Instruktor fitness – jak nim zostać?

Udostępnij

Jesteś wygimnastykowany, a sport to Twoja pasja? Doskonale! W końcu w zdrowym ciele, zdrowy duch. A co, gdyby dało się połączyć Twoje zainteresowania z życiem zawodowym? Okazuje się, że wcale nie jest to takie trudne – umożliwia to, np. praca jako instruktor fitness (znany też jako trener fitness). Ten zawód to świetny sposób na rozwijanie swojego hobby, a także zarobienie całkiem niezłych pieniędzy.

Dziś każdy chce być fit i dąży do poprawy swojej kondycji fizycznej. W związku z tym, kluby fitness przeżywają prawdziwe oblężenie. Tym samym wzrasta też zapotrzebowanie na pracowników takich miejsc. Jednym z nich jest instruktor fitness. Jego zawód jest bardzo przyszłościowy i przynosi nie tylko mnóstwo satysfakcji, ale i dobre zarobki. Jeśli myślisz o wykonywaniu tej profesji, musisz jednak lubić sport i pracę z ludźmi. Przyda Ci się też odbycie specjalnego kursu na instruktora fitness.

Kim jest instruktor fitness? Opis zawodu

Co robi instruktor fitness w swojej pracy? Zawód ten polega na prowadzeniu różnych zajęć ruchowych. Mogą one opierać się na stosunkowo intensywnym wysiłku fizycznym lub mieć charakter bardziej zabawowy, a także odprężający czy korekcyjny.  Do podstawowych zadań na tym stanowisku należy przygotowywanie zestawów ćwiczeń lub układów choreograficznych. Planując konkretne zajęcia, instruktor fitness musi wziąć pod uwagę cel poszczególnych ćwiczeń, a także predyspozycje osób, które je wykonują, np. ich wiek czy kondycję fizyczną. Powinien też propagować ogólnie rozumiany zdrowy tryb życia.

Praca jako instruktor fitness może być związana z prowadzeniem różnego typu zajęć. Wiele zależy od preferencji i kwalifikacji konkretnego pracownika, a także od miejsca, w którym pracuje. Zatrudniając się na takim stanowisku, możesz więc prowadzić, np. zwykły aerobic, aqua aerobic, zumbę, trening TBC, magic bar (fitness ze sztangą) czy ćwiczenia na zdrowy kręgosłup.

Instruktor fitness – jak zacząć przygodę z tym zawodem?

Obecnie, praca instruktora fitness nie wymaga kierunkowego wykształcenia wyższego. Najczęściej wystarczy dyplom ukończenia szkoły średniej. Aby wykonywać tę profesję, musisz mieć zatem minimum 18 lat i wykazywać się niekaralnością jeśli chodzi o przestępstwa związane ze współzawodnictwem.  Istotne jest także, abyś posiadał wiedzę dotyczącą działalności instruktorskiej. Jej zdobycie oferuje, np. kurs na instruktora fitness.  Wielu pracodawców wymaga jego ukończenia, jednak nie zawsze jest to warunek konieczny do objęcia stanowiska. Takie szkolenie pomoże Ci jednak w uzyskaniu wielu przydatnych kompetencji, dlatego warto w nie zainwestować.

Jak wygląda kurs instruktora fitness i kiedy warto go odbyć?

Jeśli poważnie myślisz o karierze w branży prowadzenia zajęć sportowych, kurs instruktora fitness na pewno bardzo Ci się przyda. Dzięki niemu zdobędziesz nie tylko szeroką wiedzę teoretyczną, ale i umiejętności praktyczne. Posiadając je, łatwiej będzie Ci prowadzić poszczególne typy zajęć. Pamiętaj też, że instruktor fitness powinien ciągle się dokształcać. W ten sposób, może systematycznie rozwijać swoje kompetencje, co zwiększa jego szanse na zdobycie satysfakcjonującego zatrudnienia.

Kurs na instruktora fitness może dotyczyć wielu różnych dziedzin tego sportu. Poszczególne szkolenia różnią się też czasem trwania. Mogą trwać jeden dzień, weekend, tydzień, a w niektórych przypadkach nawet miesiąc lub dłużej. Ich uczestnicy zdobywają wiedzę dotyczącą m.in.:

  • technik konkretnych ćwiczeń,
  • planowania układów choreograficznych,
  • układania treningów,
  • dopasowywania ćwiczeń do odpowiedniej muzyki,
  • dobierania właściwych zajęć ruchowych do różnych grup wiekowych.

Każdy kurs na instruktora fitness kończy się egzaminem i wydaniem stosownego certyfikatu, który potwierdza zdobyte umiejętności pracownika Pamiętaj jednak, że takie szkolenia są płatne. Jaka jest cena kursu instruktora fitness? Wszystko zależy od jego rodzaju i czasu trwania. Musisz jednak liczyć się z wydatkiem rzędu od kilkuset do nawet ponad tysiąca złotych. Często jednak warto zainwestować w swój rozwój. Gwarantuje to bowiem znalezienie dobrze płatnego zatrudnienia i wyróżnienie się na tle innych kandydatów do pracy.

Jeżeli jednak nie jesteś przekonany co do odbycia kursu na instruktora fitness, nie przejmuj się. Niektórzy pracodawcy nie wymagają posiadania certyfikatu jego ukończenia. Co więcej, oferują swoim podwładnym wstępne szkolenia, które również pozwalają na rozwój wiedzy i umiejętności.

Instruktor fitness – wymagania dotyczące cech i predyspozycji

Jeśli kochasz sport, jesteś sprawny fizycznie, a do tego ukończyłeś specjalny kurs, jesteś na dobrej drodze do tego, aby zostać dobrym instruktorem fitness. Wygimnastykowane ciało, siła i szeroka wiedza są oczywiście najważniejsze, jednak nie zapominaj, że w tym zawodzie liczy się także Twoje podejście i predyspozycje. Aby wykonywać pracę instruktora fitness, musisz lubić przebywać z ludźmi. Szeroko rozwinięte umiejętności interpersonalne po prostu pomogą Ci w lepszym dogadaniu się z uczestnikami prowadzonych przez Ciebie zajęć.  Powinieneś zatem być miły, uśmiechnięty i pozytywnie nastawiony. Dobrze też, abyś odznaczał się dużą charyzmą i zdolnościami do motywowania innych. Dzięki temu, na Twoje zajęcia przyjdzie więcej ludzi. Oprócz tego, musisz wykazywać się cierpliwością i chęcią pomocy skierowaną zwłaszcza wobec osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z fitnessem.

Instruktor fitness – zarobki

Ile zarabia instruktor fitness? Zarobki uwarunkowane są umiejętnościami i doświadczeniem pracownika. Na wysokość pensji wpływa też rodzaj i lokalizacja firmy, w której jest zatrudniony. Przyjmuje się jednak, że wysokość średniej stawki godzinowej waha się między 25 a 60 zł brutto.

Czy warto zostać instruktorem fitness?

Praca jako instruktor fitness ma wiele zalet. Jeśli kochasz sport, a do tego lubisz uczyć innych, ta profesja przyniesie Ci wiele satysfakcji. Ten zawód jest też doskonałym sposobem na połączenie obowiązków zawodowych z realizowaniem i rozwijaniem własnych pasji. Robiąc to, co sprawia Ci przyjemność, będziesz zatem bardziej zmotywowany i po prostu szczęśliwszy.

Co ważne, praca instruktora fitness to dobry pomysł na dodatkowy zarobek. Pracodawcy często oferują bowiem zatrudnienie w niepełnym wymiarze godzin. Wówczas, wykonywanie tego zawodu możesz potraktować jako pracę dodatkową, którą w łatwy sposób połączysz, np. ze studiami lub zatrudnieniem w innej firmie.

Pracując jako instruktor fitness nie będziesz mógł też narzekać na zarobki czy dodatkowe benefity pozapłacowe. Zawód ten może być bardzo dochodowy, a im więcej umiejętności posiadasz, tym lepsze warunki zaproponuje Ci pracodawca.

Jeśli więc jesteś zdecydowany na pracę w charakterze instruktora fitness, sprawdź najnowsze oferty w Kiwi Jobs! Zobacz, jakie stawki proponują przedsiębiorcy i aplikuj tam, gdzie Ci się podoba.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top