Kierowca autobusu – dochodowy zawód dla zmotoryzowanych

Udostępnij

Już w dzieciństwie marzyło Ci się prowadzenie samochodu dużych gabarytów? Jako dorosły możesz przejść do realizacji tego planu! Istnieje zawód, który jest nie tylko satysfakcjonujący, ale również bardzo dobrze płatny. Kto wykonuje taką profesję? Być może Cię to zdziwi, ale jest to kierowca autobusu. Dowiedz się więcej na temat tego stanowiska!

Kierowca autobusu to odpowiedzialna profesja, która ma jednak wiele zalet. Aby ją wykonywać, musisz zdobyć szereg ściśle określonych kwalifikacji zawodowych. Jeżeli jednak podejmiesz ten trud, czeka Cię ciekawa praca z dużą dawką samodzielności i naprawdę niezłe zarobki.

Czym zajmuje się kierowca autobusu?

Kierowca autobusu to osoba upoważniona do prowadzenia szczególnego typu pojazdów samochodowych. Wśród nich znajdują się nie tylko duże autobusy miejskie czy turystyczne, ale również małe busy, w których mieści się minimum 9 osób (łącznie z kierowcą).

Obowiązki kierowcy autobusu dotyczą oczywiście przewożenia pasażerów z miejsca na miejsce. Może się to odbywać zarówno na trasach w obrębie jednego miasta, jak i pomiędzy różnymi miejscowościami, a nawet krajami.

Kierowca autobusu miejskiego jeździ na stosunkowo krótkich trasach. Prowadzi duże i długie pojazdy, które pomieszczą sporą ilość pasażerów. Z kolei osoby obsługujące trasy międzymiastowe, wykonują dłuższe przejazdy, często wykorzystując do tego mniejsze gabarytowo samochody.

Co ważne kierowca autobusu pracuje w różnych godzinach dnia i nocy. Jeśli myślisz o wykonywaniu tego zawodu, musisz więc przygotować się na możliwość pracy zmianowej. Takie rozwiązanie może być wbrew pozorom korzystne. Po pierwsze, jeśli przyjdzie Ci wykonywać obowiązki w porze nocnej (między 21:00 a 07:00), możesz liczyć na wyższe zarobki. Za każdą godzinę pracy w tym czasie przysługuje Ci dodatek do wynagrodzenia w wysokości 20% minimalnej stawki godzinowej w danym roku kalendarzowym. Dodatkowo, jeśli pracujesz o różnych porach, w niektóre dni będziesz mieć wolne poranki lub popołudnia. Dzięki temu, zyskasz czas na załatwienie własnych spraw, takich jak, np. wizyta w urzędzie.

Komu spodoba się praca jako kierowca autobusu?

Opinie o pracy kierowcy autobusu są zróżnicowane. To, czy spodoba Ci się ten zawód zależy zatem od Twoich indywidualnych preferencji. Bez wątpienia jednak, może on mieć wiele zalet, które czasami trudno dostrzec na pierwszy rzut oka.

Nie ma co się oszukiwać – praca jako kierowca autobusu nie jest dla każdego. To zajęcie dla miłośników motoryzacji, którzy uwielbiają siedzieć „za kółkiem”! Jeśli więc podoba Ci się wizja długiej jazdy samochodem i zarabiania na tym pieniędzy, to pierwszy znak, że powinieneś zainteresować się tą profesją. Może być ona dla Ciebie bardzo atrakcyjna pod wieloma względami.

Pamiętaj przy tym, że praca jako zawodowy kierowca nie kończy się na prowadzeniu autobusu miejskiego (choć i to może być satysfakcjonujące – w końcu pomagasz wielu ludziom jednocześnie, choć wcale nie musisz z nimi zbyt często rozmawiać). Jeśli podejmiesz zatrudnienie w firmie oferującej międzynarodowe przejazdy, będziesz mieć szansę na zobaczenie wielu fascynujących miejsc i zwiedzenie świata. Nie byłoby to możliwe w przypadku wykonywania większości innych zawodów. W tym przypadku sprawa jest jednak prosta: siadasz za kierownicą, odpalasz autobus i hej przygodo! Możesz przemierzać bezkresne drogi w wielu zakątkach globu. Dlatego jeśli lubisz podróżować do nowych miejsc, to znak, że może być to praca właśnie dla Ciebie. Ta profesja da Ci nie tylko wiele możliwości, ale i niebywałą szansę na ogólny rozwój.

Warto także wspomnieć, że zawód kierowcy autobusu spodoba Ci się wtedy, gdy cenisz sobie samodzielność. W tej branży nie musisz znosić ciągłego dogadywania szefa, który non stop Cię kontroluje i zagląda Ci przez ramię. Jesteś tylko Ty i droga (no i pasażerowie wewnątrz pojazdu). Oczywiście, wymaga to od Ciebie odpowiedzialności, ale jeśli lubisz niezależność, warto wykorzystać możliwości, jakie daje ten zawód.

Zalety pracy jako kierowca autobusu

Samodzielność, podróże czy satysfakcja z wykonywania codziennych obowiązków to jednak nie wszystko. Podjęcie pracy jako kierowca autobusu pozwoli Ci również na zdobycie wielu umiejętności i wypracowanie cech, które przydadzą Ci się nie tylko w życiu zawodowym, ale i prywatnym. Dzięki tej profesji wytrenujesz m.in. swoją cierpliwość, koncentrację, refleks oraz orientację w terenie.

Dodatkowo, będąc kierowcą autobusu nie bierzesz udziału w tzw. wyścigu szczurów. Niezdrowa rywalizacja i podkopywanie pozycji zawodowej przez współpracowników zupełnie nie dotyczy tej branży. Jeśli zatem jesteś spokojną osobą, która po prostu lubi dobrze wykonywać swoją pracę nie oglądając się na innych, ten zawód może mieć dla Ciebie wiele plusów.

Zaletą profesji kierowcy autobusu jest też brak sztywnych godzin wykonywania obowiązków zawodowych. W tym sektorze możesz liczyć na elastyczny czas pracy, dzięki któremu zawsze znajdziesz chwilę na realizację własnych pasji i zainteresowań.

Pamiętaj też, że praca jako kierowca autobusu jest na wyciągnięcie ręki. To zawód deficytowy, dlatego jeśli masz odpowiednie kwalifikacje, bez trudu znajdziesz zatrudnienie. Pracodawcy gotowi są też na zaproponowanie Ci bardzo dobrych warunków. Składają się na nie atrakcyjne świadczenia socjalne i przydatne benefity pozapłacowe, np. prywatna opieka medyczna czy ubezpieczenie na życie. Dzięki temu, wykonywanie tej profesji jest naprawdę opłacalne. Największym plus stanowi jednak wysokie wynagrodzenie, ale o tym dowiesz się w kolejnym akapicie.

Kierowca autobusu – zarobki na stanowisku

Ile zarabia kierowca autobusu?  Wiele zależy od tego, w jakim miejscu będziesz pracować. Mimo to, średnie zarobki kierowcy autobusu wynoszą około 3500 zł brutto. W większych miasta, kierowcy autobusów miejskich zarabiają jednak więcej – między 4500 a 5000 zł brutto. W firmach świadczących usługi z zakresu przewozów turystycznych, stawka ta jest jeszcze wyższa – wynosi między 5000 a 8500 zł.

Biorąc pod uwagę fakt, że pracodawcy zmagają się z niedoborem pracowników, masz szansę na otrzymanie naprawdę atrakcyjnej oferty zatrudnienia. Obecna sytuacja na rynku pracy stawia Cię też w dobrej pozycji negocjacyjnej.

Pamiętaj też, że oprócz stałej pensji, możesz liczyć na ustawowo przyznawane bonusy. Przysługuje Ci dodatek za pracę w godzinach nocnych, a także dzień wolny lub dodatkowe pieniądze za pracę w niedzielę i święta.

Jak zostać kierowcą autobusu? Wymagania do wykonywania zawodu

Wiesz już, że wykonywanie profesji kierowcy autobusu jest opłacalne. Dzięki niemu, możesz liczyć na dobre zarobki, rozwój kompetencji i dużą dawkę niezależności. Aby tak się stało, musisz jednak zdobyć odpowiednie kwalifikacje.

Praca kierowcy autobusu regulowana jest przez zapisy ustaw dotyczących transportu drogowego oraz osób kierujących pojazdami. Zgodnie z nimi, zawód ten możesz wykonywać, gdy:

  • posiadasz prawo jazdy kategorii D (opcjonalnie: D1, jeśli chcesz prowadzić pojazdy, które wraz z Tobą pomieszczą maksymalnie 17 osób);
  • jesteś osobą niekaraną;
  • masz zaświadczenie lekarskie i psychologiczne, które stwierdza brak przeciwwskazań do podjęcia pracy jako kierowca autobusu;
  • ukończyłeś 24 lata. Od tej reguły istnieją jednak pewne odstępstwa. Jeżeli otrzymałeś kwalifikację wstępną  w wieku 21 lat lub wstępną przyspieszoną w wieku 23 lat, będziesz mógł pracować jako kierowca autobusu, jednak wyłącznie na liniach do 50 km.

Jak widzisz, w przypadku pracy kierowcy autobusu najważniejsze jest uzyskanie prawa jazdy konkretnej kategorii. Konieczne jest też odbycie tzw. kursu kwalifikacji wstępnej przyspieszonej.

Prawo jazdy na autobus i inne kwalifikacje – jak je uzyskać?

Aby pracować jako kierowca zawodowy prowadzący autobus, w pierwszej kolejności musisz uzyskać prawo jazdy kategorii B. Ten dokument upoważnia Cię do jazdy samochodami osobowymi oraz towarowymi do 3,5 t. Możesz go zdobyć, jeśli masz minimum 18 lat, otrzymałeś orzeczenie lekarskie oraz przeszedłeś przez specjalny kurs zakończony egzaminem.

Następnie, musisz przejść do wyrobienia prawa jazdy na autobus – jest nim prawo jazdy kategorii D.  Kurs przygotowujący, umożliwiający jego zdobycie obejmuje 20 godzin teorii i 60 godzin praktyki oraz kończy się państwowym egzaminem teoretycznym i praktycznym. Pojawia się jednak podstawowe pytanie: ile kosztuje prawo jazdy na autobus? Cena kursu niestety jest wysoka – średnio wynosi między 4.500 a 5.500 zł. Jeżeli jednak masz prawo jazdy kategorii C, zapłacisz nieco mniej – około 3.500 zł. W wielu przypadkach możesz też ubiegać się o dofinansowanie szkolenia. Czasami istnieje też możliwość skorzystania z bezpłatnego kursu na prawo jazdy kategorii D.

Jako przyszły kierowca zawodowy, musisz też przejść przez kurs na kwalifikację wstępną lub wstępną przyspieszoną. Co ważne, przekazują one tę samą wiedzę. Czym więc się różnią? Kurs na kwalifikację wstępną jest droższy i dłuższy – trwa 280 godzin (w tym 260 godzin teorii i 20 godzin praktyki). Przeznaczony jest dla osób w wieku 21-23 lata. Z kolei kurs na kwalifikację wstępną przyspieszoną mogą odbyć osoby, które ukończyły 24 lata. Jest on tańszy i krótszy – trwa 140 godzin (130 godzin teorii i 10 godzin praktyki). Po przejściu wybranego kursu, musisz też zdać końcowy egzamin państwowy.

Pamiętaj przy tym, że wielu pracodawców decyduje się na wsparcie osób, które myślą o zawodzie kierowcy autobusu. Oferują im wówczas darmowe kursy na prawo jazdy i kwalifikację wstępną lub wstępną przyspieszoną. Dzięki temu, możesz liczyć na pełne przeszkolenie bez konieczności wydawania pieniędzy. Brzmi całkiem dobrze, prawda?

Po zdobyciu odpowiednich kompetencji, w Twoim prawie jazdy przy kategorii „D” musi pojawić się wpis „95”. Potwierdza ona Twoje kwalifikacje do  zawodowego przewozu osób.

Na koniec, wystarczy złożyć wniosek do Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. Wydaje ona tzw. Kartę Kierowcy, która upoważnia Cię do wykonywania zawodu kierowcy autobusu.

Orzeczenie lekarskie i dodatkowe szkolenia, czyli o co jeszcze musi zadbać kierowca autobusu?

Zanim zaczniesz pracę jako kierowca autobusu, musisz też oczywiście przejść przez odpowiednie badania lekarskie do pracy, tak jak przedstawiciele innych zawodów. Sprawdzają one m.in. Twój wzrok, słuch, równowagę, a także stan układu nerwowego, sercowo-naczyniowego czy oddechowego. Jako kierowca autobusu, musisz też odbyć badania psychologiczne. Ich celem jest sprawdzenie m.in. Twoich predyspozycji, temperamentu czy zdolności koncentracji.

Jeśli masz wszystkie niezbędne dokumenty, możesz rozpocząć pracę jako zawodowy kierowca autobusu. Musisz jednak wiedzieć, że w tym zawodzie konieczne jest systematyczne odświeżanie swojej wiedzy, zdobywanie nowych kompetencji oraz powtarzanie badań lekarskich. Zarówno szkolenia, jak i badania należy przechodzić co 5 lat (w przypadku osób starszych niż 60 lat, orzeczenie lekarskie musi być wydawane częściej – co 30 miesięcy). Dzięki temu, na bieżąco możesz sprawdzać swój stan zdrowia oraz podnosić swoje kwalifikacje, a co za tym idzie rozwijać się zawodowo.

Wiemy, że droga do zawodu kierowcy autobusu jest stosunkowo długa. Mimo to, bardzo często warto podjąć ten trud, by potem móc cieszyć się stabilną pracą, dobrą pozycją zawodową i satysfakcjonującym wynagrodzeniem. Jeśli więc myślisz o wykonywaniu tej pracy, sprawdź najnowsze oferty na Kiwi Jobs. Wśród nich znajdziesz także ogłoszenia pracodawców, którzy chętnie sfinansują cały proces zdobywania przez Ciebie kwalifikacji zawodowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top