia nie pozwala Ci na zakrywanie twarzy materiałem.

Kto jest zwolniony z obowiązku noszenia maseczek?

Maseczki ochronne w pracy nie zawsze są jednak obowiązkowe. Jeśli nie stykasz się z klientami, nie musisz ich nosić. Twój pracodawca powinien jednak wprowadzić w firmie odpowiedni reżim sanitarny. Jego zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie Ci  dostępu do odpowiednich środków ochrony. Wśród nich znajdują się środki do dezynfekcji rąk oraz jednorazowe rękawiczki. O ile jest to możliwe, przełożony powinien także zmienić układ stanowisk pracy. Rekomenduje się, aby między każdym z nich było minimum 1,5 m odległości.

Ciekawie prezentuje się z kolei kwestia motorniczych tramwajów i kierowców autobusów. Choć mają oni kontakt z pasażerami, nie zawsze muszą nosić maseczki ochronne w pracy. Nie mają takiego obowiązku wtedy, gdy od pozostałych ludzi w danym pojeździe oddziela ich specjalna strefa, czyli kabina, do której nikt poza kierowcą nie ma wstępu.

Jak zakładać i zdejmować maseczki ochronne w pracy?

Aby maseczki ochronne w pracy dobrze spełniały swoje zadanie, należy zadbać o to, aby zakładać je we właściwy sposób. W tym celu musisz wykonać kilka ważnych kroków:

  • zanim założysz maseczkę ochronną (jednorazową lub wielorazową), przez 30 sekund dokładnie myj ręce. Zrób to przy użyciu wody z mydłem. Opcjonalnie, możesz zdezynfekować dłonie przy użyciu specjalnego środka na bazie alkoholu;
  • przyłóż maseczkę ochronną do twarzy, łapiąc za troczki lub gumkę i uważnie ją załóż. Zrób to w taki sposób, aby dokładnie zakrywała Twoje usta i nos. Pamiętaj, że nie powinna ona odstawać – wszelkie szpary mogą zmniejszyć jej skuteczność;
  • jeśli poczujesz, że maseczka ochronna jest mokra, wymień ją na nową. Pamiętaj, że optymalny czas noszenia maseczek jednorazowych to około godziny. Bawełniana maseczka ochronna przetrwa dłużej, jednak wykazuje się ona mniejszą skutecznością.

W trakcie noszenia maseczki ochronnej postaraj się jej nie dotykać. W ten sposób istnieje bowiem szansa, że nagromadzą się na niej bakterie i wirusy. Taki stan rzeczy może mieć zły wpływ na Twoje zdrowie.

Gdy zdecydujesz się na zdjęcie maseczki, dokładnie umyj przedtem ręce. Chwyć za gumkę lub troczek i delikatnie ją ściągnij pamiętając przy tym, aby nie dotykać jej przodu. Jeśli używasz jednorazowej maseczki ochronnej, złóż ją na pół, a następnie wyrzuć ją do śmieci (najlepiej w plastikowej torebce). Po całym procesie jeszcze raz dokładnie umyj ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top