Praca na produkcji – jakie są jej zalety i wady?

Udostępnij

Myślisz, że praca na produkcji to zajęcie tylko na jakiś czas? Nic bardziej mylnego! Ta branża umożliwia zdobywanie nowych umiejętności, a co za tym idzie gwarantuje stosunkowo duży rozwój. Dzięki temu, możesz w niej znaleźć zatrudnienie zarówno wtedy, gdy nie masz dużego doświadczenia zawodowego, jak i w sytuacji, w której jesteś już specjalistą w swoim fachu.

W przypadku zajęcia, jakim jest praca na produkcji, opinie na jej temat są różne. Branża ta, jak każda inna, ma bowiem swoje wady i zalety. Z jednej strony wymaga często wysiłku fizycznego i wiąże się z koniecznością wykonywania obowiązków zawodowych w systemie zmianowym. Z drugiej jednak, oferuje możliwość poszerzania kompetencji poprzez szkolenia. Gwarantuje to rozwój i daje szanse na awans i coraz lepsze zarobki.

Na czym polega praca na produkcji?

Praca na produkcji może obejmować zróżnicowane obowiązki. W tym przypadku wiele zależy od charakteru działalności konkretnego przedsiębiorstwa, a także obejmowanego stanowiska. Najpopularniejsze zawody w tej branży to m.in. profesja operatora linii produkcyjnej, montera, operatora maszyn, koordynatora czy planisty.

Jeśli znajdziesz ofertę zatytułowaną „pracownik produkcji”, prawdopodobnie będzie ona związana z zatrudnieniem w charakterze osoby zajmującej się obsługą linii produkcyjnej. Co wchodzi w zakres obowiązków na tym stanowisku? Przede wszystkim, będziesz zajmował się na nim kontrolowaniem pracy maszyn produkcyjnych, wykładaniem, sortowaniem i pakowaniem towarów, a także przygotowywaniem ich do wysyłki.

W przypadku pracy na produkcji, zadania mogą być jednak o wiele bardziej złożone. Przykładowo, operator maszyn odpowiada za fachową obsługę specjalistycznego sprzętu, a także jego konserwację i bieżącą kontrolę funkcjonowania urządzeń. Na takim stanowisku przydatne mogą się więc okazać uprawnienia na wózki widłowe czy inne zezwolenia, potwierdzające umiejętność obsługiwania konkretnych maszyn.

Obowiązków w branży produkcyjne może być jednak jeszcze więcej. Często spotykane zadania na różnych stanowiskach, to  np. realizacja założonych planów produkcyjnych, koordynacja i rozdzielanie zadań pozostałym pracownikom, nadzór nad przestrzeganiem zasad BHP w przedsiębiorstwie czy kontrola jakości wytwarzanych produktów.

Gdzie możliwa jest praca na produkcji?

Oferty pracy na produkcji bez trudu znajdziesz w wielu przedsiębiorstwach, które zajmują się wytwarzaniem różnego typu towarów. Możliwości zatrudnienia jest więc wiele. Biorąc pod uwagę swoje preferencje, możesz wybrać pracę w branży elektronicznej, motoryzacyjnej, spożywczej, chemicznej, a także w wielu innych. Decydując się na jedną z nich, zastanów się, czy chcesz rozwijać się w danej dziedzinie. Jeśli dopasujesz ofertę do własnych zainteresowań, zatrudnienie w firmie produkcyjnej może stać się dla Ciebie pracą na długie lata.

Co ważne, choć branża ta zdominowana jest przez mężczyzn, możliwa jest także praca na produkcji dla kobiet. Panie, które są zainteresowane zdobywaniem kompetencji z tego obszaru bez problemu mogą więc znaleźć firmę, która zapewni im odpowiedni start kariery oraz zagwarantuje możliwości rozwoju zawodowego.

Czy praca na produkcji to dobry pomysł na początek kariery?

Choć w przypadku zajęcia, jakim jest praca na produkcji, opinie są podzielone, bez wątpienia można zauważyć wiele korzyści płynących z zatrudnienia w takim miejscu. Przede wszystkim, może to być bardzo dobry start kariery. Firmy produkcyjne są otwarte nawet na pracowników bez doświadczenia i chętnie oferują im szkolenia wprowadzające. Dzięki temu, nawet jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę zawodową, masz szansę na znalezienie odpowiadającego Ci zatrudnienia. Wystarczy, że będziesz miał w sobie odpowiednią dozę energii i determinacji, a także wykażesz się chęcią do zdobywania nowej wiedzy i umiejętności.

Praca na produkcji a możliwości rozwoju

Musisz także pamiętać, że praca na produkcji daje duże możliwości rozwoju. Jeżeli masz zapał do działania i chętnie uczysz się nowych rzeczy, szybko możesz awansować. Wiele firm oferuje bowiem darmowe kursy i szkolenia, które pozwalają na poszerzanie kompetencji zawodowych. Od tego już tylko krok do awansu, a co za tym idzie do lepszych zarobków. Warto bowiem wiedzieć, że choć początkowe pensja na stanowisku niższego stopnia wynosi średnio 2000 zł brutto, wraz ze zdobywaniem doświadczenia możesz liczyć na wzrost wynagrodzenia. W wielu firmach od razu jednak otrzymasz umowę o pracę oraz przydatne benefity pozapłacowe, co nieco zrekompensuje Ci niższą stawkę początkową.

Jeżeli zdecydujesz się na związanie swojej przyszłości zawodowej  z pracą na produkcji, z biegiem lat możesz piąć się po coraz wyższych szczeblach kariery. Oczywiście, będzie to wymagało od Ciebie dużego zaangażowania i wytężonego wysiłku. Mimo to, w wielu firmach produkcyjnych kierowników czy menedżerów rekrutuje się spośród własnych pracowników (tzw. rekrutacje wewnętrzne). Taka sytuacja daje szansę na zdobycie intratnej posady w ramach przedsiębiorstwa, które znasz już od podszewki. Jeśli posiadasz wykształcenie wyższe i legitymujesz się tytułem inżyniera produkcji, Twoje szanse na awans i szybką karierę są jeszcze większe. Na rynku potrzeba bowiem wykwalifikowanych specjalistów z odpowiednim zapleczem teoretycznym.

Pozostałe zalety pracy na produkcji

Inne zalety pracy na produkcji to także możliwość zdobycia umiejętności, które przydatne są również w życiu prywatnym. Obejmując stanowisko w firmie o takim profilu z pewnością wyrobisz w sobie zdolności związane z organizacją i zarządzaniem czasem. Nauczysz się też, jak komunikować się z innymi i efektywnie z nimi współpracować.

Oprócz tego, zatrudnienie w przedsiębiorstwie produkcyjnym może wiązać się z mniejszym stresem w pracy. Wszystko dlatego, że pracując w takiej firmie nie będziesz zabierać obowiązków służbowych do domu. Dzięki temu, możesz o wiele łatwiej osiągnąć odpowiedni work-life balance, a także całkowicie oderwać się od pracy w czasie wolnym.

Jakie wady może mieć praca na produkcji?

Jak każda inna branża, zatrudnienie na produkcji ma jednak swoje wady. Przede wszystkim, wiąże się z pracą fizyczną, co w dłuższej perspektywie czasu może być męczące. Zatrudniając się na stanowisku szeregowego pracownika produkcji, warto więc odznaczać się dobrym zdrowiem oraz odpowiednią kondycją.

Dla niektórych wadą może być także zmianowość pracy na produkcji – w końcu nie każdemu odpowiada pracowanie w godzinach wieczornych. Tak naprawdę, wiele jednak zależy od podejścia konkretnej osoby. Praca zmianowa czasami jest bowiem korzystna. Jej atutem może być, np. szansa na załatwienie ważnych spraw urzędowych w ciągu dnia bez konieczności brania urlopu.

Jak znaleźć pracę na produkcji?

Jeśli chodzi o zajęcie, jakim jest praca na produkcji, Warszawa i inne duże miasta oferują wiele możliwości zatrudnienia, dlatego też nie powinieneś mieć problemów ze znalezieniem czegoś dla siebie. Zamiast jednak wpisywać „praca produkcja” w wyszukiwarkę internetową, skorzystaj z aplikacji Kiwi Jobs. W jednym miejscu znajdziesz tam wiele ofert z różnych branż, jak np. obsługa klienta, gastronomia, praca na magazynie, ale i właśnie na produkcji, w takich firmach, jak Havi Logistics, Seito, Promotorzy Trading czy M.T.M. Wypełnij szybko krótkie i uproszczone CV i wybierz interesujące Cię ogłoszenie z Warszawy, Krakowa lub Wrocławia. Sprawdź ile możesz zarobić i aplikuj! Pracę na produkcji znajdziesz już w 48 godzin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top