Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – o co nie może zapytać Cię rekruter?

Udostępnij

Czeka Cię spotkanie w sprawie pracy, więc uważnie przygotowujesz się do tego wydarzenia. Na pewno musisz nastawić się udzielenie odpowiedzi na wiele pytań. Czy wiesz jednak, że niektóre pytania na rozmowie kwalifikacyjnej są niedozwolone? Jeśli rekruter poruszy jeden z „zakazanych” tematów, nie masz obowiązku udzielać mu żadnych informacji w tej kwestii.

Rolą rozmowy o pracę jest zweryfikowanie Twoich umiejętności i predyspozycji niezbędnych do objęcia danego stanowiska. Spotkanie z rekruterem powinno więc skupiać się wyłącznie na kwestiach zawodowych. Możesz jednak trafić na różnych ludzi, a niektórzy z nich będą aż nadto dociekliwi. Warto więc, abyś znał swoje prawa. Wiedząc, o co nie może pytać pracodawca, poczujesz się pewniej i w razie potrzeby będziesz mógł wybrnąć z niezręcznej sytuacji.

Jakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej możesz usłyszeć?

Kwestie dotyczące tego, o co można pytać kandydata do pracy są ściśle określone. Przede wszystkim, pracodawca może od Ciebie wymagać przedstawienia Twojej historii zatrudnienia. To oczywiste, ponieważ Twoje doświadczenie zawodowe ma kluczowe znaczenie. Od tego, gdzie wcześniej pracowałeś i jakie zdobyłeś tam umiejętności zależy to, czy przykujesz uwagę rekrutera. To samo dotyczy też Twojego wykształcenia.

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej często mogą również dotyczyć Twoich zainteresowań. Padają zazwyczaj dla rozluźnienia atmosfery lub wtedy, gdy pracodawca po prostu chce Cię bliżej poznać. Teoretycznie są to zagadnienia związane z Twoim życiem prywatnym, a więc nie jesteś zobowiązany do tego, aby je poruszać. W praktyce jednak, warto porozmawiać o tym z rekruterem, zwłaszcza gdy możesz pochwalić się nietypową pasją lub masz hobby, które powiązane jest ze stanowiskiem, na które aplikujesz.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, rekruter powinien mieć też dostęp do Twoich danych osobowych. Część z nich często umieszcza się już w CV. Są one jednak wyjątkowo ważne w momencie, w którym otrzymujesz propozycję zatrudnienia. Wówczas musisz przedstawić  pracodawcy nie tylko swoje imię, nazwisko i datę urodzenia, ale też numer PESEL, adres zamieszkania oraz adres korespondencyjny czy numer rachunku bankowego.

Zakazane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Przejdźmy teraz do zagadnienia dotyczącego tego, o co nie można pytać na rozmowie kwalifikacyjnej. Przede wszystkim, rekruter zobowiązany jest do unikania tematów dotyczących Twojego światopoglądu czy wyznawanej religii. To Twoja prywatna sprawa, która w ogóle nie powinna go interesować, ponieważ takie zagadnienia można poruszać w gronie rodziny lub znajomych, a więc bliskich osób. W sytuacji formalnej, jaką jest rozmowa w sprawie pracy, należy z kolei skupić się na konkretach dotyczących celu takiego spotkania, czyli weryfikacji Twoich predyspozycji i umiejętności zawodowych.

Co ważne, to, jakie są Twoje poglądy polityczne, na jaką partię głosujesz w wyborach czy w jakich praktykach religijnych uczestniczysz (lub nie) nie może być źródłem dyskryminacji. Rolą pracodawcy jest bowiem ocena Twoich kompetencji, a nie przekonań. Pamiętaj również, że nie może on narzucać Ci swojego światopoglądu.

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, których rekruter nie może Ci zadać, dotyczą też Twoich preferencji seksualnych. Nawet drobne odwołanie do Twojej orientacji uznaje się za niedopuszczalne.  Wszystko dlatego, że dyskryminacja z tego powodu jest absolutnie zabroniona. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku Twojego pochodzenia etnicznego, dlatego na ten temat również nie musisz się wypowiadać.

A czy pracodawca może pytać o życie prywatne? Zdecydowanie nie. Istnieje granica między tym, co osobiste i zawodowe. Dlatego też, nie jesteś zobowiązany do opowiadania o swojej  obecnej sytuacji życiowej czy związanych z nią planach na przyszłość. Dotyczy to m.in. Twojego stanu cywilnego czy chęci posiadania dzieci. To drugie pytanie słyszą najczęściej kobiety, ponieważ pracodawcy obawiają się, że kandydatka może niebawem zajść w ciążę i odejść na urlop macierzyński. Poruszając taki temat chcą zabezpieczyć się przed taką ewentualnością. Mimo to, nie mają do tego prawa, a takie pytanie może zostać uznane za dyskryminujące. Pamiętaj więc, że nie masz obowiązku na nie odpowiadać! Dodatkowo, rekruter nie może zapytać Cię też o Twoje ewentualne nałogi czy inne kwestie związane z Twoim stanem zdrowia.

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, których nie może zadać Ci rekruter – przykłady

Wiesz już, o co nie powinien pytać pracodawca podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Warto jednak, abyś poznał konkretne przykłady niepożądanych pytań. Dzięki temu, podczas rozmowy z rekruterem łatwiej będzie Ci się zorientować, czy przypadkiem nie przekracza on dozwolonych granic. Podstawowe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, których nie powinieneś usłyszeć to m.in.:

 • Czy ma Pan/Pani żonę/męża lub partnera/partnerkę?
 • Czy chce Pan/Pani mieć dzieci?
 • Kiedy planuje Pani zajść w ciążę?
 • Na kogo głosował/a Pan/Pani w ostatnich wyborach?
 • Którą partię polityczną Pan/Pani popiera?
 • Co Pan/Pani myśli o ostatniej sytuacji politycznej (przykład konkretnego wydarzenia)?
 • Czy chodzi Pan/Pani do kościoła?
 • Czy przestrzega Pan/Pani postu w piątki?/ Czy je Pan/Pani wieprzowinę?
 • Jakie są Pana/Pani preferencje seksualne?
 • Czy pali Pan/Pani papierosy?
 • Czy spożywa Pan/Pani alkohol?
 • Może Pan/Pani powiedzieć coś na temat swoich nałogów?
 • Czy przyjmuje Pan/Pani jakieś leki?
 • Jak często Pan/Pani choruje?
 • Czy ma Pan/Pani jakąś chorobę przewlekłą?

To oczywiście przykładowe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, które uznawane są za zabronione. Podczas spotkania z rekruterem słuchaj go uważnie i jeśli zauważysz, że próbuje on poruszyć jakiś niewygodny lub niepożądany temat, po prostu nie kontynuuj tego wątku.

Czy pracodawca może zapytać o to, czy byłeś karany?

Wśród tego, o co nie może zapytać pracodawca, znajduje się także kwestia karalności. Rekruter nie powinien więc żądać od Ciebie informacji  związanych z tym, czy popełniłeś kiedyś przestępstwo. Istnieją jednak pewne wyjątki od tej reguły. Pracodawca może domagać się od Ciebie przedstawienia zaświadczenia o niekaralności wtedy, gdy jest to warunkiem koniecznym do podjęcia pracy, zapisanym w ustawach regulujących wykonywanie niektórych zawodów. Dotyczy to m.in. profesji nauczyciela, policjanta, sędziego, komornika, licencjonowanego ochroniarza, detektywa czy pracownika straży granicznej.

Co zrobić, gdy rekruter zadaje niestosowne pytania?

Sprawa wydaje się oczywista – pytania dyskryminujące na rozmowie kwalifikacyjnej zdecydowanie nie powinny się pojawiać. Nie ma znaczenia, czy dotyczą życia prywatnego czy wyznawanego światopoglądu. Czasami jednak, rekruterzy mimo wszystko poruszają te kwestie. Może wynikać to z ich niekompetencji lub po prostu chwili nieuwagi. Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim zachowaj spokój. Kulturalnie i rzeczowo odpowiedz, że uważasz, że dane pytanie nie ma związku z Twoimi staraniami o pracę, dlatego nie chcesz na nie odpowiadać. Jeśli przekreśli to Twoje szanse na zdobycie zatrudnienia – trudno. Pomyśl sam, chyba nie chcesz pracować w firmie, która nie szanuje praw swoich pracowników?

I pamiętaj – pytania na rozmowie kwalifikacyjnej powinny dotyczyć głównie Twojego życia zawodowego. Również Ty skup się na tych kwestiach. Jeśli chcesz powiedzieć coś więcej o swoim życiu prywatnym, oczywiście możesz to zrobić. Przykładowo, jeśli Twój stan zdrowia nie pozwala Ci na wykonywanie niektórych zadań, warto o tym wspomnieć. Decyzja należy jednak do Ciebie – pracodawca nie może wymagać od Ciebie udzielenia takich informacji podczas spotkania rekrutacyjnego.

Wiesz już, o co nie może zapytać rekruter – teraz pozostaje Ci umówić się na rozmowę kwalifikacyjną! Sprawdź najnowsze ogłoszenia o pracę na Kiwi Jobs, zapoznaj się z oferowanymi stawkami i aplikuj tam, gdzie podoba Ci się najbardziej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top