Rozmowa o podwyżce – jak i kiedy warto ją przeprowadzić?

Udostępnij

Angażujesz się w swoją pracę, cały czas się rozwijasz i zdobywasz nowe umiejętności, jednak Twoje wynagrodzenie się nie zmienia? Zakomunikuj to swojemu szefowi! Choć rozmowa o podwyżce nie jest łatwa, jeśli się do niej odpowiednio przygotujesz, masz duże szanse na przekonanie pracodawcy do swoich racji. Sprawdź, na co powinieneś zwrócić w tej kwestii szczególną uwagę.

Rozmowa o podwyżce bywa stresująca. Wiele osób nie wie, jak się do niej zabrać, co skutkuje tym, że rezygnują one z prób negocjacji z przełożonym. Zamiast jednak już na wstępie się poddawać, zastanów się, dlaczego uważasz, że należy Ci się wyższa pensja. Gdy zgromadzisz odpowiednie argumenty i wybierzesz właściwy moment na spotkanie z przełożonym, możesz zwiększyć swoje szanse na uzyskanie podwyżki.

Rozmowa o podwyżce – kiedy warto ją przeprowadzić?

Rozmowa o podwyżce musi odbyć się we właściwym momencie. Jeśli pracujesz w firmie dopiero od miesiąca, raczej nie masz szans na propozycję zwiększenia zarobków. Aby wysokość Twojej pensji wzrosła, najpierw musisz się wykazać. A zatem kiedy rozmawiać o podwyżce? Najlepiej, jeśli zaaranżujesz spotkanie z przełożonym, gdy:

Ponadto musisz zwrócić uwagę na to, czy przedsiębiorstwo, w którym jesteś zatrudniony ma aktualnie dobrą sytuację finansową. Jeśli firma jest w złej kondycji, rozmowa o podwyżce nie ma sensu, ponieważ i tak spotkasz się z odmową. Dodatkowo pracodawca może uznać, że tak naprawdę nie interesuje Cię, co się dzieje w zakładzie pracy. Nie proś też o podwyżkę przed dłuższym urlopem wypoczynkowym lub macierzyńskim, a także przed zwolnieniem lekarskim. Pracodawca nie podniesie Ci wynagrodzenia wiedząc, że przez pewien czas i tak nie pojawisz się w firmie.

Zastanawiając się, kiedy prosić o podwyżkę, weź też pod uwagę termin, w którym Twoja firma planuje budżet. Spotkanie z pracodawcą dobrze zaaranżować, np. przed końcem danego kwartału lub w końcówce roku finansowego. Takie działanie może zwiększyć Twoje szanse na sukces.

Niektórzy wskazują też na to, że rozmowa o podwyżkę powinna odbyć się w konkretnym dniu tygodnia. Nie zaleca się jej przeprowadzania w poniedziałek ani w piątek. Optymalnym rozwiązaniem jest środek tygodnia oraz środek dnia.

Jak przygotować się do rozmowy o podwyżce?

Rozmowa o podwyżce wymaga odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim musisz zastanowić się nad tym, dlaczego uważasz, że zasługujesz na wyższą pensję. Zbierz wszystkie argumenty za podwyżką – pamiętaj, że powinny być one jak najbardziej rzeczowe i konkretne. Dla ułatwienia, przed spotkaniem z przełożonym wypisz je wszystkie na kartce i przemyśl, jak możesz je rozwinąć.

Wybierając argumenty kieruj się tym, co wnosisz do firmy. Możesz podkreślić, np. swoje zaangażowanie i sumienność, a także ostatnie osiągnięcia na polu zawodowym oraz Twoje kompetencje, które przyczyniają się do rozwoju całego przedsiębiorstwa. Dobrym argumentem za podwyżką jest też zwiększona odpowiedzialność, ukończenie szkoleń i kursów oraz szeroki zakres obowiązków zawodowych.

Przed spotkaniem z przełożonym warto również, abyś sprawdził jak kształtują się zarobki na Twoim stanowisku w innych firmach. W tym celu możesz przejrzeć portale branżowe lub zasięgnąć opinii znajomych. Jeżeli inne przedsiębiorstwa płacą więcej niż Twój pracodawca – możesz użyć tego jako argumentu w rozmowie.

Kiedy już odpowiednio się przygotujesz, poinformuj pracodawcę, że chcesz z nim porozmawiać. Nie ukrywaj celu takiej rozmowy. Jeśli przełożony będzie próbował zlekceważyć Twoją prośbę o spotkanie sam na sam, nie odpuszczaj. Zamiast tego, kulturalnie nalegaj na ustalenie dogodnego dla obu stron terminu.

Przed rozmową zastanów się też, jaka kwota podwyżki będzie dla Ciebie satysfakcjonująca. Pamiętaj, że musi być ona racjonalna. Przyjęło się, że bezpiecznym wyjściem jest prośba o zwiększenie pensji o 10-20%. Zanim więc spotkasz się z pracodawcą, nie tylko ustal kwotę podwyżki brutto i netto, lecz także oblicz jej procentowy wzrost wobec Twojego aktualnego wynagrodzenia. Gdy pracodawca usłyszy konkretne wartości, łatwiej będzie mu się do nich odnieść.

Jak powinna wyglądać rozmowa o podwyżce?

Wiele osób nie wie, jak rozmawiać o podwyżce. Poruszanie kwestii finansowych jest zazwyczaj dość trudne i stosunkowo niezręczne dla obu stron. Przede wszystkim jednak postaraj się zachować spokój. Zarówno stres i nerwy, jak i nadmierny entuzjazm i ekscytacja nie pomogą Ci w przekonaniu pracodawcy. Dlatego też musisz być jak najbardziej rzeczowy. Na początku rozmowy zaprezentuj przełożonemu wszystkie argumenty, które przemawiają za tym, że powinien on zwiększyć wysokość Twojego wynagrodzenia. Odwołuj się przy tym do przykładów z własnego życia zawodowego – pokazanie pracodawcy sytuacji, w których się wykazałeś ma większą moc niż puste słowa bez pokrycia. Postaw więc na konkrety, ponieważ ogólnikami raczej nic nie wskórasz.

Rozmawiając z przełożonym, spróbuj przyjąć jego narrację. Dzięki temu, łatwiej będzie się wam dogadać. Pamiętaj przy tym, aby nie być zbyt natarczywym, a tym bardziej agresywnym. Wrogie nastawienie Ci nie pomoże. Wręcz przeciwnie – może zniechęcić pracodawcę do prowadzenia negocjacji.

Rozmowa o podwyżce to doskonały moment na pokazanie swojej asertywności. Jeśli Twój szef jest negatywnie nastawiony do Twojej prośby o zwiększenie wynagrodzenia, nie poddawaj się od razu. Zachowaj pewność siebie i pokaż, że znasz swoją wartość. Gdy jednak spotkasz się z ostateczną odmową, nie obrażaj się. Przyjmij decyzję pracodawcy ze spokojem i zapytaj go, kiedy istnieje możliwość wrócenia do tej rozmowy. Dowiedz się też, jakie wymagania powinieneś spełnić, by móc otrzymać podwyżkę w przyszłości.

Rozmowa o podwyżce – jakich argumentów należy unikać?

Zastanawiając się, jak rozmawiać o podwyżce, zwróć też uwagę na to, czego powinieneś unikać. Przede wszystkim nie przyjmuj postawy „chcę większej pensji, bo mi się ona należy”. Nawet jeśli tak jest, postaraj się to jakoś uargumentować. Zrezygnuj jednak z mówienia o kwestiach osobistych. Pracodawca raczej nie przyzna Ci podwyżki dlatego, że urodziło Ci się dziecko, wziąłeś kredyt czy planujesz remont mieszkania. Twoje argumenty powinny odnosić się wyłącznie do życia zawodowego.

Rozmowa o podwyżce nie może być także szantażem z Twojej strony. Zagrożenie pracodawcy, że zwolnisz się z firmy, jeśli nie przyzna Ci on wyższej pensji nie jest dobrym rozwiązaniem. Pamiętaj bowiem, że takie zachowanie może źle wpłynąć na Twój wizerunek.

Jeśli jednak przełożony od dawna Cię zbywa i nie chce przyznać Ci podwyżki, mimo że spełniłeś wszystkie jego oczekiwania, być może to naprawdę czas na zmianę pracy. Jeśli szukasz nowego zatrudnienia, sprawdź najnowsze oferty Kiwi Jobs. Wybierz najciekawsze ogłoszenie i aplikuj!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top