Utrata pracy – co dalej? O czym warto pamiętać?

Udostępnij

Życie zawodowe układa się po Twojej myśli, aż tu nagle… Otrzymujesz wypowiedzenie. Takiej  sytuacji często nie da się przewidzieć, dlatego wywołuje ona wiele stresu.  Pamiętaj jednak, że utrata pracy to koniec świata. Dlatego nie panikuj! Zamiast tego, zastanów się, co możesz zrobić dalej i postaraj się wyciągnąć z zaistniałych okoliczności to, co najlepsze.

Utrata pracy może spotkać każdego, bez względu na jego doświadczenie czy staż zatrudnienia w danej firmie. Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele. Warto przy tym pamiętać, że według badań, otrzymanie zwolnienia znajduje się na liście dziesięciu najbardziej stresujących wydarzeń w życiu. Choć poczucie zdenerwowania w przypadku utraty zatrudnienia jest czymś naturalnym, nie warto bezwolnie mu się poddawać. Lepszym rozwiązaniem jest trzeźwe spojrzenie na własną sytuację i ułożenie planu działania.

Utrata pracy – powody, dla których pracodawca może wręczyć Ci wypowiedzenie

Utrata pracy może Ci się przydarzyć z różnych przyczyn. Nie zawsze jest ona wynikiem Twoich zaniedbań czy nieodpowiedzialności. Otrzymanie wypowiedzenia może być spowodowane, np. likwidacją stanowiska, które obejmujesz. Powodem mogą być też kwestie kadrowe związane z redukcją etatów, wynikającą np. z cięcia kosztów. Pracodawca na skutek różnych okoliczności musi ograniczyć zatrudnienie w swojej firmy, a co za tym idzie zwolnić niektóre osoby – wśród nich możesz się znaleźć także Ty. Oczywistą przyczyną utraty pracy jest również likwidacja lub ogłoszenie upadłości firmy.

Mimo to, w wielu przypadkach utrata pracy wynika z Twojego podejścia do pełnienia obowiązków zawodowych. Wśród jej przyczyn mogą znaleźć się, m.in.:

 • osiąganie słabych wyników,
 • nieprzykładanie się do codziennych zadań w pracy,
 • bierna postawa i brak chęci angażowania się w życie firmy,
 • brak reakcji na prośby i wskazówki przełożonego, dotyczące np. stylu pracy,
 • niechętne podejmowanie współpracy z kolegami i koleżankami oraz przełożonym, co negatywnie wpływa na funkcjonowanie firmy,
 • niewywiązywanie się z przydzielonych obowiązków.
 • notoryczne spóźnianie się.

Utrata pracy może też łączyć się ze zwolnieniem dyscyplinarnym, którego podstawą jest m.in. rażące zaniedbanie obowiązków pracowniczych. Jak widzisz, dużo zależy więc od tego, jak traktujesz swoją pracę, przełożonych i współpracowników.  Warto byś miał to na uwadze i starał się o właściwe wypełnianie przydzielanych Ci zadań. W wielu przypadkach może Cię to uchronić przed utratą pracy.

Pamiętaj przy tym, że jeśli pracowałeś na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, pracodawca jest zobowiązany do uzasadnienia swojej decyzji o wręczeniu Ci wypowiedzenia. Jeśli uważasz, że przełożony zwolnił Cię niesłusznie lub złamał przepisy Kodeksu pracy, możesz odwołać się do sądu pracy w ciągu 21 dni od momentu utraty zatrudnienia.

Utrata pracy a okres wypowiedzenia

I… stało się. Pracodawca wręcza Ci wypowiedzenie. Nieważne z jakiego powodu je otrzymałeś – jeśli byłeś zatrudniony na podstawie umowy o pracę, obowiązuje Cię okres wypowiedzenia. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zostałeś zwolniony dyscyplinarnie lub rozwiązałeś umowę na mocy tzw. porozumienia stron. W pozostałych przypadkach, musisz jeszcze przepracować określoną liczbę dni: 2 tygodnie, jeśli byłeś zatrudniony w firmie krócej niż 6 miesięcy, 1 miesiąc, gdy pracowałeś minimum pół roku lub 3 miesiące w sytuacji, w której Twój staż pracy w przedsiębiorstwie wynosi przynajmniej 3 lata.  Jeżeli doszło do likwidacji Twojego zakładu pracy – najdłuższy okres wypowiedzenia może zostać skrócony do 1 miesiąca, jednak pracodawca wciąż jest zobowiązany do wypłacenia Ci pensji za pozostałe 2 miesiące.

Czasami pracodawca może zwolnić Cię z obowiązku przychodzenia do firmy w okresie wypowiedzenia (tzw. zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy). Za cały ten czas będzie Ci jednak przysługiwać wynagrodzenie naliczane tak samo, jak w przypadku wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

W przypadku utraty pracy okres wypowiedzenia ma swoje dobre strony. Ten czas pozwoli Ci oswoić się z nową sytuacją i na spokojnie ułożyć plan działania. Jeśli jednak wypełniałeś obowiązki zawodowe na podstawie umowy zlecenia, a w jej treści nie umieszczono zapisu o okresie wypowiedzenia, możesz zostać zwolniony natychmiast. Utrata pracy z dnia na dzień jest bardziej bolesna, jednak również z nią można sobie poradzić.

Utrata pracy a ubezpieczenie zdrowotne i urlop – o czym warto pamiętać?

Wraz z utratą pracy, tracisz też oczywiście uprawnienia pracownicze. Pamiętaj jednak, że zanim odejdziesz z firmy, powinieneś wykorzystać  zaległy urlop wypoczynkowy.  W sytuacji, w której jest to niemożliwe, pracodawca musi Ci za niego wypłacić odpowiedni ekwiwalent finansowy.

Gdy zostajesz zwolniony, przysługuje Ci również prawo do 2 lub 3 płatnych dni wolnych przeznaczonych na poszukiwanie nowej pracy. Z tego przywileju nie możesz jednak skorzystać wtedy, gdy otrzymałeś tzw. dyscyplinarkę.

Warto też, abyś zwrócił uwagę na relację utrata pracy a ubezpieczenie zdrowotne. Od momentu, w którym otrzymałeś wypowiedzenie, jeszcze przez 30 dni możesz korzystać z bezpłatnej opieki medycznej w ramach NFZ. Jeśli zachorujesz w tym czasie, nie musisz więc obawiać się konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.

Jak przeżyć utratę pracy? 

Utrata pracy z dnia na dzień wiąże się najczęściej z dużym zaskoczeniem. Nierzadko towarzyszy jej też poczucie niesprawiedliwości. Jeżeli jednak nie masz podstaw do tego, by stwierdzić, że pracodawca zwolnił Cię bezzasadnie, nie wykłócaj się z nim, nie oczerniaj go i nie nastawiaj przeciwko niemu swoich dawnych współpracowników. Zachowaj się dojrzale i odejdź z klasą. Wyjdzie Ci to na dobre – pamiętaj, że wieści o niewłaściwym zachowaniu szybko się rozchodzą, co może utrudnić Ci znalezienie kolejnego zatrudnienia.

Po pierwszym zaskoczeniu, przychodzi najczęściej mnóstwo różnorodnych emocji: żal, zdenerwowanie,  złość, smutek… Zamiast je wypierać, postaraj się je zaakceptować. To pierwszy krok do tego, by poradzić sobie z zaistniałą sytuacją. Nie udawaj, że nic się nie stało, tylko spróbuj zmierzyć się z tym, co Cię spotkało. Pamiętaj jednak, aby nie dać się wciągnąć w wir negatywnego myślenia. Utrata pracy często odbierana jest jako porażka, przez co wpływa na obniżenie samooceny i utratę pewności siebie. Budzi w nas wewnętrznego krytyka, który zaczyna  analizować wszystkie wydarzenia, które mogły doprowadzić do otrzymania zwolnienia. Oczywiście, warto zastanowić się nad swoimi błędami, jednak nie należy nadmiernie się obwiniać. Lepiej wyciągnąć wnioski z własnych działań i wykorzystać  je jako motywację do zmiany na lepsze. Pamiętaj też, że brak pracy jest tylko sytuacją przejściową – taki stan rzeczy nie będzie trwał wiecznie, dlatego zamiast się załamywać, lepiej zacząć działać.

Jeśli stracisz pracę, nie obawiaj się prosić o pomoc innych. Czasami szczera rozmowa z przyjacielem czy kimś z rodziny może podnieść Cię na duchu. Poczucie wsparcia jest bardzo istotne, ponieważ pozwoli Ci szybciej poradzić sobie z zaistniałą sytuacją. Dlatego nie zamykaj się na ludzi – takie podejście może tylko pogłębić Twój kryzys.

Utrata pracy – co dalej?

Gdy stracisz pracę, daj sobie chwilę na odpoczynek. Oczywiście, możesz sobie na to pozwolić wtedy, gdy masz jakieś oszczędności. Dlatego nawet jeśli Twoje życie zawodowe idzie po Twojej myśli, zawsze powinieneś odkładać pewną sumę pieniędzy. Taka poduszka finansowa przyda Ci się na „czarną godzinę”.  Jeśli więc możesz – złap dystans do swojej sytuacji i zajmij się tym, co lubisz robić, np. realizacją swoich pasji. Nie pozwalaj sobie jednak na zbytnie rozleniwienie. Postaraj się żyć, jak do tej pory, np. wstawaj wcześnie rano. Dzięki temu nie wypadniesz ze swojego dotychczasowego rytmu dnia. 

Chwila odpoczynku za Tobą? Teraz pora przejść do działania. W pierwszej kolejności, określ swoje cele zawodowe. Zastanów się, w czym jesteś dobry i jakie są Twoje mocne strony. Pozwoli Ci to szybciej znaleźć zatrudnienie dostosowane do Twoich predyspozycji. Zamiast wysyłać CV hurtowo i „na oślep”, lepiej wybierać oferty, które odpowiadają Twoim zainteresowaniom. Istnieje wówczas o wiele większa szansa, że pracodawca zaproponuje objęcie danego stanowiska właśnie Tobie.

Wiesz już, co chcesz robić i jesteś zmotywowany do podejmowania nowych wyzwań. Pozostaje Ci wysyłanie zgłoszeń do nowych firm. Jeśli chcesz szybko znaleźć zatrudnienie, skorzystaj z Kiwi Jobs. Wypełnij krótką i intuicyjną formę CV, sprawdź oferty, proponowaną stawkę godzinową i rodzaj umowy i aplikuj do miejsca, które podoba Ci się najbardziej. Odpowiedź od pracodawcy otrzymasz zawsze i to w jedyne 48 godzin. Jeśli przedsiębiorca będzie zainteresowany współpracą z Tobą, czeka Cię jeszcze oczywiście rozmowa kwalifikacyjna. O tym, jak się do niej przygotować pisaliśmy już w kilku poprzednich artykułach.

Nawet jeśli nie przejdziesz pomyślnie przez pierwszą czy drugą rozmowę o pracę, nie załamuj się.  Próbuj dalej i nie daj się zniechęcić. Twoje zaangażowanie i pozytywne nastawienie na pewno wkrótce zaprocentuje i znów dołączysz  do grona pracujących osób.

Czy utrata pracy może mieć zalety?

Utrata pracy po 20 latach czy jedynie po miesiącu wykonywania obowiązków służbowych zawsze kojarzy się z czymś negatywnym. Stres, rozczarowanie, gorączkowe zastanawianie się co dalej… Takie reakcje są czymś zupełnie normalnym. Okazuje się jednak, że na utratę pracy można spojrzeć z większą dozą optymizmu. Wbrew pozorom, może mieć bowiem swoje zalety. Wśród nich znajdują się:

 • możliwość odpoczynku – gdy jesteś przepracowany, utrata pracy może być dobrą okazją do relaksu, realizacji swoich pasji, zadbania o siebie i swoje potrzeby, a także zajęcia się sprawami rodzinnymi;
 • szansa na odejście z pracy, której i tak się nie lubi – w Twojej firmie panowała zła atmosfera lub czułeś że Twoje obowiązki zawodowe Cię wypalają? Pewnie zastanawiałeś się nad odejściem z przedsiębiorstwa, jednak wciąż się wahałeś. W takiej sytuacji utrata pracy może być prawdziwym wybawieniem, ponieważ niejako zmusza Cię do zmiany zatrudnienia, co w dłuższej perspektywie czasu wyjdzie Ci na dobre;
 •  możliwość zmiany branży – utrata pracy może być swego rodzaju przełomem i okazją do podjęcia nowych wyzwań. Od dłuższego czasu zastanawiasz się nad rozwojem w innym kierunku zawodowym? Zrób to teraz – to ryzyko może Ci się opłacić,
 • szansa na rozwój własnych kompetencji –  Twoje życie zawodowe było tak absorbujące, że nie miałeś czasu na dokształcanie się? Wraz z utratą pracy masz okazję do zajęcia się swoją edukacją. Czytaj książki lub zapisz się na jakiś kurs, również ten darmowy;
 • możliwość przeanalizowania kariery zawodowej i zobaczenia nowych perspektyw – utrata pracy to dobry moment na zastanowienie się, w jakim kierunku chcesz się rozwijać i co w Twojej karierze zawodowej jest dla Ciebie najważniejsze.

Zalety utraty pracy łatwiej zauważyć wtedy, gdy ma się oszczędności. Poduszka finansowa jest więc niezbędna. Choć jej stworzenie nie zawsze jest proste, warto zwrócić większą uwagę na gospodarowanie swoimi finansami.

1 Comment

 1. […] Utrata pracy zdarza się z różnych powodów. Choć taka sytuacja nigdy nie jest przyjemna, zawsze można sobie z  nią poradzić. Na ten temat pisaliśmy już w jednym z poprzednich artykułów. Pamiętaj także, że jeśli pracodawca wręcza Ci wypowiedzenie, musi dopełnić odpowiednich formalności. Gdy to nie Ty jesteś winny zwolnienia, może przysługiwać Ci odprawa pracownicza. Takie świadczenie pieniężne otrzymasz jednak tylko w ściśle określonych przypadkach. […]

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top