Powrót do pracy po macierzyńskim – o czym pamiętać? Jak się przygotować?

Udostępnij

Pojawienie się na świecie dziecka przynosi ogromne, życiowe zmiany. Po pewnym czasie opieki nad maluchem, młode mamy decydują się jednak na wznowienie aktywności zawodowej. Niestety taki powrót do pracy po macierzyńskim często wiąże się ze stresem. Warto więc odpowiednio się do niego przygotować i zapoznać się z prawami, które przysługują Ci w tej sytuacji.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim należy odpowiednio zaplanować. Dzięki temu unikniesz wiele stresu i niepotrzebnych obaw. Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz wrócić do obowiązków zawodowych, musisz do tego przygotować nie tylko siebie, lecz także swoje dziecko. Dodatkowo powinnaś zwrócić uwagę na przysługujące Ci przywileje. Ustawodawca zadbał bowiem o to, aby powrót do pracy po macierzyńskim był dla Ciebie możliwie jak najbardziej komfortowy.

Na jakie stanowisko możliwy jest powrót do pracy po macierzyńskim?

Bez względu na to, jaki wymiar urlopu macierzyńskiego wykorzystałaś, po jego zakończeniu masz prawo wrócić do swojej dawnej firmy. Pracodawca musi ponownie przyjąć Cię w szeregi pracowników. Jeśli tego nie zrobi, może zostać oskarżony o dyskryminację ze względu na płeć i macierzyństwo.

Co więcej, przełożony powinien umożliwić Ci wykonywanie obowiązków zawodowych na dokładnie tym samym stanowisku, które obejmowałaś przed urodzeniem dziecka. Przysługuje Ci również identyczne wynagrodzenie, co uprzednio. Możesz oczywiście dostać podwyżkę, jednak obniżenie pensji nie wchodzi w grę.

Czasami w firmie dochodzi jednak do zmian organizacyjnych lub likwidacji stanowiska, które niegdyś obejmowałaś. Czy w takiej sytuacji zostaniesz zwolniona? Według prawa – absolutnie nie. Przepisy dopuszczają wówczas powrót do pracy po macierzyńskim na inne stanowisko. Musi być ono jednak stanowiskiem odpowiadającym Twoim kwalifikacjom lub posadą równorzędną do tej, którą sprawowałaś w przeszłości – zarówno pod względem warunków finansowych, jak i Twojej pozycji w przedsiębiorstwie.

Powrót do pracy po macierzyńskim a ochrona przed zwolnieniem

Jeśli jesteś zatrudniona na podstawie umowy o pracę, przez cały okres ciąży i urlopu macierzyńskiego przysługuje Ci ochrona przed zwolnieniem. Od tej reguły istnieje jednak kilka wyjątków. Możesz otrzymać wypowiedzenie, jeżeli doszło do upadłości lub likwidacji przedsiębiorstwa, w którym pracujesz lub gdy Twoje nieodpowiednie zachowanie zostało uznane za podstawę do zwolnienia dyscyplinarnego. W pozostałych przypadkach – pracodawca nie ma prawa wyrzucić Cię z firmy.

Powrót do pracy po macierzyńskim znosi ten przywilej. Gdy wznowisz aktywność zawodową, pracodawca będzie mógł wręczyć Ci wypowiedzenie w dowolnym momencie. Istnieje jednak sposób na to, aby przedłużyć sobie ochronę przed zwolnieniem. Po pierwsze – możesz złożyć wniosek o urlop wychowawczy. Jego maksymalny czas trwania to 3 lata.

W sytuacji, w której jesteś uprawniona do urlopu wychowawczego, jednak chcesz pracować i dalej być chroniona przed zwolnieniem, wystarczy, że poprosisz o obniżenie wymiaru czasu pracy. Często stosowanym rozwiązaniem jest więc, np. powrót do pracy po urlopie macierzyńskim na 7/8 etatu.  Aby skorzystać z takiej opcji, powinnaś złożyć odpowiedni wniosek na 21 dni przed planowanym rozpoczęciem ponownego wykonywania obowiązków zawodowych. Pracodawca musi rozpatrzyć go pozytywnie. Pamiętaj jednak, że wymiar czasu pracy może zostać obniżony maksymalnie do ½ etatu. Wynika z tego, że jeśli przed porodem wykonywałaś pracę na pół etatu, nie możesz już skorzystać z takiego przywileju.

Gdy zdecydujesz się na powrót do pracy po macierzyńskim z jednoczesnym obniżeniem wymiaru czasu pracy, ochrona przed zwolnieniem będzie Cię dotyczyć jeszcze przez 12 miesięcy. Oczywiście,  w takiej sytuacji przysługujące Ci wynagrodzenie zostanie proporcjonalnie obniżone.

Powrót do pracy po macierzyńskim – prawa, które Ci przysługują

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim wiąże się też z innymi prawami. Powinnaś o nich pamiętać, ponieważ ich zadaniem jest ułatwienie Ci pogodzenia życia zawodowego z opieką nad dzieckiem. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że przysługuje Ci przerwa w pracy na karmienie.  Gdy  wykonujesz obowiązki służbowe dłużej niż 6 godzin dziennie, możesz skorzystać z dwóch 30-minutowych przerw w przypadku karmienia jednego dziecka lub dwóch 45-minutowych przerw, jeżeli urodziłaś dwójkę lub więcej dzieci. Czas wolny możesz wykorzystać osobno lub łącznie – według własnych preferencji. W sytuacji, w której pracujesz dłużej niż 4 godziny, jednak krócej niż 6 – otrzymasz już tylko jedną przerwę 30- lub 45-minutowa. A jeśli czas wykonywania przez Ciebie zadań zawodowych wynosi do 4 godzin dziennie, przerwa na karmienie niestety Ci nie przysługuje.

Gdy zdecydujesz się na powrót do pracy po macierzyńskim masz także prawo do samodzielnego zaopiekowania się swoim maluchem w przypadku jego choroby. Przysługuje Ci tzw. L4 na dziecko w wymiarze 60 dni rocznie – o szczegółach jego przyznawania pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów. Warto abyś pamiętała, że z tego przywileju masz szansę skorzystać również wtedy, gdy Twoje dziecko jest zdrowe. Możliwe jest to jednak tylko w ściśle określonych sytuacjach. Oprócz samego zwolnienia, do ukończenia przez dziecko 14. roku życia, przysługują Ci też dwa dodatkowe dni wolne rocznie.

Ciekawym zagadnieniem jest też relacja powrót do pracy po macierzyńskim a urlop wypoczynkowy. Mogłoby się wydawać, że wykorzystanie kolejnej puli dni wolnych jest w tym przypadku niemożliwe. Z urlopu wypoczynkowego możesz jednak skorzystać bezpośrednio po tym, jak zakończyłaś urlop macierzyński. Co więcej, możesz go wykorzystać od razu w całości (dotyczy to zarówno urlopu zaległego, jak i bieżącego). Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, pracodawca zawsze musi rozpatrzyć Twój wniosek pozytywnie. Aby tak się stało, między wolnymi dniami z puli wypoczynkowej a urlopem macierzyńskim nie może być jednak ani jednego dnia przerwy.

Czy po powrocie z urlopu macierzyńskiego pracodawca może wymagać od Ciebie nadgodzin?

Czasami w firmie konieczna  jest praca w nadgodzinach. Jeśli masz dziecko, taka sytuacja może być dla Ciebie mało komfortowa. Zgodnie z prawem, pracodawca nie może jednak zmusić Cię do wykonywania zadań służbowych w godzinach wykraczających poza Twój standardowy wymiar pracy. Jest tak nie tylko po powrocie z urlopu macierzyńskiego, ale i do ukończenia przez Twoją pociechę 4. roku życia. W tym okresie, decyzja o nadgodzinach należy więc do Ciebie. Oczywiście możesz się na nie zgodzić, jednak nie masz takiego obowiązku. Podobnie jest też w przypadku pracy w porze nocnej, przerywanego systemu czasu pracy i delegacji poza stałe miejsce Twojej pracy. Wszystkie te sytuacje są możliwe jedynie za Twoją zgodą.

Powrót do pracy po macierzyńskim – jak się przygotować? Rozmowa z szefem na dobry początek

Zanim zdecydujesz się na powrót do pracy po urlopie macierzyńskim, zastanów się, czy naprawdę chcesz to zrobić w danym momencie. Jeśli rozłąka z maluchem będzie dla Ciebie zbyt trudna, możesz przełożyć swoje plany na później i skorzystać z urlopu rodzicielskiego, a później wychowawczego.

Jeśli jednak jesteś pewna, że chcesz wrócić do miejsca dotychczasowego zatrudnienia, poinformuj o tym swojego szefa. Najlepiej zrób to na kilka tygodni przed planowaną datą powrotu do pracy. Umów się z przełożonym na rozmowę, podczas której będziesz mogła przedstawić mu swoją sytuację i zapytać go, jak wyobraża sobie dalszą współpracę i czego od Ciebie oczekuje. Dzięki takiemu spotkaniu możesz też dowiedzieć się, co zmieniło się w przedsiębiorstwie podczas Twojej nieobecności. W ten sposób łatwiej będzie Ci się w nim ponownie zaadaptować.

Spróbuj też poruszyć kwestię elastycznego czasu pracy. Być może pracodawca pójdzie Ci na rękę i pozwoli pracować w takim trybie. Zapewnij go przy tym, że naprawdę chcesz wrócić do pracy i zależy Ci na tym, by wykonywać swoje obowiązki jak najlepiej. Postaw jednak na szczerość – nie mów o swojej pełnej dyspozycyjności czy gotowości do zostawania po godzinach, gdy wiesz, że możesz nie być w stanie dotrzymać tych obietnic.

Jeśli możesz, podczas wizyty w firmie porozmawiaj też ze swoimi koleżankami i kolegami z pracy. Zapytaj się, co u nich słychać lub co nowego dzieje się w przedsiębiorstwie. W ten sposób łatwiej będzie Ci odbudować dawne kontakty i nawiązać nowe znajomości. Dzięki temu poczujesz się pewniej, a powrót do pracy po macierzyńskim będzie dla Ciebie mniej stresujący.

Powrót do pracy po macierzyńskim – jak przygotować siebie i dziecko?

Powrót do pracy po macierzyńskim wymaga dobrego zorganizowania sytuacji w domu. Po pierwsze zastanów się, kto będzie opiekował się dzieckiem? Czy będzie to ktoś z bliskich (np. partner lub mąż albo dziadkowie malucha), opiekunka, czy jednak zdecydujesz się wysłać dziecko do żłobka?  Wszystkie te kwestie musisz ustalić jeszcze zanim wrócisz do wykonywania obowiązków zawodowych.  Dodatkowo, jeśli postawisz na żłobek, warto abyś wybrała placówkę znajdującą się możliwie blisko miejsca Twojej pracy. Zapewni Ci to duży komfort psychiczny.

Na powrót do pracy po urlopie macierzyńskim musisz przygotować również swoją pociechę. Taka sytuacja będzie nowa nie tylko dla Ciebie, lecz także dla malucha. Zachowanie dziecka po powrocie mamy do pracy może być dość nerwowe i niespokojne, dlatego jeszcze podczas trwania urlopu warto zacząć przyzwyczajać je do swojej nieobecności. Raz na jakiś czas postaraj się wyjść z domu i zostawić dziecko z opiekunką lub z kimś z rodziny. W ten sposób maluch będzie się stopniowo oswajał z tym, że nie jesteś z nim przez 24 godziny na dobę i łatwiej zniesie nawet kilkugodzinną rozłąkę. Oprócz tego, postaraj się wprowadzić więcej regularności w życie swojej pociechy. Zadbaj o stałe godziny snu oraz systematyczność posiłków.

Nie zapominaj też, że przed powrotem do pracy ważne jest, abyś nastawiła się do tej sytuacji pozytywnie.  Nie zastanawiaj się, co może pójść nie tak i nie twórz czarnych scenariuszy. Pomyśl o tym, co lubiłaś w swoim zawodzie i skup się na tym, że będziesz mogła wrócić do wykonywania zadań, które przynoszą Ci satysfakcję.

Jak przetrwać powrót do pracy po urlopie macierzyńskim?

Nie oszukujmy się – pierwsze dni po powrocie do firmy mogą być trudne. Na nowo będziesz musiała przyzwyczaić się do trybu pracy, a być może również przypomnieć sobie wykonywanie niektórych obowiązków. Dlatego daj sobie czas! Nie bądź dla siebie zbyt surowa. Ponowna aklimatyzacja w firmie nie przychodzi od razu. Dlatego nawet jeśli początkowo będziesz miała wrażenie, że wszystko Cię przerasta, nie załamuj się. Na pewno stopniowo wdrożysz się w swoje codzienne zadania i niebawem wszystko znów będzie przychodziło Ci z łatwością.

I najważniejsze – pamiętaj, że Twoje dziecko może być pod dobrą opieką, nawet gdy Ciebie nie ma obok. Oczywistym jest jednak, że w takiej sytuacji początkowo możesz odczuwać tęsknotę połączoną z niepokojem. Mimo to postaraj się przełamać – sama wiesz najlepiej, że nie możesz być ze swoją pociechą przez cały czas. Wkrótce oboje przyzwyczaicie się do nowych okoliczności.

A jeśli chcesz zmienić pracę po urlopie macierzyńskim, sprawdź najnowsze oferty Kiwi Jobs. Znajdziesz tam wiele ogłoszeń gwarantujących elastyczny czas wykonywania obowiązków. Dzięki takiemu rozwiązaniu, bez trudu pogodzisz życie rodzinne z zawodowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top