Barista – jak zostać specjalistą od kawy?

Udostępnij

Smaczna, aromatyczna, pobudzająca do działania – jedyna w swoim rodzaju kawa! W kawiarni przygotuje Ci ją barista, który jest prawdziwym specjalistą w swoim fachu. Jeśli  i Ty myślisz o wykonywaniu tego zawodu, musisz odznaczać się odpowiednimi kompetencjami, które możesz uzyskać m.in. poprzez udział w specjalnych kursach.

Wsypujesz kawę rozpuszczalną do filiżanki, zalewasz ją wrzątkiem i gotowe! Jeśli jesteś amatorem, takie podejście do przygotowywania tego napoju może wydawać Ci się właściwe. W rzeczywistości jednak, parzenie kawy jest o wiele bardziej skomplikowane, o czym doskonale wie każdy barista. To prawdziwa sztuka, która wymaga nie tylko umiejętności praktycznych czy szerokiej wiedzy, ale również prawdziwej pasji i zaangażowania.

Kto to jest barista?

Barista to prawdziwy specjalista do spraw kawy, który profesjonalnie zajmuje się jej parzeniem. Do zadań takiego pracownika należy też wybieranie i smakowanie napoju oraz podawanie go we właściwy sposób, który odpowiada najwyższym standardom. W tym celu, wykorzystuje on swoją wiedzę na temat rodzajów i gatunków kawy, a także umiejętności związane ze specjalnymi technikami jej przyrządzania.

Współcześnie, barista staje się coraz popularniejszym zawodem. Profesja ta związana jest z branżą gastronomiczną i umożliwia znalezienie zatrudnienia w takich lokalach, jak kawiarnie, restauracje czy hotele.

Jak wygląda praca baristy?

Jeśli chodzi o zawód, jaki wykonuje barista, zakres obowiązków na tym stanowisku nie ogranicza się do obsługi profesjonalnego sprzętu (np. ekspresu) w celu przyrządzania, dekorowania i podawania kawy. Ważnym elementem jest także m.in. doradzanie klientom w kwestii smaku i wyboru odpowiedniego napoju. Praca baristy związana jest bowiem z ciągłym kontaktem z ludźmi i wymaga właściwego podejścia do gości kawiarni czy restauracji. Jeśli myślisz o wykonywaniu tej profesji, musisz więc być osobą komunikatywną, otwartą i uprzejmą. Często przyda Ci się też spora doza cierpliwości.

Oprócz fachowej obsługi klienta, do zadań baristy należy dbanie o porządek w miejscu pracy, a także czystość i konserwację specjalistycznego sprzętu. Ponadto, pracownik zatrudniony na tym stanowisku musi zwracać uwagę na swoją prezencję – od tego,  czy wygląda profesjonalnie często zależy to, jak odbiorą go goście lokalu gastronomicznego.

Barista – kwalifikacje i cechy potrzebne do wykonywania zawodu

Praca baristy wymaga odpowiednich kompetencji. Odnośnie do wykształcenia, wystarczy legitymować się dyplomem ukończenia szkoły średniej lub zawodowej, najlepiej o kierunku gastronomicznym. O wiele ważniejsze jest jednak posiadanie szerokiej wiedzy na temat kawy, a także odznaczanie się konkretnymi umiejętnościami praktycznymi, które można zdobyć, np. poprzez uczestnictwo w dedykowanych kursach dla baristów. To jednak nie jedyne rozwiązanie. Warto bowiem pamiętać, że aplikując do kawiarni często możesz liczyć na to, że pracodawca sam Cię przeszkoli.

Jeśli chcesz wykonywać ten zawód, przyda Ci się także znajomość języka angielskiego, która ułatwi Ci kontakt z zagranicznymi gośćmi. Ponadto, musisz wyróżniać się zestawem odpowiednich cech. Wśród nich królują życzliwość, wysoka kultura osobista, umiejętność pracy z klientem, opanowanie oraz chęć do ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji. Do wykonywania pracy jako barista niezbędna jest też pasja oraz duża dawka kreatywności połączonej z precyzją.

Barista – kurs, który pomoże w rozpoczęciu kariery

Bardzo dobrą metodą na rozpoczęcie kariery jako pracownik kawiarni jest udział w specjalnym szkoleniu. Co istotne, kurs na baristę obejmuje zarówno przygotowanie teoretyczne, jak i praktyczne. W jego trakcie, masz szansę zdobyć informacje m.in. na temat historii kawy, jej gatunków, uprawy i metod zbierania, obróbki ziaren, technik parzenia poszczególnych rodzajów napoju czy pielęgnowania i konserwowania używanego sprzętu. Najważniejsze są jednak zajęcia praktyczne.  Dzięki nim nauczysz się, np. prawidłowej obsługi ekspresu, sposobów spieniania mleka czy przyrządzania wszystkich rodzajów kawy.

Tego typu szkolenie pozwala więc na kompleksowe przygotowanie do wykonywania zawodu oraz rozwinięcie własnych zainteresowań.  Pamiętaj przy tym, że kurs baristy kończy się egzaminem teoretycznym i praktycznym, po których zdaniu otrzymasz specjalny certyfikat. Dzięki takiemu zaświadczeniu, potwierdzającemu zdobyte przez Ciebie umiejętności, łatwiej znajdziesz pracę. Dotyczy to głównie zatrudnienia w bardziej prestiżowych kawiarniach i restauracjach. W pozostałych lokalach, ukończenie specjalistycznego kursu najczęściej nie jest wymagane. Tak naprawdę wystarczy, że jesteś zaangażowany i pełen pasji, a także chcesz się uczyć – wówczas sam pracodawca wprowadzi Cię w tajniki sztuki parzenia kawy.

Jeśli chodzi o kurs na baristę, cena takiego szkolenia uzależniona jest od jego programu oraz czasu trwania. Średni koszt waha się jednak zazwyczaj między 300 a 1000 zł. Czy warto zainwestować te pieniądze? Jeżeli jesteś prawdziwym pasjonatem kawy – bez wątpienia tak. Choć takie szkolenie często nie jest niezbędne do wykonywania pracy, pozwala na zdobycie specjalistycznych umiejętności, które przydadzą Ci się do rozwijania własnego hobby.

Co ciekawe, niektóre firmy proponują też kurs baristy online. Jego cena jest zazwyczaj dogodna. Pamiętaj jednak, że takie szkolenie nie obejmuje zajęć praktycznych z Twoim udziałem. Tym samym, uniemożliwia ćwiczenie technik i umiejętności pod okiem profesjonalistów.

Barista – jak zacząć pracę bez odbycia kursu?

Jeżeli nie jesteś pewien, czy w Twoim przypadku kurs baristyczny jest dobrym rozwiązaniem,  możesz postawić na samodzielną naukę. Takie podejście wymaga jednak od Ciebie dużo cierpliwości i samozaparcia. W pierwszej kolejności, musisz zdobyć wiedzę teoretyczną. W tym celu powinieneś czytać artykuły i blogi branżowe oraz przeglądać strony internetowe poświęcone sztuce parzenia kawy. Pomocne może być też obserwowanie tematycznych kanałów na portalu YouTube. Dostępne tam darmowe filmy w łatwy i przystępny sposób przybliżą Ci tajniki takich napojów, jak espresso, cappuccino czy latte.

Zastanawiając się, jak zostać baristą, nie możesz zapomnieć o tym, że najważniejsza jest praktyka. Trening czyni mistrza, dlatego ucząc się samodzielnie również musisz postawić na ciągłe ćwiczenia. Przyda Ci się do tego odpowiedni sprzęt. Zestaw baristy to jednak nie tylko młynek czy ekspres do kawy. Jeśli podchodzisz do sprawy profesjonalnie, powinieneś zaopatrzyć się też, np. w dzbanek do spieniania mleka, tamper, czyli urządzenie do ubijania zmielonej kawy do espresso, odbijak na fusy czy pisak do latte art, przy pomocy którego stworzysz słynne, misterne wzory na powierzchni napoju.

Co zrobić, gdy masz już sprzęt? Odpowiedź jest prosta: ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Jeśli posiadasz już przynajmniej podstawowe umiejętności, możesz zacząć rozglądać się za pracą. Pamiętaj, że nawet początkujące osoby mają szansę na znalezienie zatrudnienia. Wielu pracodawców przychylnie patrzy na takich kandydatów, o ile tylko wykazują się entuzjazmem i chęcią do nauki. W takiej sytuacji, barista bez doświadczenia często może liczyć na przydatne szkolenia, a także wsparcie przełożonego i pozostałych członków zespołu. Jeżeli więc czujesz, że kawa to Twoja prawdziwa pasja, zaryzykuj i wyślij CV nawet, gdy wcześniej nie pracowałeś w tym zawodzie.

Praca jako barista i jej zalety

W przypadku zawodu, jakim jest barista, praca na tym stanowisku może przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim daje szansę na połączenie obowiązków zawodowych z pasją. Jeżeli więc jesteś miłośnikiem kawy, codzienne zgłębianie tajników przyrządzania tego aromatycznego napoju z pewnością przypadnie Ci do gustu. Co więcej, profesjonalne rozwijanie umiejętności może doprowadzić Cię do dosłownie mistrzowskiego poziomu. Każdego roku organizowane są Mistrzostwa Polski Baristów. Jeśli będziesz naprawdę dobry, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wziął w nich udział. Co ważne, zwycięzca takiego konkursu reprezentuje później nasz kraj na Mistrzostwach Świata Baristów

Zawód baristy ma również inne zalety. Poza realizacją własnej pasji, pozwala na ciągły kontakt z klientami i rozwój umiejętności interpersonalnych. Jeśli lubisz pracę z ludźmi, objęcie tego stanowiska może przynieść Ci wiele satysfakcji. Oprócz tego, wraz ze zdobywaniem doświadczenia, możesz liczyć na zatrudnienie w prestiżowych lokalach.

Jak każdy inny zawód, profesja baristy ma również pewne wady. Wśród nich należy wymienić konieczność wykonywania obowiązków zawodowych na stojąco, co w dłuższej perspektywie czasu może być dość męczące. Oprócz tego, pracownicy w tej branży narażeni są na stres w pracy spowodowany kontaktem z trudnymi klientami czy pracą pod presją czasu.

Jeżeli jednak czujesz, że mimo drobnych niedogodności, przygotowywanie aromatycznego napoju to zajęcie właśnie dla Ciebie, sprawdź najnowsze oferty pracy w Kiwi Jobs! Wybierz interesujące Cię ogłoszenie, zobacz, ile możesz zarobić i aplikuj już dziś.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top