Benefity pozapłacowe – czym kuszą pracodawcy?

Udostępnij

Jak praca, to i zarabianie pieniędzy – to naturalna kolej rzeczy. A co jeśli pracodawca zaproponowałby Ci coś jeszcze? Chyba każdy lubi prezenty, więc na pewno ucieszyłbyś się z takiej sytuacji. Okazuje się, że taka praktyka jest coraz częściej stosowana, a formę bonusu do wynagrodzenia stanowią tzw. benefity pozapłacowe. Są one bardzo ważne, ponieważ dzięki  świadczeniom dodatkowym Twoja satysfakcja z pracy może być o wiele większa.

Nie oszukujmy się – dobre wynagrodzenie wciąż stanowi jeden z podstawowych czynników, które pozytywnie wpływają na motywację do pracy. W niektórych branżach początkowa pensja nie jest jednak zbyt wysoka, zwłaszcza jeśli dopiero rozpoczynasz karierę. Aby nieco zrekompensować tę sytuację, coraz częściej pracodawcy decydują się na wprowadzenie świadczeń pracowniczych, czyli tzw. benefitów pozapłacowych. Warto więc dowiedzieć się, jakie są najpopularniejsze dodatki do wynagrodzenia.

Benefity pozapłacowe – co to takiego?

Benefity pozapłacowe to wszystkie przychody jakie otrzymuje pracownik poza swoim standardowym wynagrodzeniem. Ich cechą charakterystyczną jest to, że nie przyjmują one stricte finansowej formy. Są to więc różnego typu świadczenia dodatkowe, takie jak np. bony czy talony.  Co ważne, ich wręczenie zależy od dobrej woli pracodawcy. Oznacza to, że przedsiębiorca może je wprowadzić bez względu na to, czy pracujesz na podstawie umowy o pracę czy umowy zlecenia.

Tego typu świadczenia pracownicze stanowią doskonałą motywację do wykonywania obowiązków zawodowych. Pracodawcy są tego coraz bardziej świadomi, w związku z czym chętnie proponują dodatki do wynagrodzenia. Robią to także wtedy, gdy na początek nie są w stanie zaproponować pracownikowi wysokiej pensji. Dlatego też, przeglądając oferty pracy sprawdzaj, czy znajdują się w nich informacje o benefitach pozapłacowych. Być może okaże się, że taki bonus zrekompensuje Ci nieco niższą wypłatę i w dłuższej perspektywie okaże się bardzo opłacalny.

Jakie firmy proponują benefity pozapłacowe dla pracowników?

Rynek pracy dynamicznie się zmienia, co wpływa również na podejście pracodawców. Obecnie benefity pozapłacowe oferowane są przez wiele firm – zarówno dużych korporacji, jak i mniejszych przedsiębiorstw. To już nie luksus dla wybranych, a standard. Dlatego też dodatki do wynagrodzenia znajdziesz w praktycznie każdej branży. Praca w sklepie, w gastronomii, obsłudze klienta czy na recepcji – wystarczy że zapoznasz się z ofertami zatrudnienia, a bez trudu odszukasz tam ciekawe benefity dla pracowników. Dotyczy to także m.in. zawodu magazyniera, przedstawiciela handlowego czy kelnera. To jednak wciąż nie wszystko. Świadczenia pozapłacowe oferują też firmy z branży spożywczej, budowniczej, motoryzacyjnej, marketingowej, IT i wielu innych.

Benefity pozapłacowe – przykłady najpopularniejszych dodatków do pensji

Świadczenia pozapłacowe coraz częściej występują w formie pakietów. Oznacza to, że pracodawca może zaproponować Ci kilka benefitów jednocześnie, co stanowi dużą zaletę. Im większa pula przydatnych dodatków do wynagrodzenia, tym łatwiej będzie Ci wybrać bonusy dostosowane do Twoich indywidualnych preferencji.

Atrakcyjne benefity dla pracowników z pewnością zachęcą Cię do większego zaangażowania, a także pozwolą na realizowanie potrzeb poza godzinami pracy. Duża część z nich umożliwia bowiem zadbanie o swój ogólny dobrostan – zarówno pod względem zdrowia, jak i spędzania wolnego czasu. Najpopularniejsze benefity pracownicze to m.in.:

  • prywatna opieka medyczna – pracodawcy często proponują różnego typu pakiety medyczne. Wśród nich znajdują się zarówno te podstawowe, jak i takie, które upoważniają do skorzystania z usług wielu różnorodnych specjalistów. Dostęp do prywatnej służby zdrowia jest więc dużą zaletą, ponieważ pozwala na oszczędność czasu i pieniędzy;
  • karnety sportowe – benefity pozapłacowe mogą przyjąć formę kart upoważniających do darmowego wstępu do różnych obiektów sportowych m.in. basenów czy siłowni. Dzięki takiemu dodatkowi do pensji masz szansę poprawić swoją kondycję fizyczną i rozerwać się po pracy;
  • dofinansowanie szkoleń – możliwość rozwoju w znaczący sposób wpływa na motywację do pracy. Dlatego też, wielu pracodawców funduje swoim podwładnym ciekawe kursy. Jeśli możesz – skorzystaj z nich! To świetny sposób na zdobycie nowych kompetencji i wzmocnienie swojej pozycji zawodowej;
  • bilety do kina, teatru i innych instytucji – takie świadczenie dodatkowe stanowi doskonałą okazję do obcowania z kulturą w czasie wolnym. Co ważne, eliminuje przy tym konieczność ponoszenia kosztów takiej rozrywki;
  • elastyczny czas pracy oraz elastyczny grafik – tego typu benefity pozapłacowe są bardzo często spotykane w wielu różnych branżach. Dzięki nim, nie musisz chociażby obawiać się spóźnienia do pracy. Masz także szansę na wypracowanie lepszej równowagi między życiem prywatnym i zawodowym. Takie świadczenia są niezwykle przydatne m.in. dla studentów i młodych matek;
  • zniżki pracownicze – wiele firm proponuje pracownikom programy rabatowe. W ich ramach mogą oni kupić produkty przedsiębiorstwa w o wiele korzystniejszych cenach. Tego typu benefity dostępne są m.in. w sklepach odzieżowych.

To oczywiście jedynie przykłady benefitów pozapłacowych. Oprócz najpopularniejszych dodatków do pensji, pracodawcy mogą oferować także inne bonusy, np. bony czy paczki świąteczne lub służbowy sprzęt. Ciekawym rozwiązaniem są również wyjścia integracyjne, które pozwalają na lepsze poznanie współpracowników. Bardzo często przekłada się to na poprawę atmosfery w miejscu pracy.

Jak znaleźć firmę, która proponuje atrakcyjne benefity dla pracowników?

Znalezienie pracodawcy, który oferuje ciekawy pakiet benefitów pozapłacowych nie powinno być trudne. Jeśli chcesz otrzymywać świadczenia dodatkowe, zacznij od sprawdzenia najnowszych ofert zatrudnienia w aplikacji Kiwi Jobs. W jej ramach zyskasz dostęp do wielu ogłoszeń z Warszawy, Krakowa i Wrocławia. Najpierw wypełnij formę krótkiego CV –  wymaga to od Ciebie jedynie odpowiedzi na kilka podstawowych pytań, bez niepotrzebnych formalności. Potem wybierz interesującą Cię ofertę, sprawdź proponowaną stawkę godzinową i rodzaj umowy, a także przeczytaj uważnie, jakie benefity oferuje pracodawca. Znalazłeś ogłoszenie, które odpowiada Twoim oczekiwaniom? Doskonale! Wyślij swoją aplikację, a odpowiedź otrzymasz w maksymalnie 48 godzin.

Aplikacja Kiwi Jobs

1 Comment

  1. […] tego, funkcję motywacyjną pełnią benefity pozapłacowe. Pod względem finansowych bonusów, wyjątkowo często stosowanym rozwiązaniem są jednak […]

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top