Rozmowa kwalifikacyjna – jak zachwycić rekrutera?

Udostępnij

Nerwy, stres, niepewność… Rozmowa kwalifikacyjna często kojarzy się niezbyt przyjemnymi emocjami. Zupełnie niepotrzebnie. Choć to od niej zależy, czy dostaniesz pracę, postaraj się podejść do tego ze spokojem. Jeśli odpowiednio przygotujesz się do spotkania z rekruterem, istnieje bardzo duża szansa, że to właśnie Ty otrzymasz propozycję zatrudnienia.

Pracodawca zaprosił Cię do firmy i teraz czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna?  Gratulacje! To oznacza, że jesteś na bardzo dobrej drodze do zdobycia nowej pracy. Z pewnością pokonałeś wielu innych kandydatów, a Twoje predyspozycje i umiejętności sprawiły, że rekruter postanowił zobaczyć się właśnie z Tobą. Zanim jednak wykrzykniesz z radością „jestem zwycięzcą!”, musisz poświęcisz jeszcze chwilę na przygotowanie się do takiego spotkania. Dzięki temu zrobisz dobre wrażenie na pracodawcy i utwierdzisz go w przekonaniu, że jesteś idealnym kandydatem do objęcia proponowanego stanowiska.

Co to jest rozmowa kwalifikacyjna?

Rozmowa kwalifikacyjna (inaczej rozmowa rekrutacyjna) to narzędzie, służące do oceny i selekcji kandydatów do pracy w danej firmie. Innymi słowy, jest to proces, podczas którego pracodawca sprawdza, czy osoby które zgłosiły się do jego przedsiębiorstwa mają odpowiednie predyspozycje i umiejętności do objęcia konkretnego stanowiska. Spotkanie „twarzą w twarz” pozwala bowiem na lepsze poznanie potencjalnego pracownika oraz zweryfikowanie jego kompetencji. 

Kto przeprowadza rozmowę kwalifikacyjną? Najczęściej  procesami rekrutacyjnymi zajmują się wyspecjalizowani pracownicy z działu HR (Human Resources). Czasami jednak, w rolę rekrutera może wcielić się sam pracodawca lub przyszły przełożony. Dzieje się tak najczęściej w mniejszych przedsiębiorstwach.

To, jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna w dużej mierze zależy od profilu konkretnej firmy, a także oczekiwań pracodawcy wobec jej potencjalnych pracowników. Klasyczne spotkanie obejmuje jednak stosunkowo krótką wymianę zdań, podczas której poruszone zostają takie tematy, jak Twoje wykształcenie, doświadczenie, umiejętności, a także motywacja do pracy. Pamiętaj jednak, że rozmowa kwalifikacyjna to nie przesłuchanie, a dialog. Zamiast stresu, przyda Ci się więc odrobina luzu (oczywiście w granicach rozsądku).

Co warto wiedzieć przed rozmową kwalifikacyjną?

Jeżeli zostałeś zaproszony przez pracodawcę na spotkanie, z pewnością zastanawiasz się, w jaki sposób przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Przede wszystkim, musisz dowiedzieć się czegoś więcej o firmie, do której aplikujesz. To bardzo istotne, ponieważ pytanie o to, co wiesz o konkretnym przedsiębiorstwie, bardzo często pojawia się podczas rekrutacji (czasami nawet już podczas rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon). Zadając je, rekruter sprawdza, czy znalazłeś czas na zapoznanie się z najważniejszymi informacjami o potencjalnym miejscu pracy. Jeśli nie będziesz w stanie powiedzieć nawet kilku słów o firmie, możesz być pewny, że zrobisz bardzo złe wrażenie na rekrutującej Cię osobie. Będzie to bowiem świadczyć o tym, że nie zależy Ci na tej pracy, a do samej rozmowy kwalifikacyjnej podchodzisz niepoważnie.

Podstawowe informacje na temat każdego przedsiębiorstwa znajdziesz w Internecie. Przed rozmową kwalifikacyjną, uważnie przeczytaj, w jakiej branży działa dana firma, czym się zajmuje oraz jakie są jej największe sukcesy. Ważne również, abyś jeszcze raz zapoznał się z wymaganiami na stanowisko, na które aplikujesz. Dzięki temu, łatwiej będzie Ci odpowiadać na dalsze pytania rekrutera.

Warto również, abyś zawczasu sprawdził, w jakim miejscu odbędzie się rozmowa kwalifikacyjna. Choć może wydawać się to oczywiste, wielu kandydatów o tym zapomina. Dlatego sprawdź adres siedziby przedsiębiorstwa, a także zaplanuj podróż. Ustal, o której musisz wyjść z domu, aby dotrzeć na rozmowę na czas, a także określ, jakim środkiem komunikacji tam dojedziesz. Weź pod uwagę ewentualne korki i przygotuj sobie odpowiedni zapas czasu. To niezwykle istotne, ponieważ nie ma nic gorszego, niż spóźnienie się na rozmowę w sprawie pracy.

Rozmowa kwalifikacyjna – jak się ubrać na spotkanie z rekruterem?

Rozmowa kwalifikacyjna to sytuacja formalna, która wymaga od Ciebie zbudowania odpowiedniego wizerunku. Bez względu na branżę, musisz zadbać o to, aby być postrzeganym jako osoba profesjonalna i odpowiedzialna. Choć nie powinno się oceniać książki po okładce, to właśnie wygląd jako pierwszy rzuca się w oczy. Dlatego też, powinieneś wybrać odpowiedni strój na rozmowę kwalifikacyjną.

W tym przypadku zasady są proste – powinieneś wyglądać  elegancko. W przypadku mężczyzn, zaleca się wybór ubrań w stonowanych, klasycznych kolorach, takich jak granat, czerń, szarość czy biel. Wiele jednak zależy od zawodu, który wykonujesz. Jeśli interesuje Cię praca na stanowisku magazyniera, nie musisz od razu zakładać garnituru, spodni w kant i krawata. Mimo to, wciąż powinieneś wyglądać schludnie – wystarczy jednak koszula, zwykłe spodnie i marynarka, a także eleganckie buty. Ważne jest jedno – ubrania powinny być czyste, świeże i wyprasowane, a obuwie wypastowane.

W przypadku kobiet, strój na rozmowie kwalifikacyjnej wymaga większego przemyślenia. Warto założyć na siebie stonowany kostium, sukienkę delikatnie przed lub za kolano lub klasyczny zestaw elegancka koszula + spódnica. Jeśli chodzi o obuwie, dobrze sprawdzą się kryte buty – płaskie lub na niewielkim obcasie. Jest też wiele elementów, których należy unikać. Na pewno odpadają kilkunastocentymetrowe szpilki, duże dekolty, kolorowe wzory, spódnice lub sukienki „mini”, ostry makijaż czy duża ilość biżuterii. Warto też nie przychodzić na spotkanie w sprawie pracy z gołymi nogami – nawet, gdy jest gorąco, zaleca się założenie cienkich rajstop.

Zanim jednak wybierzesz się na rozmowę kwalifikacyjną, spróbuj się dowiedzieć, jaki dresscode panuje w konkretnym przedsiębiorstwie. Niektóre firmy mają ściśle określony styl ubioru. Może to być dla Ciebie dobra wskazówka do tego, jaki outfit wybrać na spotkanie z pracodawcą.

Pamiętaj również, że po podjęciu pracy w niektórych przedsiębiorstwach, dostaniesz ubranie służbowe. Dotyczy to, np. takich branż, jak praca w sprzedaży w takich miejscach, jak supermarkety czy drogerie. Mimo to, na rozmowie kwalifikacyjnej wciąż musisz wyglądać w odpowiedni sposób.

Rozmowa kwalifikacyjna – co powiedzieć o sobie?

 „Powiedz coś o sobie” – rozmowa kwalifikacyjna bardzo często rozpoczyna się od poruszenia takiego tematu. Kiedy wreszcie zostajesz sam na sam z rekruterem, musisz pokazać się od jak najlepszej strony. Sam elegancki strój i wiedza to za mało. Powinieneś więc w odpowiedni sposób zaprezentować samego siebie, podkreślając przy tym własne zalety.

Jeżeli pracodawca chce dowiedzieć się czegoś na Twój temat, nie chodzi mu o Twoje życie prywatne. Pamiętaj, że rozmowa kwalifikacyjna ma sprawdzić, czy nadajesz się do objęcia konkretnego stanowiska. Dlatego też, skup się na swoim życiu zawodowym. Opowiedz, czym zajmowałeś się wcześniej oraz jakie były Twoje obowiązki  w poprzedniej firmie. Zastanów się też, czy możesz pochwalić się jakimiś sukcesami oraz dodatkowymi kwalifikacjami (przykładowo, w przypadku pracy magazyniera warto wspomnieć, że posiadasz ważne uprawnienia na wózki widłowe). Jeżeli nie masz bogatego doświadczenia zawodowego, podkreśl swoje umiejętności miękkie oraz cechy charakteru, które sprawiają, że jesteś idealnym kandydatem na konkretne stanowisko. Możesz też wspomnieć o swoich pasjach i zainteresowaniach, zwłaszcza jeśli wiążą się one z branżą, w której działa dana firma.

W sytuacji, w której nie jesteś pewny swoich umiejętności związanych z autoprezentacją, przećwicz taką wypowiedź jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną. Poproś znajomych lub rodzinę, aby wcielili się na chwilę w rolę rekrutera. Dzięki temu, łatwiej będzie Ci zebrać myśli podczas prawdziwej rekrutacji. Dodatkowo, od bliskich możesz zyskać cenne wskazówki, które pomogą Ci w wyeliminowaniu ewentualnych błędów.

Rozmowa kwalifikacyjna – pytania i odpowiedzi dotyczące pracy

Kwestia tego, jak przebiega rozmowa kwalifikacyjna, w dużej mierze zależy od rekrutera. Mimo to, możesz być prawie pewien, że otrzymasz na niej pytania dotyczące pracy dla konkretnej firmy, a także Twojego doświadczenia zawodowego. Najpopularniejsze z nich, to m.in.:

 1. Dlaczego jest Pan/Pani idealnym kandydatem na to stanowisko? – odpowiadając na takie pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej, musisz podkreślić swoje zalety i to, co może wyróżnić Cię spośród pozostałych kandydatów. Dlatego też, zawczasu zastanów się, jakie są Twoje mocne strony. Nie stawiaj na frazesy, typu „jestem kreatywny i odpowiedzialny”. Każdą taką wypowiedź rozwiń i podaj konkretne przykłady, które będą potwierdzeniem Twoich słów. Odwołuj się także do informacji zawartych w ofercie pracy dotyczących wymagań oraz obowiązków na konkretnym stanowisku. Przykładowo, jeżeli starasz się o posadę kelnera, a na tym stanowisku wymagane jest posiadanie książeczki sanepidu oraz takich cech i umiejętności, jak otwartość, komunikatywność i znajomość języka angielskiego – koniecznie wspomnij o nich w trakcie rozmowy.
 2. Dlaczego chce Pan/Pani zmienić pracę? – pytanie o to, czemu chcesz zmienić pracę na rozmowie kwalifikacyjnej pojawia się stosunkowo często. To dobry moment, by pokazać się jako osoba ambitna. Powiedz, że zależy Ci na rozwoju i jesteś gotowy do podejmowania nowych wyzwań. Podkreśl przy tym swoją gotowość do nauki nowych rzeczy.
 3. Jakie ma Pan/Pani doświadczenie na tym stanowisku? – przy pytaniu o doświadczenie, skup się na tym, co robiłeś w poprzednich firmach i pokrótce opowiedz, jakie miałeś obowiązki i w jaki sposób je wypełniałeś. Postaw na pozytywny przekaz – pokaż, że doskonale radziłeś sobie ze stawianymi Ci wyzwaniami.
 4. Jakie są Pana/Pani największe sukcesy zawodowe? – zastanów się, czy udało Ci się  zrobić coś, czym możesz się pochwalić.. Twoim zawodem jest praca jako przedstawiciel handlowy i wykonując go w przeszłości zyskałeś prominentnego klienta? Świetnie – podkreśl to, powiedz jak to osiągnąłeś i czego Cię to nauczyło.

Rozmowa kwalifikacyjna – pytania o Twój charakter, umiejętności  i motywację do pracy

Na rozmowie kwalifikacyjnej, pytania mogą też dotyczyć Twojego charakteru i motywacji do pracy. Zadając je, rekruter może lepiej poznać Twoje predyspozycje.

 1. Jakie są Pana/Pani mocne strony? – w przypadku Twoich zalet, skup się na tym, w czym jesteś naprawdę dobry. Starasz się o posadę sprzedawcy w sklepie z urządzeniami RTV i AGD, a dobrze dogadujesz się z ludźmi i umiesz im doradzać? Doskonale! Tego typu zdolności z pewnością przydadzą Ci się na takim stanowisku. Zasada jest więc prosta – postaraj się dostosować swoje pozytywne cech do oczekiwań pracodawcy.
 2. Jakie są Pana/Pani słabe strony? –  choć nikt nie lubi mówić o swoich wadach, czasem trzeba się przełamać. Najważniejsze jednak, by zrobić to w sposób przemyślany. Zamiast więc wymieniać wszystkie najgorsze cechy, skup się na jednej lub dwóch i pokaż, że starasz się nad nimi pracować.
 3. Co motywuje Pana/Panią do pracy? – przemyśl, co sprawia, że wykonywanie obowiązków jest dla Ciebie przyjemnością. Na pierwszym miejscu nie stawiaj jednak wynagrodzenia oraz nie wspominaj, że napędzaj ąCię wyłącznie atrakcyjne benefity pozapłacowe. Lepiej skup się na innych zagadnieniach, takich jak ciekawe zadania, zgrany zespół czy miła atmosfera. Jeżeli Twój zawód jest jednocześnie Twoją pasją, powiedz że to właśnie możliwość łączenia obowiązków z zainteresowaniami napędza Cię do działania.

Inne popularne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

O co jeszcze możesz zostać zapytany na rozmowie kwalifikacyjnej? Rekruterzy często zadają też takie pytania, jak:

 1. Gdzie widzi się Pan/Pani za 5 lat? – odpowiadając na takie pytanie, zastanów się, w jakim kierunku chcesz się rozwijać. Najlepiej, aby było to związane z branżą firmy, do której właśnie aplikujesz.
 2. Jak wygląda Pana/Pani dyspozycyjność? – tego typu temat często poruszany jest, np. w przypadku pracy na produkcji, a także zawodu sprzedawcy czy barmana. Odpowiedz szczerze – jeżeli zostaniesz przyjęty do firmy, łatwiej będzie wówczas ustalić grafik, który będzie korzystny dla Ciebie i Twojego pracodawcy.
 3. Jakie są Pana/Pani zainteresowania? – pytanie o hobby to nie tylko sposób na rozluźnienie atmosfery, ale często również możliwość sprawdzenia, czy kandydat odnajdzie się w nowym środowisku pracy. Opowiedz więc o swoich pasjach i zrób to z odpowiednią energią – dzięki temu zaprezentujesz się jako ciekawa i intrygująca osoba.

Co ważne,  na rozmowie kwalifikacyjnej mogą zostać poruszone tematy związane bezpośrednio ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Przykładowo, jako barman, sprzedawca czy pracownik obsługi klienta z pewnością usłyszysz pytanie o to, co lubisz, a czego nie lubisz w pracy z ludźmi i jak radzisz sobie z trudnymi klientami.

Jak przejść rozmowę kwalifikacyjną i dostać pracę?

Podsumujmy – rozmowa kwalifikacyjna wymaga od Ciebie odpowiedniego przygotowania. Przeczytanie informacji o danej firmie, odpowiedni strój czy zastanowienie się nad odpowiedziami na poszczególne pytania to jednak nie wszystko. Aby pomyślnie przejść przez proces rekrutacji, musisz pamiętać o jeszcze kilku ważnych kwestiach.

 • Uśmiechaj się! – pozytywne nastawienie pozwoli Ci się rozluźnić i zminimalizuje stres. Dodatkowo, rekruter odbierze Cię jako miłą i uprzejmą osobę.
 • Nie kłam! – mijanie się z prawdą nigdy nie wyjdzie Ci na dobre. Wprawny rekruter szybko zorientuje się, że coś kręcisz, przez co możesz stracić szansę na zdobycie pracy.
 • Bądź pewny siebie! – mocne uściśnięcie dłoni, wyprostowana sylwetka, kontakt wzrokowy, pewny i wyważony głos. Dzięki tym elementom zaprezentujesz się jako osoba rzetelna i profesjonalna.
 • Zachowaj dystans! – nie spoufalaj się z rekruterem. Komplementy na temat wyglądu są bardzo nie na miejscu. Pamiętaj tez, aby nie przesadzić w zachwalaniu firmy, do której aplikujesz. Lizusostwo nigdy nie jest w cenie.

I najważniejsze – próbuj! Jeśli pierwsza rozmowa kwalifikacyjna zakończyła się porażką, nie zniechęcaj się. Może być tylko lepiej – w końcu trening czyni mistrza. Przeanalizuj błędy, które popełniłeś i postaraj się je wyeliminować. Dzięki temu, przy kolejnej rekrutacji będziesz wiedział, na co zwrócić większą uwagę.

Zanim jednak przejdziesz do etapu rozmowy kwalifikacyjnej, musisz wysłać zgłoszenie do pracy. W tym celu wejdź na Kiwi Jobs. Znajdziesz tam oferty dotyczące wielu firm z Warszawy, Krakowa i Wrocławia. Wypełnij krótkie CV, sprawdź ile możesz zarobić na konkretnym stanowisku i aplikuj!  

3 Comments

 1. […] istnieją przedsiębiorstwa, która nie oferują uczciwych warunków współpracy. Jeżeli podczas rozmowy kwalifikacyjnej widzisz, że rekruter przedstawia Ci dość podejrzane i mętne propozycje, lepiej zrezygnuj z […]

  Odpowiedz
 2. […] w rozmowie kwalifikacyjnej to szansa na zebranie nowych doświadczeń dotyczących procesu rekrutacji. Nie bez przyczyny mówi […]

  Odpowiedz
 3. […] prawdziwe informacje. Pamiętaj, że każde kłamstwo bardzo szybko może wyjść na jaw podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Przygotowując dokument zwróć też uwagę, aby nie pominąć żadnych istotnych danych. Niepełne […]

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top