Rozmowa kwalifikacyjna – pytania, które warto zadać pracodawcy

Udostępnij

Siedzisz jak na szpilkach, rekruter zadaje Ci pytania, a Ty nerwowo starasz się na nie odpowiedzieć… Brzmi niezbyt zachęcająco, prawda? Nic dziwnego, ponieważ dobra rozmowa kwalifikacyjna nigdy nie powinna wyglądać w ten sposób. Spotkanie z potencjalnym pracodawcą to nie przesłuchanie, tylko dialog, podczas którego obie strony mogą dowiedzieć się czegoś o sobie. W związku z tym, również Ty nie wahaj się zadawać pytań. Dzięki temu, możesz zyskać wiele przydatnych informacji, a także zrobić dobre wrażenie na rekrutującej Cię osobie.

Jeśli chcesz dostać pracę, powinieneś wykazać się dużą inicjatywą. Warto pokazać to już na rozmowie kwalifikacyjnej. Pod jej koniec, rekruterzy dają zazwyczaj kandydatom możliwość zadania dodatkowych pytań. To Twoja szansa na to, by pokazać zainteresowanie oferowanym stanowiskiem czy konkretną firmą. Dlatego też, nie wahaj się być dociekliwym. Pamiętaj jednak, że pytania, które zadasz na rozmowie kwalifikacyjnej powinny być wyważone i odpowiednio przemyślane.

Rozmowa kwalifikacyjna – dlaczego warto zadawać na niej pytania?

Powodów, dla których powinieneś zadawać pytania na rozmowie kwalifikacyjnej jest kilka. Przede wszystkim, dzięki temu możesz dowiedzieć się nieco więcej o potencjalnej pracy. Choć w ofertach zatrudnienia pracodawcy umieszczają najważniejsze dane dotyczące m.in. obowiązków na konkretnym stanowisku, tak naprawdę to jedynie część informacji, które powinieneś znać. Dlatego też, rozsądne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej pomogą Ci w poznaniu wszelkich frapujących Cię szczegółów. Im więcej się dowiesz, tym lepiej dla Ciebie. Na podstawie zgromadzonej wiedzy będziesz mógł zadecydować, czy dana oferta pracy naprawdę odpowiada Twoim preferencjom i oczekiwaniom.

Musisz także wiedzieć, że wielu rekruterów oczekuje od Ciebie, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej zadasz im jakieś pytania. Świadczy to bowiem o poziomie Twojego zaangażowania i zainteresowania. Ponadto, w ten sposób łatwo można sprawdzić Twoją uważność i umiejętność aktywnego słuchania. Jeżeli zadasz nieprzemyślane pytanie, na które rekruter w toku rozmowy udzielił już odpowiedzi, z pewnością nie umknie to jego uwadze. Dlatego też, powinieneś dobierać odpowiednie pytania i dostosowywać je do konkretnej wymiany zdań.

Rozmowa kwalifikacyjna – pytania, które warto na niej zadać

O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej? Na pewno warto poruszyć kilka aspektów. Przed spotkaniem z rekruterem, należy więc dokładnie zastanowić się, czego chcemy się dowiedzieć. Najlepiej zapisać wszystkie najważniejsze kwestie w notesie – w ten sposób łatwiej będzie je zapamiętać. Należy również zwrócić uwagę na to, jak potoczy się sama rozmowa kwalifikacyjna. Być może w jej trakcie rekruter poruszy wszystkie interesujące tematy – wówczas nie ma sensu pytać o nie ponownie.

Co do zasady, istnieje kilka dziedzin, o które warto zapytać na rozmowie kwalifikacyjnej. Najczęściej są to kwestie związane z pracą na konkretnym stanowisku, zespołem czy oferowanymi możliwościami uzyskania premii oraz innych świadczeń. Poniżej znajdziesz kilka podstawowych pytań, które warto zadać na jeden z tych tematów.

Pytania o pracę

 1. Czego oczekuje Pan/Pani od kandydata na to stanowisko?
 2. Czy w przypadku rozpoczęcia pracy mogę liczyć na szkolenia wprowadzające?
 3. Jakie umiejętności są niezbędne na tym stanowisku?
 4. Jaki będzie mój konkretny zakres obowiązków na tym stanowisku?
 5. W jaki sposób będzie wyglądał mój typowy dzień pracy?
 6. Przed jakimi wyzwaniami będę stawać w tej pracy?

Pytania o zespół współpracowników

 1. Czy mogę dowiedzieć się czegoś więcej na temat osób, z którymi będę współpracować?
 2. Kto będzie moim bezpośrednim przełożonym?
 3. Czy praca zespołowa jest ważna w tej firmie?
 4. Czy pracownicy firmy stanowią zgrany zespół?

Pytania o benefity pracownicze i premie

 1. Czy firma oferuje benefity pozapłacowe?
 2. Na jakie świadczenia pracownicze można liczyć w firmie?
 3. Czy firma oferuje możliwość szkoleń i podnoszenia swoich kwalifikacji?
 4. Czy na oferowanym stanowisku można liczyć na premie? Jakie są zasady ich przyznawania?

To oczywiście jedynie przykłady typowych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej.  Pamiętaj jednak, że nie musisz wykorzystać ich wszystkich – co więcej, zakrawałoby to na absurd. Nie zasypuj więc rekrutera wieloma tematami, tylko porusz te, które interesują Cię najbardziej. Najważniejsze bowiem,  aby zachować rozsądek i umiar.

O co zapytać pod sam koniec rozmowy kwalifikacyjnej?

Dobrą klamrą zamykającą rozmowę kwalifikacyjną jest poruszenie kilku kwestii dotyczących samego procesu rekrutacji. Wśród ważnych zagadnień końcowych warto wymienić takie pytania, jak:

 1. Czy chciałby Pan/Pani uzyskać dodatkowe informacje na temat mojego doświadczenia/umiejętności/kompetencji?
 2. Jakie są dalsze elementy procesu rekrutacji? (jeżeli uczestniczysz w wieloetapowej rekrutacji)
 3. Jak wygląda kolejny etap rekrutacji?
 4. Kiedy mogę spodziewać się odpowiedzi zwrotnej w sprawie wyników dzisiejszej rozmowy?

Dzięki zadaniu takich pytań na rozmowie kwalifikacyjnej, pokażesz że zależy Ci na zdobyciu pracy. W ten sposób podkreślisz bowiem swoje zainteresowanie procesem rekrutacji.

Rozmowa kwalifikacyjna – pytania, których warto unikać

Czasami jednak, przed zadaniem niektórych pytań lepiej ugryźć się w język. Istnieją zagadnienia, których nie wypada poruszać na etapie rozmowy kwalifikacyjnej. Dlatego też bezwzględnie się ich wystrzegaj. W ten sposób unikniesz gafy i nie zaprzepaścisz swoich szans na zdobycie pracy.

 1. W jakiej branży działa Państwa firma?/Czym zajmuje się Państwa firma? – zadając takie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej pokażesz zupełną ignorancję i brak przygotowania. To Twoim zadaniem jest dowiedzenie się podstawowych informacji na temat przedsiębiorstwa, do którego aplikujesz. Podczas rekrutacji możesz zapytać o szczegóły jego działalności, jednak brak znajomości fundamentalnych danych będzie świadczyć o Tobie naprawdę źle.
 2. Kiedy mogę liczyć na urlop wypoczynkowy? – jeszcze nie dostałeś tej pracy, więc załatwianie spraw kadrowych związanych z dniami wolnymi zostaw na później. Naprawdę, będziesz mieć jeszcze na to czas.
 3. Jak Pan/Pani myśli, mam szansę na dostanie tej pracy? – pytanie o to, jak Ci poszło może wydawać się bardzo kuszące. Stawia jednak rekrutera w dość niekomfortowej sytuacji. Pracownik HR również potrzebuje czasu na przemyślenia i porównanie Cię z innymi kandydatami. Często nie potrafi więc odpowiedzieć na takie pytanie.

Złą praktyką jest również unikanie zadania jakiekolwiek pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Nawet w sytuacji, w której najważniejsze kwestie są dla Ciebie jasne, warto więc samodzielnie zainicjować poruszenie chociaż jednego tematu.

Wiesz już, o co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej, a jakich pytań najlepiej unikać. Zanim jednak wykorzystasz tę wiedzę w praktyce, musisz wysłać zgłoszenie do wybranej przez siebie firmy. W tym celu wejdź na Kiwi Jobs, wypełnij krótkie CV i zacznij przeglądać oferty. Znajdziesz w nich informacje dotyczące formy umowy i proponowanej stawki – dzięki temu, na rozmowie rekrutacyjnej nie będziesz musiał rozmawiać o kwestiach finansowych. Wybierz idealne ogłoszenie dostosowane do Twoich potrzeb i aplikuj już dziś!  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top