Work-life balance rodziców – jak go poprawić?

Udostępnij

Jeśli masz dziecko, wiesz jak absorbujące bywa zajmowanie się nim. Pogodzenie opieki nad latoroślą z pracą zawodową niejednokrotnie stanowi nie lada wyzwanie. W takiej sytuacji zachowanie odpowiedniego work-life balance rodziców może być wyjątkowo trudne. Mimo to, istnieją sposoby na jego osiągnięcie.

Work-life balance rodziców ma kluczowe znaczenie zwłaszcza dla osób, które wychowują małe dziecko. W takiej sytuacji ważne jest, aby nie zaniedbać zarówno życia rodzinnego, jak i zawodowego. Jeżeli opiekunowie malucha decydują się na powrót do pracy po urlopie rodzicielskim, muszą zwrócić szczególną uwagę m.in. na odpowiednie planowanie czasu i ustalanie priorytetów.

Dlaczego work-life balance rodziców jest ważny?

Coraz częściej mówi się o tym, jak ważne jest zachowanie równowagi między życiem prywatnym i zawodowym. W dzisiejszym świecie łatwo jest jednak zapomnieć o potrzebach swoich i swojej rodziny. Pęd za karierą, ciągła praca, narzucanie sobie wysokich standardów…  Takie działanie może doprowadzić nawet do wypalenia zawodowego. Czasami warto więc po prostu trochę odpuścić. Work-life balance nie oznacza jednak zaniedbywania obowiązków zawodowych na rzecz prywatnych spraw. Jego celem jest zrównoważenie tych dwóch ważnych sfer życia i sprawienie, by wzajemnie się dopełniały.

Wyjątkowo istotny wydaje się work-life balance rodziców. Osoby, które wychowują dzieci mierzą się z wieloma wyzwaniami nie tylko na polu zawodowym, lecz także prywatnym. Jeśli jesteś w takiej sytuacji musisz pamiętać, że liczą się już nie tylko Twoje potrzeby, lecz także całej Twojej rodziny. Wymaga to od Ciebie podejmowania nieco innych decyzji niż dotychczas, np. ustalania innych priorytetów. Gdy postarasz się o zachowanie zdrowych proporcji między rodzicielstwem a pracą, z pewnością wyjdzie to na dobre Tobie i Twoim bliskim. Pamiętaj przy tym, że brak poukładania tych kwestii oraz rezygnacja z prób odpowiedniego ich pogodzenia może rodzić frustrację, zmęczenie i zniechęcenie.

Jak zadbać o work-life balance rodziców?

Work-life balance rodziców nie jest łatwy do wypracowania. Pierwszym krokiem do jego osiągnięcia jest świadomość własnych ograniczeń i niedoskonałości. Nie zawsze będziesz jednocześnie idealnym pracownikiem i perfekcyjnym rodzicem – potknięcia mogą przytrafić się w końcu każdemu. Najważniejsze jednak, abyś nie obwiniał się za pewne niedociągnięcia, ponieważ może to tylko wywołać stres i narzucić na Ciebie jeszcze większe poczucie presji. Zamiast tego, wyciągaj wnioski z ewentualnych słabości. Zastanów się – jeżeli nie dajesz z czymś rady, być może pora trochę odpuścić i poprosić kogoś o pomoc?

W przypadku młodych rodziców umiejętność poproszenia o wsparcie bywa kluczowa. Gdy czujesz narastające zmęczenie, zwróć się do swoich najbliższych – rodzina może odciążyć Cię w niektórych obowiązkach. W niektórych sytuacjach z pomocą przyjdzie Ci także pracodawca. Jeżeli charakter Twojej pracy na to pozwala, szef może pójść Ci na rękę i umożliwić Ci, np. pracę częściowo zdalną lub zapewnić Ci elastyczny czas pracy z grafikiem dostosowanym do Twoich potrzeb.

Osiągnięcie równowagi między życiem prywatnym i zawodowym wymaga też od Ciebie nauczenia się ustalania priorytetów. Planując pracę, musisz mieć na uwadze to, że w każdej chwili jakaś niespodziewana sytuacja, jak np. choroba dziecka, może zmienić Twoje pierwotne założenia. Dlatego musisz umieć dobrze się zorganizować – ważne jest, np. uwzględnienie dodatkowego zapasu czasu na wykonanie niektórych obowiązków.

Pamiętaj, że work-life balance rodziców w dużej mierze zależy właśnie od efektywnego zarządzania czasem. Dotyczy to nie tylko przebywania w pracy, lecz także wolnych chwil spędzanych w domu. Ważne przy tym, aby nie skupiać się wyłącznie na sprawach rodzinnych, lecz także znaleźć choć trochę czasu dla siebie. Zamiast jednak spędzać długie godziny przed telewizorem czy ekranem komputera, postaraj się zadbać o realizację własnych pasji.

Work-life balance rodziców – jakie przywileje daje Ci prawo pracy?

Jeżeli pracujesz na podstawie umowy o pracę, prawo daje Ci kilka przywilejów, które ułatwiają osiągnięcie odpowiedniego work-life balance. W przypadku opiekowania się dzieckiem, które nie ukończyło jeszcze 4. roku życia, pracodawca nie powinien wymagać od Ciebie pracy w nadgodzinach. Oprócz tego, nie może nakazać Ci wykonywania obowiązków zawodowych w porze nocnej oraz wysłać Cię w delegację, np. do innego miasta. Przełożony ma prawo zaoferować Ci takie rozwiązania, jednak zawsze możesz mu odmówić. Jeśli odrzucisz jego propozycję, nie poniesiesz z tego tytułu żadnych konsekwencji. Dlatego wykaż się asertywnością – gdy coś Ci nie odpowiada, nie wahaj się odmówić.

Work-life balance rodziców – jak w jego osiągnięciu pomagają pracodawcy?

Jak już wiesz, aby wspomóc work-life balance rodziców, pracodawca może zaoferować, np. pracę zdalną lub elastyczny grafik. To jednak nie wszystko. Niektóre przedsiębiorstwa wychodzą naprzeciw potrzebom pracowników i ich dzieci i otwierają firmowe żłobki czy przedszkola. Takie rozwiązanie jest bardzo komfortowe dla młodych rodziców, którzy zawsze mogą być blisko swoich pociech.

Wiele firm wprowadza też udogodnienia dla rodziców z dziećmi w formie benefitów pozapłacowych. Popularnym bonusem do wynagrodzenia jest, np. prywatna opieka medyczna, która daje możliwość szybkiej wizyty u lekarzy różnych specjalizacji bez konieczności czekania w bardzo długich kolejkach. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas, który w przypadku młodych rodziców jest na wagę złota.

Jak widzisz, work-life balance rodziców to złożone zagadnienie. Najważniejsze jednak, aby znaleźć swoją własną drogę do wypracowania równowagi. Dlatego testuj różne rozwiązania, aby ostatecznie wybrać to, które jest dla Ciebie najbardziej optymalne. A jeśli szukasz kompetentnego pracodawcy, który zrozumie Twoją sytuację i pozwoli Ci na lepsze pogodzenie pracy z opieką nad dzieckiem, sprawdź najnowsze oferty Kiwi Jobs. Wybierz tę, która odpowiada Ci najbardziej i aplikuj!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top