Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon – jak ją poprowadzić, by dostać pracę?

Udostępnij

Dostałeś telefon od potencjalnego szefa? Doskonale! Odbierz szybko, ponieważ jesteś na dobrej drodze do zdobycia nowej pracy. Ale co w zasadzie powiedzieć i jak się zachować? Po pierwsze – nie panikuj, tylko zawczasu pomyśl o tym, co możesz zrobić. Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon to ważny etap rekrutacji, dlatego powinieneś się do niej odpowiednio przygotować.

Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon stanowi rodzaj wstępnej weryfikacji kandydata do pracy. Podczas niej, rekruter może zdobyć podstawowe informacje na temat potencjalnego pracownika, a także sprawdzić, czy nadaje się on do objęcia proponowanego stanowiska. Wyjątkowo ważne jest więc, aby nawet podczas krótkiej wymiany zdań, wywrzeć pozytywne wrażenie i pokazać, że jest się dokładnie tą osobą, której poszukuje pracodawca.

Dlaczego rozmowa kwalifikacyjna przez telefon jest tak ważna?

Wstępna rozmowa kwalifikacyjna przez telefon często może zaważyć na tym, czy dostaniesz daną pracę. Już podczas niej musisz więc zaprezentować się od jak najlepszej strony. Pierwsze wrażenie robi się tylko raz, dlatego warto abyś postarał się wypaść jako osoba profesjonalna i odpowiedzialna.

Musisz pamiętać, że rozmowa kwalifikacyjna przez telefon to bardzo chętnie stosowana forma sprawdzenia predyspozycji kandydata do pracy. Wprawny rekruter w kilka chwil potrafi zweryfikować, czy nadajesz się do pełnienia określonego stanowiska, a także poznać Twoje podejście do kwestii zawodowych. Jeżeli sprawisz wrażenie osoby nieuważnej, nieroztropnej , zbyt wycofanej lub, wręcz przeciwnie, zbyt pewnej siebie (co graniczy z bezczelnością) możesz stracić swoją szansę na przejście do dalszego etapu rekrutacji.

Dlatego też, odpowiedni sposób poprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon może okazać się kluczowy. Zaskarbienia sobie przychylności i życzliwości rekrutera jeszcze przed spotkaniem w cztery oczy pomoże Ci w przejściu przez kolejne etapy rekrutacji, a w konsekwencji tego, w otrzymaniu oferty zatrudnienia. Co ważne, równie duże znaczenie może mieć też rozmowa kwalifikacyjna przez Skype – w niektórych przypadkach pracodawcy preferują tego typu kontakt, dlatego też musisz być przygotowany również na taką ewentualność.

Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon – o czym należy pamiętać?

Choć rozmowa kwalifikacyjna przez telefon może być dość stresująca,  w praktyce wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zagadnieniach. Jeżeli zwrócisz na nie uwagę, masz o wiele większą szansę na sukces.

Korzystając z aplikacji Kiwi Jobs, możesz liczyć na rozpatrzenie Twojej aplikacji w ciągu 48 godzin. Nigdy jednak nie jesteś w stanie przewidzieć, kiedy odbędzie się wstępna rozmowa kwalifikacyjna przez telefon. Rano, po południu, a może w porze obiadu? Możliwości jest wiele. Jeżeli jednak spodziewasz się kontaktu ze strony pracodawcy, musisz pamiętać o jednej ważnej zasadzie – zawsze odbieraj połączenia z nieznanych numerów. Choć pewnie zdarza Ci się ignorować takie telefony ze względu na natrętnych telemarketerów, w tej sytuacji warto zmienić ten nawyk. Zastanów się – co pomyśli pracodawca, który próbuje się z Tobą skontaktować, a Ty lekceważysz jego starania? W ten sposób nie zaprezentujesz się zbyt profesjonalnie.

Co jednak w sytuacji, w której nie zauważyłeś, że ktoś do Ciebie dzwoni? Bez paniki, nieodebrane połączenie nie przekreśla Twoich szans na to, aby dobrze wypaść podczas samej rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon. Dlatego też nie czekaj – po prostu oddzwoń jak najszybciej, a rekruter z pewnością doceni Twoją postawę.

Jeżeli jednak uda Ci się w porę zareagować na połączenie z nieznanego numeru, wciąż musisz pamiętać o pewnej kwestii. Telefon od pracodawcy odpowiadającego na Twoje zgłoszenie może zaskoczyć Cię w różnych sytuacjach – możesz wtedy, np. jeść obiad, jechać autobusem lub być w miejscu, w którym jest słaby zasięg. Jeżeli warunki, w których się znajdujesz uniemożliwiają przeprowadzenie komfortowej rozmowy, poinformuj o tym rekrutera. Warto też, abyś poprosił go  o skontaktowanie się o innej porze lub w innym terminie.

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej przez telefon?

Przejdźmy teraz do samej rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon. Przede wszystkim, powinieneś pamiętać, gdzie i na jakie stanowisko wysłałeś swoją aplikację. Gdy rekruter zapyta Cię, dlaczego chcesz pracować w  danym przedsiębiorstwie, musisz umieć to uargumentować. Dlatego też, starając się o pracę warto, abyś dowiedział się czegoś o konkretnej firmie. Potrzebne informacje znajdziesz w Internecie. Zapamiętaj też, czego oczekuje pracodawca na konkretnym stanowisku. Dla pewności, takie dane możesz zapisać, np. w notesie. Dzięki temu, w trakcie rozmowy w każdej chwili będziesz mógł do niego zerknąć, co może pomóc Ci w swobodnym prowadzeniu konwersacji.

Podczas wstępnej rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon musisz też zaprezentować się jako profesjonalista. Bardzo ważne jest  więc opanowanie. Oczywiście, stres w pracy, jak i podczas starań o nią czasami jest nieunikniony. Mimo to, postaraj się poskromić zdenerwowanie. Kilka głębokich wdechów i na pewno dasz radę. Pomocny może też okazać się… uśmiech. Mimo, że rekruter go nie zobaczy, nada on Twojemu głosowi przyjaznego tembru, co sprawi, że zostaniesz odebrany o wiele bardziej pozytywnie.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon warto też mówić spokojnie, powoli i wyraźnie. Nie spiesz się i daj sobie czas na zastanowienie. Zachowaj przy tym odpowiednią dozę pewności siebie – pokaż, że jesteś świadomy swoich zalet i umiesz je wyeksponować. Nie przekraczaj jednak pewnych granic – bezczelne odzywki, żarty czy zbytnie spoufalanie się z rozmówcą są zdecydowanie nie na miejscu. Choć odrobina luzu nie zaszkodzi, musisz umieć znaleźć „złoty środek”. W końcu rozmowa kwalifikacyjna przez telefon wciąż jest sytuacją formalną.

Pamiętaj też, aby nie przerywać rekruterowi, traktować go z szacunkiem i przede wszystkim słuchać go w aktywny sposób. Jeżeli coś jest dla Ciebie niejasne – wystarczy, że poprosisz o  powtórzenie pytania lub wyjaśnienie jakiejś kwestii. Równie ważne jest też zanotowanie najważniejszych kwestii poruszonych w rozmowie. Dzięki temu, po jej zakończeniu nie zapomnisz o żadnym szczególe.

Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna przez telefon? Pytania, które może zadać pracodawca

Jak jednak wygląda rozmowa kwalifikacyjna w praktyce? Wiele zależy od konkretnego rekrutera. Jeżeli jednak pracodawca decyduje się na skontaktowanie się z Tobą, z pewnością będzie chciał zadać Ci kilka pytań. Mimo to, nie musisz się obawiać – w końcu rekrutacja to nie przesłuchanie. Bądź naturalny i przygotuj się na poruszenie kilku najważniejszych tematów. Typowe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej przez telefon, to m.in.:

  • Dlaczego chce Pan/Pani pracować w naszej firmie?
  • Jakie są Pana/Pani słabe i mocne strony?
  • Jakie jest Pana/Pani doświadczenie na oferowanym stanowisku?

Oprócz tego, rekruter może zapytać o kwestie związane z Twoją dyspozycyjnością oraz planami rozwoju zawodowego. Czasami też, poruszane tematy bezpośrednio dotyczą konkretnej profesji.  Inne pytania może więc otrzymać, np. przedstawiciel handlowy, a inne kelner.

Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon – jakich błędów należy unikać?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon nietrudno o popełnienie błędu lub gafy. Potknięcia zdarzają się każdemu – jesteśmy w końcu tylko ludźmi. Można jednak postarać się o wyeliminowanie niektórych wpadek. Wśród nich warto wymienić m.in.:

  • ustawienie śmiesznego powitania poczty głosowej w telefonie lub tzw. „grania na czekanie” – jeśli chcesz wyjść na poważną i profesjonalną osobę, zadbaj o usunięcie takich nagrań;
  • zbyt szybkie mówienie podczas rozmowy – takie zachowanie może zdradzić Twoje zdenerwowanie i niepewność, dlatego zwróć uwagę na tempo wypowiadania słów;
  •  niedopasowanie sposobu wypowiadania się do charakteru rozmowy – jeżeli rekruter rozmawia z Tobą w bardzo formalnym tonie, dostosuj się do tego. Jeżeli jednak pozwala sobie na odrobinę luzu, Ty również możesz nieco sobie odpuścić – pamiętaj jednak, aby nie przesadzać i nie używać, np. slangu;
  • wtrącanie krótkich potwierdzeń – ciągłe „mhm” czy „aha” nie brzmi profesjonalnie, dlatego lepiej używaj stwierdzeń „dobrze”, „rozumiem”.

Czy można się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon?

Przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon jest jak najbardziej możliwe. Podstawą jest oczywiście zastosowanie się do podanych wcześniej wskazówek, a także eliminacja typowych gaf i wpadek. Oprócz tego, jeszcze przed wysłaniem zgłoszenie do pracy, warto przeanalizować własną sytuację zawodową. W tym celu, można np. wypisać swoje dotychczasowe sukcesy, plany na przyszłość, a także posiadane umiejętności i kompetencje. Dzięki zebraniu tych informacji, o wiele łatwiej jest później prowadzić efektywną rozmowę kwalifikacyjną przez telefon.

Dodatkowo, w ramach ćwiczenia, możesz poprosić o pomoc rodzinę lub przyjaciół. Niech ktoś z Twoich bliskich wcieli się w rolę rekrutera i przeprowadzi z Tobą symulację rozmowy kwalifikacyjnej. W ten sposób, podczas prawdziwej rekrutacji łatwiej będzie Ci opanować stres i zdenerwowanie.

Choć rozmowa kwalifikacyjna przez telefon może wydawać się trudna, w rzeczywistości wszystko jest kwestią wprawy. Pamiętaj jednak o jednym – jeżeli podczas niej rekruter zaprosi Cię na spotkanie w firmie, ustal z nim korzystny dla Ciebie termin i koniecznie na nie przyjdź. W sytuacji, w której i tak nie zależy Ci na danej pracy, umawianie się z pracodawcą, a następnie ignorowanie go nie ma większego sensu. To po prostu marnowanie czasu innych. Dlatego też, jeżeli oczekujesz profesjonalizmu od rekrutera lub pracodawcy, sam również powinieneś się nim wykazywać.

Wiesz już, o czym należy pamiętać przed rozmową kwalifikacyjną przez telefon. Teraz pozostaje Ci znaleźć ogłoszenie o pracę dostosowane do Twoich potrzeb. Najnowsze oferty zatrudnienia z wielu branż (np. obsługi klienta czy pracy na produkcji) znajdziesz w aplikacji Kiwi Jobs. Od razu dowiesz się też, ile możesz zarobić i czy pracodawca proponuje umowę o pracę czy umowę zlecenie. Szybko wypełnij krótką i uproszczoną formę CV i aplikuj, a odpowiedź otrzymasz w zaledwie 48 godzin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top