Zmiana pracy – kiedy warto poszukać nowego zatrudnienia?

Udostępnij

Twoje obecne miejsce zatrudnienia Cię nudzi i nie pozwala Ci rozwinąć skrzydeł? A może ciągle narzekasz na złą atmosferę, z którą nic się nie da zrobić? Z takiej sytuacji jest jedno, pozornie proste wyjście – zmiana pracy.  W rzeczywistości jednak, decyzja o przejściu do innej firmy może nastręczyć wielu problemów. Sprawdź, kiedy powinieneś ją rozważyć i w jaki sposób możesz zmienić pracę bez stresu!

W życiu każdej osoby przychodzi czas na zmiany – nie tylko w sferze prywatnej, ale i w zawodowej. Niestety przysparza to wiele zdenerwowania. Nieważne, czy czeka Cię zmiana pracy po 10 latach czy tylko po roku – taka sytuacja zawsze wiąże się ze sporą dawką niepewności. Jeżeli jednak Twoja decyzja jest odpowiednio umotywowana, nie powinieneś się wahać. W końcu robisz to dla siebie, a Twoim celem jest poprawa własnej sytuacji zawodowej.

Kiedy zmiana pracy jest dobrym pomysłem?

Jeśli chodzi o decyzję, jaką jest zmiana pracy, wątpliwości mogą pojawić się zawsze. Z jednej strony, czujesz, że chcesz iść na przód, z drugiej jednak obawiasz się nowych obowiązków i otoczenia… Jak więc mieć pewność, że zmiana pracy jest dobrym pomysłem? Przede wszystkim, powinieneś dokładnie przeanalizować swoją sytuację i zastanowić się, dlaczego chcesz odejść z obecnego miejsca zatrudnienia. Istnieje wiele argumentów przemawiających za podjęciem takiej decyzji. Główne oznaki wskazujące na to, że najwyższy czas na zmianę pracy, to m.in.:

  • brak satysfakcji z codziennej pracy – jeżeli Twoje obowiązki Cię nudzą, pomyśl o podjęciu nowych wyzwań. Oczywiście, nie każdy może sobie pozwolić na wykonywanie pracy odpowiadającej zainteresowaniom, jednak zmiana często może wyjść Ci na dobre;
  • narastający stres i wypalenie zawodowe– żyjesz w stanie ciągłego napięcia i nie możesz się zregenerować nawet w weekend? Jeżeli mimo starań, nie potrafisz sobie z tym poradzić, być może problem leży w Twojej obecnej pracy;
  • zbyt niskie wynagrodzenie – tu nie ma czego tłumaczyć. Jeśli czujesz, że Twoja pensja nie jest adekwatna do Twoich starań, poszukaj miejsca, w którym zostaniesz odpowiednio doceniony;
  • zła atmosfera w firmie – konflikty ze współpracownikami, trudności z dogadaniem się z przełożonymi… Gdy taka sytuacja ma permanentny charakter – czasami po prostu nie warto dłużej się męczyć;
  • rutyna i brak możliwości rozwoju – nic tak nie zabija motywacji do pracy, jak brak rozwoju. W obecnej firmie nie możesz liczyć ani na szkolenia ani na awans, ani na podwyżkę? Istnieje wiele przedsiębiorstw, które chętnie Ci to zaoferują;
  • niekorzystna sytuacja przedsiębiorstwa – czujesz, że firma w której pracujesz, kolokwialnie mówiąc, idzie na dno? Pora się ewakuować. O takiej sytuacji mogą świadczyć ciągłe opóźnienia w wypłacaniu pensji, zwolnienia czy cięcia kosztów;
  • życiowe zmiany – wizja przeprowadzki, problemy zdrowotne… Te i inne sytuacje mogą niejako wymagać od Ciebie zmiany pracy.

Pamiętaj, że w każdej sytuacji warto zastanowić się nad tym, czy zmiana pracy faktycznie będzie dla Ciebie dobra. Odejście z dotychczasowego przedsiębiorstwa należy dokładnie przemyśleć – w końcu nie wiesz, do jakiej firmy trafisz następnym razem. Dlatego przeanalizuj wszystkie za i przeciw, a dopiero później podejmij ostateczną decyzję.

Zmiana pracy – jak się przygotować do tego procesu?

Jeżeli stwierdzisz, że zmiana pracy to w Twoim przypadku najlepsze rozwiązanie, powinieneś się odpowiednio przygotować do tego procesu. Dzięki temu, zaoszczędzisz sobie wiele stresu. Przede wszystkim, podejdź do wszystkiego na spokojnie. Nie rzucaj od razu obecnej pracy pod wpływem impulsu – lepiej ułóż plan działania i zastanów się, co dalej. Odpowiedz sobie na pytania: co chcę robić? W jakim punkcie kariery jestem? Co mnie interesuje? W jakim kierunku chcę się rozwijać? Jakie zarobki będą dla mnie satysfakcjonujące? Czego oczekuję od nowego miejsca zatrudnienia? Po prostu wyznacz swoje cele zawodowe. Gdy sam będziesz wiedział, czego chcesz od życia, zmiana pracy przyjdzie Ci o wiele łatwiej. Pamiętaj też, aby na bieżąco przeglądać oferty zatrudnienia. To również pomoże Ci w określeniu własnych preferencji zawodowych.

Ważne jest również to, jak poinformujesz obecnego pracodawcę o odejściu z firmy. To on powinien wiedzieć o Twoich planach jako pierwszy. Nie rozpowiadaj więc o nich współpracownikom dopóki nie przeprowadzisz rozmowy z szefem. Jeżeli przełożony dowie się o Twoich zamiarach „z drugiej ręki”, może być do Ciebie negatywnie nastawiony.

Kiedy jednak porozmawiać z pracodawcą? Przede wszystkim, musisz być pewien swojej decyzji. Jeżeli najpierw powiesz o zmianie pracy przełożonemu, a później nagle wycofasz się ze swoich słów, wyjdziesz na niepoważną osobę. Ponadto, może być już za późno na powrót do obecnego miejsca zatrudnienia. Jeżeli jednak jesteś przekonany, że zmiana pracy to dobry wybór, pamiętaj, aby przedstawić swoje stanowisko w uprzejmy sposób. Gdy wiesz, że możesz odejść z firmy praktycznie z dnia na dzień (np. rozwiązując umowę o pracę za porozumieniem stron), nie rób tego, zanim nie znajdziesz nowego zajęcia – przecież nikt nie da Ci gwarancji, że natychmiast otrzymasz kolejną propozycję zatrudnienia. W ten sposób zafundujesz sobie tylko niepotrzebny stres i nerwy. Jeżeli jednak obowiązuje Cię długi okres wypowiedzenia, możesz najpierw powiedzieć o odejściu, a dopiero później poszukać nowej pracy.

Jak zachować się wobec współpracowników i szefa w obliczu zmiany pracy?

Pamiętaj, że zmiana pracy powinna przebiegać w miłej atmosferze. Nawet jeśli współpraca z obecną firmą nie do końca układała się po Twojej myśli, nie warto palić za sobą mostów (wyjątkiem mogą być ekstremalne sytuacje, jak np. mobbing). Odchodząc z przedsiębiorstwa, zachowaj się uczciwie. Zadbaj o to, aby do końca wypełnić wszystkie zobowiązania wobec pracodawcy. Dzięki temu, pozostawisz po sobie dobre wrażenie. Może to zadziałać na Twoją korzyść – w końcu nigdy nie wiesz, z kim przetnie się Twoja zawodowa ścieżka w przyszłości.

Pożegnaj się też ze współpracownikami. Jeżeli dobrze się z nimi dogadywałeś, możesz np. zorganizować wspólne wyjście po Twoim ostatnim dniu pracy. Często wystarczy jednak po prostu podziękować im za czas spędzony z nimi w ramach jednego przedsiębiorstwa.

Zmiana pracy – jak znaleźć nowe zatrudnienie?

Zmiana pracy często powoduje stres związany z koniecznością szybkiego zdobycia nowego zatrudnienia. Jeśli zależy Ci na czasie, z pomocą przychodzi Kiwi Jobs – zajęcie, w takich branżach jak sprzedaż, gastronomia czy produkcja, możesz znaleźć już w 48 godzin! Aby tak się stało, musisz dobrze uzupełnić krótką wersję CV – zajmie Ci to kilka minut. Pamiętaj jednak, aby zawrzeć w nim aktualne informacje, które są zgodne z prawdą – tylko w ten sposób przekonasz do siebie pracodawcę.

Jeżeli dostaniesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, dobrze się do niej przygotuj. Na naszym blogu pisaliśmy już o tym, jak to zrobić. Pamiętaj też, aby podczas spotkania rekrutacyjnego nie oczerniać byłego pracodawcy, nawet jeśli  to jego działania zaważyły o Twoim odejściu z poprzedniej firmy. Gdy rekruter zapyta Cię, dlaczego zdecydowałeś się na zmianę pracy, możesz powiedzieć, że nie satysfakcjonowały Cię poprzednie warunki zatrudnienia lub nie widziałeś dla siebie szans na rozwój w byłej firmie.

Odpowiednie przygotowanie merytoryczne pomoże Ci w pomyślnym przejściu przez proces rekrutacji. Dzięki niemu, sprawnie i szybko znajdziesz zatrudnienie. Wiąże się z tym jednak dodatkowy stres. W końcu przed Tobą nowe miejsce, nowi ludzie, nowe obowiązki… Postaraj się jednak opanować nerwy i być otwartym na nieznane. Zmiana pracy, jeśli dobrze ją przemyślałeś, naprawdę może wyjść Ci na dobre. Aby zyskać nieco pewności siebie, sprawdź też nasz artykuł o tym, jak przetrwać pierwszy dzień w nowej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top