Cele zawodowe – czym są? Jak je wyznaczyć?

Udostępnij

Teoretycznie wiesz, że chciałbyś się rozwijać w pracy. Ale w jakim kierunku i w jaki sposób? Tutaj sprawy już się komplikują, bo nie masz ustalonego planu działania. W pierwszej kolejności powinieneś zatem określić swoje cele zawodowe. Dzięki nim łatwiej będzie Ci poukładać swoją karierę.

Bez względu na to, czy pracujesz czy dopiero szukasz odpowiedniego dla siebie zatrudnienia, powinieneś zastanowić się, czego tak naprawdę chcesz i jak możesz to osiągnąć. Co jest dla Ciebie ważne? Jakie są Twoje dążenia? Co zrobić, by wykonywać wymarzony zawód?  Wiedząc to wszystko, szybciej i efektywniej będziesz mógł się rozwijać. Cele zawodowe pomogą Ci także, np. podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Posiadając je i umiejąc o nich opowiadać zwiększysz swoje szanse na zdobycie przychylności rekrutera.

Cele zawodowe – co to takiego?

Co to są cele zawodowe? Pod tą nazwą kryją się po prostu wszystkie Twoje dążenia i zamiary związane ze środowiskiem pracy. Poprzez ich świadome wyznaczanie podejmujesz decyzję, w jakim kierunku chcesz się rozwijać i co chcesz osiągnąć, a następnie stopniowo realizujesz przyjęte założenia. Dzięki posiadaniu celów zawodowych możesz zatem określić, gdzie chcesz dojść w życiu. Masz także szansę na uporządkowanie swoich planów i skupienie się na tym, co naprawdę jest dla Ciebie ważne.

Jakie mogą być cele zawodowe?

Cele zawodowe mogą być różnorodne. Ich ostateczny kształt zależy od podejścia danej osoby. To, co dla jednego będzie podstawowym dążeniem, dla innego może okazać się czymś zupełnie nieistotnym. Wyznaczając sobie cele zawodowe zawsze więc skup się na sobie, swoich zainteresowaniach i potrzebach. Nie oglądaj się na innych tylko ustal, co jest dla Ciebie najważniejsze.

Co do zasady, cele zawodowe mogą także obejmować różny czas realizacji wyznaczonych założeń. Pod tym względem wyróżnia się:

 • krótkoterminowe cele zawodowe (tzw. doraźne) – są to codzienne cele, które możesz realizować na bieżąco. Przykładowo, jeśli szukasz nowego zatrudnienia, Twoim doraźnym dążeniem będzie wysłanie odpowiedzi na ogłoszenie w sprawie pracy;
 • średnioterminowe cele zawodowe – na ich realizację musisz poświęcić nieco więcej czasu. Mogą one dotyczyć angażowania się w zdobywanie nowych kompetencji i podnoszenie kwalifikacji. Takimi dążeniami będą zatem, np. chęć uzyskania uprawnień na wózki widłowe, nauczenia się języka obcego lub zdobycia prawa jazdy;
 • długoterminowe cele zawodowe o znaczeniu strategicznym – takie cele stanowią wyraz Twoich pragnień i są związane z ważnymi dla Ciebie wartościami. Możesz je zrealizować dopiero w długiej perspektywie czasowej, jednak wyznaczają one konkretny kierunek rozwoju Twojej kariery. Takim dążeniem może być, np. chęć objęcia w przyszłości stanowiska kierowniczego. W przypadku długoterminowych celów zawodowych, warto rozbijać je na kilka etapów – w ten sposób o wiele łatwiej je zrealizować.

Jak wyznaczyć cele zawodowe? Podstawowe pytania, które musisz sobie zadać

Jak określić cele zawodowe w swoim życiu? Podstawą do tego jest zadanie sobie kilku pytań. Zastanów się i dokładnie przeanalizuj:

 • Co Cię interesuje? Czy Twoje pasje można połączyć z pracą?
 • Co chcesz osiągnąć w życiu? Jaka kariera może dać Ci poczucie spełnienia?
 • Co chcesz zmienić w swojej aktualnej sytuacji zawodowej?
 • Jakie masz plany zawodowe na przyszłość? W jakiej roli widzisz się za kilka lat?
 • Czego chcesz teraz?  Czy możesz to osiągnąć?

Wyznaczając cele zawodowe, przede wszystkim musisz więc określić swoje pragnienia. W idealnym świecie powinny one wynikać z tego czego chcesz, a nie z tego, co musisz lub powinieneś zrobić. Nie zawsze jednak da się to osiągnąć. Ważne zatem, abyś świadomie podchodził do własnych dążeń i decyzji oraz umiał dostosować je do swojej obecnej sytuacji.

Jak określić cele zawodowe? Metoda SMART jako sposób na wyznaczanie dążeń

Dobrym sposobem na wyznaczenie celów zawodowych jest zastosowanie metody SMART (skrót od angielskich słów: Specific, Measurable, Acceptable, Realistic, Timed). Dzięki temu, łatwiej będzie Ci realizować swoje dążenia. Zgodnie z zasadami tej techniki, Twoje cele zawodowe powinny być:

 • Konkretne – musisz ściśle określić, do czego tak naprawdę dążysz. Przykładowo, założenie „chce znaleźć dobrą pracę” jest nieco zbyt ogólne. Zastanów się, w jakiej branży chciałbyś pracować, jaki zawód Cię interesuje i jakie obowiązki byłyby dla Ciebie satysfakcjonujące;
 • Mierzalne – Twój cel musi dać wymierne efekty. Innymi słowy, powinieneś umieć wyznaczyć moment, w którym uznasz swoje dążenie za zrealizowane;
 • Akceptowane, czyli istotne – zanim przejdziesz do realizacji swojego celu, zastanów się, jakie ma on dla Ciebie znaczenie? Czy jest naprawdę ważny? Jak bardzo zależy Ci na tym, aby spełnić swoje założenia?  Czy na pewno chcesz potraktować je priorytetowo?;
 • Realne – wyznaczony przez Ciebie cel musi być możliwy do zrealizowania. Pewnych rzeczy po prostu nie da się przeskoczyć. Jeśli marzy Ci się profesja pilota samolotu, jednak nie masz ku temu ani  odpowiednich kwalifikacji ani predyspozycji, nie spełnisz swojego dążenia. Mierz więc siły na zamiary i wybieraj cele, które da się osiągnąć;
 • Określone w czasie – gdy już postawisz sobie cel zawodowy, ustal, w jakim czasie planujesz go zrealizować. Taki „deadline” będzie zachęcał Cię do podjęcia wysiłku i zadziała na Ciebie motywująco.

Oprócz tego, warto aby Twój cel zawodowy był dla Ciebie po prostu atrakcyjny. Zastanów się, co jest ciekawego w Twoim dążeniu i dlaczego chcesz je tak naprawdę zrealizować. Wymaga to od Ciebie ustalenia priorytetów i przemyślenia, co jest dla Ciebie najważniejsze – zarobki, satysfakcja, dalszy rozwój, a może jeszcze coś innego?

Dlaczego warto mieć cele zawodowe?

Cele zawodowe pomogą Ci w zaplanowaniu zarówno poszczególnych etapów, jak i całej ścieżki kariery. Jeżeli odpowiednio je zdefiniujesz sprawią one, że łatwiej będzie Ci kontrolować własny rozwój i obserwować swoje osiągnięcia. Może to zadziałać na Ciebie bardzo motywująco.

Wyznaczenie i realizacja celów zawodowych pozwoli Ci także na zwiększenie pewności siebie. Wraz z osiąganiem kolejnych założeń zauważysz, że jesteś w stanie robić więcej niż Ci się wydawało. Sam przed sobą udowodnisz swoje kompetencje i dodasz sobie nieco animuszu.

Cele zawodowe przydadzą Ci się również podczas poszukiwania pracy. Umiejętność dokładnego określania swoich dążeń jest mile widziana przez rekruterów, ponieważ pokazuje Cię jako człowieka zaradnego i dobrze zorganizowanego.

Konkretnie określone dążenia i aspiracje zawodowe pomogą Ci również w trudnych chwilach, np. w przypadku utraty pracy. Gdy będziesz wiedział, czego chcesz i wyznaczysz sobie, jak to zrealizować, o wiele szybciej uporasz się ze znalezieniem nowego zatrudnienia. Będziesz miał bowiem świadomość, że Twoje działania i starania są spójne i prowadzą Cię w dobrym kierunku.

Gdy już wyznaczysz sobie cele zawodowe, pozostaje przejść Ci do ich stopniowego realizowania. Krok po kroku dąż do osiągania kolejnych etapów z Twojej listy. Jeśli Twoim podstawowym założeniem jest znalezienie nowej pracy i rozwój na wybranym stanowisku, rozpocznij od zdobycia zatrudnienia. Sprawdź najnowsze oferty na Kiwi Jobs i aplikuj do miejsca, które spełnia Twoje oczekiwania!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top