Zawód: kurier. Jak wygląda taka praca?

Udostępnij

Myślisz, że praca jako kurier to mało atrakcyjne zajęcie? Nic bardziej mylnego! Ten zawód ma naprawdę wiele zalet. Nie tylko zapewnia dużą dawkę dynamiki i brak nudy, ale także całkiem niezłe zarobki. Dowiedz się, jakie inne korzyści płyną z wykonywania tej profesji.

Kurier – praca w tym zawodzie jest bez wątpienia odpowiedzialna. Mimo że często można usłyszeć o niej niepochlebne opinie, nie warto jej od razu skreślać. Wiąże się z nią bowiem m.in. dobra pensja, elastyczny czas pracy i możliwość rozwoju umiejętności interpersonalnych. Brzmi dobrze, prawda? Jeśli więc jesteś dynamiczny, ta profesja z pewnością Ci się spodoba. Aby ją wykonywać, musisz spełnić kilka podstawowych wymogów. Liczy się przede wszystkim Twoja punktualność, zaangażowanie i umiejętność dobrej organizacji obowiązków.

Na czym polega praca jako kurier?

Praca jako kurier może mieć różny charakter. Wiele zależy od tego, w jakiej firmie się zatrudnisz. Takie stanowisko możesz objąć  m.in. w przedsiębiorstwie przewozowym świadczącym usługi kurierskie. Głównym zadaniem w takiej firmie jest odbieranie przesyłek i zawożenie ich do klientów, pod wyznaczone w zamówieniu adresy. Co ważne, pracując w ten sposób, najczęściej poruszasz się po przydzielonym Ci rewirze, np. po terenie konkretnego miasta lub jednej z jego dzielnic. W zależności od firmy, możesz to robić za pośrednictwem różnych środków transportu – samochodu, roweru lub skutera.

Jako kurier, każdego dnia dostajesz listę zadań do wykonania w danym czasie. W wielu przypadkach, na jej podstawie sam możesz ustalić harmonogram swojej pracy. Robiąc to, musisz jednak wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak np. gabaryty przesyłek, odległości między różnymi lokalizacjami czy preferencje poszczególnych klientów odnośnie godziny dostawy. Obowiązki kuriera wykraczają więc poza zawiezienie paczki pod wskazany adres. Po jego stronie leży dokładne zaplanowanie całego procesu przewozu tak, aby był on jak najbardziej opłacalny zarówno pod względem czasowym, jak i ekonomicznym.

Coraz częściej praca jako kurier związana jest także z zatrudnieniem w firmach zajmujących się przewożeniem posiłków z restauracji wprost do domów klientów. Wówczas, zlecenia na dostawy są dostarczane na bieżąco.

Jak zostać kurierem? Wymagania do wykonywania zawodu

Jeśli chodzi o wykształcenie, kurier nie musi odznaczać się ukończeniem studiów wyższych. Wystarczy dyplom szkoły średniej, choć w niektórych przypadkach również on nie jest wymagany. Najważniejsze są bowiem odpowiednie umiejętności pracownika. W przypadku konieczności prowadzenia pojazdów mechanicznych, obowiązkowe jest oczywiście posiadanie  prawa jazdy kategorii B (lub innej, w zależności od typu samochodu) oraz wykonanie odpowiednich badań lekarskich i psychologicznych. Bardzo ważne są też konkretne predyspozycje. Jeśli chcesz podjąć pracę jako kurier, musisz mieć dobrą orientację w terenie oraz odznaczać się nienaganną znajomością topografii miasta lub innego, określonego obszaru. Liczą się też Twoje chęci i zaangażowanie.

To jednak wciąż nie wszystko. W zawodzie kuriera przyda Ci się też szereg umiejętności miękkich oraz konkretnych cech. Powinieneś więc być osobą komunikatywną, sumienną, odpowiedzialną i punktualną. Istotna jest także duża spostrzegawczość, odporność na stres, zdolność dobrej organizacji czasu oraz dyspozycyjność. Pamiętaj również, że zawód kuriera wymaga odpowiedniej kondycji i siły, ponieważ wiąże się z pracą fizyczną. Przewożone paczki mogą być niekiedy bardzo ciężkie, dlatego powinieneś odznaczać się nienagannym zdrowiem.

Co ważne, niektóre firmy kurierskie wymagają od swoich pracowników przejścia na tzw. samozatrudnienie, czyli prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Nie jest to jednak regułą – wiele przedsiębiorstw oferuje bardziej tradycyjne formy zatrudnienia, np. umowę o prace czy umowę zlecenie. Szukając pracy na Kiwi Jobs, od razu możesz sprawdzić, jakie są wymagania poszczególnych pracodawców w tej kwestii.

Niektóre firmy oczekują też posiadania własnego środka transportu (najczęściej samochodu dostawczego). Ponownie jednak – uzależnione jest to od konkretnego przedsiębiorstwa. Istnieją bowiem pracodawcy, którzy zapewniają swoim podwładnym służbowe pojazdy – zarówno samochody, jak i rowery czy skutery.

Praca jako kurier – wady i zalety

Jak każda inna profesja, zawód kuriera ma swoje blaski i cienie. Do jego głównych zalet należą duża dynamika działania, a co za tym idzie brak nudy, monotonii i rutyny. Jest to więc idealna praca dla osób aktywnych, które lubią być w ciągłym ruchu. W przypadku jazdy rowerem, zawód ten pozwala dodatkowo na poprawę kondycji fizycznej. Jeżeli jesteś fanem rowerowych przejażdżek, możesz też w ten sposób rozwijać swoją pasję.

Profesja kuriera umożliwia też wypracowanie lepszej orientacji w terenie oraz poznanie różnych zakątków miasta. Sprzyja również rozwijaniu umiejętności interpersonalnych, ponieważ wymaga ciągłego kontaktu z ludźmi. Jeśli lubisz rozmawiać i przebywać z innymi, to zajęcie z pewnością Ci się spodoba. Pamiętaj też, że wykonywanie obowiązków kuriera w większości przypadków związane jest z elastycznym czasem pracy. Dzięki temu, zatrudniając się w charakterze dostawcy, będziesz mieć większą szansę na efektywne połączenie życia zawodowego z prywatnym.

Niestety, praca kuriera ma też swoje wady. Przede wszystkim, zajęcie to może być obciążające fizycznie. Ponadto, wiąże się z odpowiedzialnością  (często finansową) za przewożone paczki i stresem, który wynika również z dużej presji czasu. Wielu kurierów narzeka też na słabą infrastrukturę polskich dróg, która może utrudniać wykonywanie obowiązków. Oprócz tego, wadą, zwłaszcza w przypadku kurierów rowerowych, może być konieczność pracy nawet w niekorzystnych warunkach atmosferycznych.

Kurier – zarobki w branży

Ile zarabia kurier? Zarobki na tym stanowisku uwarunkowane są wieloma czynnikami. Wiele zależy od rodzaju firmy, jej wielkości, a także lokalizacji. Ważny jest także rodzaj prowadzonego pojazdu (kurierzy rowerowi mogą zarabiać nieco mniej niż osoby poruszające się samochodami).

Według portali branżowych, średnie wynagrodzenie kuriera wynosi około 3400 zł brutto. Czasami jednak, można liczyć na pensje rzędu nawet 6000 zł brutto.

Co ciekawe, w Kiwi Jobs kategoria „Kierowcy i kurierzy” to branża o najwyższych, średnich stawkach godzinowych w porównaniu z innymi dziedzinami! To niezaprzeczalny dowód na to, że jako kurier naprawdę można dobrze zarobić.

Jeśli więc myślisz o pracy kuriera, przejrzyj najnowsze ogłoszenia o pracę na Kiwi Jobs. Sprawdź proponowane stawki i rodzaj umowy i aplikuj tam, gdzie Ci pasuje!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top