Spóźnienie do pracy – co za nie grozi? Jak mu zapobiegać?

Udostępnij

Poranne korki, konieczność załatwienia prywatnej sprawy na mieście, zła organizacja czasu… Spóźnienie do pracy może mieć wiele przyczyn. O ile zdarza Ci się ono sporadycznie, pracodawca prawdopodobnie przymknie na nie oko. Za notoryczne spóźnianie się mogą jednak grozić nieprzyjemne konsekwencje.

Spóźnienie do pracy może przydarzyć się każdemu. Pracodawcy zdają sobie z tego sprawę, dlatego zazwyczaj podchodzą z wyrozumiałością wobec niepunktualnych pracowników. Mimo to pamiętaj, że spóźnianie się ma zły wpływ na Twój wizerunek. Dodatkowo, jeżeli taka sytuacja ma nagminny charakter możesz narazić się nie tylko na utratę zaufania szefa, lecz także różnego typu kary dyscyplinujące.

Spóźnienie do pracy a odpracowanie

Jednorazowe spóźnienie do pracy raczej nie powinno mieć dla Ciebie żadnych poważnych skutków. Taka sytuacja może zdarzyć się każdemu, ponieważ bardzo często wynika z przyczyn losowych, takich jak, np. korki czy wypadek na drodze prowadzącej do firmy. Musisz jednak mieć świadomość tego, że jeśli pracujesz na podstawie umowy o pracę, przestrzeganie czasu pracy stanowi jeden z Twoich kluczowych obowiązków. W związku z tym, za jego złamanie pracodawca ma prawo wyciągnąć wobec Ciebie pewne konsekwencje.

Spóźnienie do pracy w wymiarze kilku lub kilkunastu minut jest zazwyczaj traktowane ulgowo. Twój szef może wówczas zaliczyć ten czas do Twojego zwykłego czasu pracy. Nie zawsze jednak musi tak zrobić. Zamiast tego, ma prawo wymagać od Ciebie odpracowania spóźnienia. Jest to bardzo często stosowane rozwiązanie. Pamiętaj przy tym, że przełożony może zobligować Cię do dłuższego zostania w firmie jedynie w takim samym wymiarze, w jakim nastąpiło spóźnienie. Przykładowo, jeżeli przyszedłeś do pracy 25 minut po standardowej godzinie rozpoczęcia wykonywania obowiązków zawodowych, będziesz musiał odpracować właśnie 25 minut.

Spóźnienie do pracy a wynagrodzenie

Jeżeli przydarzy Ci się spóźnienie do pracy, a Twój pracodawca zażąda od Ciebie jego odpracowania, otrzymasz standardowe wynagrodzenie, którego wysokość wynika z zapisów znajdujących się w umowie, którą zawarłeś z przełożonym na początku współpracy. Twój szef nie zawsze jednak musi wymagać od Ciebie dłuższego zostania w przedsiębiorstwie. Zamiast tego, może obniżyć Twoje wynagrodzenie. Przykładowo, jeżeli w danym miesiącu spóźnisz się do pracy kilka razy, wysokość Twojej pensji zostanie pomniejszona o łączny czas tych spóźnień. Musisz bowiem pamiętać, że w przypadku niewykonywania obowiązków zawodowych nie masz prawa do pobierania pełnej wypłaty. Wyjątkiem są pewne sytuacje przewidziane przez odpowiednie przepisy. Nie ujmują one jednak spóźnienia do pracy.

Kara finansowa, nagana lub upomnienie za spóźnienie do pracy

Prawo daje pracodawcy możliwość dyscyplinowania podwładnych, którzy nie wywiązują się ze swoich obowiązków. Tak zwane kary porządkowe występują, np. w formie upomnienia, nagany, a nawet kary pieniężnej. Jeżeli Twoje spóźnienie do pracy ma charakter jednorazowy lub sporadyczny, nie powinieneś zostać nimi ukarany. Z kolei w sytuacji, w której nagminnie nie przestrzegasz obowiązujących Cię godzin pracy, co dezorganizuje porządek panujący w firmie i negatywnie wpływa na jej funkcjonowanie, pracodawca ma prawo zastosować środki dyscyplinujące. Taka możliwość dotyczy również dużych spóźnień, o których nie poinformowałeś przełożonego.

Czy spóźnienie do pracy może być podstawą zwolnienia?

W ekstremalnych sytuacjach spóźnienie do pracy może zaowocować wręczeniem Ci zwolnienia dyscyplinarnego. Aby pracodawca mógł  wyrzucić Cię z pracy, Twoja niepunktualność musi mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa oraz wywiązywanie się z obowiązków zawodowych. Dotyczy to, np. spóźniania się na ważne spotkania z klientami (co skutkuje ich zniechęceniem wobec firmy) lub zapowiedziane zebrania. Podstawą do zwolnienia dyscyplinarnego są także regularne spóźnienia do pracy, które zaburzają działanie danej organizacji.

Jak ograniczyć spóźnianie się do pracy?

Jak widzisz, spóźnienia do pracy mogą wiązać się z szeregiem różnych konsekwencji. Nawet jeśli Twój przełożony podchodzi do nich z wyrozumiałością, warto abyś postarał się popracować nad swoją punktualnością. Dzięki temu, zyskasz wizerunek odpowiedzialnej i sumiennej osoby, a także zniwelujesz niepotrzebny stres. Jeśli chcesz ograniczyć spóźnianie się do pracy, zwróć szczególną uwagę na:

 • wysypianie się –  jeśli rozpoczynasz pracę rano, nie siedź do późna w nocy. Połóż się spać odpowiednio wcześnie – dzięki temu łatwiej będzie Ci wstać już przy pierwszym budziku. Właściwa ilość snu wpłynie też pozytywnie na Twoje samopoczucie i pozwoli Ci lepiej się zorganizować; 
 • wcześniejsze przygotowanie się – poranne szykowanie się do wyjścia często wiąże się ze stresem, a także możliwością spóźnienia. Zamiast gorączkowo robić wszystko na ostatnią chwilę, przygotuj się już dzień wcześniej – zadbaj o wyjęcie ubrań do pracy, a także wszystkich innych przedmiotów, które ze sobą zabierasz (np. kluczy od domu, kluczyków od samochodu, okularów, plecaka lub torebki) . Pamiętaj, aby położyć je w jednym miejscu, aby nie musieć ich później szukać. Dzień wcześniej możesz też zaplanować i zrobić śniadanie;
 • zarezerwowanie odpowiedniej ilości czasu na dojazd do pracy – jeżeli dojeżdżasz do pracy komunikacją miejską, sprawdź dokładnie rozkład jazdy autobusu, tramwaju czy pociągu. Weź jednak pod uwagę ewentualne opóźnienia. W przypadku dojeżdżania samochodem, pamiętaj o możliwych korkach lub niespodziewanych sytuacjach, np. wypadku czy remoncie drogi. Najlepiej przyjmij, że dotarcie do przedsiębiorstwa zajmie Ci o około 40% więcej czasu niż zakładasz. Z takim „zapasem” o wiele łatwiej będzie Ci uniknąć spóźnień do pracy;
 • okoliczności danego spóźnienia do pracy – jeżeli już spóźnisz się do pracy, zastanów się, z czego wynikała taka sytuacja. W ten sposób łatwiej będzie Ci zidentyfikować jej przyczynę, a to już pierwszy krok do wyeliminowania problemu.

Ważna jest też nauka efektywnego zarządzania czasem. Pamiętaj jednak, że jest to działanie długofalowe.

Tricki na spóźnianie się do pracy

Jeśli chcesz wyeliminować spóźnienia do pracy, zastosuj kilka prostych tricków. Dzięki nim o wiele łatwiej będzie Ci się zorganizować. Możesz m.in.:

 • położyć budzik poza zasięgiem swojej ręki – aby go wyłączyć, będziesz musiał wstać, co skutecznie wyrwie Cię ze snu;
 • ustawić w budziku głośny i irytujący dźwięk, który od razu Cię obudzi;
 • przesunąć zegarek o kilka minut do przodu;
 • ustawić kilka alarmów w telefonie, które będą dzwoniły w momencie, w którym powinieneś zakończyć wykonywanie danej czynności. Wcześniej musisz oszacować, ile zajmie Ci, np. zjedzenie śniadania, umycie się itp.;
 • włączyć drugi budzik, który zadzwoni w chwili, w której powinieneś wyjść z domu;
 • wyznaczyć sobie karę za spóźnienia – jeśli spóźniasz się nagminnie, skutecznie może zadziałać kara finansowa. Za każdy brak punktualności, który wynika z Twojej winy, wpłać kilka złotych, np. na organizację charytatywną;
 • nagradzać się za brak spóźnień – jeśli chcesz sam się zmotywować, ustal, że np. po tygodniu bez spóźnień zrobisz sobie mały prezent. Może to być chociażby wizyta w kinie lub ulubionej restauracji.

A co gdy spóźnienie do pracy staje się faktem? Jeżeli wszystko wskazuje na to, że nie dotrzesz do firmy na czas, poinformuj o tym przełożonego, zwłaszcza jeśli masz ważne spotkanie z nim lub z klientem albo spóźnisz się naprawdę dużo. Po pojawieniu się w przedsiębiorstwie przeproś za zaistniałą sytuację – wymaga tego od Ciebie kultura osobista.

Spóźnienia do pracy mogą być uciążliwe – zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Na szczęście wiele firm decyduje się na wprowadzenie elastycznego czasu pracy, który w dużej mierze ogranicza ten problem. Mimo to, nawet w takich przedsiębiorstwach powinieneś zwrócić uwagę na swoją punktualnością. Jeśli jej brak wynika z tego, że nie lubisz swojego miejsca zatrudnienia, być może pora poszukać nowego pracodawcy. W tym celu sprawdź aktualne oferty w Kiwi Jobs i aplikuj!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top