Rozmowa o pracę – czego unikać, by nie zrazić do siebie rekrutera?

Udostępnij

Przed Tobą rozmowa o pracę? Doskonale! Jesteś na dobrej drodze do znalezienia nowego zatrudnienia. Podczas spotkania z rekruterem powinieneś dołożyć wszelkich starań, aby zrobić na nim dobre wrażenie. Niestety, w takiej sytuacji bardzo łatwo o popełnienie gafy. Musisz więc zwrócić uwagę na kilka podstawowych błędów, których w szczególności powinieneś się wystrzegać.

Rozmowa o pracę wywołuje stres, który często znajduje odbicie w naszym zachowaniu. Nowe miejsce, swego rodzaju presja, spotkanie z obcym człowiekiem… W takich warunkach wystarczy chwila nieuwagi i możesz powiedzieć coś nieprzemyślanego, co przekreśli Twoje szanse na zdobycie zatrudnienia. Dlatego też podstawą jest opanowanie nerwów i odpowiednie przygotowanie – dzięki temu o wiele łatwiej będzie Ci uniknąć ewentualnych błędów.

Rozmowa o pracę jako kluczowy element rekrutacji

Rozmowa o pracę, czyli inaczej rozmowa kwalifikacyjna to główny element rekrutacji. To od niej zależy czy otrzymasz zatrudnienie czy też rekruter podziękuje Ci za dalszą współpracę. Podczas takiego spotkania twarzą w twarz ma bowiem szansę na dokładną weryfikację Twoich umiejętności i predyspozycji. Od Ciebie zależy więc, w jaki sposób się zaprezentujesz i czy przykujesz jego uwagę.

Jeśli czytałeś nasze poprzednie wpisy, miałeś już okazję dowiedzieć się, co mówić na rozmowie kwalifikacyjnej i jak zachwycić rekrutera. Warto jednak abyś miał też świadomość, jakich błędów powinieneś unikać. Zbędne gesty, niepotrzebne słowa czy niemiłe zachowanie mogą bowiem pozbawić Cię szansy na pomyślne przejście przez rozmowę o pracę.

Czeka Cię rozmowa o pracę? Bądź słowny!

Dobry kandydat do pracy to przede wszystkim osoba słowna i odpowiedzialna. Najlepiej więc, abyś zaprezentował się w ten sposób już w momencie, w którym rekruter próbuje się z Tobą skontaktować. Zawsze odbieraj telefony od potencjalnego pracodawcy lub oddzwaniaj na nieodebrane połączenia. Dzięki temu nie tylko pokażesz, że zależy Ci na zdobyciu pracy, ale też po prostu zachowasz się kulturalnie i z klasą.

Jeżeli rekruter podczas rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon zaprosi Cię do firmy, ustal z nim dogodny termin takiego spotkania. Gdy już się umówisz, pamiętaj o jednym – koniecznie przyjdź na rozmowę o pracę! Choć brzmi to jak oczywista i banalna rada, wielu kandydatów się do niej nie stosuje. Nie tylko nie przychodzą na umówione spotkanie, ale też nie informują pracodawcy o tym, że nie zamierzają pojawić się w jego przedsiębiorstwie. Nie bierz z nich przykładu – takie zachowanie to elementarny brak szacunku, który bardzo źle wpłynie na Twój wizerunek.

Gdy już wybierasz się na spotkanie z rekruterem zadbaj o to, aby dotrzeć na nie na czas. Rozmowa o pracę rozpoczęta spóźnieniem to duża gafa. Jeśli jednak wiesz, że się spóźnisz, po prostu zadzwoń do pracodawcy i go o tym poinformuj – w ten sposób unikniesz niezręcznej sytuacji.

Przed rozmową o pracę odrób pracę domową

Będąc na rozmowie kwalifikacyjnej musisz pokazać się jako osoba profesjonalna i odpowiedzialna. Jak łatwo i szybko zepsuć to wrażenie? Odpowiedź jest prosta – przyjść nieprzygotowanym!  Siadasz naprzeciwko rekrutera z nerwowym spojrzeniem, a w dodatku nic nie wiesz o firmie, do której aplikujesz, nie masz nic do powiedzenia o sobie i nawet nie starasz się udawać, że jest inaczej. W taki sposób na pewno nie zyskasz przychylności pracodawcy. Przed rozmową w siedzibie firmy musisz więc odrobić pracę domową – przeczytaj informacje na temat przedsiębiorstwa, do którego aplikujesz i zastanów się, jak zaprezentować swoje umiejętności i doświadczenia zawodowe. W tym miejscu pamiętaj jednak, aby nie mówić wyuczonymi formułkami – przygotowanie do rekrutacji nie polega przecież na nauczeniu się na pamięć kilku linijek tekstu.

Rozmowa o pracę i niekulturalne zachowanie. Czego  powinieneś się wystrzegać?

Odpowiednie zachowanie na rozmowie o pracę to klucz do sukcesu. Najważniejsze więc, abyś był miły i uprzejmy. Nie traktuj innych z góry i nie wywyższaj się – to, że chcesz pokazać się od jak najlepszej strony nie oznacza, że masz dyskredytować innych. Pamiętaj również, że choć pewność siebie jest w cenie, nie należy z nią przesadzać. W innym wypadku, wyjdziesz na osobę zarozumiałą i zadufaną. To wspaniale, że znasz swoją wartość i wiesz, w czym jesteś dobry, jednak pokaż to w kulturalny sposób. Nie rozsiadaj się nonszalancko i nie rzucaj przemądrzałych tekstów. Podejście „co to nie ja” nie jest mile widziane. Odrobina skromności naprawdę nie zaszkodzi, a rozmowa o pracę to sytuacja, w której powinieneś skupić się na tym, aby być profesjonalnym, ale i przyjacielskim. Daj się polubić, a Twoje szanse na zdobycie zatrudnienia na pewno wzrosną.

Powinieneś jednak zrezygnować ze zbytniego spoufalania się z rekruterem. Nie przechodź na „Ty”, o ile Twój rozmówca sam tego nie zaproponuje. Unikaj też niesmacznych żartów, które są uznawane za wulgarne, seksistowskie czy rasistowske oraz powstrzymaj się od ironicznych komentarzy dotyczących firmy, w której starasz się o pracę.

Choć do humoru powinieneś podchodzić z dystansem, z drugiej strony warto też, abyś unikał nadmiernego narzekania. A to zimno, a to deszcz pada, a to duże korki… Powodów niezadowolenia może być wiele. Podczas spotkania z rekruterem warto jednak pokazać trochę entuzjazmu! Pamiętaj też, że to w końcu rozmowa o pracę – powinieneś więc przede wszystkim skupić się na kwestiach zatrudnienia.

Jeśli nie chcesz wyjść na niekulturalnego ignoranta, przed spotkaniem rekrutacyjnym musisz także pamiętać o wyciszeniu telefonu komórkowego. Dzięki temu, w trakcie rozmowy nie rozlegnie się nagle dźwięk przychodzącego połączenia, które nie tylko może wybić Cię z rytmu, ale również zrobi złe wrażenie na rekruterze. Odbieranie telefonu czy bawienie się nim po prostu nie leży w dobrym tonie.

Profesjonalna rozmowa o pracę, czyli szczerość przede wszystkim

A co mówić na rozmowie kwalifikacyjnej o sobie? Przede wszystkim prawdę! Największym błędem, jaki możesz popełnić jest kłamanie. Wprawny rekruter bardzo szybko zorientuje się, że plączesz się w zeznaniach, przez co wyjdziesz w jego oczach na kombinatora. Oczywiście, każdy chce zaprezentować się jak najlepiej, w związku z czym czasami zdarza nam się nieco podkoloryzować własne osiągnięcia. Najczęściej jednak mijanie się z prawdą nie wyjdzie Ci na dobre – unikaj go, jeśli chcesz być postrzegany jako profesjonalista.

Czego nie mówić na rozmowie kwalifikacyjnej?

Czego nie mówić na rozmowie kwalifikacyjnej oprócz nieprawdziwych informacji na swój temat? Istnieje wiele sformułowań, których powinieneś unikać. Oto podstawowe z nich.

  • Potrzebuję pracy, a tylko Państwa firma się do mnie odezwała.

Jeśli w ten sposób odpowiesz na pytanie, dlaczego chcesz pracować właśnie dla tego przedsiębiorstwa, istnieje duża szansa, że nie otrzymasz tej posady. Rekruter pytając Cię o Twoją motywację do pracy liczy na to, że okażesz swoje zainteresowanie konkretną ofertą i pokażesz, dlaczego jesteś dobrym kandydatem na dane stanowisko. Argumentacja „bo potrzebuję zatrudnienia” jest mało przekonująca.

  • Mój poprzedni pracodawca był beznadziejny. / Mogę Państwu zdradzić, że poprzedni pracodawca…

Dyskredytowanie, oczernianie czy zdradzanie tajemnic poprzedniego pracodawcy to ogromny błąd. Po pierwsze dlatego, że wyjdziesz na osobę niedyskretną, której nie można zaufać. Po drugie, pokażesz się jako osoba o negatywnym nastawieniu. Oczywiście, nie dotyczy to wszystkich sytuacji – jeśli w poprzedniej pracy padłeś ofiarą nieuczciwości czy mobbingu, możesz postawić na szczerość. Nie wdawaj się jednak w szczegóły i np. powiedz, że Twój przełożony działał niezgodnie z prawem.

  • Odpowiedź na to pytanie jest przecież w moim CV.

Rekruter doskonale wie, co znajduje się w Twojej aplikacji o pracę. Jeśli pyta Cię o informacje z Twojego życiorysu, liczy na to, że rozwiniesz temat i przedstawisz mu jakieś szczegóły.

  • Ładnie Pan/Pani wygląda. / Widzę, że w firmie pracują piękne kobiety/przystojni mężczyźni.

Mówienie komplementów jest miłe, jednak na stopie towarzyskiej. Rozmowa o pracę to spotkanie formalne, więc unikaj tego typu stwierdzeń, ponieważ może to prowadzić do niezręcznej sytuacji.

  • Musimy zakończyć rozmowę, bo mam rozmowę w innej firmie/mam ważną sprawę do załatwienia.

Umawiając się na rozmowę o pracę, zarezerwuj na nią odpowiednią ilość czasu, tak, abyś nie musiał się spieszyć. Potraktuj rekrutera z szacunkiem, a nie z lekceważeniem.

Rozmowa o pracę a zadawanie pytań rekruterowi – błędy, których warto unikać

Rozmowa o pracę to nie przesłuchanie, tylko dialog, dlatego też warto, abyś również Ty zadawał pytania rekruterowi. Lepiej jednak abyś unikał kilku tematów.

  • Czym zajmuje się Państwa firma?

To oczywiste – zadając takie pytanie pokażesz, że jesteś nieprzygotowany do spotkania. Jeśli nie chciało Ci się nawet sprawdzić, do jakiej firmy aplikujesz, po co marnujesz czas swój i rekrutera?

  • Jak wyglądają urlopy w firmie? / Kiedy mogę liczyć na urlop?

Jeszcze nie zacząłeś pracy, a już pytasz o urlop? To nie stawia Cię w dobrym świetle. Poruszenie tego tematu lepiej zostaw na później – teraz skup się na tym, aby pokazać, że zależy Ci na zdobyciu zatrudnienia.

  • Pytania? W zasadzie to nie mam żadnych pytań.

Na koniec rozmowy kwalifikacyjnej, rekruter zazwyczaj prosi, aby kandydat zadał jakieś pytanie. To nie tylko Twoja szansa na to, żeby dowiedzieć się jeszcze więcej o ofercie zatrudnienia, ale również na to, by pokazać się jako osoba zaangażowana. Jeśli nie będziesz mieć żadnych pytań, zrobisz wrażenie kogoś niezainteresowanego daną ofertę, a to z pewnością nie wpłynie dobrze na Twój wizerunek.

Wiesz już, czego unikać na rozmowie o pracę. Teraz pozostaje Ci już tylko umówić się na spotkanie z rekruterem! W tym celu sprawdź najnowsze oferty w Kiwi Jobs. Wybierz tę, która podoba Ci się najbardziej i aplikuj – pracodawca odpowie na Twoje zgłoszenie w ciągu zaledwie 48 godzin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top