Uprawnienia na wózki widłowe – kiedy warto je zdobyć?

Udostępnij

Pracujesz na produkcji lub na magazynie i chcesz lepiej zarabiać? Jest na to prosty sposób – uprawnienia na wózki widłowe. Choć ich zdobycie wymaga nieco zaangażowania i zainwestowania pewnej sumy pieniędzy, w dłuższej perspektywie czasu może Ci się naprawdę opłacić.

W dzisiejszym świecie nie ma miejsca na zastój. Dotyczy to również dynamicznie zmieniającego się rynku pracy. Dlatego też, jeśli chcesz zdobyć dobrą pozycję zawodową, wymaga to od Ciebie pewnego wysiłku. Przede wszystkim, nie powinieneś spoczywać na laurach, tylko cały czas rozwijać się i zdobywać nowe kompetencje. W przypadku zatrudnienia w firmach z sektora produkcyjnego, dobrym rozwiązaniem jest więc wyrobienie uprawnień na wózek widłowy.

Czym są wózki widłowe i w jakich firmach się je stosuje?

Wózki widłowe to potoczne określenie wózków jezdniowych podnośnikowych. Są to pojazdy mechaniczne o napędzie silnikowym, które wykorzystuje się do przewożenia ciężkich materiałów. Stosuje się je do tzw. transportu bliskiego, np. na obszarze hali, magazynu czy sklepu wielkopowierzchniowego.

Uprawnienia na wózki widłowe przydadzą się więc w firmach z branży produkcyjnej, a także w przedsiębiorstwach, które zajmują się pracami rozładunkowymi. Należą do nich wszelkiego typu magazyny, fabryki, a także porty.

Co ważne, istnieje kilka rodzajów wózków widłowych. Ze względu na możliwość uzyskania odpowiednich uprawnień do ich obsługi, wyróżnia się trzy główne kategorie:

  • I WJO – czyli tzw. wózki jezdniowe podnośnikowe (wraz z wózkami specjalizowanymi, czyli ze zmiennym wysięgiem lub z operatorem podnoszonym wraz z ładunkiem). W praktyce, jest to najszersza kategoria, w związku z czym zdobycie takich uprawnień pozwoli Ci na obsługę każdego wózka widłowego;
  • II WJO – czyli tzw. wózki jezdniowe podnośnikowe, do których nie zalicza się wózków specjalizowanych;
  • III WJO – czyli tzw. wózki jezdniowe podnośnikowe prowadzone oraz z funkcją zdalnego sterowania.

Kto może wyrobić uprawnienia na wózki widłowe?

Uprawnienia na wózek widłowy są w zasięgu ręki praktycznie każdej osoby. Aby przystąpić do ich wyrabiania należy mieć minimum 18 lat oraz ukończyć przynajmniej szkołę podstawową. Dodatkowo, konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich badań lekarskich, a także uzyskanie zezwolenia oraz pozytywnej opinii lekarza medycyny pracy. Celem takich konsultacji jest stwierdzenie dobrego stanu zdrowia oraz orzeczenie o braku jakichkolwiek przeciwwskazań do wykonywania pracy operatora wózka widłowego.

Jak zdobyć uprawnienia na wózek widłowy?

W przypadku pozwolenia, jakim są uprawnienia na wózek widłowy, UDT czyli Urząd Dozoru Technicznego przekazuje je dopiero po zdaniu odpowiedniego egzaminu. Aby do niego podejść, trzeba spełnić wszystkie powyższe wymagania. Dodatkowo, warto także odbyć kurs na wózki widłowe. Choć nie jest to punkt obowiązkowy, lepiej przejść dedykowane szkolenie, ponieważ znacząco zwiększa to szansę na zdobycie uprawnień.

Kurs na wózki widłowe jest niezwykle kompleksowym. Przystępując do niego, masz szansę na zdobycie szerokiej wiedzy teoretycznej. Dowiesz się na nim m.in. jak zbudowany jest pojazd, w jaki sposób działa oraz jak efektywnie wykorzystać wszystkie jego funkcje. Dodatkowo, otrzymasz też porcję istotnych informacji związanych z regulacjami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny wykonywania obowiązków zawodowych. Przepisy BHP w pracy są bowiem kluczowe dla każdego operatora wózka widłowego. Szkolenie ma jednak dwie części – nie tylko teoretyczną, ale i praktyczną. Podczas tej drugiej nauczysz się, jak prawidłowo i bezkolizyjnie prowadzić sprzęt, a także poznasz tajniki jego fachowej obsługi.

Po przejściu kursu, bez obaw możesz podejść do egzaminu. Musisz zdać go przed specjalnie zwołaną komisją UDT. Egzamin, podobnie jak szkolenie, dzieli się na część teoretyczną i praktyczną. Uprawnienia na wózki widłowe otrzymasz dopiero po pomyślnym zaliczeniu obu z nich – wówczas UDT wystawi Ci specjalną legitymację.

Czy wciąż obowiązują uprawnienia na wózki widłowe bez UDT?

Jeśli chodzi o uprawnienia na wózki widłowe, przepisy regulujące ich uzyskiwanie w ostatnich latach zostały zmodyfikowane. Wcześniej, istniały dwie możliwości zdobycia pozwolenia na obsługę sprzętu. Jednym z nich były uprawnienia wydawane przez UDT, natomiast drugim uzyskanie imiennego zezwolenia od pracodawcy, który wystawiał je, np. na podstawie zaświadczenia o ukończeniu odpowiedniego szkolenia . Zmiany wprowadzono jednak  z dniem 9 stycznia 2018 roku. Zgodnie z nimi, uprawnienia na wózki widłowe bez UDT nie są obecnie honorowane. Oznacza to, że zdanie egzaminu przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego stanowi jedyne legalne potwierdzenie kwalifikacji związanych z obsługą tego typu pojazdów.

Uprawnienia na wózki widłowe – cena kursu i egzaminu

Zdobycie nowych kompetencji z pewnością Ci się opłaci. Zapewne zadajesz sobie jednak pytanie: ile kosztują uprawnienia na wózki widłowe? Wszystko zależy od tego, czy zdecydujesz się na odbycie kursu czy interesuje Cię jedynie zdanie egzaminu. Jeśli pominiesz szkolenie, cena uprawnień na wózki widłowe wydawanych przez UDT wyniesie Cię jedynie 171,94 zł.

W praktyce jednak, odbycie kursu na wózki widłowe często jest koniecznością. Jeżeli nigdy wcześniej nie miałeś nic wspólnego z tego typu maszynami, raczej nie zdasz egzaminu bez przygotowania. Dlatego też warto zainwestować w swój rozwój, nawet jeśli wiąże się to z dodatkowymi wydatkami. Jeśli chodzi o uprawnienia na wózki widłowe, cena kursu uzależniona jest od typu pozwolenia (kategoria I WJO, II WJO lub III WJO).  W związku z tym, koszt uzyskania odpowiedniego zaświadczenia może wynosić średnio między 350 a 1000 zł. Choć jest to spora suma, wydanie jej na uprawnienia na wózki widłowe w dłuższej perspektywie będzie dla Ciebie bardzo opłacalne.

Uprawnienia na wózki widłowe – jak długo są ważne?

Dużą zaletą uprawnień na wózki widłowe jest ich bezterminowość. Oznacza to, że musisz wyrobić je tylko raz w życiu. Jeśli pomyślnie zdasz egzamin i otrzymasz legitymację UDT, nie ma konieczności powtarzania całej procedury za kilka lat. Widać więc wyraźnie, że uzyskanie odpowiedniego pozwolenia to prawdziwa inwestycja w przyszłość.

Kiedy warto uzyskać uprawnienia na wózki widłowe?

Uprawnienia na wózki widłowe warto wyrobić zawsze wtedy, gdy interesuje Cię praca na magazynie, zatrudnienie w sklepie wysokopowierzchniowym lub w branży produkcyjnej. Posiadając odpowiednie pozwolenie bez trudu znajdziesz wiele ofert zatrudnienia – zarówno w Polsce, jak i za granicą. Musisz bowiem wiedzieć, że pracodawcy bardzo chętnie przyjmują osoby legitymujące się specjalistycznymi kwalifikacjami. Dlatego też, nawet w sytuacji, w której dopiero co zdałeś egzamin UDT, a wcześniej przez dłuższy czas pozostawałeś bezrobotny – Twoja luka w zatrudnieniu będzie miała dla przedsiębiorcy drugorzędne znaczenie.

Dodatkowo, uprawnienia na wózki widłowe dadzą Ci możliwość rozwoju zawodowego i zagwarantują lepsze zarobki. Dlatego mimo że początkowo musisz w nie zainwestować, w przyszłości zwróci Ci się to z nawiązką.

Jeśli więc interesuje Cię praca jako operator wózka widłowego, zapoznaj się z najnowszymi ofertami w aplikacji Kiwi Jobs. Od zdobycia zatrudnienia dzieli Cię tylko kilka kliknięć! Utwórz swój profil, wybierz interesującą Cię ofertę, sprawdź ile możesz zarobić i aplikuj już dziś!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top