Aplikacja o pracę – dlaczego pracodawca odrzucił Twoje zgłoszenie?

Udostępnij

Wybierasz ofertę zatrudnienia, wysyłasz zgłoszenie i… czekasz. Mija dzień, dwa, trzy… Po pewnym czasie staje się jasne, że Twoja aplikacja o pracę została odrzucona. Dlaczego tak się stało? Istnieje kilka powodów, dla których rekruterzy nie decydują się na kontakt z kandydatem. Sprawdź, co jest najważniejsze dla pracodawców podczas weryfikacji Twojego zgłoszenia!

Znalezienie nowego zatrudnienia wymaga nieco wysiłku. W tradycyjnym trybie, wiąże się z wieloma formalnościami, w tym z koniecznością przygotowania CV i napisania listu motywacyjnego. Dzięki Kiwi Jobs, cały proces jest o wiele łatwiejszy. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz, wyślesz zgłoszenie i poczekasz maksymalnie 48 godzin na odpowiedź. Niestety, nawet te ułatwienia, choć bez wątpienia bardzo pomocne,  nie gwarantują, że Twoja aplikacja o pracę zostanie zaakceptowana. Wiele zależy bowiem od Ciebie i Twojego podejścia do procesu rekrutacji.

Jak powinna wyglądać perfekcyjna aplikacja o pracę?

Dobra aplikacja o pracę to taka, która sprawi, że rekruter zaprosi Cię na rozmowę kwalifikacyjną do siedziby firmy. Aby tak się stało, musisz zaprezentować się w jak najlepszy sposób. Najważniejsze jest więc odpowiednie przygotowanie dokumentów aplikacyjnych. W Kiwi Jobs, musisz jedynie uzupełnić prosty i intuicyjny formularz w formie krótkiego CV. Nie musisz więc tworzyć go od podstaw, a jedynie wpisać najważniejsze informacje na swój temat. Wśród nich znajdują się Twoje dane osobowe i kontaktowe, zdjęcie, opis doświadczenia, wiedzy i umiejętności, a także informacje dodatkowe dotyczące m.in. posiadania statusu studenta czy legitymowania się prawem jazdy oraz tzw. książeczką sanepidu.

Uzupełniając swoje CV pamiętaj, aby nie pominąć żadnej sekcji i zadbać o to, żeby Twoja aplikacja o pracę była kompletna. Dzięki temu pracodawca od razu zobaczy, że jesteś osobą dokładną i skrupulatną, co z pewnością będzie przemawiać na Twoją korzyść. Ponadto, jeżeli dodasz wszystkie informacje, rekruterowi o  wiele łatwiej będzie zweryfikować Twoje zgłoszenie. Dlatego też, nawet jeśli bardzo się spieszysz, przed wysłaniem aplikacji sprawdź, czy starannie ją uzupełniłeś. Wypełnienie CV zajmie Ci tylko kilka minut, a może przesądzić o tym, czy dostaniesz propozycję zatrudnienia.

Aplikacja o pracę w Kiwi Jobs – na co największą uwagę zwracają pracodawcy?

Oczywistym jest, że aplikacja o pracę powinna być wypełniona w całości. Są jednak pewne jej elementy, na które rekruterzy zwracają szczególną uwagę. Z ankiety przeprowadzonej wśród pracodawców w Kiwi Jobs wynika, że najważniejsza jest to, w jakim wymiarze godzin jesteś w stanie podjąć zatrudnienie (pełen etat lub pół etatu). Dlaczego jest to tak istotne? Firmy, które proponują pracę na takich stanowiskach, jak np. zawód kelnera, magazyniera czy sprzedawcy, często oferują elastyczny grafik. Twoja dostępność w określonych godzinach może więc przesądzić o tym, czy zostaniesz przyjęty.

Równie ważne jest Twoje doświadczenie. Pamiętaj więc, aby Twoja aplikacja o pracę zawierała informacje dotyczące wszystkich poprzednich miejsc zatrudnienia. Jeśli jednak nie byłeś wcześniej aktywny zawodowo, nie załamuj się. Wielu przedsiębiorców jest otwartych nawet na osoby bez doświadczenia,  Czytaj jednak uważnie oferty pracy. Jeśli znajdziesz tam wyraźne informacje dotyczące tego, że pracodawca oczekuje wcześniejszego doświadczenia, a Ty go nie posiadasz – nie wysyłaj zgłoszenia, ponieważ i tak prawdopodobnie zostanie ono odrzucone.

Ważnym elementem Twojego zgłoszenia jest także zdjęcie. Co prawda nie jesteś zobowiązany do jego wstawienia, jednak warto abyś je umieścił. Profesjonalna fotografia zwiększa Twoją wiarygodność i sprawia, że pracodawca ma do Ciebie większe zaufanie, ponieważ wie, że ma do czynienia z realnym kandydatem.

Aplikacja o pracę – dlaczego rekruter się z Tobą nie skontaktował?

Jeśli wypełniłeś uważnie swoje CV, pozostaje Ci wysłać zgłoszenie i chwilę poczekać. W Kiwi Jobs, odpowiedź powinieneś otrzymać w maksymalnie 48 godzin. W idealnym scenariuszu, po tym czasie pracodawca powinien odezwać się do Ciebie na czacie lub przeprowadzić z Tobą wstępną rozmowę kwalifikacyjną przez telefon. Czasami jednak tak się nie dzieje, ponieważ Twoja aplikacja o pracę została odrzucona. Choć nie da się określić wszystkich przyczyn tego stanu rzeczy, warto znać kilka najbardziej popularnych powodów, dla których rekruter nie decyduje się na kontakt z Tobą.

Doświadczenie niedopasowane do oferty

Wyobraź sobie taką sytuację. Aplikujesz na stanowisko barmana, od którego pracodawca wymaga wcześniejszego doświadczenia. Co prawda już wcześniej pracowałeś, ale jako magazynier, a ze sztuką tworzenia koktajli czy szeroko pojętą gastronomią nie miałeś nigdy nic wspólnego. Coś tu zgrzyta, prawda? Nic więc dziwnego, że Twoja aplikacja o pracę została odrzucona. Sam fakt doświadczenia zawodowego czasami nie wystarczy – często musi być ono związane z konkretnym zawodem lub branżą. Dlatego przede wszystkim czytaj oferty zatrudnienia i aplikuj na te, które odpowiadają Twoim predyspozycjom – w ten sposób zaoszczędzisz sobie ewentualnych rozczarowań. To również o wiele bardziej efektywna metoda niż wysyłanie zgłoszeń hurtowo i na „chybił-trafił”.

Brak odpowiedniej dostępności z Twojej strony

Możesz pracować tylko 20 godzin tygodniowo, a firma szuka pracownika na pełen etat? Twoja aplikacja zapewne zostanie odrzucona. Ponownie – zaoszczędź czas zarówno sobie, jak i pracodawcy i nie wysyłaj zgłoszenia do pracy, której i tak nie będziesz mógł podjąć.

Trudności ze skontaktowaniem się z Tobą

Wyglądasz jak idealny kandydat na dane stanowisko, pracodawca chce się z Tobą skontaktować i… Nie może tego zrobić. Albo nie umieściłeś danych kontaktowych w CV albo ignorujesz starania rekrutera – nie odpisujesz na czacie i nie odbierasz telefonów. Brzmi niepoważnie, prawda? Jeśli starasz się o pracę, zadbaj więc o to, aby potencjalny pracodawca mógł z Tobą porozmawiać. To jedyny sposób na otrzymanie propozycji zatrudnienia – w innym przypadku, Twoja aplikacja zostanie odrzucona. Jeżeli jednak rekruter dzwoni do Ciebie, a Ty w danym momencie nie możesz rozmawiać – mimo wszystko postaraj się odebrać telefon, by poinformować rozmówcę o obecnej sytuacji. Dzięki temu, będziecie mogli wspólnie ustalić dogodny dla obu stron termin kontaktu, w konsekwencji czego nie stracisz szansy na zdobycie pracy.

Pamiętaj również, że świat jest wbrew pozorom mały. Jeżeli zignorujesz rekrutera, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zapamięta on Twoje nieeleganckie zachowanie. Może to wpłynąć na Twoje szanse na znalezienie zatrudnienia w przyszłości. Gdy zdecydujesz się ponownie aplikować do danej firmy, rekruter, nauczony doświadczeniem, po prostu odrzuci Twoje zgłoszenie.

Zbyt późno wysłane zgłoszenie

Widzisz ciekawą ofertę zatrudnienia, ale zwlekasz z wysłaniem zgłoszenia? To błąd! Jeśli się spóźnisz, Twoja aplikacja o pracę zostanie odrzucona z powodu zakończonej rekrutacji. Dlatego też nie ociągaj się i jeśli dane stanowisko przykuje Twoją uwagę, nie wahaj się zaaplikować na nie od razu.

Konkurencja, czyli inni byli lepsi

Nie oszukujmy się, czasami nawet perfekcyjna aplikacja o pracę wysłana na czas to za mało. Jeśli dana oferta cieszy się dużym zainteresowaniem, może zdarzyć się tak, że ktoś będzie miał od Ciebie większe doświadczenie i szersze kompetencje, w związku z czym to on otrzyma propozycję zatrudnienia. Nie oznacza to jednak, że nie należy próbować. Jeśli przewidujesz, że pracodawca odrzucił Twoją kandydaturę z tego powodu – nie zniechęcaj się i próbuj dalej! Czasami znalezienie odpowiedniej pracy może zająć trochę więcej czasu.

Wiesz już, na co zwrócić uwagę wysyłając zgłoszenie do pracy. Teraz wystarczy, że znajdziesz interesujące Cię oferty na Kiwi Jobs! Sprawdź wymagania i proponowane stawki, zweryfikuj jeszcze raz wszystkie dane o sobie i aplikuj. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top