Atmosfera w pracy – co zrobić, by ją poprawić?

Udostępnij

Przychodzisz z uśmiechem do pracy, bez trudu dogadujesz się ze współpracownikami, a przełożony wspiera Cię na każdym kroku. Brzmi dobrze? Nic dziwnego, ponieważ jest to idealna sytuacja, której życzyłby sobie każdy pracownik. Czasami jednak nie wszystko wygląda tak kolorowo. Dobra atmosfera w pracy jest jednak wyjątkowo ważna, dlatego warto abyś zwrócił uwagę na to, jak możesz o nią zadbać.

Twój sukces i zadowolenie w życiu zawodowym uwarunkowane są wieloma czynnikami. Wpływ na nie ma przede wszystkim Twoje zaangażowanie i możliwość realizowania własnych ambicji i celów. Równie ważnym elementem jest jednak atmosfera w pracy. Od tego, jaki klimat panuje w firmie, w której jesteś zatrudniony zależy nie tylko Twoje samopoczucie, ale również to, jak wykonujesz codzienne obowiązki zawodowe.

Czym jest dobra atmosfera w pracy?

Przyjazna atmosfera w pracy to jeden z fundamentów poprawnego funkcjonowania każdej firmy. Składa się na nią kilka elementów. Przede wszystkim, są to dobre relacje między współpracownikami, którzy odnoszą się do siebie z szacunkiem i uprzejmością oraz chętnie pomagając sobie w ewentualnych trudnościach. Nie podkopują nawzajem swojej pozycji zawodowej, nie plotkują, nie obgadują się za plecami, nie donoszą i nie stosują zasad niezdrowej rywalizacji – słowem, traktują się jak dobrzy znajomi.

Dobra atmosfera w pracy to także odpowiednie podejście pracodawcy wobec podwładnych.  Kompetentny przełożony musi więc zadbać m.in. o nienaganną komunikację, jasne wyznaczanie celów oraz wspieranie i docenianie pracowników. Ponadto, powinien odznaczać się zwykłą, ludzką życzliwością.

Dlaczego atmosfera w pracy jest tak ważna?

Dobra atmosfera w pracy ma ogromne znaczenie. Dzięki niej, o wiele chętniej będziesz wykonywał swoje obowiązki zawodowe. Zrobisz to również efektywniej i szybciej, ponieważ po prostu będzie Ci się chciało angażować w powierzone Ci zadania. Poza tym, wzrośnie Twoja produktywność. Czując wsparcie ze strony zespołu, łatwiej będzie Ci też poradzić sobie z ewentualnymi trudnościami, które mogą pojawić się na Twojej drodze. I co najważniejsze – przyjazna atmosfera w pracy sprawi, że zaczniesz przychodzić do firmy z uśmiechem na twarzy. W gronie miłych i zaufanych ludzi będziesz po prostu czuć się dobrze i bezpiecznie, co znacząco podniesie poziom Twojej satysfakcji z życia zawodowego.

Zła atmosfera w pracy i jej wpływ na wykonywanie obowiązków

Napięta atmosfera w pracy przyniesie z kolei odwrotny skutek. Pod jej wpływem, Twoje samopoczucie ulegnie pogorszeniu, co bezpośrednio wpłynie na wykonywanie przez Ciebie obowiązków. Spadek Twojej wydajności i efektywności to jednak nie jedyne ryzyko takiego stanu rzeczy. Wyjątkowo toksyczna atmosfera w pracy grozi nawet problemami ze zdrowiem. Pamiętaj, że ciągłe zdenerwowanie i zmęczenie w dłuższej perspektywie czasu mogą doprowadzić Cię do wypalenia zawodowego lub depresji.

Widać więc wyraźnie, że atmosfera w pracy to coś, o co należy zadbać. O ile nie masz wpływu na to, jak postępuje pracodawca, o tyle zawsze  możesz postarać się o poprawienie własnych stosunków ze współpracownikami. Oczywiście,  wiele zależy też od ich podejścia i chęci. Mimo to, dzięki pewnym zachowaniom możesz pokazać im, że jesteś do nich pozytywnie nastawiony i nie szukasz konfliktów tylko, wręcz przeciwnie, chcesz zbudować pozytywną atmosferę w miejscu pracy.

Jak poprawić atmosferę w pracy? Po pierwsze: bądź przyjacielski i pozytywnie nastawiony

Niemiła czy nerwowa atmosfera w pracy to coś, czego każdy chciałby uniknąć. Jeżeli jednak stała się faktem, zawsze można spróbować coś z tym zrobić. Pamiętaj przy tym, że zmiana zawsze zaczyna się od nas samych. Dlatego też w pierwszej kolejności zwróć uwagę na własne zachowanie i postaraj się o stworzenie przyjacielskich relacji ze współpracownikami.

Podstawą dobrej atmosfery w pracy jest pozytywne nastawienie. Traktuj innych z szacunkiem, życzliwością i sympatią, a istnieje duża szansa, że odwdzięczą Ci się tym samym. Uśmiechaj się do ludzi i nie unikaj kontaktów z nimi – nawet krótka rozmowa w pogodnym tonie może pomóc Ci w zjednaniu sobie współpracowników. Pamiętaj też o uprzejmości – przytrzymanie drzwi  lub przepuszczenie kolegi lub koleżanki to naprawdę drobny gest, który nic Cię nie kosztuje, a świadczy o Twojej kulturze i miłym usposobieniu.

Zwróć także uwagę na swoje podejście do życia. Jeśli ciągle chodzisz z ponurą miną, raczej trudno będzie Ci się z kimś zakolegować. Co więcej, Twój nastrój może udzielić się innym ludziom, a od tego już tylko krok do napiętej atmosfery w pracy. Oczywiście, każdemu może się przytrafić gorszy dzień, jednak gdy nie masz na głowie żadnych problemów, postaraj się o choć odrobinę optymizmu i entuzjazmu.

Oferowanie pomocy i wsparcia, czyli sposób na poprawę atmosfery w pracy

Atmosfera w miejscu pracy z pewnością poprawi się, gdy będziesz koleżeński i pomocny. Jeśli widzisz, że Twój współpracownik ma problem z którymś z obowiązków zawodowych, zaoferuj mu wsparcie. Nie chodzi tu oczywiście o przejmowanie cudzych zadań, a jedynie drobną pomoc od czasu do czasu. Tak naprawdę czasami wystarczy jedynie kilka miłych słów, które podniosą Twojego kolegę lub koleżankę na duchu i zmotywują ich do działania.

Zależy Ci na dobrej atmosferze w pracy? Nie uprzykrzaj życia innym!

Jeśli zależy Ci na dobrej atmosferze w pracy, zastanów się, czy nie masz jakichś irytujących nawyków. Może w trakcie przerwy lubisz głośno rozmawiać przez telefon albo czasami zdarza Ci się trzasnąć drzwiami? Takie zachowania nigdy nie są pożądane, ponieważ mogą przeszkadzać Twoim współpracownikom. Dlatego postaraj się je wyeliminować i daj w ten sposób przykład innym. Jeśli pójdą w Twoje ślady, atmosfera w pracy z pewnością się poprawi.

Jak stworzyć dobrą atmosferę w pracy? Wyeliminuj plotkowanie!

Plotki, złośliwe komentarze, obgadywanie za plecami i… zła atmosfera w pracy gotowa. Dlatego unikaj rozsiewania niesprawdzonych informacji, a także rozpowiadania na około rzeczy, które ktoś powierzył Ci w sekrecie. W innym przypadku, szybko stracisz zaufanie i szacunek swoich współpracowników.  Powstrzymaj się także od radykalnego oceniania innych osób – oczywiście, nie musisz wszystkich lubić, jednak obmawianie czy oczernianie kogoś nie pomoże Ci w naprawieniu relacji, a wręcz przeciwnie – doprowadzi do ich pogorszenia.

Spokój, opanowanie i współpraca – recepta na pracę w dobrej atmosferze

Nerwowa atmosfera w pracy czasami jest trudna do uniknięcia. W niektórych zawodach trzeba bowiem zmierzyć się ze stresującymi sytuacjami. Przykładowo, kontakt z nieprzyjemnymi klientami niejako wpisany jest w profesję kelnerakonsultanta telefonicznego czy sprzedawcy w sklepie. Po takiej konfrontacji bardzo łatwo o wzburzenie i wyżycie się na niczemu nie winnych współpracownikach. Postaraj się jednak do tego nie dopuścić. Weź kilka głębokich wdechów i wydechów i opanuj emocje. Podobnie zrób też w sytuacji konfliktu lub nieporozumienia z kolegą czy koleżanką z pracy. Zamiast wdawać się w kłótnie i podnosić głos, odczekaj chwilę i wycisz się, a dopiero później ze spokojem przedyskutuj zaistniały problem. Spróbuj też rozwiązywać spory w sposób ugodowy – czasami zamiast przystawać przy swoim, lepiej zgodzić się na kompromis. Pamiętaj bowiem, że grunt to merytoryczna rozmowa, bez oskarżeń i pretensji, za to ze wspólnym dążeniem do wyjaśnienia konfliktowej sytuacji.

Warto również, abyś po prostu nauczył się współpracować z innymi, nawet mimo pewnych niesnasek między wami. Działanie zespołowe to ważny element wielu zawodów. Dlatego popracuj nad komunikacją i zawsze uważnie słuchaj swoich kolegów i koleżanek. Dodatkowo, odnoś się do nich z szacunkiem, nawet gdy nie zgadzasz się ze wszystkim, co mówią.

Jeśli chcesz poprawić atmosferę w pracy, możesz też postawić na integrację poza godzinami wykonywania obowiązków zawodowych. Spróbuj zaproponować wspólne wyjście, które pozwoli na lepsze poznanie się wszystkich członków zespołu.

Toksyczna atmosfera w pracy – kiedy warto zgłosić problem pracodawcy?

Czasami jednak atmosfera w pracy staje się nie do zniesienia, a wszystkie Twoje starania nie przynoszą rezultatu. Jeżeli czujesz, że padasz ofiarą niepożądanych zachowań, np. pomówień, mobbingu czy molestowania nie zwlekaj, tylko zgłoś to do pracodawcy. Pamiętaj – to nie donos, tylko dbałość o własne zdrowie i komfort. Kompetentny przełożony dołoży wszelkich starań, aby sprawiedliwie rozwiązać Twój problem. Jeśli jednak nie możesz liczyć na jego wsparcie, zawsze możesz zgłosić się do innych organów, jak np. Państwowa Inspekcja Pracy.

Jak widzisz, atmosfera w pracy ma kluczowe znaczenie. Jeśli chcesz znaleźć zatrudnienie w miejscu, w którym współpracownicy przyjmą Cię z pozytywnym nastawieniem, sprawdź najnowsze oferty w Kiwi Jobs! Wybierz to, które podoba Ci się najbardziej i aplikuj, a odpowiedź otrzymasz w zaledwie 48 godzin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top