Praca dla studenta – jak pogodzić studia z zatrudnieniem?

Udostępnij

Studia – czas nauki, rozwoju i spotkań towarzyskich. Czy można go połączyć z wykonywaniem obowiązków zawodowych? Jak najbardziej! Praca dla studenta dostępna jest w wielu branżach. Jeśli więc studiujesz, zastanów się nad znalezieniem zatrudnienia – może Ci się to po prostu opłacić.

Studia to dla wielu osób moment, w którym muszą się, przynajmniej częściowo, usamodzielnić i zacząć na siebie zarabiać. Nawet jeśli nie jesteś w takiej sytuacji, warto abyś pomyślał o rozpoczęciu kariery zawodowej jeszcze podczas nauki. Praca dla studenta jest bowiem dobrą szansą na dorobienie do domowego budżetu i zyskanie pieniędzy na własne wydatki. Dodatkowo, dzięki niej możesz też wytrenować w sobie wiele przydatnych umiejętności miękkich. Pamiętaj, że wbrew pozorom są one bardzo pożądane na rynku pracy. Nawet zwykłe zatrudnienie w gastronomii pomoże Ci więc w zdobyciu cennych kompetencji, które mogą docenić przyszli pracodawcy.

Studia i praca – dlaczego warto połączyć te dwie sfery życia?

Studia i praca – te dwie dziedziny nie muszą się wykluczać. Co więcej, warto aby szły ze sobą w parze. Jest tak z kilku powodów. Przede wszystkim zatrudnienie, nawet w branży niezwiązanej z kierunkiem Twojej nauki, pozwoli Ci na zdobycie doświadczenia zawodowego, a także wielu kompetencji, które przydadzą Ci się zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Pierwsza praca dla studenta to bowiem możliwość ogólnego rozwoju. Dzięki niej, zyskasz użyteczne umiejętności miękkie, które są bardzo pożądane na rynku pracy. Będziesz miał okazję m.in. popracować nad swoją asertywnością, a także nauczyć się lepszego organizowania czasu, radzenia sobie z trudnościami oraz efektywnego komunikowania się z ludźmi. Takie zdolności interpersonalne bez wątpienia są niezwykle wartościowe, a praca na studiach w znaczący sposób ułatwia ich zdobycie. Będziesz mógł później pochwalić się nimi w CV i opowiedzieć o nich na rozmowie kwalifikacyjnej w kolejnym miejscu zatrudnienia.

Praca dla studenta ma też jedną ważną i oczywistą zaletę. Dzięki niej możesz zarabiać. Jest to konieczne, jeśli musisz sam się utrzymać. Czynsz i rachunki same się nie opłacą, tak samo jak wszelkie wyjścia ze znajomymi i inne przyjemności. Nie zawsze przecież możesz liczyć na wsparcie rodziców, którzy dołożą Ci parę groszy do Twojego studenckiego życia. Nawet jeśli zdecydują się to zrobić, warto abyś trochę ich odciążył i pokazał, że sam również umiesz o siebie zadbać. Weź więc sprawy w swoje ręce i znajdź pracę, którą będziesz mógł połączyć ze studiami. Nie tylko będziesz mieć własne pieniądze, ale pokażesz też bliskim, że jesteś osobą samodzielną i odpowiedzialną.

Jeśli jednak mieszkasz w domu rodzinnym i nie musisz sam się utrzymywać, i tak warto abyś znalazł pracę. Zarobione w niej pieniądze możesz wówczas przeznaczyć na własne, codzienne przyjemności lub odłożyć je, np. na wakacyjny wyjazd.

Praca dla studenta dziennego, czyli jak pogodzić naukę z obowiązkami zawodowymi

Praca na studiach zaocznych lub wieczorowych jest bardzo prosta do zorganizowania. Kształcenie w tym trybie jest bowiem dostosowane do potrzeb osób pracujących i bez problemu umożliwia podjęcie aktywności zawodowej. A co z pracą dla studenta dziennego? Ona również jest możliwa. Konieczne jest jednak dopasowanie jej do harmonogramu zajęć na uczelni tak, aby nie kolidowała z nauką. Dobrym rozwiązaniem jest więc praca na pół etatu lub zatrudnienie w jeszcze mniejszym wymiarze godzin, umożliwiające wykonywanie obowiązków zawodowych, np. wieczorami lub w weekendy. Co ważne, wielu pracodawców jest otwartych na takie rozwiązanie. Oferują wówczas elastyczny grafik, który bez trudu można dostosować do własnych preferencji.

Nie ma jednak co ukrywać, że studia i praca to o wiele więcej obowiązków. Jeśli nie chcesz, aby ucierpiała na tym Twoja edukacja, musisz postarać się o lepszą organizację. Dlatego też, jeśli długo dojeżdżasz do pracy, nie marnuj tego czasu, tylko wykorzystaj go na naukę. Dodatkowo, przed ważnymi zaliczeniami na studiach postaw na pracę grupową i zaproponuj kolegom i koleżankom podzielenie się materiałem do opracowania – dzięki temu, o wiele szybciej uporacie się z przygotowaniem do egzaminu.

Jaka jest najlepsza praca dla studenta i czy trudno ją znaleźć?

Najlepsza praca dla studenta to nie tylko taka, którą można pogodzić z nauką, ale również taka, która przynajmniej w małym stopniu odpowiada zainteresowaniom konkretnej osoby. To oczywiście optymalne rozwiązanie. Jeśli więc myślisz nad rozpoczęciem zatrudnienia, zastanów się, w jakim kierunku chcesz się rozwijać i co lubisz robić w wolnym czasie. Weź jednak pod uwagę to, że nawet zajęcie pozornie niezwiązane z Twoim kierunkiem studiów może pomóc Ci w zdobyciu przydatnych umiejętności.

A jak znaleźć pracę na studiach? Po prostu zacznij wysyłać zgłoszenia. Pamiętaj, że pracodawcy często są otwarci na młode osoby i oferują im ciekawe szkolenia oraz możliwość zdobycia cennych doświadczeń. Co więcej, wielu z nich szuka właśnie studentów.  Dlaczego? To proste. Po pierwsze dlatego, że tacy kandydaci do pracy są bardziej elastyczni i nie podchodzą do swoich obowiązków rutynowo. Ponadto, chcą się rozwijać i wnoszą nową energię do zespołu. Drugim powodem, dla którego praca dla studentów jest na wyciągnięcie ręki, jest możliwość zaproponowania im zatrudnienia na podstawie umowy cywilnoprawnej (np. umowy zlecenie) bez konieczności opłacania składek ZUS (jest to możliwe do momentu ukończenia przez studenta 26. roku życia). Dla pracodawców to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala im na spore oszczędności.

Znalezienie zatrudnienia nie powinno być więc trudne. Co więcej, praca na studiach możliwa jest w wielu sektorach. Wśród nich dominuje jednak obsługa klienta oraz zatrudnienie w branży gastronomicznej.

Praca dla studenta w call center

Jednym z najpopularniejszych wyborów młodych osób jest zatrudnienie się w charakterze konsultanta telefonicznego. Taka praca dla studenta dostępna jest we wszystkich dużych miastach. Najczęściej jest bardzo elastyczna, dlatego bez trudu można pogodzić ją z nauką. Wybierając taki zawód, często można liczyć na dobre benefity pozapłacowe oraz możliwość rozwijania umiejętności interpersonalnych. Praca „na słuchawce” nie jest jednak dla każdego – aby ją wykonywać, trzeba być komunikatywnym i odpornym na stres.

Praca dla studenta w sklepie

Innym zawodem związanym z obsługą klienta jest profesja sprzedawcy. Takie stanowisko można objąć w firmach oferujących różnorodny asortyment, m.in. w sklepach odzieżowych, obuwniczych, elektronicznych czy zoologicznych. W tym przypadku, najlepiej aby praca dla studenta była dostosowana do jego zainteresowań i preferencji. Przykładowo, jeśli lubisz modę, wybierz zatrudnienie w butiku sprzedającym ubrania. Dzięki temu, będziesz mógł rozwijać swoje hobby i dodatkowo na tym zarabiać.

Praca dla studenta w branży gastronomicznej

Branża gastronomiczna daje duże możliwości zatrudnienia dla młodych ludzi. Praca dla studentów możliwa jest m.in. w zawodzie kelnera, barmana czy baristy. Choć często wymaga odpowiednich umiejętności, wielu pracodawców poszukuje też pracowników „do przyuczenia”. Zaletą zatrudnienia w gastronomii jest m.in. szeroki wybór lokali oferujących pracę. W większych miastach bez trudu można więc znaleźć bar lub restaurację w pobliżu swojego domu, akademika czy uczelni. Dzięki temu, o wiele łatwiej jest się zorganizować i pogodzić studia z obowiązkami zawodowymi.

Gdzie jeszcze można znaleźć pracę dla studenta?

Praca na studiach może być wykonywana także w innych branżach. Dobrym rozwiązaniem  jest, np. objęcie stanowiska magazyniera lub pracownika produkcji – w tych zawodach często oferowana jest praca zmianowa w niepełnym wymiarze godzin, co umożliwia pogodzenie zajęć na uczelni z obowiązkami zawodowych. Innym pomysłem jest też praca dorywcza jako hostessa, którą wykonuje się jedynie w przypadku konkretnych wydarzeń czy promocji. Studiując, można też zastanowić się nad sprawowaniem opieki nad dziećmi lub udzielaniem korepetycji. Ciekawym rozwiązaniem może się też okazać udział w praktykach lub stażu.

Jak widzisz, praca dla studenta nie jest trudna do znalezienia.  Jeszcze łatwiej będzie Ci ją dostać dzięki Kiwi Jobs. Wystarczy, że wypełnisz krótką formę CV (pamiętaj, aby zaznaczyć w niej, że studiujesz!) i możesz przejść do przeglądania najnowszych ofert z różnych branż. Wybierz interesujące Cię ogłoszenie, sprawdź ile możesz zarobić i aplikuj! Pracodawca odpowie Ci już w 48 godzin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top