Rekrutacja – jak zrezygnować z niej z klasą?

Udostępnij

Wysyłasz CV do pracodawców, czekasz na odpowiedź i wreszcie dostajesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Brzmi jak pierwszy krok do sukcesu! Czasami jednak rekrutacja do danej firmy przestaje Cię interesować. Bez względu na to, jaki jest powód Twojej decyzji o rezygnacji ze starań o pracę, powinieneś poinformować o niej potencjalnego pracodawcę. Takie zachowanie będzie przejawem Twojej kultury osobistej.

Uczestnictwo w rozmowie kwalifikacyjnej to szansa na zebranie nowych doświadczeń dotyczących procesu rekrutacji. Nie bez przyczyny mówi się, że trening czyni mistrza – to powiedzenie ma zastosowanie również w życiu zawodowym. Odbywanie kolejnych spotkań z rekruterami może pomóc Ci w zyskaniu większej pewności siebie, a także w lepszym rozpoznawaniu oczekiwań pracodawców. Czasami jednak z góry wiesz, że rekrutacja nie ma sensu. Wówczas możesz z niej zrezygnować – pamiętaj jednak, aby zrobić to z klasą.

Rekrutacja – kiedy pracownicy decydują się zrezygnować z jej pierwszych etapów?

Powodów rezygnacji z rekrutacji może być wiele. Najczęściej główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest zmiana sytuacji zawodowej. Podwyżka w obecnej pracy lub otrzymanie innej, ciekawszej propozycji zatrudnienia sprawiają, że wiele osób postanawia nie pojawić się na umówionej rozmowie kwalifikacyjnej w danym przedsiębiorstwie. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku zmiany planów zawodowych. Czasami nawet jeśli coś pozornie wydawało się idealną ścieżką kariery, po chwili zastanowienia okazuje się błędem. W takim przypadku rekrutacja również mija się z celem, ponieważ oznacza stratę czasu zarówno dla rekrutera, jak i kandydata.

Istotne jest zatem dokładne przemyślenie tego, na jakie oferty pracy się aplikuje. Warto także zawczasu wyznaczyć sobie cele zawodowe, co w znaczący sposób ułatwia podjęcie decyzji dotyczącej rozwoju kariery. Mimo to, pewnych sytuacji nie da się przewidzieć. Dlatego jeśli obecne okoliczności sprawiają, że rekrutacja do danej firmy nie jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem,  poinformuj o tym rekrutera. Będzie to wobec niego uczciwe zachowanie.

Dlaczego warto poinformować pracodawcę o rezygnacji z rozmowy kwalifikacyjnej?

Wiele osób, które rezygnują z rekrutacji po prostu nie pojawia się na umówionej wcześniej rozmowie kwalifikacyjnej. Takie działanie stanowi duży błąd. Postępując w ten sposób zachowujesz się po prostu niekulturalnie. Rekruter zapraszając Cię na spotkanie musi je zorganizować i przeznaczyć na nie odpowiednią ilość czasu. Gdy zdecydujesz się, aby bez słowa nie przyjść do firmy, rozbijesz tym samym plan dnia takiego pracownika i wykażesz się wobec niego brakiem szacunku. Sam chyba nie chciałbyś zostać tak potraktowanym, prawda? Wielu kandydatów do pracy narzeka, że pracodawcy nie odpowiadają na ich zgłoszenia, marnując tym samym ich czas, podczas gdy sami nie zwracają uwagi na podstawowe elementy dobrego zachowania. Pamiętaj więc, że szacunek działa w obie strony. Jeśli wymagasz czegoś od przedsiębiorcy, sam również powinieneś odznaczać się odpowiednim podejściem.

Niepoinformowanie rekrutera o tym, że nie przyjdziesz na rozmowę kwalifikacyjną ma szansę zaszkodzić również Tobie. Przez takie zachowanie możesz zacząć być postrzegany jako osoba niesłowna i nieodpowiedzialna, która wyróżnia się lekceważącym podejściem. Nie zapominaj przy tym, że na rynku pracy musisz zadbać o to, jak postrzegają Cię inni. Palenie za sobą mostów nie jest zatem zbyt dobrym rozwiązaniem. Kto wie, być może w przyszłości będziesz starał się o pracę w danej firmie? Jeśli potraktujesz jej przedstawicieli z lekceważeniem, prawdopodobnie zostaniesz zapamiętany, co zmniejszy Twoje szansę na zdobycie zatrudnienia. Dodatkowo, pracownicy HR często wymieniają się między sobą informacjami  o kandydatach. Zła opinia o Tobie może więc szybko się rozejść, co negatywnie wpłynie na Twój wizerunek.

Odwołana rekrutacja – jak zrezygnować z rozmowy kwalifikacyjnej?

Jeśli chcesz zaprezentować się profesjonalnie, jak najszybciej poinformuj pracodawcę o rezygnacji z rozmowy kwalifikacyjnej. Nie ma co zwlekać, chyba że pewne okoliczności zmieniły się dopiero w ostatniej chwili. Choć odwołana rekrutacja stanowi mało komfortową sytuację dla obu stron, lepiej żebyś otwarcie zakomunikował swoją decyzję. To o wiele lepsze rozwiązanie niż brak jakiegokolwiek kontaktu z Twojej strony, dlatego rekruter na pewno to doceni.

Jeśli rezygnujesz z rozmowy kwalifikacyjnej, najprostszym sposobem poinformowania o tym pracodawcy jest wysłanie mu krótkiego e-maila lub skontaktowanie się z nim telefonicznie. Bez względu na to, jak drogę komunikacji wybierzesz, warto żebyś pokrótce uzasadnił swoją decyzję o wycofaniu się z procesu rekrutacji. Nie musisz jednak wdawać się w szczegóły – wystarczy zwięzła wiadomość. Pamiętaj przy tym, aby Twój przekaz nie był lekceważący ani nie pokazywał Twojej wyższości czy niechęci wobec pracodawcy. Dodatkowo, ważne abyś podziękował za możliwość wzięcia udziału w rekrutacji oraz obdarzenie Cię zaufaniem i zaproszenie na bezpośrednie spotkanie w siedzibie firmy. W ten sposób zostawisz po sobie dobre wrażenie, a także zaprezentujesz się jako uprzejma i kulturalna osoba.

Rekrutacja – kiedy warto odmówić podjęcia pracy w danej firmie?

Czasami rekrutacja może zostać przerwana po jednym z dalszych etapów, np. już po rozmowie kwalifikacyjnej. Jeśli odbędziesz takie spotkanie, a pracodawca będzie zainteresowany podjęciem współpracy właśnie z Tobą, nie oznacza to, że musisz przystać na jego propozycję. W takim przypadku najczęstszym powodem rezygnacji z podjęcia zatrudnienia są mało korzystne warunki. Aby uniknąć sytuacji, w której pełny nadziei aplikujesz na dane stanowisko, a potem okazuje się, że oferta pracodawcy nie spełnia Twoich oczekiwań, skorzystaj z Kiwi Jobs. Dzięki temu, od razu zobaczysz proponowaną formę umowy, zarobki oraz benefity pozapłacowe. Umożliwi Ci to podjęcie bardziej przemyślanej decyzji co do starania się o pracę w konkretnej firmie. Tym samym, unikniesz niezręcznej sytuacji, jaką może być ewentualna rezygnacja z rekrutacji.

O ile pewne kwestie możesz sprawdzić od razu, o tyle niektóre rzeczy możesz zaobserwować dopiero podczas bezpośredniego spotkania. Jeżeli w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej panuje nieprzyjemna atmosfera, a rekruter zachowuje się lekceważąco, a także,  np. zadaje Ci „zakazane” pytania dotyczące Twojego życia prywatnego, nic dziwnego że dalsza rekrutacja staje pod znakiem zapytania. W takich okolicznościach warto odmówić współpracy. Podobnie jest w sytuacji, w której treść oferty, na którą aplikowałeś zupełnie nie pokrywa się z realnymi oczekiwaniami danej firmy. Pamiętaj bowiem, że dobry pracodawca dba o to, aby cały proces rekrutacyjny przebiegał jak najbardziej klarownie i profesjonalnie.  Jeśli tak nie jest, być może trafiłeś na mało kompetentne osoby. Niestety, nie daje to dobrych perspektyw na przyszłość.

Dlatego pamiętaj. Gdy stwierdzisz, że rekrutacja nie idzie w dobrym kierunku, zawsze możesz z niej zrezygnować. Ponownie, zrób to jednak z klasą i poinformuj o swojej decyzji możliwie jak najszybciej. W ten sposób zadbasz o własny wizerunek i zaprezentujesz się jako odpowiedzialna osoba.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top