Rekrutacja online – jak się do niej przygotować?

Udostępnij

Szukasz nowej pracy? Teraz masz szansę zdobyć ją bez wychodzenia z domu. Rekrutacja online to coraz bardziej popularne rozwiązanie. Zamiast udawać się na rozmowę kwalifikacyjną w siedzibie danego przedsiębiorstwa, możesz odbyć ją za pośrednictwem internetu lub poprzez kontakt telefoniczny. Sprawdź, jak wygląda spotkanie z rekruterem na odległość.

Rekrutacja online stosowana jest już od dawna – mimo to, na takie rozwiązanie decydowało się do tej pory stosunkowo niewiele firm. Sytuacja ta zmieniła się w obliczu pandemii koronawirusa. Aby zapewnić bezpieczeństwo potencjalnym pracownikom, większość pracodawców zaczęła udostępniać im możliwość odbycia rozmowy rekrutacyjnej bez konieczności pojawiania się w ich przedsiębiorstwie. Rekrutacja online jest niezwykle wygodną opcją, jednak musisz pamiętać, aby odpowiednio się do niej przygotować.

Czym jest rekrutacja online?

Rekrutacja online oznacza po prostu kontakt z pracodawcą bez konieczności pojawiania się w siedzibie jego firmy. Możesz więc z nim porozmawiać znajdując się we własnym domu lub w innym, dowolnie wybranym przez Ciebie miejscu.

W takiej sytuacji, rozmowa kwalifikacyjna odbywa się przy użyciu nowoczesnych technologii. Pracodawcy mogą jednak zdecydować się na wykorzystanie różnych narzędzi. Jeśli aplikujesz do pracy poprzez Kiwi Jobs, Twoja rekrutacja online może oznaczać zarówno rozmowę telefoniczną, jak i wideorozmowę przeprowadzaną za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej. O formie spotkania z rekruterem dowiesz się po tym, jak pracodawca zdecyduję się zaprosić Cię na spotkanie na odległość. Stosowne informacje znajdziesz w szczegółach swojej aplikacji.

Rekrutacja zdalna może mieć wiele zalet. Przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo w obecnej sytuacji epidemiologicznej. Aktualnie wyjątkowo istotne jest maksymalne ograniczenie kontaktów z innymi ludźmi, ponieważ zapobiega to transmisji koronawirusa. Wirtualna rozmowa kwalifikacyjna może być jednak dla Ciebie korzystna również w innych przypadkach. Jeżeli z jakiegoś powodu nie możesz zjawić się w firmie, do której aplikujesz, nie przekreśla to Twoich szans na zdobycie w niej pracy. Dzięki spotkaniu online wciąż możesz wziąć udział w procesie rekrutacyjnym na wybrane przez siebie stanowisko.

Gdzie możliwa jest rekrutacja online?

Rekrutacja online zyskała dużą popularność w obliczu pandemii koronawirusa. Obecnie oferuje ją coraz większa liczba pracodawców. Jeśli szukasz zatrudnienia przez Kiwi Jobs, przy każdej ofercie pracy znajdziesz informację dotyczącą tego, czy dana firma proponuje wirtualną rozmowę kwalifikacyjną. Bez problemu możesz też wyszukać tylko takie ogłoszenia. Wystarczy, że zaznaczysz filtr „rekrutacja online” – dzięki temu wyświetlą Ci się same oferty gwarantujące zdalne spotkanie z rekruterem.

Jak wygląda rekrutacja online?

Aby wziąć udział w rekrutacji online w Kiwi Jobs, musisz zaaplikować na ofertę, która oferuje możliwość spotkania z rekruterem na odległość. Zawsze, gdy wysyłasz zgłoszenia do pracy, możesz zobaczyć ich status na swoim profilu. Przy nazwie stanowiska, na które wysłałeś swoje CV znajdziesz takie oznaczenia, jak: „Twoje CV zostało wysłane do pracodawcy”, „Pracodawca przegląda Twoje CV”, „Pracodawca zaprasza Cię na spotkanie”, „Twoja aplikacja została odrzucona. Sprawdź powód” lub „Pracodawca zakończył rekrutację”.

Jeśli Twoje dokumenty aplikacyjne zainteresowały rekrutera, przy Twoim zgłoszeniu znajdzie się adnotacja „Pracodawca zaprasza Cię na spotkanie. Sprawdź szczegóły”. Po kliknięciu w tę wiadomość będziesz mógł zobaczyć, jaką formę spotkania rekrutacyjnego proponuje dana firma – czy jest to wideorozmowa czy zwykła rozmowa przez telefon. Znajdziesz tam również dane dotyczące terminu (zarówno daty, jak i godziny), w którym rekruter chce z Tobą porozmawiać.

W sytuacji, w której pracodawca preferuje rekrutację za pośrednictwem internetu, w statusie swojej aplikacji od razu znajdziesz link do wideorozmowy. Wystarczy, że w niego klikniesz, a otworzy się okno zdalnego spotkania. Nie musisz więc instalować żadnych dodatkowych aplikacji czy programów. Przed rozmową otrzymasz też przypominającego SMS-a. Pracodawca ponownie wyśle Ci informacje dotyczące daty i godziny spotkania, a także jeszcze raz przekaże Ci stosowny link.

Sama rekrutacja online wygląda tak samo, jak spotkanie w siedzibie przedsiębiorstwa – odbywa się ona jedynie w nieco innych warunkach. Dlatego też musisz pamiętać, aby odpowiednio przygotować się do rozmowy z rekruterem.

Rekrutacja online – jak się do niej przygotować?

Rekrutacja online wymaga od Ciebie odpowiedniego przygotowania technicznego, dlatego przed rozmową z pracodawcą musisz zadbać o kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim naładuj urządzenie, z którego będziesz korzystać (telefon lub laptop) – dzięki temu unikniesz kłopotliwej sytuacji, w której sprzęt wyłączy się podczas rekrutacji.  W przypadku rozmowy telefonicznej upewnij się także, czy masz odpowiedni zasięg. To bardzo istotne, ponieważ słaby sygnał może skutkować zakłóceniami, które będą uciążliwe zarówno dla Ciebie, jak i dla rekrutera.

Jeśli czeka Cię wirtualne spotkanie przez internet, sprawdź jakość swojego łącza. Zadbaj o to, aby nie obciążali go inni domownicy, np. poprzez oglądanie serialu w momencie, w którym prowadzisz rozmowę. Wyłącz też wszystkie zbędne aplikacje, programy i strony na swoim laptopie – dzięki temu nie będą Cię rozpraszać ewentualne powiadomienia.

Pamiętaj też, aby poinformować osoby, które z Tobą mieszkają o tym, że bierzesz udział w rekrutacji online. Poproś je, aby nie wchodziły do pokoju, w którym przebywasz podczas rozmowy i zachowywały się możliwie cicho.

Przed samym zdalnym spotkaniem zadbaj o swój wygląd. Jeśli czeka Cię wideorozmowa, musisz zaprezentować się jako profesjonalny i odpowiedzialny kandydat. Obowiązują Cię te same zasady, co podczas standardowej rozmowy rekrutacyjnej. Ubierz się więc schludnie i elegancko. Oprócz tego, zwróć uwagę na swoje otoczenie i uprzątnij pokój.

A co w sytuacji, w której pracodawca chce przeprowadzić z Tobą wideorozmową, jednak Ty nie możesz skorzystać z kamerki w swoim urządzeniu? Przede wszystkim nie przejmuj się – trudności techniczne mogą dotyczyć każdego. Po prostu poinformuj o tym rekrutera na początku spotkania, a z pewnością wykaże się on wyrozumiałością.

Gdy przygotowujesz się do rekrutacji online, powinieneś pamiętać o jeszcze jednej, kluczowej kwestii. Podczas spotkania musisz wykazać się przede wszystkim merytoryką! Dlatego dokładnie przeanalizuj swoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe i zastanów się, jakie umiejętności posiadasz – dzięki temu łatwiej będzie Ci prowadzić rozmowę z rekruterem.

Jak widzisz, rekrutacja online jest bardzo podobna do zwykłego spotkania. Jeśli chcesz wziąć w niej udział, sprawdź najnowsze oferty Kiwi Jobs i aplikuj tam, gdzie Ci się podoba.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top