Mowa ciała na rozmowie kwalifikacyjnej – jak się zachować, by zrobić dobre wrażenie?

Udostępnij

Chcesz zrobić dobre wrażenie na rekruterze podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Zadbaj o to, jak zachowujesz! Nie chodzi tu jednak tylko o Twoje słowa czy sposób bycia. Równie ważne są odpowiednie gesty, ruchy czy spojrzenia. Mowa ciała wysyła bowiem rozmówcy wiele sygnałów i może powiedzieć mu na Twój temat więcej, niż Ci się wydaje.

Idąc na rozmowę kwalifikacyjną przede wszystkim musisz być dobrze przygotowany. Merytoryczne wypowiedzi dotyczące Twoich umiejętności czy doświadczenia zawodowego to jednak nie wszystko. To, jak zostaniesz odebrany przez rekrutera w dużej mierze zależy od tego, jak wygląda Twoja mowa ciała. Zwróć więc uwagę nie tylko na to, co mówisz, ale również na to, co robisz, ponieważ stanowi to bardzo ważny element komunikacji.

Czym jest mowa ciała?

Mowa ciała to określenie wywodzące się z psychologii społecznej. Mianem tym określa się elementy tak zwanej komunikacji niewerbalnej, czyli takiej, która jest związana z przekazywaniem pewnych wiadomości i komunikatów bez użycia słów. Do mowy ciała zalicza się więc najczęściej różnego typu gesty, mimikę twarzy, ruchy i postawę ciała oraz sposób patrzenia.

Dlaczego mowa ciała jest tak ważna?

Mowa ciała bez wątpienia może mieć duże znaczenie w przypadku wszystkich sytuacji związanych z interakcją z drugim człowiekiem. Jest tak również podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Od Twoich gestów często zależy bowiem to, jakie wrażenie zrobisz na rozmówcy. Pamiętaj więc, że Twoje słowa to jedynie część komunikatu, który przekazujesz. Równie istotne jest zachowanie, które uzewnętrznia Twoje emocje, nastawienie i postawę, a także może świadczyć, np. o pewności siebie lub jej braku.

Zwróć uwagę na to, że nawet jeśli jesteś doskonale przygotowany do rekrutacji i bezbłędnie formułujesz wypowiedzi , jednak Twoje ruchy i zachowania zdradzają zakłopotanie czy nerwowość, Twoja autoprezentacja będzie niespójna. Profesjonalny rekruter bardzo szybko wyłapie taką nieścisłość. Wie on, że o ile udzielanie rozbudowanych odpowiedzi na pytania na rozmowie o pracę można stosunkowo łatwo wyćwiczyć, o tyle opanowanie gestów i ruchów przychodzi z większą trudnością. Twoja mowa ciała na rozmowie kwalifikacyjnej obnaża więc Twoje prawdziwe „ja”. Przykładowo, jeśli mówisz, że jesteś osobą odporną na stres,  a jednocześnie nerwowo obracasz w dłoniach długopis lub odruchowo je zaciskasz, bardzo łatwo można się zorientować, że coś tu nie gra. Dlatego też powinieneś zwrócić dużą uwagę na własne zachowanie i, w razie potrzeby, spróbować popracować nad jego poszczególnymi elementami. Warto to zrobić, ponieważ właściwa mowa ciała na rozmowie kwalifikacyjnej pomoże Ci pomyślnie przejść przez proces rekrutacji. Gwarantuje bowiem jasną i spójną komunikację, bez zbędnych zniekształceń.

Mowa ciała na dobry początek, czyli powitanie na rozmowie kwalifikacyjnej

Umawiasz się na spotkanie z pracodawcą, przyjeżdżasz do firmy (pamiętaj, żeby się nie spóźnić!) i… już na początku spotkania z rekruterem musisz zwrócić uwagę na swoją mowę ciała. Powitanie na rozmowie kwalifikacyjnej jest bowiem bardzo ważne, ponieważ pierwsze kilkanaście sekund może przesądzić o tym, czy zaprezentujesz się jako profesjonalny kandydat. Wejdź więc do miejsca spotkania pewnym krokiem. Co dalej? Tutaj pojawia się pierwsza wątpliwość. Kto pierwszy podaje rękę? Przyjęło się, że jest to rekruter. Wynika to oczywiście z zasad savoir vivre. Możesz pomyśleć, że to jakieś przestarzałe reguły i nikt na to nie zwraca uwagi. Oczywiście, niektóre osoby nie przywiązują do tego zbytniej wagi. Mimo to, jeśli poczekasz aż to rekruter wyjdzie z inicjatywą, zaprezentujesz się jako osoba kulturalna. W końcu to on jest „gospodarzem” w firmie.

A teraz ważniejsza kwestia, bezpośrednio dotycząca mowy ciała, czyli uścisk dłoni. Jaki powinien być? Przede wszystkim pewny, zdecydowany i dynamiczny. Jeśli Twoja ręka będzie zwiotczała niczym „flak”, nie zrobisz dobrego wrażenia. Po pierwsze, taki uścisk będzie mało przyjemny dla Twojego rozmówcy, a po drugie zaprezentujesz się jako osoba niepewna i wycofana. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać też w drugą stronę. Podając rękę w sposób agresywny i nerwowy pokażesz swój stres. Rekruter może także stwierdzić, że chcesz trochę za bardzo.

Podczas powitania na rozmowie kwalifikacyjnej pamiętaj też, aby nie potrząsać zbyt długo dłonią. Dodatkowo, zwróć uwagę na swoją postawę – wyprostuj się i delikatnie się uśmiechnij

Postawa, spojrzenia i  gesty – jak wygląda poprawna mowa ciała na rozmowie kwalifikacyjnej?

Uff, przebrnąłeś przez powitanie! Teraz rekruter wskaże Ci miejsce, w którym możesz usiąść. Zajmij je pewnie – pamiętaj jednak, aby zachować odpowiednią odległość od swojego rozmówcy. Nie przesuwaj krzesła zbyt blisko niego – w trakcie rozmowy będzie to niekomfortowe również dla Ciebie.

Pamiętaj też o rozluźnieniu i właściwej postawie. Nie siadaj na samym brzegu krzesła, ponieważ zrobisz wrażenie nerwowego i niepewnego siebie. Z drugiej strony, nie rozkładaj się ze zbyt dużą swobodą, bo okażesz tym ignorancję i lekceważenie. Mimo wszystko, przyjmij zrelaksowaną pozę – wyprostuj plecy (postaraj się nie usztywniać!) i spokojnie oddychaj. Zwróć też uwagę na to, aby się nie wiercić – ciągłe zmienianie pozycji świadczy o nerwowości.

Wiele osób zastanawia się jednak, jak trzymać ręce podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Najlepiej postawić na naturalność. Nadmierna gestykulacja, bawienie się jakimś przedmiotem czy ściskanie dłoni nie prezentuje się zbyt dobrze. Nie zaleca się również dotykania nimi ust, twarzy czy włosów. Dlatego też, warto po prostu położyć je swobodnie na udach. Nie oznacza to oczywiście, że należy trzymać je tam przez całe spotkanie i wystrzegać się jakichkolwiek gestów. Najważniejsze jest po prostu zachowanie umiaru.

Mowa ciała na rozmowie kwalifikacyjnej dotyczy też ułożenia nóg. Ważne, aby postawić je stabilnie na podłodze i unikać nerwowych ruchów. Ciągłe, szybkie poruszanie nimi czy wyginanie ich zdradzi Twoją niepewność.

Kolejnym istotnym elementem mowy ciała jest utrzymywanie kontaktu wzrokowego z rekruterem. W związku z tym, nie spuszczaj wzroku tylko śmiało popatrz w oczy rozmówcy. Pokażesz tym nie tylko pewność siebie, ale i uczciwość i otwartość. Ponownie jednak nie przesadzaj – zbyt długie i uporczywe wpatrywanie się w drugą osobę może wywołać u niej poczucie dyskomfortu. Twoje spojrzenia powinny być więc jak najbardziej naturalne.

I jeszcze jedno – nie zapominaj o uśmiechu! Dzięki niemu zrobisz wrażenie osoby radosnej i pozytywnie nastawionej, dzięki czemu łatwiej będzie Ci zyskać sympatię rekrutera. Uśmiechaj się więc delikatne, ale jak najbardziej szczerze.

Nie tylko mowa ciała, czyli sposób mówienia też ma znaczenie

Choć mowa ciała jest bardzo istotna, duże znaczenie ma też inny element komunikacji niewerbalnej. Chodzi tu o sposób wypowiedzi. Podstawą jest oczywiście formułowanie jasnych i merytorycznych komunikatów. Należy jednak przekazywać je w odpowiedniej formie. Przede wszystkim, musisz więc postarać się mówić wyraźnie i płynnie. Unikaj przy tym monotonii i dodawaj intonację, która pokreśli wydźwięk konkretnych wypowiedzi. Najlepiej też, abyś mówił z entuzjazmem i prawdziwym zainteresowaniem. Zwróć jednak uwagę, aby wyzbyć się wysokich i „śpiewnych” tonów, ponieważ nie brzmią one zbyt profesjonalnie. Między kolejnymi zdaniami rób też krótkie pauzy – prezentuje się to o wiele lepiej niż ciągłe mówienie „na jednym oddechu”. I najważniejsze – zadbaj o odpowiednie tempo wypowiedzi. Niestety, w tym przypadku sam musisz je odpowiednio wyczuć. Pamiętaj jednak, aby nie mówić ani zbyt wolno ani zbyt szybko.

Błędy mowy ciała, których powinieneś unikać

Wiesz już, jak powinna wyglądać mowa ciała na rozmowie o pracę. Podsumujmy więc podstawowe błędy, które możesz przez pomyłkę popełnić. Dzięki temu lepiej zapamiętasz, czego powinieneś się wystrzegać. Źle widziane zachowania i postawy, to m.in.:

 • krzyżowanie ramion i przyjmowanie pozycji zamkniętej,
 • stukanie stopami o podłogę lub machanie nogami,
 • ciągłe wpatrywanie się w jeden punkt,
 • pisanie w notesie,
 • świadome unikanie wzroku rekrutera,
 • ponura mina i brak zainteresowania rozmową,
 • przyjęcie zgarbionej postawy,
 • kiwanie się lub wiercenie się na krześle,
 • nadmierne marszczenie brwi,
 • nadmierna gestykulacja i nerwowe ruchy rąk,
 • dotykanie twarzy i bawienie się włosami,
 • zbyt słaby lub zbyt mocny uścisk dłoni na powitanie.

Prawidłowa mowa ciała na rozmowie kwalifikacyjnej z początku może wydawać się trudna do wyćwiczenia. Trening jednak czyni mistrza. Zanim więc wybierzesz się na spotkanie z rekruterem, spróbuj zaaranżować małą scenkę z kimś ze znajomych lub rodziny. Dzięki temu, bliskie Ci osoby będą mogły ocenić Twoje zachowanie i gesty i pokazać Ci, nad czym musisz jeszcze popracować.

A jeśli szukasz aktualnie pracy, sprawdź najnowsze oferty w Kiwi Jobs! Znajdziesz tam ogłoszenia z takich branż, jak m.in. gastronomia, obsługa klienta czy produkcja. Wybierz to, co Cię interesuje i aplikuj! Podczas rozmowy kwalifikacyjnej będziesz miał szansę przekonać do siebie rekrutera nie tylko swoją merytoryką, ale i mową ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top