Praca na pół etatu – czy to rozwiązanie właśnie dla Ciebie?

Udostępnij

Chcesz podjąć zatrudnienie, jednak masz dużo pozazawodowych obowiązków? Dobrym rozwiązaniem dla Ciebie będzie praca na pół etatu. Dzięki niej, możesz zarabiać i zdobywać przydatne doświadczenie, nie musząc jednocześnie rezygnować ze studiów czy rożnych aktywności związanych z życiem prywatnym.

Standardowo, w pracy spędza się 8 godzin dziennie. To aż 1/3 doby! Dużo, prawda? Czasami, z różnych powodów, nie masz możliwości poświęcenia takiej ilości czasu na obowiązki służbowe. W takiej sytuacji warto, abyś pomyślał o podjęciu zatrudnienia w niepełnym wymiarze godzin. Najpopularniejszym wyjściem z sytuacji jest wówczas praca na pół etatu. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, jednak musisz również wiedzieć, że może wiązać się z pewnymi ograniczeniami.

Praca na pół etatu – ile godzin musisz przepracować?

Praca na pół etatu – co to takiego? Pod tą nazwą ukrywa się konieczność wykonywania obowiązków zawodowych w zmniejszonym wymiarze godzin. Musisz przy tym pamiętać, że termin „etat” odwołuje się do zatrudnienia na umowę o pracę.

Jak to wygląda w praktyce? Przy zatrudnieniu na pełny etat, musisz przepracować 40 godzin tygodniowo, czyli 8 godzin dziennie (lub do 12 godzin dziennie, w przypadku pracy w systemie równoważnym). Niepełny wymiar godzin prezentuje się natomiast następująco:

  • zatrudnienie na ¼ etatu – 10 godzin tygodniowo,
  • praca na pół etatu – 20 godzin tygodniowo,
  • zajęcie na ¾ etatu – 30 godzin tygodniowo.

Wynika z tego, że pracując na pół etatu musisz przepracować 4 godziny dziennie. Nie jest tak jednak zawsze. Wiele zależy od konkretnej umowy, a także potrzeb pracodawcy i pracownika. Podejmując zatrudnienie w niepełnym wymiarze godzin, możesz bowiem podlegać nie rozliczeniu dziennemu, a tygodniowemu lub miesięcznemu, a czasami nawet rocznemu.

Najlepiej przedstawić to na przykładzie. Załóżmy, że praca na pół etatu rozliczana jest w systemie tygodniowym. Oznacza to, że w każdym tygodniu musisz przepracować 20 godzin. Od pracodawcy zależy jednak, jak rozłożone będą Twoje obowiązki zawodowe. Zamiast codziennej pracy trwającej  4 godziny, może np. wymagać od Ciebie przychodzenia do firmy tylko trzy razy w tygodniu. Wówczas przez dwa dni będziesz pracować po 8 godzin, a przez jeden dzień przez 4.

Choć to od pracodawcy zależy ostateczne ustalenie rozkładu Twojej pracy na pół etatu, możesz spróbować wynegocjować z nim korzystne dla siebie godziny. W wielu firmach przełożeni idą na rękę swoim podwładnym, proponując im elastyczny czas pracy.

Pamiętaj przy tym, że jeśli Twój rozkład pracy na pół etatu wymaga od Ciebie wykonywania obowiązków zawodowych przez minimum 6 godzin w trakcie danego dnia, przysługuje Ci pewien przywilej. Mowa tu o 15-minutowej przerwie od pracy. Jeśli jednak pracujesz krócej, kwestie przyznania Ci czasu wolnego zależą wyłącznie od dobrej woli pracodawcy.

Kiedy warto podjąć pracę na pół etatu?

Praca na pół etatu to świetne rozwiązanie dla wszystkich osób, którym zależy na dorobieniu do domowego budżetu. Taka sytuacja może być wyjątkowo korzystna w przypadku studentów. Dzięki ograniczonej liczbie godzin do przepracowania, nie muszą oni rezygnować z uczęszczania na zajęcia na uczelni. W ten sposób mogą zdobywać doświadczenie zawodowe oraz kontynuować edukację.

Zatrudnienie w niepełnym wymiarze godzin sprawdzi się również w przypadku młodych matek po urlopie macierzyńskim. Wiele z nich chce wrócić do pracy zawodowej, jednocześnie nie wyobrażając sobie dłuższego rozstania ze swoimi pociechami. Praca na pół etatu pozwala więc na lepsze pogodzenie tych dwóch stref życia, przynosząc nie tylko dodatkowe dochody, ale również duży komfort.

Podjęcie pracy na pół etatu może być również korzystne w przypadku emerytów. Dzięki niej, seniorzy mogą wciąż być aktywni zawodowo, a przy tym dorobić sobie do comiesięcznej wypłaty.

W jakich branżach możliwa jest praca na pół etatu?

Wiesz już, że praca na pół etatu może Ci się opłacić. Gdzie jednak można ją znaleźć? Tak naprawdę, takie rozwiązanie dostępne jest w wielu branżach. Często dotyczy, np. zawodu sprzedawcy w sklepie lub stanowiska osoby odpowiedzialnej za obsługę klienta. Pracę na pół etatu bez trudu znajdziesz także w gastronomii, zwłaszcza jeśli wykonujesz profesję kelnera lub barmana (w tym przypadku popularna jest np. praca w weekendy). Podobnie będzie też jeśli chodzi o profesję magazyniera czy pracownika produkcji.

Pamiętaj więc, aby uważnie czytać oferty zatrudnienia. Znajdziesz tam wszystkie podstawowe informacje dotyczące nie tylko wymagań na konkretnym stanowisku, ale również proponowanego wymiaru pracy. Dodatkowo, korzystając z aplikacji Kiwi Jobs dowiesz się tego, jaką umowę przedstawi Ci pracodawca oraz ile będziesz mógł zarobić.

Praca na pół etatu – wynagrodzenie, które musisz otrzymać

Wysokość wynagrodzenia zależy od konkretnego stanowiska i danej firmy. Prawo określa jednak minimalną kwotę, jaką musi wypłacić Ci pracodawca. W 2019 roku, taka pensja minimalna przy zatrudnieniu w pełnym wymiarze godzin wynosi 2250 zł brutto. Zgodnie z tym, wynagrodzenie za pół etatu jest proporcjonalnie pomniejszone. Jego kwota to 1125 zł brutto.

Praca na pół etatu a nadgodziny

Jeśli chodzi o zajęcie, jakim jest praca na pół etatu, nadgodziny nie obowiązują. Przysługują one bowiem tylko osobom, które pracują ponad 8 godzin dziennie. W takiej sytuacji dotyczyć będą Cię za to tzw. godziny ponadwymiarowe.  Aby otrzymać za nie dodatek, konieczne jest jednak zawarcie odpowiedniego zapisu w umowie o pracę. Dotyczy on określenia dziennej normy pracy.

Przedstawmy to na przykładzie. Wyobraź sobie, że pracodawca ustalił dla Ciebie maksymalny wymiar czasu pracy i wynosi on 4 godziny dziennie. Oznacza to, że każda kolejna godzina przepracowana danego dnia będzie uznawana za godzinę ponadwymiarową. Na tej podstawie, będzie Ci za nią przysługiwał stosowny dodatek.

Jeśli jednak w umowie o pracę nie ma zapisu o dziennej, godzinowej normie pracy, nawet jeśli pracujesz dłużej niż było to ustalone, nie otrzymasz za to dodatku. Za dodatkowe godziny dostaniesz jedynie normalne wynagrodzenie.

Praca na pół etatu – urlop wypoczynkowy i jego wymiar

W przypadku zatrudnienia w niepełnym wymiarze godzin, ciekawie prezentuje się relacja praca na pół etatu a urlop. Jako że pracujesz na podstawie umowy o pracę, na podstawie przepisów przysługuje Ci prawo do wielu przywilejów, w tym dni wolnych. Ich wymiar prezentuje się jednak nieco inaczej.

Przy pracy na pełen etat, możesz liczyć na 20 lub 26 dni wolnych (w zależności od Twojego stażu pracy). Gdy wypełniasz obowiązki zawodowe w niepełnym wymiarze godzin, liczba ta zostaje proporcjonalnie pomniejszona. Oznacza to, że dostaniesz 10 lub 13 dni urlopu.

A jak wygląda to w praktyce? Najlepiej znowu przytoczyć przykład. Jeśli pracujesz po 4 godziny dziennie, w rzeczywistości możesz liczyć na więcej wolnego. Przysługujący Ci urlop to bowiem nie 10 lub 13 dni 8–godzinnych, a 20 lub 26 dni 4-godzinnych.

Musisz jednak pamiętać o tym, jak wylicza się urlop w przypadku pracy na pół etatu. W tym celu musisz 10 lub 13 dni 4-godzinnych podzielić przez 12 miesięcy. Tym samym, po miesiącu przysługuje Ci 0,8 lub 1,08 dnia urlopu (w pierwszym przypadku, ułamek zaokrągla się w górę do pełnego dnia).

Praca na pół etatu a emerytura

Zgodnie z przepisami, praca na pół etatu zalicza się do emerytury. W związku z tym, jej świadczenie brane jest pod uwagę podczas ustalania prawa do nabycia uprawnień emerytalnych. Wysokość takiego świadczenia zależy jednak od wysokości Twoich zarobków. W przypadku pracy na pół etatu są one proporcjonalnie niższe.

Praca na pół etatu – jak ją znaleźć?

Jeśli szukasz pracy na pół etatu, wypróbuj aplikację Kiwi Jobs. Znajdziesz tam oferty zatrudnienia z wielu branż, np. gastronomii, pracy na recepcji, obsługi klienta czy sprzedaży. W każdej z nich bez trudu odszukasz pracodawców, którzy proponują wykonywanie obowiązków zawodowych w pomniejszonym wymiarze godzin. Wypełnij formę krótkiego CV, wybierz interesujące Cię ogłoszenie i aplikuj tam, gdzie chcesz! Odpowiedź otrzymasz już w 48 godzin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top