Praca zdalna a koronawirus – jak dobrze się zorganizować?

Udostępnij

Praca z domu brzmi jak spełnienie marzeń? Okazuje się, że nie dla wszystkich. Choć wykonywanie obowiązków zawodowych w domowym zaciszu może mieć swoje zalety, w rzeczywistości wymaga odpowiedniej dyscypliny oraz umiejętności dobrej organizacji czasu. Sprawdź, jak wygląda praca zdalna i co możesz zrobić, by lepiej sobie z nią poradzić.

Przedstawiciele niektórych profesji od dawna mają szansę wykonywania obowiązków zawodowych bez wychodzenia z domu. W takim trybie pracują niekiedy programiści, graficy komputerowi czy księgowi. Mimo to, wiele zależy od ustaleń z konkretnym pracodawcą, ponieważ nie każdy szef jest skłonny zaproponować takie rozwiązanie. W sytuacji epidemii koronawirusa, praca zdalna jest jednak rekomendowana wszystkim osobom, które mogą sobie na nią pozwolić. Dotyczy to przede wszystkim pracowników zatrudnionych w różnego typu biurach.

Czym jest praca zdalna?

Praca zdalna polega na wykonywaniu obowiązków zawodowych poza siedzibą danego przedsiębiorstwa – najczęściej we własnym domu. Takie rozwiązanie jest możliwe dzięki dynamicznie rozwijającym się technologiom, które pozwalają na załatwianie wielu spraw bez konieczności opuszczania swojego mieszkania. Mimo to, pojęcie „praca zdalna” nie jest ujęte w Kodeksie pracy – przepisy wyróżniają jedynie tzw. telepracę. Aby móc ją wykonywać, w Twojej umowie o pracę muszą znaleźć się odpowiednie zapisy na jej temat. Dzięki temu, telepraca stanowi jedną z form świadczenia pracy i jako taka może być wykonywana regularnie.

W obliczu epidemii koronawirusa, 2 marca 2020 roku polski sejm uchwalił jednak tzw. specustawę dotyczącą rozprzestrzeniania się SARS CoV-2. Zawiera ona m.in. rekomendację dla firm, zalecającą wprowadzenie pracy zdalnej we wszystkich przedsiębiorstwach, w których jest to możliwe. W obecnych okolicznościach taka praca z domu nie musi być uregulowana zapisami w umowie z pracownikiem. Ten tryb wykonywania obowiązków stanowi bowiem rozwiązanie tymczasowe, które zdecydowano się wprowadzić w obliczu sytuacji kryzysowej.

Praca zdalna w obliczu koronawirusa

W związku z koronawirusem, pracodawca może polecić Ci wykonywanie pracy zdalnej – ma prawo zrobić to zarówno pisemnie, jak i ustnie. Bezwzględnie powinieneś przyjąć taką propozycję. Jeśli odmówisz, możesz zostać obciążony karą porządkową.  Ewentualna odpowiedzialność przed szefem to nie jedyny powód za wyrażeniem zgody na pracę w domu. Zostając we własnym mieszkaniu ograniczasz możliwość rozprzestrzeniania się wirusa, a tym samym chronisz zdrowie nie tylko swoje, lecz także innych. Jeżeli więc masz taką możliwość – zostań w domu!

Pamiętaj, że praca zdalna wymaga od Ciebie takiego samego zaangażowania, co wykonywanie obowiązków zawodowych w firmie. Konkretny zakres zadań, którymi musisz się zająć pracując w domu powinieneś ustalić z pracodawcą – np. mailowo lub telefonicznie. Stosuj się do poleceń przełożonego, ponieważ dzięki temu Twoje przedsiębiorstwo będzie mogło zachować odpowiednią płynność działania.

W przypadku pracy zdalnej pracodawca powinien zapewnić Ci potrzebny sprzęt, np. komputer. Ważne również, aby zadbał o przyznanie Ci dostępu do różnego typu służbowych platform, plików, dysków czy sieci. Właściwa konfiguracja tego typu kwestii często wymaga wsparcia ze strony informatyków. Pamiętaj przy tym, że jeżeli podczas wykonywania obowiązków w trybie zdalnym napotkasz na jakiekolwiek problemy techniczne, jak najszybciej zgłoś je przełożonemu. Twój szef powinien dopilnować, aby zostały one odpowiednio rozwiązane.

Praca zdalna a domowe stanowisko pracy

Praca zdalna wymaga przestawienia się na inny tryb wykonywania obowiązków. Początkowo może to przysporzyć wielu trudności.  Nagły przymusy pracy w domu może negatywnie wpłynąć m.in. na zachowanie odpowiedniego work-life balance. Taka sytuacja wymaga więc dobrego zorganizowania się. Przede wszystkim, powinieneś odpowiednio zaaranżować miejsce, w którym będziesz pracować. Pamiętaj, że choć praca zdalna w łóżku może wydawać się kusząca, na dłuższą metę nie jest to dobre rozwiązanie. Dlatego stwórz warunki podobne do tych, jakie panują w Twojej firmie.

Na początek wybierz jedno pomieszczenie lub wydziel jego część – będzie to Twoje domowe „biuro”. Zadbaj o jego porządek – możesz je, np. uprzednio posprzątać oraz przewietrzyć. Następnie przygotuj  swoje stanowisko. Zwróć uwagę na to, aby na biurku znajdowały się tylko te przedmioty, które są potrzebne do wykonywania obowiązków zawodowych. W związku z tym, usuń z niego wszystkie niepotrzebne rzeczy, zwłaszcza te, które mogą Cię rozpraszać. Dzięki temu, będzie Ci się łatwiej skupić, a praca zdalna stanie się bardziej wygodna.

Zadbaj też o odpowiednie światło w pomieszczeniu. Jeśli wykonujesz obowiązki w ciągu dnia, odsłoń okno – naturalne promienie słońca pobudzą Cię do działania. Gdy jednak pogoda jest pochmurna lub pracujesz wieczorem, wybierz odpowiednią lampkę – pamiętaj przy tym, że sztuczne światło nie powinno być ani zbyt mocne ani zbyt słabe.

Praca zdalna – jak ją zorganizować?

Praca zdalna wymaga odpowiedniego planowania i umiejętności zarządzania czasem. Aby ułatwić sobie jej zorganizowanie, zwróć uwagę na kilka prostych rad.

  1. Ustal godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy. Postaraj się ich przestrzegać. Poinformuj też o nich pozostałych domowników i poproś ich, aby w tym czasie Ci nie przeszkadzali.
  2. Wstawaj rano i przygotowuj się do wykonywania pracy. Nastaw budzik tak, jak robisz to codziennie w trakcie tygodnia pracy w normalnym trybie. Oczywiście, możesz pozwolić sobie na trochę więcej snu, ponieważ nie musisz dojeżdżać do firmy. Nie wstawaj jednak na ostatnią chwilę. Zanim rozpoczniesz pracę, umyj się, zjedz śniadanie i ubierz. Chociaż pracowanie w piżamie może wydawać się przyjemne, w rzeczywistości prowadzi do rozleniwienia. Może też zaburzać równowagę między życiem prywatnym i zawodowym.
  3. Wykonaj kilka ćwiczeń fizycznych. Czas, który zazwyczaj poświęcasz na dojazdy możesz przeznaczyć na zupełnie coś innego. Oprócz dłuższego snu, postaw na odrobinę ruchu – wprawi Cię to w lepszy humor i doda Ci energii.
  4. Rozpocznij pracę po uprzednim skonsultowaniu z pracodawcą konkretnych obowiązków. O ile to możliwe, codziennie przygotowuj sobie listę zadań do wykonania, które odpowiadają oczekiwaniom Twojego przełożonego.
  5. Podczas pracy nie używaj social mediów. Jeśli nie wymaga tego od Ciebie praca, unikaj korzystania z mediów społecznościowych. To prawdziwi złodzieje czasu, którzy bardzo łatwo mogą Cię rozproszyć.
  6. Pamiętaj o przerwach w trakcie pracy. Pracując cały dzień przed komputerem, po każdej godzinie wykonywania obowiązków daj sobie 5 minut wytchnienia. Odejdź od monitora, porozciągaj się, przewietrz pokój.
  7. Jedz obiad w innym pokoju. W ciągu dnia zadbaj o przerwę na zjedzenie większego posiłku. Nie jedz go przy biurku, przy którym pracujesz tylko, np. w kuchni. Dzięki temu oderwiesz się na chwilę od pracy.
  8. Po zakończeniu pracy wyłącz komputer. Postaraj się już później nie zaglądać na służbową skrzynkę mailową. Zamiast tego, oderwij się od spraw zawodowych i oddaj się temu, co sprawia Ci przyjemność. W miarę możliwości zajmij się swoim hobby w innym pomieszczeniu niż to, w którym pracujesz.

Praca zdalna wymaga też ustalenia z przełożonym zasad dotyczących obiegu informacji. Musisz więc umówić się z nim, w jaki sposób będziecie się kontaktować oraz jak będziesz raportować mu postępy w pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top