Kierownik magazynu – ile zarabia? Czym się zajmuje?

Udostępnij

Czujesz w sobie dryg do zarządzania ludźmi, a do tego znasz się na zagadnieniach związanych z logistyką? Czeka na Ciebie praca jako kierownik magazynu. To odpowiedzialna profesja, która charakteryzuje się zróżnicowanym zakresem obowiązków. Jej wykonywanie może przynieść dużo satysfakcji, a także naprawdę dobre zarobki.

Praca na magazynie kojarzy się zazwyczaj z pracą fizyczną lub, ewentualnie, z obsługą wózków widłowych. Wykonywanie takich obowiązków  leży po stronie osób zajmujących stanowiska szeregowych magazynierów. Firmy specjalizujące się w logistyce i dystrybucji  oferują jednak więcej możliwości  zatrudnienia. Wyjątkowo ciekawie prezentuje się zawód kierownika magazynu – otrzymanie takiej posady gwarantuje satysfakcjonującą pensję i szansę na dalszy rozwój.

Kierownik magazynu – zakres obowiązków na stanowisku

Czym zajmuje się kierownik magazynu? Obowiązki na tym stanowisku są bardzo zróżnicowane. Najogólniej mówiąc, osoba wykonująca ten zawód jest odpowiedzialna za całokształt planowania pracy magazynu. Wśród jej głównych zadań znajduje się m.in. określanie zasad panujących na hali oraz dbałość o ich odpowiednie przestrzeganie. Pracownik organizuje też przestrzeń miejsca pracy tak, aby było ono ergonomiczne i bezpieczne oraz spełniało wymogi  wynikające z przepisów BHP.

Odpowiedzialność kierownika magazynu dotyczy także kwestii związanych z organizacją i zarządzaniem pracą podwładnych. Osoba na tym stanowisku ma pod sobą zespół pracowników, czyli szeregowych magazynierów. Jej rolą jest odpowiednie delegowanie im zadań, układanie harmonogramu pracy, egzekwowanie wykonywania obowiązków i kontrolowanie ich prawidłowego wypełniania oraz przeprowadzanie regularnych inspekcji. Kierownik magazynu jest więc prawdziwym liderem – to od niego w dużej mierze zależy poziom jakości pracy całego magazynu.

Obowiązki kierownika magazynu związane są też oczywiście z koordynowaniem łańcucha zaopatrzenia, czyli z czuwaniem nad przepływem towarów. Pracownik dba o dopełnienie wszystkich kwestii dotyczących  prawidłowego przebiegu transportu i odbioru oraz poprawnego składowania i terminowej wysyłki produktów przechowywanych w danym magazynie. Nadzoruje również dokumentację związaną m.in. z zamówieniami.

Kierownik magazynu jest także odpowiedzialny za rozpatrywanie reklamacji od klientów. Jego zadaniem jest wówczas wyjaśnienie danej sprawy i doprowadzenie do szybkiego i optymalnego rozwiązania problemu.

Jak zostać kierownikiem magazynu? Wymagania do wykonywania zawodu

Praca kierownika magazynu jest złożona, dlatego wymaga odpowiednich kompetencji. Odnośnie do wykształcenia, preferowane jest ukończenie studiów wyższych (np. zarządzania lub logistyki), choć nie zawsze jest to warunek konieczny. Pracodawcy wymagają bowiem przede wszystkim posiadania wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych z zakresu logistyki, zarządzania oraz obsługi klienta. Istotne jest także wcześniejsze, kilkuletnie doświadczenie zawodowe. Najlepiej aby było tożsame z profilem działalności firmy, do której się aplikuje lub wyniesione z pracy na magazynie.

Czym oprócz doświadczenia zawodowego musi wyróżniać się kierownik magazynu?  Umiejętności pożądane na tym stanowisku to m.in. bardzo dobra obsługa komputera (zwłaszcza MS Excel i programów magazynowych) oraz znajomość języka angielskiego. Oprócz tego, warto odznaczać się wiedzą na temat inwentaryzacji oraz programów zarządzania i planowania.

Jakie są cechy dobrego kierownika magazynu?

Dobry kierownik magazynu powinien też wyróżniać się zestawem odpowiednich cech charakteru oraz kompetencji miękkich. Na tym stanowisku najlepiej sprawdzą się osoby komunikatywne i otwarte. Taka praca wymaga ciągłego kontaktu z ludźmi, dlatego po prostu trzeba lubić z nimi przebywać oraz umieć znaleźć sposób na dogadanie się z nimi. Konieczne jest także posiadanie charyzmy i predyspozycji przywódczych, które pozwolą na odpowiednie zarządzanie podwładnymi.

Kierownik magazynu powinien być również samodzielny i odznaczać się bardzo dobrymi zdolnościami organizacyjnymi. Oprócz tego, warto aby był przedsiębiorczy i umiał rozwiązywać problemy.

Czy magazynier może zostać kierownikiem magazynu?

Jak już wiesz, aby zostać kierownikiem magazynu, trzeba odznaczać się wcześniejszym doświadczeniem zawodowym. Czy jednak oznacza to, że jeśli pracujesz jako szeregowy magazynier lub operator wózka widłowego, masz szansę na objęcie w przyszłości stanowiska kierowniczego? Jak najbardziej. Co więcej, w wielu przypadkach to właśnie byli magazynierzy najlepiej odnajdują się jako liderzy zespołu. Znają to środowisko od środka, dzięki czemu łatwiej jest im się w nim zorientować i podejmować dobre, strategiczne decyzje. Jeśli więc czujesz, że praca na magazynie to coś, co lubisz robić, pomyśl o dalszym rozwoju w tym kierunku. Aby zostać kierownikiem magazynu, będziesz musiał przejść przez inne etapy kariery (np. stanowisko starszego magazyniera i zastępcy kierownika). Choć będzie to od Ciebie wymagać cierpliwości, dużego zaangażowania i chęci do nauki w ramach szkoleń i kursów, naprawdę może Ci się to opłacić – nie tylko pod względem finansowym.

Kierownik magazynu – zarobki

Ile zarabia kierownik magazynu? Wynagrodzenie na tym stanowisku może być naprawdę satysfakcjonujące. Jego ostateczna wysokość zależy od wielu czynników, np. posiadanych kompetencji, stażu pracy oraz wielkości i lokalizacji firmy, w której się pracuje. Szacuje się, że miesięczne zarobki kierownika magazynu mogą wahać się między 3000 a 10.000 lub nawet 15.000 zł brutto.  Górne stawki dostępne są najczęściej w większych firmach. Otrzymują je osoby o dużym doświadczeniu i szerokim zestawie kompetencji. Jak widzisz, warto się zatem postarać – dokształcanie się i zdobywanie doświadczenia może w przyszłości zaprocentować.

Czy warto zostać kierownikiem magazynu? Zalety zawodu

Praca kierownika magazynu jest odpowiedzialna i złożona. Umożliwia jednak ciągły rozwój zawodowy. Nie ma w niej miejsca na nudę, dlatego jest dobrym zajęciem dla osób, które lubią, gdy ciągle coś się dzieje.

Zaletą pracy jako kierownik magazynu są na pewno dobre zarobki. Wraz ze zdobywaniem doświadczenia można liczyć na wzrost wysokości pensji do bardzo satysfakcjonującego poziomu. Oprócz godnego wynagrodzenia podstawowego, kierownicy magazynu często mogą liczyć na premie oraz korzystne benefity pozapłacowe, jak np. prywatne ubezpieczenie zdrowotne, karta MultiSport czy służbowy sprzęt.

Zawód kierownika magazynu gwarantuje również stabilność zatrudnienia. Osoby obejmujące to stanowisko zatrudnione są często na podstawie umowy o pracę, która zapewnia im dostęp do różnego typu przywilejów pracowniczych.

Posada kierownika pozwala także na duży rozwój kompetencji – zarówno twardych, jak i miękkich. Będąc zatrudnionym na takim stanowisku można poprawić m.in. swoje zdolności interpersonalne, wypracować większą samodzielność oraz nauczyć się obsługi dedykowanych programów. Ponadto, zawód kierownika magazynu daje szansę na awans. Duże zaangażowanie i chęć ciągłego podnoszenia kwalifikacji mogą zaowocować w przyszłości objęciem posady dyrektorskiej.

Osoby, które przymierzają się do objęcia stanowiska kierownika magazynu nie mogą też narzekać na brak ofert zatrudnienia. Na rynku pracy brakuje bowiem pracowników magazynu różnego szczebla. Duża możliwość wyboru gwarantuje zatem możliwość znalezienia ogłoszenia, które idealnie odpowiada potrzebom danej osoby.

Jeśli chcesz w przyszłości wykonywać zawód kierownika magazynu, na początku pomyśl o stanowisku niższego szczebla. Sprawdź najnowsze oferty Kiwi Jobs i obejmij posadę magazyniera! Wraz ze zdobywaniem doświadczenia, będziesz miał możliwość, by piąć się po kolejnych szczeblach kariery.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top