Pasek wynagrodzenia – co to jest i jakie zawiera informacje?

Udostępnij

Chcesz dokładnie wiedzieć, z czego wynika Twoja ostateczna pensja? Wszystkie najważniejsze kwestie związane z miesięcznymi zarobkami może rozjaśnić Ci tzw. pasek wynagrodzenia. Otrzymanie tego typu dokumentu pozwala uniknąć niedomówień i nieścisłości, dlatego pracodawcy często decydują się na jego wydawanie.

Wbrew pozorom, obliczanie pensji bywa dość skomplikowanym procesem. Na Twoje zarobki  często składa się bowiem nie tylko wynagrodzenie zasadnicze, lecz także wiele innych elementów. Taka sytuacja może wzbudzić Twoje wątpliwości dotyczące tego, skąd właściwie wzięła się kwota, którą pracodawca wpłacił na Twoje konto. Na szczęście istnieją paski wynagrodzeń, które wyszczególniają wszystkie składniki Twojej pensji.

Pasek wynagrodzenia – co to takiego?

Pasek wynagrodzenia to inaczej pasek płacowy lub indywidualny wyciąg z listy płac. Zadaniem tego typu dokumentu jest poinformowanie Cię o tym, jakie zarobki uzyskałeś w danym miesiącu oraz jakie były poszczególne elementy składowe otrzymanej wypłaty. Praktyka wydawania go może przynieść wiele zalet nie tylko Tobie, lecz także Twojemu pracodawcy. Z perspektywy pracownika, pasek wynagrodzenia rozwiewa wszelkie wątpliwości dotyczące tego, czy pensja została wypłacona we właściwej wysokości. Musisz przy tym pamiętać, że bez względu na to, czy pracujesz na podstawie umowy o pracę czy umowy zlecenia, w ich treści zapisane są Twoje zarobki brutto. W znaczący sposób różnią się one od kwoty netto, czyli pieniędzy, które otrzymasz „na rękę”. Ponadto, podczas obliczania ostatecznej wysokości Twojego wynagrodzenia, oprócz podstawy, bierze się pod uwagę m.in. dodatki obligatoryjne lub fakultatywne.

W konsekwencji tego, Twoje zarobki każdego miesiąca mogą kształtować się nieco inaczej. Jeśli otrzymujesz pasek wynagrodzenia, nie musisz zastanawiać się, czy przypadkiem nie doszło do pomyłki podczas wypłaty pensji. W dokumencie wszystko jest dokładnie rozpisane. Dzięki temu, w każdej chwili możesz sprawdzić, co wpłynęło na taką a nie inną wysokość Twojej pensji w danym miesiącu.

Od strony pracodawcy, takie rozwiązanie pozwala na oszczędność czasu. Wprowadzając paski wynagrodzeń, nie musi on ciągle odpowiadać na pytania i wątpliwości pracowników oraz wysłuchiwać ich nieuzasadnionych pretensji. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, w której podwładni każdego miesiąca zgłaszają zażalenia i żądają wyjaśnień dotyczących wysokości wypłaty. Paski płacowe mogą wówczas zapobiec powstawaniu jakichkolwiek niedomówień czy nieścisłości.

Co zawiera pasek wynagrodzenia?

Jeśli zastanawiasz się, jak czytać pasek płacowy, musisz wiedzieć, jakie znajdują się w nim informacje. Dokument pozwala przede wszystkim na rozróżnienie zarobków brutto i netto. Na jego podstawie możesz więc sprawdzić, jakie kwoty są potrącane od Twojej wypłaty. Ich procentową wysokość określają odpowiednie przepisy prawa. Według nich, z wynagrodzenia brutto pobiera się:

  • 9,76% na składki emerytalne,
  • 1,5% na ubezpieczenie rentowe,
  • 2,45% na składki na ubezpieczenie chorobowe,
  • 9% na ubezpieczenie zdrowotne (w przypadku tej składki, pobierana jest ona od pensji pomniejszonej o kwotę odprowadzoną na ubezpieczenia społeczne).

To jednak nie wszystkie informacje, jakie zawiera pasek wynagrodzenia. Znajdziesz na nim również dane dotyczące kwoty zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych  – od 2020 roku, wynosi ona 17%.

Pamiętaj także, że na wysokość Twojej ostatecznej pensji wpływ mają różnego typu bonusy do podstawy. Wśród nich znajdują się m.in. dodatek za nadgodziny, pracę w porze nocnej oraz szczególne umiejętności, a także różnego typu premie. Istotne są również potrącenia, np. za czas przebywania na zwolnieniu lekarskim. Pasek wynagrodzenia prezentuje więc wszystkie najważniejsze informacje dotyczące kształtowania się Twoich zarobków.

Czy pracodawca musi dostarczyć Ci pasek wynagrodzenia?

Czy pasek wynagrodzenia dla pracownika jest obowiązkowy? Według prawa – nie. Oznacza to, że pracodawca nie musi dostarczać Ci tego typu dokumentu. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Paski płacowe muszą być wydawane, jeśli takie postanowienie zostało zapisane w przepisach wewnątrzzakładowych danej firmy. Konieczność ich przekazywania podwładnym może wynikać z regulaminu pracy, regulaminu wynagradzania lub układu zbiorowego pracy.

Jeśli pracodawca zdecyduje się na dostarczanie podwładnym takich dokumentów, może wysłać pasek z wypłaty na maila lub wręczyć go w formie papierowej. W sytuacji, w której nie otrzymujesz paska wynagrodzenia, zawsze możesz poprosić o wgląd do stosownej dokumentacji, na podstawie której została wyliczona Twoja pensja. Szef musi Ci wówczas przedstawić m.in. regulamin wynagradzania, listę obecności i ewidencję czasu pracy.

Jak widzisz, pasek wynagrodzenia stanowi źródło informacji na temat ustalania Twoich zarobków.  Jego wprowadzenie może być bardzo korzystne, ponieważ pozwala na wyeliminowanie ewentualnych niejasności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top