Sprzedawca w sklepie niejedno ma imię – jakie stanowiska możesz objąć?

Udostępnij

Sprzedawca w sklepie to nudny i monotonny zawód? Ależ skąd! Na tym stanowisku czeka na Ciebie wiele wyzwań, a także duże możliwości rozwoju. Dodatkowo, w zależności od tego, czym się interesujesz, masz szansę na objęcie posady dostosowanej do własnych preferencji. Przy odrobinie wzmożonej pracy, czeka też na Ciebie możliwość awansu i coraz lepszych zarobków.

Zawód sprzedawcy ma wiele obliczy. To nie tylko przysłowiowe „siedzenie na kasie”, ale również aktywne pozyskiwanie klientów i doradzanie im w sprawach związanych z zakupami. Wiele jednak zależy od specyfiki konkretnego stanowiska. Jeśli więc myślisz o pracy w tej branży, musisz zastanowić się, w jakiej dziedzinie odnajdziesz się najlepiej.

Kim jest sprzedawca w sklepie? Podstawowa charakterystyka zawodu

Najogólniej mówiąc, sprzedawca to osoba, która odpowiada za całokształt przeprowadzania transakcji kupna-sprzedaży w danym punkcie handlowym. W zależności od konkretnego miejsca zatrudnienia, może też zajmować się  profesjonalną obsługą klienta, a także koordynacją pracy w sklepie.

Praca jako sprzedawca możliwa jest więc w różnego typu firmach. Wśród nich warto wyróżnić, np. sklepy spożywcze (w tym supermarkety), odzieżowe, obuwnicze, budowlane czy sprzedające profesjonalny sprzęt (np. elektroniczny), a także drogerie i perfumerie.

Czym zajmuje się kasjer-sprzedawca?

Praca kasjera-sprzedawcy najczęściej dotyczy zatrudnienia w samoobsługowych sklepach spożywczych. W tym przypadku, podstawowym obowiązkiem jest zadbanie o wszystkie elementy związane ze sprzedażą pośrednią. Wśród nich znajdują się m.in. rozliczanie środków płatniczych (przyjmowanie zapłaty i wydawanie reszty, przeprowadzanie operacji kasowych, obsługa terminali płatniczych czy udzielanie należnych zniżek), usuwanie zabezpieczeń z konkretnych towarów, a także dokumentowanie utargu z całego dnia. Oprócz tego, praca w sklepie spożywczym często dotyczy dbałości o czystość w miejscu wykonywania obowiązków zawodowych.

Sprzedawca w sklepie czy doradca klienta?

Zawód sprzedawcy może być wykonywany również w innych punktach handlowych. Niezwykle popularna jest chociażby praca w sklepie odzieżowym, obuwniczym czy oferującym galanterię skórzaną. W takiej sytuacji, osoba pełniąca to stanowisko najczęściej ma o wiele bardziej złożone obowiązki. Ze zwykłego sprzedawcy, staje się doradcą klienta, którego zadaniem jest dbałość o wygodę i jak największą satysfakcję kupujących.

Rolą doradcy klienta jest więc doradzanie konsumentom, a także zachęcanie ich do zakupu towarów. Istotny element stanowi także udzielanie wszelkich informacji na temat konkretnych produktów. Jeżeli więc chcesz zostać profesjonalnym doradcą klienta, musisz lubić pracę z ludźmi. Przyda Ci się też otwartość, komunikatywność, pozytywne nastawienie oraz cierpliwość. W wielu przypadkach niezbędna będzie również szeroka wiedza na temat sprzedawanego asortymentu.

Co ważne, praca w obsłudze klienta często dotyczy zatrudnienia w sklepach marek typu Premium. Należą do nich różnego typu ekskluzywne butiki, a także luksusowe perfumerie. W tym przypadku, wymagania do wykonywania zawodu są jeszcze większe. Wiele takich punktów handlowych ma bowiem własne regulacje wewnętrzne określające, np. dresscode w pracy, a także konkretne standardy obsługi klienta. Nie ma w tym niczego dziwnego – klientami takich miejsc są naprawdę wymagający konsumenci. Myśląc o zatrudnieniu w sklepach marek Premium musisz więc przygotować się na wzmożony wysiłek. Bez wątpienia przyda Ci się też duże zaangażowanie i gotowość do nauki.

Pamiętaj przy tym, że stanowisko doradcy klienta w sklepie może występować pod różnymi nazwami. W ogłoszeniach o pracę możesz również znaleźć takie określenia, jak starszy sprzedawca czy specjalista ds. sprzedaży. Aby uniknąć nieporozumień, zawsze dokładnie czytaj oferty pracodawców – znajdziesz w nich wszystkie podstawowe informacje dotyczące wymagań i zakresu obowiązków.

Zawód: sprzedawca w sklepie. W jakiej branży trzeba odznaczać się specjalistyczną wiedzą?

O ile w przypadku pracy w sklepie spożywczym od pracowników nie wymaga się fachowej wiedzy, o tyle w niektórych punktach handlowych jej posiadanie stanowi konieczność. Aby zostać specjalistą ds. sprzedaży w takich miejscach, musisz więc znać się na sprzedawanym tam asortymencie. Dzięki temu, będziesz mógł skutecznie doradzać klientom i zyskasz ich zaufanie. W konsekwencji tego, nie tylko pomożesz im w wyborze odpowiedniego produktu, ale sprawisz też, że chętniej wrócą do sklepu, w którym pracujesz.

Znajomość branży z pewnością przyda się w sklepach oferujących materiały budowlane. Doradzanie co do wyboru cementów, cegieł, farb, uszczelniaczy… Jeżeli to dla Ciebie czarna magia, raczej nie odnajdziesz się w takiej firmie. Jeśli jednak, interesujesz się tą dziedziną, masz szansę zostać nieocenionym sprzedawcą. Klient przychodzący do sklepu budowlanego liczy bowiem na szybką i fachową poradę. Aby mu jej udzielić, musisz nie tylko znać podstawy branży, ale również orientować się w jej nowinkach.

Sytuacja wygląda podobnie, np. w sklepach sprzedających urządzenia RTV i AGD. Jeśli więc chcesz pracować jako sprzedawca i posiadasz wiedzę z zakresu sprzętu elektronicznego, wybór takiej firmy będzie strzałem w dziesiątkę. Zatrudniając się w niej, z pewnością poszerzysz swoje zainteresowania, a także zyskasz dużą dawkę nowych umiejętności.

Fachowa wiedza i szeroki zakres kompetencji przydadzą się też w pracy w sieciach telefonii komórkowej. Specjalista ds. sprzedaży zatrudniony w tej branży musi wykazać się odpowiednim doświadczeniem, a także umiejętnościami negocjacji i doradzania. Jego zadaniem jest bowiem dostosowanie oferty firmy do potrzeb konkretnego, często wymagającego, klienta.

Tak naprawdę jednak, zainteresowanie konkretną branżą przyda się w życiu każdego sprzedawcy, który jest jednocześnie doradcą klienta. Bez względu czy będzie to praca w sklepie zoologicznym, odzieżowym czy kosmetycznym – zawsze najlepiej łączyć swoje pasje z obowiązkami. Dzięki temu nie będą one tylko przykrą koniecznością, a szansą na rozwijanie własnego  hobby.

Jaka jest ścieżka kariery sprzedawcy?

Karierę w sprzedaży rozpoczyna się zazwyczaj od stanowiska szeregowego sprzedawcy. Zakres jego obowiązków jest stosunkowo ograniczony. Mimo to, wciąż jest to odpowiedzialna posada. Dodatkowo, od Twojego zaangażowania podczas jej obejmowania zależy możliwość dalszego rozwoju kariery. Wraz ze zdobywaniem doświadczenia i nowych kompetencji, będziesz mógł bowiem awansować. Dlatego też, musisz się odpowiednio wykazać i pokazać przełożonym, że praca jako sprzedawca to coś, w czym jesteś dobry. Nie zapominaj też, że sami pracodawcy często stawiają na rozwój swojego zespołu, oferując jego członkom szkolenia, będące jednym z elementów benefitów pozapłacowych. Jeżeli więc masz możliwość uczestnictwa w kursie – skorzystaj z tego, a z pewnością Ci się to opłaci.

W sklepach odzieżowych, obuwniczych, a także wielu innych,  z czasem masz szansę otrzymać posadę starszego sprzedawcy. Zakres obowiązków na tym stanowisku jest szerszy. Podstawowe zadania dotyczą m.in. doradzania klientom, a także przeprowadzania  procesów zwrotu oraz reklamacji towarów. To jednak nie wszystko. Starszy sprzedawca pełni rolę łącznika między szeregowymi pracownikami a kierownictwem. W związku z tym, zajmuje się m.in. przygotowywaniem nowego personelu do wykonywania obowiązków, a także koordynuje jego pracę. Poza tym, dba też o wystrój i porządek w sklepie.

Kolejnym szczeblem kariery jest stanowisko zastępcy kierownika sklepu. Można objąć je w różnych punktach handlowych – nie tylko w firmach odzieżowych, ale również w supermarketach. Co ważne, zawód ten oferuje wiele wyzwań. Osoba, która go wykonuje odpowiada za nadzór nad poprawnym funkcjonowaniem sklepu, zarządzanie personelem,  wdrażanie standardów i procedur obowiązujących w danej firmie, a także reprezentowanie przedsiębiorstwa i wszystkie czynności operacyjno-administracyjne.

Zwieńczeniem kariery sprzedawcy w sklepie jest stanowisko kierownika. Należy do niego realizacja planów sprzedażowych, dbałość o pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa, a także przestrzeganie najwyższych standardów obsługi klienta. Oprócz tego, wśród jego zadań warto wymienić przeprowadzanie procesów rekrutacyjnych oraz stałe motywowanie, szkolenie oraz ocenianie personelu. To jeden z najważniejszych obowiązków. Jako kierownik sklepu, będziesz bowiem odpowiedzialny za stworzenie jak najbardziej zgranego zespołu pracowników.

Jak znaleźć pracę jako sprzedawca?

Jak widzisz, praca jako sprzedawca w sklepie może być bardzo rozwojowa. Pnąc się po kolejnych szczeblach kariery nie tylko zyskasz nowe umiejętności, ale poprawisz też swoją sytuację finansową. Daje to dobre perspektywy na przyszłość.  Inną zaletą pracy jako sprzedawca jest też szansa na zatrudnienie w branży, która odpowiada Twoim predyspozycjom i zainteresowaniom. Dzięki temu, możesz robić to co lubisz.

Jeżeli więc szukasz zatrudnienia w sprzedaży, sprawdź najnowsze oferty w aplikacji Kiwi Jobs. Znajdziesz tam ogłoszenia dotyczące zarówno obsługi klienta, jak i pracy w charakterze kasjera-sprzedawcy. Odpowiedz na kilka prostych pytań w formie CV i zacznij swoją przygodę zawodową! Wybierz interesującą Cię ofertę, sprawdź, ile możesz zarobić i jaką umowę proponuje pracodawca, i aplikuj tam, gdzie podoba Ci się najbardziej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top