Oferty pracy – jak je wybrać i na co warto zwrócić uwagę?

Udostępnij

Wystarczy jeden rzut oka i wszystko staje się jasne! Pomyśl, o ile łatwiejsze byłyby poszukiwania zatrudnienia, gdyby oferty pracy od razu pokazywały transparentne warunki współpracy. Kwestie dotyczące tego, co może zaoferować Ci pracodawca, bardzo często są opisane w zawoalowany sposób. Mimo to, możesz też trafić na przejrzyste ogłoszenia, które ułatwią Ci decyzję o wysłaniu aplikacji.

Praca jest na wyciągnięcie ręki! Ale czy na pewno taka, która odpowiada Twoim oczekiwaniom? Szukając nowego zatrudnienia, często możesz trafić na niejasne oferty pracy, z których niewiele wynika. Nie wiesz nic ani o zarobkach ani o formie proponowanej umowy, ani nawet o lokalizacji danej firmy. Wtedy musisz aplikować praktycznie w ciemno, a taka sytuacja nie jest dla Ciebie zbyt korzystna.

Oferty pracy dostosowane do Twoich oczekiwań – czym się charakteryzują?

Współcześnie często mówi się o rynku pracownika. Jako że pracodawcy mają duże trudności z pozyskaniem osób do pracy, teoretycznie oznacza to, że to kandydaci mają coraz więcej do powiedzenia odnośnie warunków zatrudnienia. W rzeczywistości nie wszystko wygląda jednak tak różowo. Faktycznie, różnorodne oferty pracy można znaleźć w praktycznie każdej branży, w związku z czym nie powinieneś mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Na które ogłoszenia pracodawców warto jednak odpowiedzieć? Tutaj sprawa nieco się komplikuje. Nie wszystkie z nich będą bowiem odpowiadać  Twoim oczekiwaniom. Aby znaleźć interesujące oferty, musisz zatem zwrócić uwagę na kilka elementów.

Dobre oferty pracy powinny poruszać wszystkie nurtujące Cię kwestie. Nie chodzi tu tylko o wymagania wobec kandydata na dane stanowisko – lista pożądanych kompetencji i predyspozycji znajduje się w praktycznie wszystkich ogłoszeniach. Oczywiście powinieneś się z nią zapoznać i aplikować tylko na stanowiska, które odpowiadają Twojemu doświadczeniu i umiejętnościom. W ten sposób zwiększysz po prostu swoje szanse na zdobycie pracy. To, co dajesz od siebie to jednak wszystko – ważne również, abyś przyjrzał się temu, co proponuje Ci konkretny pracodawca. Jeśli dokładnie zweryfikujesz przedstawione przez niego warunki zatrudnienia,  unikniesz późniejszych rozczarowań czy myśli o szybkim porzuceniu pracy. Najważniejszymi elementami, którym powinieneś się przyjrzeć są proponowane zarobki i rodzaj umowy. Istotna może też okazać się lokalizacja firmy – to, ile czasu będziesz spędzać na dojazdach do pracy ma wpływ na Twój ogólny komfort i równowagę między życiem prywatnym i zawodowym. W pierwszej kolejności zwróć więc uwagę na oferty pracy, które zawierają tego typu informacje.

Oferty pracy a jawność wynagrodzenia

Oferty pracy w Polsce nie zawsze prezentują dane dotyczące zarobków. Pracodawcy nie mają obowiązku umieszczania takich informacji w swoich ogłoszeniach, z czego duża część z nich skrzętnie korzysta. W 2019 roku w polskim sejmie złożono jednak projekt ustawy, którego zapisy mówią o nakazie umieszczania kwoty proponowanego wynagrodzenia zasadniczego brutto już na poziomie oferty pracy. Według niego, pracodawca mógłby zrobić to w formie tzw. widełek (stawka „od-do”). Choć ustawa ta póki co nie została uchwalona, wywołała  szeroką dyskusję na temat zasadności wprowadzenia proponowanych przez nią regulacji. Takie rozwiązanie ma oczywiście nie tylko zalety, ale i wady, zwłaszcza że projekt nie jest wolny od niedociągnięć. Z perspektywy pracownika, w samej idei jawności pensji da się jednak zauważyć więcej plusów.

Przede wszystkim, znając proponowaną pensję jeszcze przed zaaplikowaniem do danej firmy, podejmujesz decyzję o dołączeniu do niej o wiele bardziej świadomie.  Gdy wysyłasz swoje zgłoszenie „w ciemno”, nie masz pojęcia na czym stoisz. Nie potrafisz więc stwierdzić, czy udział w procesie rekrutacji ma w ogóle sens. Wy obraź sobie taką sytuację: aplikujesz do firmy, która nie podaje w ofercie pracy proponowanej stawki wynagrodzenia. Rekruter dzwoni do Ciebie i zaprasza Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Przygotowujesz się do niej, przyjeżdżasz na spotkanie z potencjalnym pracodawcą, odpowiadasz na jego wnikliwe pytania, starając się wypaść jak najlepiej, a na koniec… Słyszysz propozycję zarobków, która w ogóle nie odpowiada Twoim oczekiwaniom. Ostatecznie wychodzisz z rozmowy kwalifikacyjnej z niczym, ponieważ nie chcesz zdecydować się na podjęcie takiej pracy. Straciłeś więc tylko czas, a przy okazji trochę nerwów.

Sam zatem widzisz, że wiedza na temat wysokości wynagrodzenia może być bardzo przydatna. Gdy oferty pracy zawierają takie informacje, możesz porównać ze sobą kilka ogłoszeń i wybrać to, które aktualnie najbardziej Ci odpowiada. Transparentne warunki współpracy po prostu pomagają w podjęciu właściwej decyzji odnośnie do zaaplikowania do danej firmy. Ułatwiają też życie osobom, które myślą o zmianie zatrudnienia i zastanawiają się, jak znaleźć lepiej płatne zajęcie.

Rodzaj umowy też ma znaczenie

Transparentne warunki współpracy dotyczą też formy proponowanej umowy. Gdy informacje na ten temat znajdują się już na poziomie oferty pracy, łatwiej jest Ci zadecydować, do której firmy warto wysłać swoje zgłoszenie. Przykładowo, jeśli szukasz stabilnego zatrudnienia i zależy Ci na wszystkich przywilejach pracowniczych, jak np. prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego czy wynagrodzenia za czas choroby, o wiele lepsze będzie dla Ciebie podpisanie umowy o pracę. W sytuacji, w której stawiasz na większą elastyczność, zadowoli Cię jednak umowa zlecenie. Dobrze więc, abyś wiedział, na co możesz liczyć jeszcze przed pójściem na rozmowę kwalifikacyjną. Ponownie, zaoszczędzisz w ten sposób swój cenny czas.

Lokalizacja firmy, czyli jak znaleźć zatrudnienie w dogodnym miejscu

Czy wiesz, że przeciętny Polak traci aż 41 minut na dojazd do pracy? Tyle mówi statystyka – niektórzy w podróży do miejsca zatrudnienia spędzają  jednak o wiele więcej. Jeśli nie chcesz dołączyć do tej grupy, zwracaj uwagę na to, gdzie zlokalizowana jest firma, do której aplikujesz. Niektóre oferty pracy są pod tym względem bardzo przejrzyste – jasno i wyraźnie pokazują adres przedsiębiorstwa. Jeżeli znajduje się ono  na drugim końcu miasta, może warto jednak zaaplikować do miejsca, które jest nieco bliżej? Dzięki temu, o wiele łatwiej będzie Ci wypracować dobry work-life balance. Bez trudu znajdziesz więc czas na załatwienie własnych spraw czy realizację swoich pasji. Jeśli więc masz szansę sprawdzić lokalizację firmy przed wysłaniem do niej zgłoszenia, zrób to koniecznie.

Treść oferty pracy to nie wszystko – jak jeszcze ułatwić sobie decyzję o aplikacji do danej firmy?

Sama treść oferty pracy ma oczywiście duże znaczenie. Nie mniej ważne jest jednak pozyskanie informacji o firmie, do której chce się aplikować. Przede wszystkim warto sprawdzić, czy ma ona certyfikat Dobrego Pracodawcy. Takie wyróżnienie świadczy o tym, że przedsiębiorca proponuje nienaganne warunki pracy. Składają się na nie m.in. legalność zatrudnienia, inwestycje w rozwój podwładnych, wprowadzanie systemów motywacyjnych, terminowe wypłaty pensji, przestrzeganie zasad BHP w pracy czy tworzenie przyjaznego środowiska zawodowego, wyróżniającego się dobrą atmosferą.

Czasami oferta pracy może zawierać informacje o zarobkach, proponowanej formie umowy czy lokalizacji firmy, a pracodawca może się pochwalić wspomnianym certyfikatem. Mimo to, ogłoszenie wciąż budzi Twoje wątpliwości. Wahasz się, czy wysłać swoją aplikację czy jednak odpuścić i poszukać czegoś innego. Co pomogłoby Ci w takiej sytuacji? Na pewno rozmowa z pracodawcą i to jeszcze przed spotkaniem kwalifikacyjnym. Najlepiej przez telefon lub, jeszcze wygodniej, za pośrednictwem czatu na smartfonie. Dzięki temu, mógłbyś dopytać o wszystko, co Cię interesuje i na tej podstawie podjąć ostateczną decyzję. Na szczęście, obecnie masz już taką możliwość.

Gdzie znaleźć oferty pracy przedstawiające transparentne warunki zatrudnienia?

Czy można znaleźć ogłoszenia o pracę, które pozwalają na zdobycie wszystkich niezbędnych informacji, odpowiednie zweryfikowanie pracodawcy i skontaktowanie się z nim? Okazuje się, że jak najbardziej! Takie udogodnienia oferuje Kiwi Jobs. Korzystając z naszej strony internetowej lub aplikacji na smartfona zawsze poznasz transparentne warunki współpracy. Dzięki temu, masz szansę zaaplikować do firmy, która faktycznie spełnia Twoje oczekiwania. Odpowiedź na swoje zgłoszenie otrzymasz już w 48 godzin. Wtedy też dowiesz się, jaki jest status Twojej aplikacji i czy pracodawca bierze Cię pod uwagę w dalszym procesie rekrutacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top