Rozmowa rekrutacyjna – po czym poznać, że dobrze Ci poszła?

Udostępnij

Rozmowa rekrutacyjna to dość stresujące wydarzenie. Równie nerwowe jest oczekiwanie na odpowiedź od firmy.  Jak wypadłeś podczas rekrutacji? Czy dostaniesz tę pracę? A może jednak Twoja kandydatura zostanie odrzucona? Okazuje się, że czasami  możesz wydedukować to z zachowania samego rekrutera, jeszcze zanim zadzwoni do Ciebie z informacją zwrotną. Dowiedz się, po czym poznać, że rozmowa rekrutacyjna poszła Ci dobrze!

Skąd wiedzieć, jak wypadłem na rozmowie kwalifikacyjnej? Jeśli zadajesz sobie takie pytanie, musisz dokładnie przeanalizować całe spotkanie z rekruterem. Pewne jego zachowania mogą wskazywać na to, że objęcie stanowiska w danej firmie jest na wyciągnięcie Twojej ręki. Choć niektórzy HR-owcy przez całą rozmowę zachowują kamienną twarz, niektórzy dadzą Ci subtelne znaki, że jesteś naprawdę dobrym kandydatem.

Rozmowa rekrutacyjna a Twoje odpowiedzi

Kiedy rozmowa kwalifikacyjna wypadła dobrze? Na pewno wtedy, gdy swobodnie i  wyczerpująco odpowiedziałeś na wszystkie pytania rekrutera. Nie zacinałeś się, nie „lałeś wody” ani nie unikałeś udzielania ważnych informacji. Nie było też przestojów, nieporozumień czy prób zmiany tematu. Zamiast tego, mówiłeś z sensem, odpowiadałeś konkretnie i bez ogólników, słuchałeś swojego rozmówcy oraz byłeś w pełni zaangażowany. Słowem – cała rozmowa rekrutacyjna przebiegła bez zarzutu i nie popełniłeś podczas niej żadnych większych błędów. Oczywiście, takie spotkanie nigdy nie jest perfekcyjne. Stres robi swoje, a wtedy nietrudno o drobną wpadkę. Jeżeli jednak Twoje ogólne wrażenie z rozmowy rekrutacyjnej jest dobre, istnieje duża szansa, że zostaniesz zatrudniony. Małe potknięcia nie przekreślają szansy na otrzymanie propozycji pracy, dlatego raczej możesz nastawić się pozytywnie.

Czas trwania rozmowy o pracę

Kiepska rozmowa kwalifikacyjna trwa zazwyczaj krótko – często o wiele krócej niż było to zaplanowane. Jeżeli rekruter od razu widzi, że nie nadajesz się na dane stanowisko, nie będzie zainteresowany długim spotkaniem, ponieważ oznaczałoby to tylko stratę czasu – zarówno jego, jak i Twoją. Odwrotnie będzie za to w sytuacji, w której zaciekawisz potencjalnego pracodawcę. Wówczas rozmowa rekrutacyjna może się wydłużyć. Podczas niej rekruter będzie Ci zadawał mnóstwo szczegółowych pytań. Wszystko po to, aby Cię jak najlepiej poznać i dowiedzieć się jak najwięcej o Twoim doświadczeniu, umiejętnościach i predyspozycjach. Jeżeli  więc wydaje Ci się, że Twoja rozmowa rekrutacyjna trwała wieki – często to dobry znak! Sam fakt, że poświęcono Ci tak dużo czasu może świadczyć o tym, że firma bierze pod uwagę zatrudnienie właśnie Ciebie.

Wnikliwa rozmowa rekrutacyjna

Ten punkt wiąże się z poprzednim. Im wnikliwsza rozmowa rekrutacyjna, tym dłuższy czas jej trwania. Jeśli więc masz wrażenie, że rekruter chce wiedzieć o Tobie praktycznie wszystko – istnieje spore prawdopodobieństwo, że naprawdę jest zainteresowany nawiązaniem z Tobą współpracy.

Ciekawość dotycząca Twoich umiejętności i doświadczenia to jednak nie jedyne oznaki pozytywnej rozmowy kwalifikacyjnej. Ważną wskazówką jest też to, że rekruter wypytuje o Twoje zawodowe plany na przyszłość oraz udział w innych rekrutacjach. W ten sposób chce sprawdzić na czym stoi i czy przypadkiem konkurencja nie sprzątnie mu Ciebie sprzed nosa. To także metoda na dowiedzenie się,  czy Twoja wizja przyszłej ścieżki kariery pokrywa się z tym, co może Ci zaproponować.

Pozytywna rozmowa kwalifikacyjna zawiera też często pytanie o gotowość do podjęcia pracy. Jeżeli rekrutera interesuje, kiedy możesz rozpocząć wykonywanie obowiązków zawodowych, być może chce je powierzyć właśnie Tobie. 

Szczegółowy opis oferty  i zachwalanie przedsiębiorstwa

Jak poznać, że rozmowa rekrutacyjna wypadła dobrze? Kolejnym znakiem jest przedstawienie szczegółów oferty zatrudnienia przez rekrutera. Na poziomie ogłoszenia możesz zapoznać się z ogólnymi wymogami i zakresem obowiązków. Korzystając z Kiwi Jobs, od razu poznasz też proponowaną umowę, stawkę godzinową i benefity. Mimo to, często nie dowiesz się, jakie konkretne zadania będą stały przed Tobą w nowej pracy, kto będzie Twoim przełożonym oraz jak wygląda cała struktura firmy. Jeśli rekruter podczas rozmowy kwalifikacyjnej podzieli się z Tobą takimi informacjami, to podstawa do tego, by sądzić, że faktycznie chce Cię zatrudnić. A jeżeli do tego będzie chciał Cię od razu przedstawić współpracownikom i oprowadzi Cię po przedsiębiorstwie, możesz być prawie pewien, że dostaniesz tę pracę.

Ważnym znakiem na rozmowie kwalifikacyjnej jest też to, w jaki sposób rekruter mówi o firmie. Oczywiście, zawsze będzie się starał przedstawić ją z jak najlepszej strony. Jeżeli jednak wyczujesz, że w jego prezentacji kryje się zachęta i próba przekonania Cię do zatrudnienia się w danym przedsiębiorstwie, możesz uznać, że zrobiłeś dobre wrażenie.

Mowa ciała rekrutera

Udana rozmowa kwalifikacyjna znajduje też odzwierciedlenie w mowie ciała rekrutera. Nie tylko Ty podczas spotkania komunikujesz coś za pośrednictwem różnych zachowań i gestów. Choć Twój rozmówca nie powinien okazywać tego, co myśli o Twojej kandydaturze, czasami jego miły ton głosu, uśmiech, nawiązywanie kontaktu wzrokowego czy wyraźne i niekłamane zainteresowanie Twoimi odpowiedziami mogą zdradzić, że jest on do Ciebie pozytywnie nastawiony.

Zapewnienie o szybkiej informacji zwrotnej

Podczas spotkania z rekruterem bez wątpienia dużo się dzieje. A jak kończy się rozmowa kwalifikacyjna? Najczęściej otrzymujesz informację, że pracodawca skontaktuje się z Tobą w najbliższym czasie. Usłyszenie formułki „Oddzwonimy do pana/pani” raczej nic Ci nie powie. Jeśli jednak dostaniesz komunikat „Odezwiemy się do końca tygodnia”, możesz z tego wywnioskować, że Twoja kandydatura jest poważnie rozważana i zostanie rozpatrzona w pierwszej kolejności.

Czy zawsze da się stwierdzić, jak Ci poszła rozmowa rekrutacyjna?

Wiesz już, po czym poznać, że rozmowa rekrutacyjna dobrze Ci poszła. Pamiętaj jednak, że są to jedynie wskazówki. Nawet jeśli zaobserwowałeś powyższe znaki podczas spotkania z rekruterem, nie gwarantuje to jeszcze sukcesu. Dlatego nie dziel skóry na niedźwiedziu i nie świętuj przedwcześnie zdobycia nowej pracy. Podejdź do wszystkiego ze spokojem i poczekaj na oficjalną informację. Tak naprawdę tylko otrzymanie propozycji stanowiska w danej firmie daje 100% gwarancję, że Twoja rozmowa kwalifikacyjna była udana. Wspomniane podpunkty mogą Cię jednak trochę uspokoić i dodać Ci pewności siebie. A nawet jeśli wydawało Ci się, że masz tę pracę w kieszeni, a ostatecznie nic z tego nie wyszło – nie załamuj się, tylko spróbuj jeszcze raz. Pamiętaj, że pozytywna rozmowa rekrutacyjna w dużej mierze zależy od Ciebie i Twoich umiejętności przedstawienia się od dobrej strony, dlatego zastanów się, gdzie popełniłeś błędy i popracuj nad lepszą autoprezentacją.

Jeśli chcesz znaleźć nowe zatrudnienie, sprawdź najnowsze oferty na Kiwi Jobs. Pierwszą odpowiedź od pracodawcy otrzymasz już w 48 godzin od wysłania swojego zgłoszenia. Jeśli będzie pozytywna, czeka Cię rozmowa w siedzibie firmy, do której powinieneś się odpowiednio przygotować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top