Tatuaż a praca – jak wygląda dresscode w firmie?

Udostępnij

Wytatuowany od stóp do głów biznesmen? A może pracowniczka korporacji z pstrokatymi włosami i kolczykami na twarzy? Czemu nie! Coraz więcej światowych firm przymyka oko na niestandardowy wygląd. Choć w Polsce nie jest to jeszcze aż tak popularne,  również w naszym kraju relacja tatuaż a praca powoli przestaje być przedmiotem kontrowersji. Warto jednak wiedzieć, w których branżach ozdabianie ciała nie spotka się z niechęcią, a gdzie jest absolutnie niedopuszczalne. 

Choć mogłoby się wydawać, że nietypowy wygląd jest domeną ludzi młodych, również starsze osoby mogą postawić na nieco alternatywny look. Tatuaże, kolczyki w różnych miejscach na ciele, kolorowe włosy… Z tłumu można wyróżniać się na różne sposoby. Mimo że taki styl jest naznaczony pewną ekstrawagancją,  pod wpływem popkultury coraz częściej nie budzi już negatywnych emocji. Co ciekawe, taka sytuacja może też dotyczyć życia zawodowego . We współczesnym świecie, tatuaże w pracy nie muszą więc oznaczać wykluczenia i przekreślenia szans na zrobienie kariery.

W jakich zawodach akceptuje się tatuaże w pracy?

„Z tymi bazgrołami na ciele nikt Cię nie zatrudni!” – jeśli masz na ciele tatuaże, być może zdarzyło Ci się usłyszeć takie zdanie, np. od rodziny. Starsze pokolenie wciąż nieufnie podchodzi do tego typu ozdób, ponieważ w przeszłości kojarzone były one z subkulturą więzienną. Współcześnie jednak, tatuaże przestały być domeną skazańców. W zasadzie robią je dziś wszyscy –  bez względu na wiek, płeć czy status społeczny. Oczywiście, wciąż nie wszystkim się to podoba, jednak pracodawcy coraz częściej podchodzą z wyrozumiałością do wytatuowanych osób.

Widoczne tatuaże w pracy (np. na rękach) z pewnością nie przeszkodzą Ci w wykonywaniu zawodu barmana. Choć osoba na tym stanowisku ma ciągły kontakt z klientami, ze względu na charakter swojej profesji może sobie pozwolić na niestandardowy wygląd. Co więcej, może być to nawet jej atutem.

Tatuaże w pracy akceptowane są także w innych zawodach z branży gastronomicznej, np. w przypadku kucharzy czy baristów. Jeśli zaś chodzi o profesję kelnera, wszystko zależy od profilu danej restauracji. W niektórych z nich, obowiązuje ścisły dresscode, co oznacza, że pracownicy nie mogą pozwolić sobie na zbytnią ekstrawagancję. W innych natomiast, tatuaże na ciele nie będą stanowiły żadnego problemu.

Kto jeszcze nie spotka się z nieprzyjemnościami z powodu malunków na ciele? Do tej grupy na pewno należą magazynierzy i pracownicy obsługi klienta zatrudnieni w call center. W tego typu miejscach często można pozwolić sobie nawet na bardzo alternatywny wygląd, obejmujący nie tylko tatuaże, ale też piercing, kolorowe włosy czy nietypowy ubiór.

A co z pracą w sklepie lub na recepcji? Tutaj wiele zależy od specyfiki miejsca wykonywania obowiązków służbowych. Przykładowo, w popularnych placówkach handlowych zajmujących się sprzedażą odzieży często można spotkać wytatuowanych pracowników. Z kolei w przypadku pracy biurowej, restrykcje mogą być nieco większe. Choć i tam tatuaże nie są zakazane, pracodawcy mogą wymagać ich zasłaniania.

Czy tatuaż w pracy może być zaletą?

W niektórych sektorach, ciekawe tatuaże w pracy mogą stanowić nawet zaletę. Dotyczy to głównie branży kreatywnej. Pracownicy zajmujący się przygotowywaniem innowacyjnych projektów, wizjonerzy i marketingowcy, graficy, a także osoby zajmujące się działalnością artystyczną najczęściej nie muszą ukrywać ozdób na ciele. W ich przypadku, są one traktowane nie jako wyraz młodzieńczego buntu, a odzwierciedlenie wyobraźni, artystycznej duszy i otwartości na świat. Zależność tatuaż a praca jest więc tu widoczna, jednak tym razem ma jedynie pozytywne konotacje.

Tatuaż a praca w urzędzie

Praca urzędnika kojarzy się z uporządkowaniem i nienagannym ubiorem. Czy w urzędzie jest więc miejsce dla pracowników z tatuażami? To zależy od zapatrywań pracodawcy. Jeśli nie podchodzi on do tej kwestii liberalnie, lepiej zasłonić wzory. W przypadku zawodu urzędnika nie będzie to zresztą zbyt trudne – od osób pełniących to stanowisko wymaga się często eleganckiego stroju, który nie odkrywa zbyt wiele ciała.

Można jednak trafić na pracodawcę, któremu tatuaże w pracy nie będą przeszkadzać.  Wówczas nie trzeba trudzić się nad ich ukrywaniem. Mimo to, nadmierne eksponowanie malunków na ciele może być niemile widziane przez petentów. Dlatego też, w takiej sytuacji zawsze najlepiej zachować umiar.

Tatuaż a praca lekarza

Tatuaże w pracy lekarza również są możliwe. W tym przypadku, trzeba jednak przygotować się na zróżnicowane reakcje. Osoby zatrudnione w ochronie zdrowia pełnią prestiżowy zawód i podlegają wnikliwej ocenie. Dlatego też, eksponując tatuaże w pracy mogą spotkać się z nieprzyjemnymi komentarzami na ten temat, a także ze spadkiem zaufania, zwłaszcza ze strony starszych pacjentów. Wszystko zależy jednak od konkretnej sytuacji. Lekarz z tatuażami wciąż jest przecież osobą o dużym poziomie wiedzy i odpowiednich kompetencjach, dlatego nie wszyscy odbiorą jego ozdoby na ciele negatywnie.

Tatuaż a praca w policji

Choć podejście do malunków na ciele jest coraz bardziej liberalne, istnieją zawody, w których widoczne tatuaże w pracy są niedopuszczalne. Zalicza się do nich profesja policjanta. Zgodnie z przepisami, nie mogą oni prezentować wizerunku, który narusza powagę munduru. W związku z tym, nie wolno posiadać widocznych tatuaży, a także piercingu. Co ciekawe, obostrzenia dotyczą także innych kwestii związanych z wyglądem, w tym malowania paznokci, nietypowych i ekstrawaganckich fryzur, a także nadmiernej biżuterii.

Jeżeli więc myślisz o pracy w policji i masz widoczne tatuaże, prawdopodobnie nie będzie to kariera dla Ciebie. A co z ukrytymi ozdobami na ciele? W tym przypadku może być już łatwiej. Co ciekawe, w przeszłości były one traktowane jako samouszkodzenia. Od 2018 roku, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zniosło jednak ten zapis. Przestało również obowiązywać zalecenie o konieczności skierowania osoby z tatuażami na badania psychiatryczne.

Jakie tatuaże w miejscu pracy są niedopuszczalne?

Pewne tatuaże w pracy są źle widziane bez względu na miejsce zatrudnienia.  O ile ozdoby na rękach czy na nogach zyskują coraz większą akceptowane, o tyle wzory na dłoniach, szyi czy twarzy wciąż budzą spore kontrowersje. Dlatego też, lepiej z nich zrezygnować  – wyjątkiem może być sytuacja, gdy pracujesz w branży kreatywnej.

Dodatkowo, tatuaże w pracy nie powinny być wulgarne. Wszelkie przekleństwa (zarówno po polsku, jak i w innych językach), przedstawienia obraźliwych gestów czy obsceniczne rysunki z pewnością nie pomogą Ci w karierze. Jeśli konieczne chcesz mieć taki, nie ukrywajmy, mocno kontrowersyjny malunek na swoim ciele, umieść go w niewidocznym miejscu. Najlepiej też przemyśl sens jego robienia.

Z negatywnymi reakcjami na tatuaże w pracy możesz też spotkać się wtedy, gdy Twoje ozdoby przywodzą na myśl negatywne skojarzenia. Przerażające czaszki, pistolety, noże czy krwawe sceny raczej nie przyciągają ludzi, dlatego też prawdopodobnie będziesz musiał je zakryć.

Kolorowe włosy i piercing a praca – czy taki wizerunek może przeszkodzić w karierze?

W razie potrzeby tatuaże, nawet te w widocznych miejscach, jak ręce czy nogi, stosunkowo łatwo można ukryć.  Co jednak z piercingiem w pracy? Kolczyków na twarzy nie można zakryć – pozostaje jedynie ich wyjęcie. Czy jednak zawsze trzeba to robić? Sytuacja prezentuje się podobnie, jak w przypadku tatuaży. Wszystko zależy od konkretnej firmy i podejścia pracodawcy. W niektórych przedsiębiorstwach takie ozdoby nie spotkają się ze sprzeciwem, w innych natomiast będą niemile widziane. Zawsze więc lepiej przedyskutować to z pracodawcą i zapytać, jak zapatruje się na tę kwestię.

Dokładnie tak samo jest,  jeśli chodzi o włosy pofarbowane na nietypowe kolory. W zawodach kreatywnych, a także w przypadku zawodu barmana czy sprzedawcy w „sieciówce”, taki wygląd nie będzie stanowił problemu. Zupełnie inaczej będzie jednak w pracy w banku lub w dużej korporacji.

Nietypowy wygląd a dresscode w firmie – o czym warto pamiętać?

Bez względu na to, gdzie chcesz podjąć pracę, powinieneś dowiedzieć się, jakie jest podejście pracodawcy względem różnego typu ozdób na ciele. Najlepiej zapytaj go o to wprost.  Dzięki temu zyskasz niezbędne informacje nie tylko na temat akceptacji tatuaży w miejscu pracy, ale też ewentualnego dresscode’u.

Jeśli Twój przełożony nie popiera nietypowego wyglądu, nie wdawaj się w zbędne dyskusje i kłótnie, zwłaszcza jeśli dopiero rozpoczynasz karierę. Oczywiście, możesz przedstawić swoje argumenty i racje, jednak rób to stopniowo i w wyważony sposób. Na początku lepiej też zasłaniaj tatuaże w pracy (przynajmniej częściowo). Z czasem, być może Twój pracodawca spojrzy na nie przychylniejszym okiem i nie będzie już wymagał ich ukrywania.

Jeśli jednak szukasz zatrudnienia w miejscu, w którym tatuaż w pracy nie jest zakazany, sprawdź najnowsze oferty w Kiwi Jobs. Znajdziesz tam ogłoszenia z branż, które akceptują alternatywny wygląd – m.in. z gastronomii, pracy w sklepie czy obsługi klienta.  Ściągnij aplikację na swój telefon, uzupełnij krótkie i intuicyjne CV i wysyłaj zgłoszenia tam, gdzie Ci się podoba! Zajmie Ci to tylko kilka chwil, a odpowiedź od pracodawcy otrzymasz w maksymalnie 48 godzin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top