Premia uznaniowa i regulaminowa – kiedy możesz je otrzymać?

Udostępnij

Chcesz zwiększyć swoje zarobki i liczysz na to, że pracodawca przyzna Ci dodatek do wynagrodzenia? W takiej sytuacji wiele zależy od Twojego podejścia do wykonywania obowiązków zawodowych, a także od dobrej woli przełożonego. Zgodnie z przepisami, istnieją różne formy docenienia zaangażowania pracowników. Najważniejsze z nich to premia uznaniowa i regulaminowa. Sprawdź, kiedy możesz je otrzymać.

Jeżeli odpowiednio angażujesz się w wykonywanie codziennych zadań, Twoje starania mogą zostać nagrodzone. Choć pochwały słowne są miłe, zapewne nastawiasz się bardziej na gratyfikację finansową. Kompetentny pracodawca zdaje sobie sprawę z tego, że taka premia nie tylko stanowi wyraz uznania dla Twojej pracy, lecz także może zadziałać na Ciebie motywująco.

Premia w pracy i nie tylko, czyli jak motywują pracodawcy?

Choć mogłoby się wydawać, że każdy wie, czym jest wynagrodzenie, w rzeczywistości pojęcie to jest bardzo szerokie. Termin ten nie odnosi się jedynie do wynagrodzenia zasadniczego, czyli podstawowej pensji, którą otrzymujesz co miesiąc. Składniki Twoich zarobków to także, np. dodatek za nadgodziny, pieniądze, które otrzymujesz przebywając na urlopie wypoczynkowym, a także różnego typu bonusy, których celem jest zmotywowanie Cię do pracy. Pod tym względem wyróżnia się kilka elementów. Są to:

 • premia uznaniowa,
 • premia regulaminowa,
 • prowizja (np. od sprzedaży),
 • nagroda rzeczowa.

Oprócz tego, funkcję motywacyjną pełnią benefity pozapłacowe. Pod względem finansowych bonusów, wyjątkowo często stosowanym rozwiązaniem są jednak wspomniane premie. Przeglądając oferty pracy prawdopodobnie nie raz spotkałeś się z tym, że pracodawca gwarantuje tego typu dodatki. Musisz jednak pamiętać, że premia uznaniowa i regulaminowa różnią się od siebie. Warto zatem dowiedzieć się, co tak naprawdę proponuje Ci dana firma.

Czym jest premia uznaniowa?

Premia uznaniowa, zgodnie ze swoją nazwą, przyznawana jest wedle subiektywnego uznania Twojego przełożonego. To, czy ją otrzymasz zależy zatem od dobrej woli pracodawcy. Wyłącznie on decyduje, czy zaistniały przesłanki do uhonorowania Cię takim bonusem. W takiej sytuacji nie masz więc podstaw do tego, by domagać się jego wypłacenia. Co więcej, przedsiębiorca nie musi wyznaczyć żadnych kryteriów, po spełnieniu których możesz nabyć prawo do dodatku. Premia uznaniowa, a także jej wysokość  nie są bowiem zapisane w regulaminie Twojego miejsca pracy. Jeśli  jednak odpowiednio wypełniasz swoje obowiązki, a przy tym odznaczasz się dużym zaangażowaniem, pracodawca może to docenić i uznać, że zasługujesz na jej otrzymanie.

Pamiętaj jednak, że nawet jeśli przez kilka miesięcy z rzędu otrzymywałeś premię uznaniową, taki stan rzeczy nie musi trwać wiecznie. Pracodawca nie ma obowiązku wypłacania tego typu dodatku, a Ty nie możesz rościć sobie do niego prawa. W praktyce zatem, premia uznaniowa ma tak naprawdę charakter finansowej nagrody.

Czym charakteryzuje się premia regulaminowa?

Premia regulaminowa rządzi się zupełnie innymi zasadami. W tym przypadku nie ma mowy o uznaniowości jej przyznawania. Wszystko musi być konkretnie wyznaczone – dzięki temu dokładnie wiesz, jakie warunki musisz spełnić, aby otrzymać dodatek.

Pracodawca, który deklaruje chęć wypłacania premii regulaminowej pracownikom, musi zapisać konkretne zasady jej przyznawania. Odpowiednie informacje powinny znaleźć się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie wynagradzania. Jeżeli pracujesz w firmie, która liczy mniej niż 20 podwładnych, kwestie dotyczące tego bonusu do pensji powinny znaleźć się w Twojej umowie o pracę lub w osobnym regulaminie premiowania. Takie rozwiązanie  sprawia, że w każdej chwili możesz sprawdzić, jakie wymagania pracodawcy musisz spełnić, aby otrzymać premię.

Premia regulaminowa i zasady jej przyznawania

Premia regulaminowa jest wypłacana wtedy, gdy spełnisz konkretne warunki potrzebne do jej uzyskania. Odnośnie przyznawania takiego dodatku do wynagrodzenia, pracodawca powinien szczegółowo określić, co musisz zrobić, by go otrzymać. W dedykowanych przepisach powinny znaleźć się m.in. informacje na temat:

 • wysokości premii regulaminowej,
 • częstotliwość wypłacania dodatku (np. co miesiąc lub raz na pół roku),
 • obiektywnych i łatwych do sprawdzenia wymagań, które musisz spełnić, by otrzymać bonus,
 • sytuacji, w których prawo do premii zostanie Ci odebrane lub ograniczone,
 • trybu, w jakim pracodawca przyznaje premię.

Jak widzisz, przesłanki do wypłacenia Ci premii regulaminowej powinny być jak najbardziej konkretne. Ważne również, aby były mierzalne, aby można było skontrolować, czy faktycznie je spełniłeś.

Premia regulaminowa – kiedy możesz ją otrzymać?

Premia regulaminowa może przysługiwać Ci w wielu przypadkach – wszystko zależy od konkretnych przepisów obowiązujących w danym przedsiębiorstwie. Przykładowo, pracodawca może przyznać ją odgórnie wszystkim pracownikom  zaznaczając przy tym, jakie sytuacje będą skutkować  niewypłaceniem dodatku lub obniżeniem jego wysokości. Wśród nich mogą się znaleźć, np. nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy.

Inną możliwością jest ustalenie szczególnych okoliczności, w których wypłacana jest premia regulaminowa. W takiej sytuacji, pracodawca określa, że przysługuje ona, m.in.  za osiągnięcie danego celu. Przykładowo, w przypadku przedstawiciela handlowego może to być wyrobienie wyznaczonej normy.

Premia regulaminowa może zatem wynikać  z Twojej produktywności i zaangażowania, których efekty da się łatwo zmierzyć. Co ważne, ma ona charakter roszczeniowy. Oznacza to, że jeśli spełnisz wszystkie wymagania pracodawcy, bezwzględnie powinieneś ją otrzymać. Pamiętaj przy tym, że kryteria jej przyznawania powinny być jednakowe dla wszystkich pracowników na danych stanowiskach. W innym przypadku można mówić o nierównym traktowaniu.

Jak widzisz, premia w pracy niejedno ma imię. Bez względu na jej rodzaj, aby ją otrzymać, powinieneś wykazać się dużą dozą zaangażowania. Gdy odpowiednio wypełniasz swoje obowiązki służbowe, dobry pracodawca z pewnością to doceni. A jeśli zastanawiasz się nad zmianą miejsca zatrudnienia i chcesz rozpocząć pracę w firmie, w której premiuje się sumiennych pracowników, sprawdź najnowsze oferty Kiwi Jobs. W niektórych z nich w części dotyczącej wynagrodzenia od razu znajdziesz informację na temat przewidywanych premii oraz ich rodzaju. Wybierz ogłoszenie w Twojej okolicy i aplikuj!

1 Comment

 1. […] za zwolnienie lekarskie jest nie tylko Twoja pensja podstawowa, lecz także wszelkiego typu premie, prowizje, nagrody czy dodatki za nadgodziny, które wcześniej […]

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top