Pierwszy dzień w nowej pracy – jak go przetrwać?

Udostępnij

Udało się! Znalazłeś zatrudnienie. Teraz czeka Cię pierwszy dzień w nowej pracy.  Podejdź do tego ze spokojem, ponieważ  nie masz się czym denerwować. Jeśli pomyślnie przeszedłeś przez proces rekrutacji, jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko. Aby zminimalizować ewentualny stres, warto jednak abyś przygotował się do wizyty w nowej firmie.

Wszelkie zmiany mogą wywoływać uczucie niepokoju i zagubienia. Podobnie jest jeśli chodzi o pierwszy dzień w nowej pracy. Czy podołasz obowiązkom? Jakich współpracowników spotkasz? Podejmując zatrudnienie w nowej firmie musisz zmierzyć się z nieznanym. Zamiast panikować, weź jednak głęboki wdech i wydech i spróbuj zaplanować ten ważny dzień. I pamiętaj o jednym – głowa do góry! Co by się nie działo, na pewno dasz radę.

Pierwszy dzień w nowej pracy – stres i jego przyczyny

Zmiana zatrudnienia znajduje się wśród najbardziej stresujących wydarzeń w życiu człowieka. Choć każdy inaczej odczuwa stres, w większości przypadków taka sytuacja powoduje przynajmniej lekkie zdenerwowanie. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta. Przychodząc do nowej firmy, musisz stanąć twarzą w twarz z nieznanym. Nie do końca wiesz, co Cię czeka i jak będzie wyglądała Twoja przyszłość w przedsiębiorstwie. Początkowo jesteś się więc niczym dziecko we mgle. Zagubienie, a do tego swoista presja towarzyszą Ci zwłaszcza w pierwszym dniu w pracy. Nie dość, że czujesz się niepewnie, to chcesz pokazać się od jak najlepszej strony przed przełożonymi i współpracownikami. Nie ma w tym nic dziwnego – w końcu każdy chce dobrze wypaść w nowym środowisku, a pierwsze wrażenie robi się tylko raz. Postaraj się jednak nieco opanować stres w pracy. Im pozytywniej będziesz nastawiony, tym większą masz szansę na zaskarbienie sobie przychylności nowych kolegów i koleżanek.

Pierwszy dzień w nowej pracy – jak się do niego przygotować?

Jeśli chodzi o pierwszy dzień w nowej pracy, stres jest naturalną reakcją. Można jednak ograniczyć jego intensywność. Warto więc poświęcić chwilę na odpowiednie przygotowanie się do wizyty w nowej firmie.

Zanim wkroczysz do swojego miejsca pracy, dobrze abyś dowiedział się czegoś na jego temat. Tak naprawdę, informacje te powinieneś zdobyć już przed rozmową kwalifikacyjną. Jeszcze raz przeczytaj  jednak podstawowe dane. Podpytaj też znajomych – być może ktoś z nich pracował w firmie, w której właśnie rozpoczynasz karierę. Przypomnij sobie też, co mówił sam pracodawca podczas rekrutacji. Dotyczy to m.in. zasad dresscode’u. Kwestia tego, jak się ubrać w pierwszym dniu nowej pracy wydaje się bowiem niezwykle frapująca. Jeżeli w przedsiębiorstwie wymaga się konkretnego ubioru – bezwzględnie się do tego dostosuj. Jeżeli jednak nie ma żadnych odgórnie narzuconych wymogów – postaw na czyste, wyprasowane, schludne i niewyzywające ubranie. Wszystkie elementy garderoby przygotuj z odpowiednim wyprzedzeniem – dzięki temu unikniesz porannego pośpiechu i zaoszczędzisz sobie sporo stresu.

Jeśli chcesz zrobić dobre wrażenie, pierwszy dzień w nowej pracy nie może zacząć się od spóźnienia. Dlatego też, dzień wcześniej idź wcześniej spać. Nie tylko nie zaśpisz, ale będziesz również wypoczęty i gotowy do działania. Duża dawka energii z pewnością Ci się przyda. Dodatkowo, ustal czym dojedziesz do pracy i jak długo może to potrwać. Sprawdź najlepsze połączenie i zarezerwuj odpowiednią ilość czasu. Pamiętaj o zapasie (minimum 15 minut) – możesz przecież trafić na korki lub niespodziewane roboty drogowe.

Przed pierwszym dniem w nowej pracy zastanów się też, co możesz zrobić, aby dobrze się zaprezentować. Poznasz w końcu wielu ludzi. Znajomość z nimi powinieneś rozpocząć od przedstawienia się. Nie musisz jednak ograniczać się do podania imienia i nazwiska. Dlatego też, przygotuj sobie krótką autoprezentację – najlepiej aby trwała około 30 sekund. W tym czasie możesz powiedzieć coś o sobie, swoich zainteresowaniach czy doświadczeniach zawodowych. Na koniec dodaj, że cieszysz się, że dołączasz do zespołu. Twoim nowym koleżankom i kolegom z pewnością zrobi się miło.

Pierwszy dzień w nowej pracy – jak nie zagubić się w nowej rzeczywistości?

Przekraczasz próg Twojego nowego miejsca pracy i… nie wiesz co zrobić. Przede wszystkim – spokojnie. Twój nowy przełożony powinien wprowadzić Cię w Twoje obowiązki. Uważnie zapamiętaj jego słowa, a w razie potrzeby – zanotuj je. Nie obawiaj się też zadawania pytań. Jeżeli coś jest dla Ciebie niejasne, poproś o wytłumaczenie tej kwestii. W razie wątpliwości nie wahaj się również pytać Twoich nowych współpracowników. Każdy z nich był kiedyś „nowy”, dlatego też bez trudu powinieneś trafić na kogoś, kto okaże Ci wsparcie i zrozumienie.

Pierwszy dzień nowej pracy to także moment, w którym lepiej poznasz swoją firmę. Nieważne czy jesteś kelnerem, sprzedawcą czy magazynierem – w każdym przypadku warto zapytać przełożonego lub współpracowników o to, gdzie co się znajduje. Najczęściej jednak ktoś po prostu oprowadzi Cię po Twoim nowym miejscu zatrudnienia. Jeśli jednak tak się nie stanie, nie bój się o to poprosić.

Ponadto, podczas pierwszego dnia w nowej pracy uważnie wszystko obserwuj. Skup się także na tym, co mówią do Ciebie Twoim współpracownicy. Słowem – chłoń wszystkie informacje. Pomoże Ci to w poznaniu zwyczajów i zasad panujących w miejscu zatrudnienia.

Pierwszy dzień w nowej pracy – porady, które pomogą Ci zrobić dobre wrażenie

Jak przetrwać pierwszy dzień w nowej pracy? Przede wszystkim postaraj się pokazać od jak najlepszej strony. Pomoże Ci w tym… uśmiech. Nie tylko sprawi, że będziesz postrzegany jako osoba pozytywna i życzliwa, ale również zminimalizuje poziom stresu. Pochmurną minę zostaw więc przed drzwiami Twojego miejsca zatrudnienia.

Ważne również, abyś uzewnętrznił pokłady drzemiącej w Tobie energii. Od początku przykładaj się do swoich obowiązków i wypełniaj je z dużym zaangażowaniem. W nieco wolniejszych chwilach proponuj też pomoc innym. Dzięki temu, pokażesz się jako osoba proaktywna, a taka postawa zawsze jest doceniania przez pracodawców. Jeżeli więc wykażesz się już pierwszego dnia w nowej pracy, pomoże Ci to w zbudowaniu pozycji w firmie. Dlatego też bądź odpowiedzialny i zorganizowany, a także dokładnie wypełniaj powierzone Ci zadania. Jeżeli jednak coś Ci nie wyjdzie – nie załamuj się. Zamiast tego poproś o pomoc lub radę. Nie zapomnij też podziękować za takie wsparcie – okazanie wdzięczności świadczy o Twojej kulturze osobistej.

Jeśli chodzi o pierwszy dzień w nowej pracy, równie ważne jest zakolegowanie się ze współpracownikami. Dlatego też bądź otwarty – podejdź do nich sam i przedstaw się. Podczas takiego zapoznania, postaraj się zapamiętać imiona Twoich kolegów i koleżanek. Bez wątpienia ułatwi Ci to późniejszą pracę. Znajdź też chwilę czasu na pozazawodową rozmowę z nowo poznanymi ludźmi. Najlepiej zrób to podczas przerwy. Unikaj jednak plotek – zamiast tego, postaw na luźną wymianę zdań.

To tylko przykładowe sposoby na to, jak przeżyć pierwszy dzień w pracy. Jeżeli wykorzystasz powyższe rady, wydarzenie to może jednak być dla Ciebie o wiele mniej stresujące. Pamiętaj przy tym o jednym – wiele zależy od Twojego podejścia. Nie daj się więc zdenerwowaniu i wejdź w nowe środowisko z podniesioną głową.

Zanim jednak przyjdzie pora na pierwszy dzień w nowej pracy, najpierw musisz znaleźć zatrudnienie. Wykorzystaj do tego Kiwi Jobs – znajdziesz tam wiele ofert z takich branż, jak obsługa klienta, praca w sklepie czy na produkcji. Wybierz interesujące Cię ogłoszenie, sprawdź ile możesz zarobić i aplikuj!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top